Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


PORADNA: Po porodu se mnou nechce spát, trvá to už rok

aktualizováno  13:14
Odmítá jakékoli intimnosti, nenechá se skoro ani pohladit. Všechny návrhy odmítá s tím, že je unavená, za poslední rok jsme spolu spali jen třikrát. Situace už je pro mě k nevydržení, přemýšlím i nad tím, že bych svoje sexuální potřeby řešil s prostitutkou či si našel milenku, píše čtenář Aleš.

Narození dítěte vnese do vztahu změnu a může narušit jeho partnerskou rovinu

Vážená redakce,

rozhodl jsem se obrátit na vaši poradnu s problémem, který mě trápí už skoro rok. Jde o věc, která se dost těžko probírá s kamarády v hospodě, nehledě na to, že by mi skutečně nebylo příjemné, aby o tom někdo z mého okolí věděl. Proto jsem se rozhodl pro toto řešení.

S Renátou jsme měli naprosto standardní a docela spokojený vztah. Seznámili jsme se na vysoké, chodili spolu čtyři roky a pak jsme se vzali. Za další dva roky se nám narodil syn Šimon, kterému je teď něco málo přes rok. Řekl bych, že jsme celkem spokojení, klape nám to, nijak zvlášť se nehádáme (nějaké konflikty občas samozřejmě máme, ale nic zásadního). Problém je v tom, že po porodu se mnou Renáta přestala skoro spát. Když mě odmítala nedlouho po porodu, říkal jsem si, že ještě není úplně v pořádku, že je unavená a že se to časem upraví. Ale už je to víc než rok a přijde mi, že se to spíš horší.

Nenechá na sebe skoro sáhnout, veškeré návrhy odmítá, v posteli je úplně studená. Od narození Šimona jsme spolu spali třikrát. To se nedá dlouhodobě vydržet. Mám ji rád, ale už začínám uvažovat o tom, jestli by nebylo řešením zaplatit si prostitutku nebo si pořídit milenku. Jsem normální chlap a mám svoje potřeby. Když jí to ale vyčtu, řekne mi, že je unavená a že si nedokážu představit, kolik je kolem dítěte práce.

Aleš

V první řadě není potřeba se za tenhle problém stydět. S podobnými potížemi se po narození dítěte potýká celá řada párů. Zřejmě není třeba zdůrazňovat, že narození dítěte představuje náročnou zkoušku pro vás oba coby rodiče, ale zátěžovou situací je i pro partnerský vztah. Jeho těžiště se ze dne na den přesouvá na dítě, které vyžaduje spoustu času a energie. Je zcela normální, že se po narození dítěte rodiče cítí vyčerpaní a že se může objevit i jistá míra odcizení. Je patrné, že jde navíc o vaše první dítě, proto je pravděpodobné, že se vaše žena cítí v roli matky nejistá a tento stav jen prohlubuje její vyčerpání.

Je přirozené, že vám chybí intimita. Milenka či prostitutka vám však dodají pouhý sex a váš partnerský problém se tím nijak nevyřeší. Zapracovat musíte především na svém vztahu a najít si pro sebe nové role.

Po narození potomka se vztah přirozeně posouvá na jinou úroveň a vy si musíte zvyknout na roli rodičů, to však neznamená, že byste měli přestat fungovat jako partneři. Vaše dítě je už dostatečně staré na to, aby je mohl na kratší dobu pohlídat někdo jiný než rodiče. Zkuste si naplánovat alespoň jeden večer mimo domov, který byste mohli věnovat jen sami sobě.

Potřebuje znovu obnovit vztah jeden k druhému a soustředit se i na jiné věci, než je vaše dítě. Velmi efektivní je také předem naplánovaná "romantika", když se například domluvíte, že každé první úterý v měsíci vyrazíte na večeři jen ve dvou, při níž budou zcela zapovězené hovory týkající se vašeho potomka. Zkrátka se budete programově věnovat jen sobě a svému vztahu.

Zkuste si také promluvit s manželkou o tom, jak byste jí mohli ulehčit povinnosti. Proberte možnost platit si paní na úklid nebo nabídněte několik domácích prací, za něž převezmete zodpovědnost vy. Pokud chodíte do práce, přes den ženě samozřejmě s dítětem a domácností nepomůžete, ale můžete se zapojit večer a pomoci například s koupáním, podílet se na přípravě večeře, nakupovat a tak dále. Navrhněte jí, aby si některý den v týdnu vyhradila sama pro sebe, pro nějakou zájmovou aktivitu (cvičení, kurz keramiky nebo angličtinu), která ji bude bavit a odpočine si u ní, zatímco vy pohlídáte potomka. Vaše manželka snahu zcela jistě ocení.

Zjednodušeně řečeno: vaším cílem by mělo být obnovení partnerské roviny vašeho vztahu a přesunutí části pozornosti a času mimo dítě. Dokud se vaše partnerka stoprocentně věnuje pouze roli matky, na partnerskou intimitu již nezbývá prostor.

 

Autor:


Nejčtenější

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

Další z rubriky

Hlasitá hudba svádí k nezdravým jídlům, tvrdí věda

Hamburger? Asi se v restauraci hrálo hodně nahlas.

Zvuková hudební kulisa v restauracích má velký vliv na to, co si objednáte. Ta hlasitá vám napovídá, abyste místo...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

Najdete na iDNES.cz