Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poradna: Ona pořád něco řeší, já už dál nemůžu

aktualizováno 
Přítelkyně se vrtá v nesmyslech, ze všeho dělá vědu, neustále má nějaký problém a pořád by chtěla všechno pitvat do detailů. Už mě to unavuje a leze mi to na nervy, píše čtenář Marek.

Z komára dělá velblouda, rozpitvává sebemenší nesrovnalost a všechno je důvod k řešení. | foto: Profimedia.cz

"Dobrý den, v životě jsem si nemyslel, že budu někdy psát o pomoc do poradny, ale už jsem dost na nervy a třeba mi pomůžete... Je mi 34 let a pracuji jako manažer u nadnárodní společnosti. Už skoro tři roky mám vztah s Kateřinou, se kterou jsem se seznámil na diskotéce. Předem podotýkám, že ji mám hrozně moc rád a nechci se s ní rozcházet, protože si dokážu představit i to, že bych s ní jednou v budoucnu měl děti.

Problém je v tom, že Káča všechno strašně moc řeší. Pracuju v Praze, ona se sem za mnou před rokem přestěhovala, protože tady začala chodit na vysokou, a od té doby má pořád nějaký problém. Špatně se mi to popisuje, ale prostě řeší pitomosti. Je schopná mi třeba vyčíst, že jsem ji pozdravil málo srdečně a nepříjemným tónem. Vyčítá mi, že jsem moc dlouho v práci, počítá mi čas, který strávím s ní, oproti času, kdy jsem třeba se svými kamarády (a to si fakt myslím, že s nimi trávím jen minimálně času). Když má spoustu volného času, pořád u nás doma uklízí (to mi samozřejmě nevadí), jenže pak za mnou chodí jako policajt a hlídá mě, jestli jsem někde neudělal bordel.

Kromě toho má velký problém s mou bývalou, hrozně na ni žárlí a pořád mi kvůli ní dělá scény. Přitom už je to víc než pět let, co jsme se rozešli, ona má dvě malé děti a vídáme se tak jednou za půl roku při kamarádské večeři. Mám Káču hrozně rád a nerad bych o ní přišel, ale tohle věčné řešení a pitvání věcí, které ani žádné problémy nejsou, mě ničí.

Probíral jsem to se svým nejlepším kamarádem a ten tvrdí, že by se Káča měla přestěhovat na koleje, abychom spolu nebyli každý den. Jenže si nějak nedokážu představit, že bych jí řekl, ať se odstěhuje, že já budu bydlet ve svém bytě a ona na kolejích. Chápu, že se doma nudí, když přijde ze školy odpoledne a já dorazím až večer, ale někdo z nás dvou vydělávat musí. Už jsem z toho fakt unavený a nevím, jestli má tahle situace řešení."

Marek

(redakčně kráceno)

Marku, děkujeme za váš dotaz a za důvěru, s níž se na nás obracíte. Je přirozené, že vám současná situace nevyhovuje a představuje pro vás značnou emocionální zátěž. Na druhou stranu je známkou zralosti, že si uvědomujete hodnotu, kterou pro vás váš vztah má, a snažíte se z této situace najít východisko. Sám tušíte, že příčinou problému bude velmi pravděpodobně nevytíženost vaší partnerky a nedostatečná náplň volného času. Stěhování do neznámého města a ztráta zázemí rodiny a přátel je vždy náročná. Vzhledem k tomu, že vaše partnerka začala bydlet hned od začátku společně s vámi, přišla o jednu z příležitostí k navazování nových přátelských vztahů a očividně se příliš upnula pouze na vás. Důsledkem toho může být právě situace, kdy z nedostatku jiných činností vymýšlí a řeší pseudoproblémy.

