Poradna: Oba jsme byli nevěrní

aktualizováno 
Poté, co jsme se s přítelkyní rozešli, jsme měli oba románek na jednu noc. Teď jsme se dali znovu dohromady, ale já se přes její "nevěru" nedokážu přenést, píše čtenář David.

Po rozchodu jsme si hned našli sex na jednu noc, máme šanci dát vztah znovu dohromady? ptá se čtenář. | foto: Profimedia.cz

Dobrý den,

zajímal by mě váš názor na můj problém s přítelkyní, možná by pomohla i rada. S mou partnerkou jsme spolu více než rok. Měli jsme spolu krásný vztah, který fungoval. Před prázdninami jsme si našli bydlení a necelé tři měsíce žili spolu. Minulý víkend jsme se rozešli. Začaly hádky, nehezké chování, a proto jsme vztah ukončili. Partnerka odjela na víkendový festival a já zůstal doma.

Na ten víkend mě přijela navštívit kamarádka, která mě měla "utěšit", abych na rozchod alespoň na chvíli zapomněl. Situace se však vymkla kontrole a měli jsme spolu sex. Nezávazný, prostý sex. Po víkendu jsem si uvědomil, že svou partnerku stále miluji a že kdybychom se oba více snažili, třeba by to šlo dát zase dohromady. Po jejím příjezdu domů jsem ji pozval na kávu a řekl jí, co k ní cítím a že bych to chtěl vše vrátit a více se snažit. Děsila mě představa, že si jednou budu vyčítat, že to byl vlastně krásný vztah a ukončily ho jen malicherné problémy. Partnerka to vzala, ale s tím, že to bude chtít čas.

Po pár dnech mi řekla, že i ona měla partnera na jednu noc. Na rozdíl ode mne dotyčného vůbec neznala. Nejsem pokrytec a nevyčítám jí to, problém však je, že se s tím zřejmě nedokážu smířit. I když jsme se rozešli a partnery jsme měli oba dva, bolí mě myšlenka, že stačí říct konec a není problém si najít partnera na jednu noc. A můj vnitřní boj je právě ta představa, že někoho měla. Pořád na to myslím a najednou mám strach, že to fungovat nebude. Neštítím se jí, ale je to hrozně nepříjemný pocit. Ptám se, zda je reálné, že vše bude zase jako dřív i s tímto šrámem, zda vše bude zase fungovat.

Díky, s pozdravem

David

Davide,

děkujeme vám za dopis, avšak obávám se, že moje odpověď vás příliš nepotěší. Vaše chování, tak jak ho popisujete, totiž vykazuje značné známky nezralosti. Píšete, že jste měl s přítelkyní krásný, fungující vztah. Předpokládám, že když jste si před třemi měsíci našli společné bydlení, váš vztah byl ještě v pořádku. Konflikty tedy musely trvat méně než tři měsíce. Nepíšete, zda jste se svou konfliktní situaci snažili nějak řešit, ale pokud jste oba dokázali svůj vztah tak rychle "hodit za hlavu" a najít si okamžitě (v rámci hodin po rozchodu) nového sexuálního partnera, je možné, že váš vztah neměl tak pevné základy, jak se domníváte. Navíc uvádíte, že jste si nechtěl vyčítat, že krásný vztah ukončily tak malicherné problémy a že jste se dostatečně nesnažil. Nerozumím tedy tomu, proč jste kvůli malicherným problémům ukončovali fungující partnerství a okamžitě navazovali nové sexuální vztahy.

Poradna

Vaše otázky a problémy nám pište na e-mail redakce@xman.cz.Zodpoví je psycholožka Bára.

