Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poradna: Myslím, že mě podvádí

aktualizováno 
Chová se divně, nechce se mnou spát, ale tvrdí, že se nic neděje. Já mám však pocit, že mě podvádí a nevím, co mám dělat, píše čtenář Lukáš.

Ne každé "podezřelé" chování nemusí být dokladem o tom, že vás přítelkyně podvádí. | foto: Profimedia.cz

"Prosím o radu s následujícím problémem: S manželkou jsme svoji tři roky, předtím jsme spolu skoro dva roky chodili. Máme skoro tříletou dceru. Mám pocit, že mě manželka podvádí, ale nevím, jak jí to mám dokázat. Abych začal od začátku. Že je něco špatně, jsem začal tušit chvíli po tom, co se manželka vrátila po mateřské zpátky do práce. Měla mateřskou na dva roky, pak jsme začali malou dávat částečně do soukromé školky, částečně ji hlídá tchyně a manželka šla zpátky na zkrácený úvazek. Dělá v převážně mužském kolektivu a mám podezření, že právě tam si někoho našla.

Potom, co začala chodit do práce, se totiž rapidně změnilo její chování. Předtím jsme neměli žádné zásadní problémy, spali jsme spolu pravidelně, normálně spolu mluvili. Posledních několik měsíců se mnou spí jen málokdy a pořád se vymlouvá na to, že je z práce unavená. Když jsme spolu doma, věnuje se jenom malé a mě skoro ignoruje. Občas jí přijde večer SMS, ale dvakrát jsem jí kontroloval telefon a nic jsem neobjevil. Když se jí zeptám, co se děje, tvrdí, že nic, a když jsem na ni jednou uhodil, jestli náhodou nemá někoho jiného, urazila se.

Jenže teď bych měl taky říct, že už mi jednou nevěrná byla. Ještě když jsme spolu chodili, podvedla mě se svým bývalým. Byl to jen jednorázový sex a asi v tom hrál roli i alkohol. Odpustil jsem jí a krátce potom přišla do jiného stavu, takže jsem si ji bral už těhotnou. Zpětně přemýšlím, jestli to nebyla chyba, protože jsem měl asi předpokládat, že když to udělala jednou, udělá to klidně i podruhé. Jenže já nemám žádný důkaz a ona se přiznat nechce. Dceru mám rád a nerad bych o ni přišel, ale samozřejmě se mi nechce dělat nikomu osla. Tak nevím, co s tím mám dělat a jak se k tomu postavit. Díky za radu."

Lukáš

Lukáši, děkujeme za váš dotaz a vaši důvěru. Bohužel, kromě vaší manželky na světě neexistuje člověk, který by vám mohl říci, zda vás skutečně podvádí, či nikoli. Vámi poskytnuté indicie mohou skutečně svědčit o tom, že vaše partnerka udržuje mimomanželský poměr. Stejně tak však může jít o pouhou shodu okolností a vaše podezíravost si ohrožení nevěrou pouze vymyslela. Je přirozené, že návrat do práce po mateřské dovolené s sebou nese změnu chování a potenciálně i zvýšenou únavu. Vaše partnerka nyní musí fungovat v mateřské i profesní roli a jejich skloubení pro ni může být náročné, proto například nemusí být příznivě naladěná na sex.

Uvědomte si také, že jste se jí pochybení v minulosti rozhodl odpustit a že základem fungujícího nového vztahu je důvěra a ochota udělat za minulostí "tlustou čáru". Pokud budete neustále přemýšlet nad tím, zda nemůže svou nevěru opakovat, ocitnete se v bludném kruhu podezírání a neposunete se z místa. Kroťte svou podezíravost a místo toho si s manželkou rozumně promluvte.

Popište jí, jak vnímáte změnu jejího chování a jaké pocity to ve vás probouzí. Snažte se promluvit si o tom, jaké příčiny její chování má a jak by se dalo změnit. Můžete se zmínit i o tom, že máte obavy, zda nejde o mimomanželský poměr, ale nevznášejte žádná obvinění ani se nezmiňujte o jejím poklesku v minulosti. Současně se snažte vcítit do její osoby a akceptovat její vysvětlení. Možná jde opravdu pouze o důsledek momentálního vyčerpání, pracovních problémů nebo vztahových problémů mezi vámi, které jste nemusel zaregistrovat. Pro to, aby vaše rozmluva měla úspěch a dospěli jste k nějakému řešení, je však bezpodmínečně nutné oprostit se od minulosti a argumentovat tak, jako kdyby k žádné předchozí nevěře nedošlo. Výčitkami, podezíráním a obviňováním ničeho nedosáhnete.

Psycholožka Bára

Poradna

Své otázky a problémy nám pište na e-mail redakce@xman.cz, zodpoví je psycholožka Bára.

Autor:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

VIDEO: Budujeme funkční sílu, která si rozumí se zdravím, říká instruktor

Pavel Macek je prvním certifikovaným instruktorem systému StrongFirst v Česku.

Sílu neodděluje od správného pohybu a fyzickou kondici od dlouhodobého zdraví. „Fitness by mělo znamenat, že vše je...

Další z rubriky

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Pro dcerku bych udělala, co jí na očích vidím, říká MOgirl Hanny

Jsem pro každou špatnost,“ říká MOgirl Hanny.

Svou životní radost začala čekat už v osmnácti a povytaženým obočím nad tím, že se stala maminkou tak mladá, uvykla....

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz