Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


PORADNA: Nechce se s ním rozejít. Jak dlouho mám ale čekat?

aktualizováno 
Nechtěla s ním žít, ale teď s ním bydlí. Říká, že mě má ráda, ale doufá, že se s ní rozejde on. Obává se, že nám zamilovanost nevydrží, ale stýkáme se už devět měsíců a vytvořili jsme si plnohodnotný, i když zvláštní vztah, píše čtenář Marek.

Miluje mě, ale nechce ho opustit | foto: Profimedia.cz

Zdravím do redakce,
je mi 31 let, takže nejsem žádný zajíc. Necelé tři měsíce po rozchodu s desetiletou známostí jsem potkal dívku, která mě zaujala již před x lety, kdy jsem ji viděl poprvé. Tušil jsem, že někoho tak nějak napůl má. Bylo mi to ale zcela fuk, vždy se mi líbila, a když jsem si sehnal číslo, měli jsme do týdne rande. Hned na tom prvním mě svedla, a pak mi vysvětlila, že má s přestávkami sedm let přítele, že jsem se jí líbil, ale nemám nic čekat. Podvedla ho jednorázově třeba patnáctkrát, ale nikdy neměla stálého milence. Nicméně u nás to nabralo rychlý spád a začali jsme se vídat průměrně třikrát až čtyřikrát týdně. Vytvořili jsme si relativně plnohodnotný vztah, i když poněkud bizarní, protože jsme se museli schovávat a vědělo o nás jen pár nejbližších.

Nicméně stále říkala, že se do ní nesmím zamilovat, že dřív nebo později se k příteli vrátí. Nijak jsem to neřešil, protože mi s ní bylo tak dobře, že jsem nehleděl do budoucnosti. Jenže asi po 5,5 měsíci mi poprvé řekla, že se do mě zamilovala, že už jen pouhý pohled na jejího přítele v ní vyvolává odpor, ale že jsou prostě domluveni, že se sestěhují a zkusí to spolu. Já jsem naivka a v tu chvíli i já nechal spadnout zdi, které jsem si racionálně vystavěl a definitivně se zamiloval taky. Dělal jsem pak úplně vše, aby věděla, že to myslím smrtelně vážně. Po třech krásných měsících to šlo ráz naráz – našli byt a do čtrnácti dní se sestěhovali, protože on na to tlačil.

No a pak se vše provalilo, když jí vlezl do telefonu a došlo mu, že udržuje ještě jeden vztah. Takže v tu chvíli to mělo skončit definitivně. Teď jsou to dva týdny. Situace je taková, že je najednou jak mílius a hlavně ji neustále hlídá. Jsem přesvědčen o tom, že ji bere jen jako věc, která mu patří, a že s tím láska nemá nic společného. Jenže jí prostě přijde, že se zase snaží a že ta kontrola z jeho strany je oprávněná. A já teď, když je pod takovým dozorem, nemám moc pák, jak jí dokázat, že ji chci. Celý můj vliv je za měsíc bydlení pryč – ona je zpátky tam, kde byla před rokem.

Nechce ho oficiálně opustit z těchto důvodů: jsou na sebe zvyklí a nechce ho ranit. Je skeptická, a prý by nás zamilovanost po půl roce nepřešla – to mi říkala od začátku, ale trvalo to devět měsíců a vše je ok a bylo by dál. Další důvod je asi ryze praktický: opětovné stěhování, vysvětlování rodičům a přátelům apod. Řekla mi, že jediná varianta je, že by ji nechal on. Hlavně mě mrzí, že pořád říká, jak za to může ona, a trpí sebemrskačstvím. Dle mě to je ale jen důsledek společného bydlení, protože ji přítel citově vydírá.

Musím dodat, že můj stav zamilovanosti je šílený – spím čtyři hodiny denně, neustále koukám na telefon, zda se neozve, nejsem schopen mít cokoliv s jinou ženou. A příležitostí jsem měl dost.
Marek
(Dopis je redakčně krácený)

Marku,
z vašeho dopisu je cítit velké zoufalství, ale zároveň i odhodlání a síla. Je zcela zřejmé, že svůj vztah myslíte vážně a po oné ženě skutečně toužíte. Zároveň si také troufám říci, že toho samého si musí být vědoma i ona. Vaše vytrvalost, trpělivost a tolerance k její nerozhodnosti i chování jsou víc než jasným důkazem toho, že to s ní skutečně myslíte vážně. Navíc se nesnažíte čtrnáct dnů, aby váš zájem mohla považovat za krátkodobou záležitost. Z mého pohledu jste udělal pro úspěch svého vztahu maximum a iniciativy by se nyní jednoznačně měla chopit vaše partnerka.

Přiznám se zároveň, že příliš nerozumím jejímu chování. Pokud vám tvrdí, že vás miluje, společně vám to klape, chce být s vámi a ke svému oficiálnímu příteli má pouze formální vztah, nejeví se mi příliš logické, že s ním začala bydlet. Tím, že ve svém vztahu nadále oficiálně pokračuje, samozřejmě dává svému partnerovi právo na to, aby jí vyčítal nevěru a učinil určitá opatření, aby jejímu pokračování zabránil. Odhalení nevěry bylo nepochybně dalším okamžikem, kdy měla příležitost svůj vztah ukončit, ale ani této nevyužila.

Doporučuji vám, abyste si s ní promluvil na rovinu a zeptal se jí, co přesně chce a co od vás očekává. Chce vztah s vámi ukončit, pokračovat pouze na milenecké rovině, nebo má zájem o skutečné partnerství? Pokud má zájem pouze o to být vaší milenkou, je pro vás tato situace dlouhodobě přijatelná, či nikoli? Ve vašem současném stavu mi chybí jasně vymezené hranice. Promluvte si věcně a otevřeně. Nenechte se vmanipulovat do situace, kdy se bude obviňovat, že je všechno její vina a vy ji budete přesvědčovat, že tomu tak není. Tímto přístupem nic nevyřešíte.

Znovu zopakujte svou nabídku na seriózní vztah, zeptejte se jí na její postoj a na to, co je pro to ochotna udělat. Trvejte na tom, aby zaujala jasné stanovisko a neudržovala vás dál ve stavu, kdy nevíte, co můžete čekat, a zároveň nemáte právo cokoli požadovat. Je samozřejmě možné, že se rozhodne setrvat ve svém současném vztahu. V takovém případě však nemůžete udělat nic jiného, než její volbu akceptovat a snažit se na ni co nejdříve zapomenout.

poradna

Své otázky a problémy nám pište na e-mail redakce@xman.cz, zodpovíme je ve spolupráci s odborníky.

Autor:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

CIA v Himálaji: američtí špioni na střeše světa ztratili plutonium

Zvládneme to také! Čínští technici a dělníci oslavují úspěšný jaderný test....

Aby mohla sledovat první čínské krůčky na poli jaderného zbrojení, spustila CIA v polovině šedesátých neobvyklou...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...

Říkejte mi Rihanna. Honduraské volby provětrala transsexuálka

Krásná žena se šmrncem, kterou prozradí hluboký hlas.

Chce změnit konzervativní, odmítavý postoj obyvatel středoamerického Hondurasu vůči sexuálním menšinám, i proto se...

Takový normální porod
Takový normální porod

O porodu s časovým odstupem, nadhledem a snad i s vtipným podextem píše uživatelka eMimino.cz.

Najdete na iDNES.cz