Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


PORADNA: Nechce se mnou bydlet

aktualizováno 
Chtěl bych se svou přítelkyní začít bydlet, ale ona se stále vymlouvá, že se na to ještě necítí. Co si o tom mám myslet a jak ji ke společnému bydlení přemluvit, ptá se čtenář Pavel.

Odmítnutí společného bydlení může vyvolat pochybnosti o budoucnosti vztahu | foto: Profimedia.cz

Dobrý den,

obracím se na vás pro radu ohledně problému, který pro muže asi není úplně typický. Je mi pětadvacet let a už skoro rok chodím se stejně starou dívkou. Myslím, že nám to spolu, až na nějaké drobnosti, klape, a chtěl bych náš vztah posunout někam dál. Bydlím v pronajatém bytě a chtěl bych, aby se nastěhovala ke mně, nebo ještě lépe, abychom si spolu nějaký byt koupili.

Když jí to ale řeknu, začne kličkovat s tím, že se na to ještě necítí, že je na takový závazek příliš mladá a že se známe moc krátce. Nevím, co si o tom mám myslet a hlavně jak ji mám přimět, aby se mnou bydlet začala. Je mi jasné, že by mi spousta lidí řekla, ať se na ni vykašlu nebo ať si vážím toho, že mám svoji svobodu a nemusím se nikomu zpovídat.

Mně ale přijde normální, že spolu po čase dva lidé začnou bydlet. Svou přítelkyni miluji a časem bych s ní chtěl mít děti, takže mi její odmítání vadí o to víc. Nemyslím si ale, že by mě chtěla opustit, žádné takové náznaky nedělá. Myslím, že jsme spolu opravdu šťastní a spokojení.
Pavel

Pavle, děkujeme za váš dotaz. Z popisu přirozeně nelze odhadovat, jaké důvody vedou vaši přítelkyni k tomu, že s vámi odmítá společně bydlet. Je možné, že se na tak velký závazek osobně skutečně ještě necítí, možná má pocit, že do tohoto stádia váš vztah ještě nedospěl, nebo ji k tomu vedou ještě zcela jiné důvody. Máte však naprostou pravdu v tom, že její odmítání společného bydlení v žádném případě nemusí být signálem blížícího se rozchodu. Současně chápeme, že se chcete usadit, chcete posunout svůj vztah dál a toužíte po větších "zárukách".

V první řadě byste si měli s přítelkyní promluvit o tom, jak vidí vaši budoucnost a jakou roli v ní hrajete vy. Zeptejte se jí, jak si představuje váš vztah za rok či za pár let. Možná zjistíte, že se vaše představy rozcházejí již v elementárních záležitostech, jako je například založení rodiny. V takovém případě je otázkou, do jaké míry jsou vaše plány důležité pro vás, zda jste z nich ochotný slevit, jestli dokážete jejich realizaci odložit a najít tak společný kompromis.

Žádná doporučená doba, po jejímž uplynutí by spolu partneři měli začít společně bydlet nebo založit rodinu, samozřejmě neexistuje. Každý má svá osobní očekávání nastavená jinak. Je však potřeba ujasnit si, do jaké míry jsou představy přítelkyně kompatibilní s vašimi plány.

Není od věci stanovit si přibližný časový horizont, v němž byste chtěli mít některé klíčové záležitosti vyřešeny. Pokud má tedy vaše přítelkyně pocit, že spolu chodíte příliš krátce na to, abyste spolu začali bydlet, domluvte se například, že tento problém na půl roku uzavřete a po uplynutí stanovené lhůty se o něm začnete bavit znovu a pokusíte se jej vyřešit.

Rozhodně však doporučujeme postupovat při řešení postupně. Pokud si vaše přítelkyně zatím není jista ani spolubydlením, návrhem na koupi společného bytu ji velmi pravděpodobně vyděsíte. V důsledku toho potom existuje větší pravděpodobnost, že váš návrh odmítne, protože koupě bytu představuje mnohem větší závazek. Zkuste nejprve skutečně vyřešit společný pronájem, a jestliže zjistíte, že vám tato zkušenost vyhovuje, můžete se posunout dál. Přejeme vám hodně štěstí.

PORADNA

Své otázky a problémy nám pište na e-mail redakce@xman.cz, zodpovíme je ve spolupráci s odborníky.

Autor:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Sebevědomý lev jsem proto, že makám a nepodvádím, říká Terminátor Karlos

Karlose „Terminátora“ Vémolu zpovídal Jakub „Buba“ Ouvín pro pořed televize...

Lvi žerou první, zní jeho heslo, má ho ostatně vytetované na ruce. A není pochyb, že on sám se mezi lvy počítá....

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

VIDEO: Žena uřízla manželovi penis. Kvůli nevěře

Žárlivá žena uřízla manželovi penis

Když zjistila, že ji muž podvádí s mnoha ženami, zuřila. A nezvládla se uklidnit. Proto vymyslela plán pomsty. Vykonala...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Najdete na iDNES.cz