Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poradna: Myslím, že mě podvádí

aktualizováno 
Chová se divně, nechce se mnou spát, ale tvrdí, že se nic neděje. Já mám však pocit, že mě podvádí a nevím, co mám dělat, píše čtenář Lukáš.

Ne každé "podezřelé" chování nemusí být dokladem o tom, že vás přítelkyně podvádí. | foto: Profimedia.cz

"Prosím o radu s následujícím problémem: S manželkou jsme svoji tři roky, předtím jsme spolu skoro dva roky chodili. Máme skoro tříletou dceru. Mám pocit, že mě manželka podvádí, ale nevím, jak jí to mám dokázat. Abych začal od začátku. Že je něco špatně, jsem začal tušit chvíli po tom, co se manželka vrátila po mateřské zpátky do práce. Měla mateřskou na dva roky, pak jsme začali malou dávat částečně do soukromé školky, částečně ji hlídá tchyně a manželka šla zpátky na zkrácený úvazek. Dělá v převážně mužském kolektivu a mám podezření, že právě tam si někoho našla.

Potom, co začala chodit do práce, se totiž rapidně změnilo její chování. Předtím jsme neměli žádné zásadní problémy, spali jsme spolu pravidelně, normálně spolu mluvili. Posledních několik měsíců se mnou spí jen málokdy a pořád se vymlouvá na to, že je z práce unavená. Když jsme spolu doma, věnuje se jenom malé a mě skoro ignoruje. Občas jí přijde večer SMS, ale dvakrát jsem jí kontroloval telefon a nic jsem neobjevil. Když se jí zeptám, co se děje, tvrdí, že nic, a když jsem na ni jednou uhodil, jestli náhodou nemá někoho jiného, urazila se.

Jenže teď bych měl taky říct, že už mi jednou nevěrná byla. Ještě když jsme spolu chodili, podvedla mě se svým bývalým. Byl to jen jednorázový sex a asi v tom hrál roli i alkohol. Odpustil jsem jí a krátce potom přišla do jiného stavu, takže jsem si ji bral už těhotnou. Zpětně přemýšlím, jestli to nebyla chyba, protože jsem měl asi předpokládat, že když to udělala jednou, udělá to klidně i podruhé. Jenže já nemám žádný důkaz a ona se přiznat nechce. Dceru mám rád a nerad bych o ni přišel, ale samozřejmě se mi nechce dělat nikomu osla. Tak nevím, co s tím mám dělat a jak se k tomu postavit. Díky za radu."

Lukáš

Lukáši, děkujeme za váš dotaz a vaši důvěru. Bohužel, kromě vaší manželky na světě neexistuje člověk, který by vám mohl říci, zda vás skutečně podvádí, či nikoli. Vámi poskytnuté indicie mohou skutečně svědčit o tom, že vaše partnerka udržuje mimomanželský poměr. Stejně tak však může jít o pouhou shodu okolností a vaše podezíravost si ohrožení nevěrou pouze vymyslela. Je přirozené, že návrat do práce po mateřské dovolené s sebou nese změnu chování a potenciálně i zvýšenou únavu. Vaše partnerka nyní musí fungovat v mateřské i profesní roli a jejich skloubení pro ni může být náročné, proto například nemusí být příznivě naladěná na sex.

Uvědomte si také, že jste se jí pochybení v minulosti rozhodl odpustit a že základem fungujícího nového vztahu je důvěra a ochota udělat za minulostí "tlustou čáru". Pokud budete neustále přemýšlet nad tím, zda nemůže svou nevěru opakovat, ocitnete se v bludném kruhu podezírání a neposunete se z místa. Kroťte svou podezíravost a místo toho si s manželkou rozumně promluvte.

Popište jí, jak vnímáte změnu jejího chování a jaké pocity to ve vás probouzí. Snažte se promluvit si o tom, jaké příčiny její chování má a jak by se dalo změnit. Můžete se zmínit i o tom, že máte obavy, zda nejde o mimomanželský poměr, ale nevznášejte žádná obvinění ani se nezmiňujte o jejím poklesku v minulosti. Současně se snažte vcítit do její osoby a akceptovat její vysvětlení. Možná jde opravdu pouze o důsledek momentálního vyčerpání, pracovních problémů nebo vztahových problémů mezi vámi, které jste nemusel zaregistrovat. Pro to, aby vaše rozmluva měla úspěch a dospěli jste k nějakému řešení, je však bezpodmínečně nutné oprostit se od minulosti a argumentovat tak, jako kdyby k žádné předchozí nevěře nedošlo. Výčitkami, podezíráním a obviňováním ničeho nedosáhnete.

Psycholožka Bára

Poradna

Své otázky a problémy nám pište na e-mail redakce@xman.cz, zodpoví je psycholožka Bára.

Autor:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Další z rubriky

VIDEO: Sedí mi sexy, dominantní role, říká tanečnice burlesky Angelina

Burleska má i usměvavou tvář.

Burleska ji zlákala zdůrazněním ženskosti, fantazií. „Líbí se mi, že jejím ideálem je sebevědomá žena, která má šmrnc a...

Pokud je pro vás jazz příliš, možná máte moc testosteronu, říká studie

Neoslovil vás například jazzman Lionel Hampton? Možná za to mohou hormony.

Pro někoho rajská hudba, plná fantazie, pro jiného chaos a cesta do deprese. Naše vnímání hudby, jako je jazz,...

Vosy a Noční čarodějnice. Do války proti nacistům zasáhly i pilotky

Hrdinky. Rufina Gaševová a Natalie Meklinová patřily do bombardovacího...

Sovětské pilotky létaly za druhé světové války bojové mise, jejich americké kolegyně přepravovaly náklady nebo...

Najdete na iDNES.cz