Nerozumím také tomu, proč ve svém vlastním případě náhodný sex tolerujete, ale u vaší partnerky ho vnímáte jako nepřekonatelný prohřešek. Předpokládám, že ve svém případě to vnímáte jako čin, který by vám měla partnerka odpustit. Píšete, že nejste pokrytec a její chování jí nevyčítáte, ale vaše chování bohužel pokrytecké skutečně je. Děsí vás myšlenka "že stačí říct konec a není problém najít si partnera na jednu noc", nicméně tato skutečnost neplatí pouze v případě vaší přítelkyně, ale také u vás. Měl byste se proto mimo jiné zamyslet nad tím, jakou zodpovědnost za vztah přebíráte vy sám, proč jste přistoupil na sexuální románek na jednu noc a co byste mohl udělat pro to, aby se podobná situace neopakovala. Ostatně ani neuvádíte, zda jste se se svým sexuálním "úletem" svěřil své přítelkyni a jak se s touto skutečností dokázala vyrovnat ona sama.

Na vaši otázku, zda bude váš vztah dál fungovat, nedokáže odpovědět nikdo na světě, nicméně je rozhodně nutné, abyste si sám v sobě ujasnil, zda přítelkyni dokážete odpustit a smířit se s myšlenkou, že měla jiného muže. Pokud by tato skutečnost měla stát mezi vámi, fungování vztahu se mi jeví z dlouhodobého hlediska jako nepravděpodobné. Jestliže chcete ve vztahu po "nevěře" dál pokračovat, je nutné, abyste se od ní dokázal oprostit a udělat za ní tlustou čáru. Na otázku, zda to dokážete, si však můžete odpovědět jen vy sám.

Psycholožka Bára

Autor:

Nejčtenější

Kalendář Pirelli 2019 se představil. Ženy v něm odhalují své sny

Fotografie Laetitie Casta se Sergejem Poluninem jsou nabité intimitou, vášní. A...

Žijí svými touhami, ambicemi, vášněmi. Mají sny, pracují na jejich naplnění. Jsou individualitami. Fotograf Albert...

Vlastnosti, které vám zajistí sex: věda odhalila, čím oslovíte ženy

Jak souvisejí osobnostní rysy a frekvence sexuálního života? Vědci nalezly...

Je to vůbec největší studie, která zkoumá vztah mezi osobnostními vlastnostmi a mírou sexu a počtem potomků. Tvrdí, že...

Líbání, sexy esemesky: muži a ženy se neshodnou, kde začíná nevěra

Příliš důvěrné polibky na večírku s cizí ženou? Pro polovinu mužů to není...

Dopustit se opilého líbání s někým cizím na večírku. Z nudy flirtovat na seznamovací aplikaci. Dopřát si intimní...

VIDEO: Svůdná těla, intimní hračky. Prahu navštívil erotický veletrh

V Praze se konal další ročník Erotického veletrhu

Erotické pomůcky, spodní prádlo, ale též šperky, afrodiziaka, moderní aplikace, které spojují erotiku s technologií....

Slunce je proti nám: americké miny zneškodnila solární bouře

Miny, které nevybuchly, byly ničeny při operaci End Sweep v roce 1973.

Američané ve vietnamské válce strategicky zablokovali přístavy protivníka námořními minami. Nepočítali však s tím, že...

Další z rubriky

Zkáza Franklinovy výpravy: mráz, beznaděj a kanibalismus

Někteří členové výpravy se rozhodli vydat pěšky na jih. Po prvních úmrtích se...

Měla to být výjimečná výprava plná objevů. Jenže britská Franklinova námořní expedice mířící do země arktického ledu...

Odtržená klepeta krabům dorostou, tvrdí na Floridě. Vědci to zpochybňují

Kdo sní pětadvacet krabů co nejrychleji? Účastníci soutěže Keys Fisheries Stone...

Stát Florida propaguje praxi udržitelné krabí sklizně. Idea, že odlomená klepeta budou krabům bez obtíží dorůstat, však...

Hmyz ve zbrani: šestinozí spojenci válek a terorismu

Zatím jen umělecká fantazie. Takto by mohli vypadat hmyzí válečníci vylepšení...

Jeho produkce je levná, nasazení jednoduché a následky velmi efektivní. Ničivé a smrtící. Hmyz ve válečných nebo...

Najdete na iDNES.cz