Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poradna: Milenka, nebo manželka? Nemůžu se rozhodnout

aktualizováno 
Mám relativně spokojené manželství, ale potkal jsem někoho jiného. Rozhoduji se, jestli opustit manželku a dát přednost milence, nebo zůstat. Zajímá mě váš názor, píše čtenář Jirka.

Nevíte-li, zda vás to táhne víc k manželce, nebo milence, nenechte se oklamat tím, že každý nový vztah se zdá být víc jiskřivý. | foto: Profimedia.cz

"Dobrý den, i když tenhle problém asi řeší hodně mužů, rozhodl jsem se vám napsat. Upřímně rovnou přiznávám, že víc než názor psychologa mě zajímá názor vašich čtenářů v diskusi. Myslím si, že pro tuhle situaci jsou lepší životní zkušenosti než moudra ze školy.

Jsem osm let ženatý (deset let jsme spolu předtím chodili), máme dvě děti (sedmiletého kluka a pětiletou holku). V podstatě nám nic nechybí. Máme dům v malém městě, oba máme docela dobrou práci, jsme finančně zajištění a nemáme žádné velké problémy. Manželku mám rád, i po těch letech mě pořád přitahuje, i když už to samozřejmě třeba v sexu není to, co to bývalo na začátku. Ale když tak poslouchám kamarády, asi si nemám na co stěžovat.

Před nějakou dobou jsem ale potkal někoho jiného. Jí je o dvanáct let míň než mně a je to neřízená střela. Spali jsme spolu hned po pár dnech, co jsme se poznali. Skoro mě znásilnila. A sex s ní je mimo všechno. Je nezničitelná, má pořád chuť a hromadu nových nápadů. Vídáme se dost často, podnikáme hromadu věcí spolu a s ní mám chuť zkoušet i to, co mě nikdy nenapadlo. Je ale jasný, že to takhle nejde dělat donekonečna. Bydlíme v malém městě, už nás spolu viděl jeden známý a každou chvíli to může prasknout.

Chtěl bych poradit, jak se rozhodnout. Důvody pro manželku jsou asi tyto: známe se dlouho, máme spolu děti, jsme na sebe zvyklí. Důvody pro ni: připadám si vedle ní o dvacet let mladší (vedle manželky jsem jako důchodce), je skvělá v sexu, jsem do ní zamilovaný, podnikáme spolu nové věci a pořád něco zkouším. Předem díky za názor, jsem zvědavý, jaký v diskusi převáží."

Jirka

Jirko,

děkujeme vám za váš dotaz. Přestože vás více zajímá názor diskutujících čtenářů, si k problému dovolím napsat pár vět. Možná, že vám pomohou lépe se rozhodnout.

Nepíšete, jak dlouho trvá váš mimomanželský poměr, ale vzhledem k tomu, s jakým zanícením a nadšením o své milence píšete si troufám odhadnout, že to nebude nijak dlouhá doba. Z vašeho dopisu je cítit prvotní nadšení a zamilovanost, zjevně zatím nezkalená žádnými problémy, každodenním stereotypem a společnými povinnostmi. V tomto stádiu jste se však zcela jistě před osmnácti lety nacházel i se svou manželkou. Je zcela normální, že se ve fázi zamilovanosti jeví jako naprosto idylický, bez jediného negativního aspektu, každý začínající vztah. Logicky se však časem musí vynořit i méně idylické stránky a charakteristiky partnerky, které vám začnou více či méně vadit.

Poradna

Své otázky a problémy nám pište na e-mail redakce@xman.cz, zodpoví je psycholožka Bára.

Stejně tak je přirozené, že ve vás po osmnácti letech manželka neprobouzí tutéž vášeň jako na začátku. Z pohledu vaší manželky bude nepochybně platit to samé. Tajemství úspěchu dlouhodobých vztahů tkví v tom, že oba partneři zvládnou přejít z fáze zamilovanosti do dalšího stádia vztahu, založeného na vzájemném respektu, úctě, intimitě a toleranci. Vzhledem k tomu, že svůj osmnáctiletý vztah popisujete jako relativně uspokojivý, jste tento přechod očividně zvládli a dokázali si vybudovat pevný vztah.

Zvažte proto, zda se vám vyplatí riskovat ho kvůli mileneckému poměru. V něm jste nyní ve fázi zamilovanosti, a i kdybyste v něm chtěl pokračovat dlouhodobě, nemáte jistotu, zda se vám onen "přechod" ze zamilovanosti do dlouhodobého vztahu podaří. Charakteristiky, které nyní uvádíte jako velký bonus, jsou značně prchavé a velmi rychle mohou pominout v rámci společného soužití a každodenního stereotypu.

Psycholožka Bára

Autor:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Hodiny jeho práce smyje déšť. Život je taky jen dočasný, říká umělec

Sklad pro Sněhurku, Mogilovo, Bulharsko: Malba vznikla v prostorách vinařství...

Jezdí po světě a maluje na zdi a chodníky. Jeho projekty vedou diváky k úžasu, ale také nutí přemýšlet nad smyslem...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: brouci jumiles se vám snaží utéct z placky

Jumiles se rekrutují například z čeledi kněžicovitých.

Svěží chuť, vynikající aroma a doslova hemživá konzistence charakterizuje regionální mexickou lahůdku jumiles. Viděno...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

Na návštěvě v palírně whisky: nejvíc si tu cení měděných sudů

Milovník whisky se tu cítí jako v ráji, ano.

Přízvisko hlavní město skotské whisky mu sluší, v Dufftownu najdeme hned sedm velkých palíren. Navštívili jsme tu...

Najdete na iDNES.cz