Není zřejmě nezbytně nutné, aby se vaše partnerka odstěhovala pryč. Potřebný nadhled a odstup můžete získat i v případě, že zůstanete bydlet spolu. Snažte se dosáhnout toho, aby vaše partnerka nějak strukturovala svůj volný čas a nenudila se sama doma. Rok je dostatečně dlouhá doba, aby si mezi svými spolužáky našla nové přátele, podporujte ji proto v tom, aby se s nimi stýkala i mimo školu a našla si s nimi společné zájmy. Rozhodně není nutné, aby partneři sdíleli všechny koníčky a podnikali všechno společně, vašemu vztahu naopak prospěje, pokud si najde svůj okruh zájmů a budete určitou část času trávit odděleně.

Stejně tak by si vaše přítelkyně mohla najít brigádu či práci na částečný úvazek. Nejenže tak vyplní volný čas a "zabaví se", ale zároveň získá i pocit větší nezávislosti, a tudíž i většího odstupu. K napjaté atmosféře může přispívat i skutečnost, že je na vás zcela materiálně závislá a nijak se finančně nepodílí na chodu domácnosti. I kdyby mělo jít pouze o symbolickou částku, důležitý je pocit, že může o domácnosti také rozhodovat, protože se na ní též podílí. Kdyby vaše přítelkyně bydlela na kolejích, také by musela počítat s tím, že bude něco platit. Lze předpokládat, že i tento krok by mohl přispět k uvolnění napětí.

Psycholožka Bára

Poradna

Své otázky a problémy nám pište na e-mail redakce@xman.cz, zodpoví je psycholožka Bára.

Autor:Nejčtenější

Sex s pěti lidmi za 24 hodin. Máme právo být coury, říká provokatérka

Je inteligentní, sebevědomá, nenapodobitelná. A hlásá „Všechnu moc courám“. Na...

Chce zbavit slovo běhna špatných konotací. „Coura je někdo, kdo nestaví mezi sebe a svou touhu užít si sex morální...

Operace Pandora: jak chtěli Sověti rozpoutat občanskou válku v USA

Oleg Kalugin šéfoval řadu let operacím KGB na ruském území. Právě on o tajné...

Pomocí cílených dezinformací se KGB po dvacet let pokoušela vyvolat ve Spojených státech rasové nepokoje, které by...Mileniálové se bojí sahat na maso. Obchody to stojí víc obalů

Mladá generace si podle průzkumů britského obchodního řetězce nechce přiznávat,...

Ať se zvířata zabíjí, porcují, ať se kusy jejich těl prodávají. Jen ať to nepřipomíná maso. A hlavně abychom se toho...

Erotické mobilní seznamky jsou jako flirtování na baru, říká studie

Mobilní erotické seznamky jsou jen náhražkou pokukování po náhodné známosti na...

Nejsou pohromou pro veřejnou morálku, nevedou k šíření promiskuity a nevěry. Mobilním aplikacím pro erotické...

OBRAZEM: Až se tají dech. Odvážné krásky pózují se šelmami

Sází na přirozenou ženskou krásu a její kontrast s divokými šelmami. Výsledkem...

Sází na přirozenou ženskou krásu a její kontrast s divokými šelmami. Výsledkem práce ruské fotografky Olgy Barentsevové...

Další z rubriky

Mileniálové se bojí sahat na maso. Obchody to stojí víc obalů

Mladá generace si podle průzkumů britského obchodního řetězce nechce přiznávat,...

Ať se zvířata zabíjí, porcují, ať se kusy jejich těl prodávají. Jen ať to nepřipomíná maso. A hlavně abychom se toho...

Masturbace na univerzitě. Seminář o sebeuspokojení rozezlil konzervativce

Ženy masturbují méně než muži, tvrdí aktuální studie.

Měl teoretickou i praktickou část, vzal si k ruce videoklipy, jeho účastnice si naopak měly přinést ručník, zrcadlo a...

Sex s pěti lidmi za 24 hodin. Máme právo být coury, říká provokatérka

Je inteligentní, sebevědomá, nenapodobitelná. A hlásá „Všechnu moc courám“. Na...

Chce zbavit slovo běhna špatných konotací. „Coura je někdo, kdo nestaví mezi sebe a svou touhu užít si sex morální...

Najdete na iDNES.cz