PORADNA: Po porodu se mnou nechce spát, trvá to už rok

aktualizováno  13:14
Odmítá jakékoli intimnosti, nenechá se skoro ani pohladit. Všechny návrhy odmítá s tím, že je unavená, za poslední rok jsme spolu spali jen třikrát. Situace už je pro mě k nevydržení, přemýšlím i nad tím, že bych svoje sexuální potřeby řešil s prostitutkou či si našel milenku, píše čtenář Aleš.

Narození dítěte vnese do vztahu změnu a může narušit jeho partnerskou rovinu

Vážená redakce,

rozhodl jsem se obrátit na vaši poradnu s problémem, který mě trápí už skoro rok. Jde o věc, která se dost těžko probírá s kamarády v hospodě, nehledě na to, že by mi skutečně nebylo příjemné, aby o tom někdo z mého okolí věděl. Proto jsem se rozhodl pro toto řešení.

S Renátou jsme měli naprosto standardní a docela spokojený vztah. Seznámili jsme se na vysoké, chodili spolu čtyři roky a pak jsme se vzali. Za další dva roky se nám narodil syn Šimon, kterému je teď něco málo přes rok. Řekl bych, že jsme celkem spokojení, klape nám to, nijak zvlášť se nehádáme (nějaké konflikty občas samozřejmě máme, ale nic zásadního). Problém je v tom, že po porodu se mnou Renáta přestala skoro spát. Když mě odmítala nedlouho po porodu, říkal jsem si, že ještě není úplně v pořádku, že je unavená a že se to časem upraví. Ale už je to víc než rok a přijde mi, že se to spíš horší.

Nenechá na sebe skoro sáhnout, veškeré návrhy odmítá, v posteli je úplně studená. Od narození Šimona jsme spolu spali třikrát. To se nedá dlouhodobě vydržet. Mám ji rád, ale už začínám uvažovat o tom, jestli by nebylo řešením zaplatit si prostitutku nebo si pořídit milenku. Jsem normální chlap a mám svoje potřeby. Když jí to ale vyčtu, řekne mi, že je unavená a že si nedokážu představit, kolik je kolem dítěte práce.

Aleš

V první řadě není potřeba se za tenhle problém stydět. S podobnými potížemi se po narození dítěte potýká celá řada párů. Zřejmě není třeba zdůrazňovat, že narození dítěte představuje náročnou zkoušku pro vás oba coby rodiče, ale zátěžovou situací je i pro partnerský vztah. Jeho těžiště se ze dne na den přesouvá na dítě, které vyžaduje spoustu času a energie. Je zcela normální, že se po narození dítěte rodiče cítí vyčerpaní a že se může objevit i jistá míra odcizení. Je patrné, že jde navíc o vaše první dítě, proto je pravděpodobné, že se vaše žena cítí v roli matky nejistá a tento stav jen prohlubuje její vyčerpání.

Je přirozené, že vám chybí intimita. Milenka či prostitutka vám však dodají pouhý sex a váš partnerský problém se tím nijak nevyřeší. Zapracovat musíte především na svém vztahu a najít si pro sebe nové role.

Po narození potomka se vztah přirozeně posouvá na jinou úroveň a vy si musíte zvyknout na roli rodičů, to však neznamená, že byste měli přestat fungovat jako partneři. Vaše dítě je už dostatečně staré na to, aby je mohl na kratší dobu pohlídat někdo jiný než rodiče. Zkuste si naplánovat alespoň jeden večer mimo domov, který byste mohli věnovat jen sami sobě.

Potřebuje znovu obnovit vztah jeden k druhému a soustředit se i na jiné věci, než je vaše dítě. Velmi efektivní je také předem naplánovaná "romantika", když se například domluvíte, že každé první úterý v měsíci vyrazíte na večeři jen ve dvou, při níž budou zcela zapovězené hovory týkající se vašeho potomka. Zkrátka se budete programově věnovat jen sobě a svému vztahu.

Zkuste si také promluvit s manželkou o tom, jak byste jí mohli ulehčit povinnosti. Proberte možnost platit si paní na úklid nebo nabídněte několik domácích prací, za něž převezmete zodpovědnost vy. Pokud chodíte do práce, přes den ženě samozřejmě s dítětem a domácností nepomůžete, ale můžete se zapojit večer a pomoci například s koupáním, podílet se na přípravě večeře, nakupovat a tak dále. Navrhněte jí, aby si některý den v týdnu vyhradila sama pro sebe, pro nějakou zájmovou aktivitu (cvičení, kurz keramiky nebo angličtinu), která ji bude bavit a odpočine si u ní, zatímco vy pohlídáte potomka. Vaše manželka snahu zcela jistě ocení.

Zjednodušeně řečeno: vaším cílem by mělo být obnovení partnerské roviny vašeho vztahu a přesunutí části pozornosti a času mimo dítě. Dokud se vaše partnerka stoprocentně věnuje pouze roli matky, na partnerskou intimitu již nezbývá prostor.

 

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Vyzkoušeli jsme první český nevěstinec se silikonovými pannami

Rebecca má mírně vyděšený výraz.

Netradiční nevěstinec otevřeli začátkem listopadu v centru Prahy. Na toho, kdo si přijde užít, čekají místo živých žen...

Sexuální závislost se šíří jako epidemie, varuje výzkum

O závislosti na sexu se vedou vědecké pře.

Jsou v téměř nepřetržitém souboji s myšlenkami na sex, vynakládají enormní množství energie na to, aby svůj sexuální...

Společnost nás stresuje požadavky na výkon, tak pijeme, říká terapeut

„Abyste se stali závislými, musíte stejně jako olympijský vítěz intenzivně a...

Narušené vztahy, odcizení, ale též stres z diktátu výkonnosti. Tam leží kořeny závislostí. „Společnost je ráda, když...

I na orální sex je třeba inteligence. Erotické hračce pomohla ta umělá

Brian Sloan a Autoblow AI. Stroj vypadá tak trochu jako varná konvice, dokáže...

Nový orální masturbátor má nabídnout co nejlidštější sex. Vyžádal si spolupráci s vědci, kteří na základě 109 hodin...

OBRAZEM: Nahota, krása, neřest, nevinnost. Česko hostilo burlesku

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a...

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a radikality. A stále víc se zabydluje i v...

Další z rubriky

Je to poslání, říká o své práci sexuální asistentka

Vladana Augstenová pracuje od roku 2016 jako sexuální asistentka pro...

O sexuálních potřebách hendikepovaných lidí nemluvíme, přehlíží je rodiče, popírají sociální i zdravotní pracovnice....

Vysoká cena za lék: vědec infikoval mentálně postižené děti žloutenkou

Na oficiální propagaci vypadalo zařízení úhledně, ve skutečnosti se v něm však...

Přinesl světu vakcínu proti hepatitidě, nemoci však obětoval mentálně hendikepované děti. Dům hrůzy, v němž byly drženy...

Extrémní gastronomie: Králík ze střechy. Kočky jsme jedli ještě nedávno

Kočku známe jako parťáka v kuchyni, který čeká na své sousto. V jiných zemích...

Je pro nás nepředstavitelná, má nádech krutosti, v mnoha zemích není navíc legální. Přesto není konzumace koček věcí...

Bentley Bentayga 6,0 Bentayga W12 First...
Bentley Bentayga 6,0 Bentayga W12 First...

r.v. 2016, naj. 210 km, benzín, 1. majitel
6 460 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz