Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


PORADNA: Po porodu se mnou nechce spát, trvá to už rok

aktualizováno  13:14
Odmítá jakékoli intimnosti, nenechá se skoro ani pohladit. Všechny návrhy odmítá s tím, že je unavená, za poslední rok jsme spolu spali jen třikrát. Situace už je pro mě k nevydržení, přemýšlím i nad tím, že bych svoje sexuální potřeby řešil s prostitutkou či si našel milenku, píše čtenář Aleš.

Narození dítěte vnese do vztahu změnu a může narušit jeho partnerskou rovinu

Vážená redakce,

rozhodl jsem se obrátit na vaši poradnu s problémem, který mě trápí už skoro rok. Jde o věc, která se dost těžko probírá s kamarády v hospodě, nehledě na to, že by mi skutečně nebylo příjemné, aby o tom někdo z mého okolí věděl. Proto jsem se rozhodl pro toto řešení.

S Renátou jsme měli naprosto standardní a docela spokojený vztah. Seznámili jsme se na vysoké, chodili spolu čtyři roky a pak jsme se vzali. Za další dva roky se nám narodil syn Šimon, kterému je teď něco málo přes rok. Řekl bych, že jsme celkem spokojení, klape nám to, nijak zvlášť se nehádáme (nějaké konflikty občas samozřejmě máme, ale nic zásadního). Problém je v tom, že po porodu se mnou Renáta přestala skoro spát. Když mě odmítala nedlouho po porodu, říkal jsem si, že ještě není úplně v pořádku, že je unavená a že se to časem upraví. Ale už je to víc než rok a přijde mi, že se to spíš horší.

Nenechá na sebe skoro sáhnout, veškeré návrhy odmítá, v posteli je úplně studená. Od narození Šimona jsme spolu spali třikrát. To se nedá dlouhodobě vydržet. Mám ji rád, ale už začínám uvažovat o tom, jestli by nebylo řešením zaplatit si prostitutku nebo si pořídit milenku. Jsem normální chlap a mám svoje potřeby. Když jí to ale vyčtu, řekne mi, že je unavená a že si nedokážu představit, kolik je kolem dítěte práce.

Aleš

V první řadě není potřeba se za tenhle problém stydět. S podobnými potížemi se po narození dítěte potýká celá řada párů. Zřejmě není třeba zdůrazňovat, že narození dítěte představuje náročnou zkoušku pro vás oba coby rodiče, ale zátěžovou situací je i pro partnerský vztah. Jeho těžiště se ze dne na den přesouvá na dítě, které vyžaduje spoustu času a energie. Je zcela normální, že se po narození dítěte rodiče cítí vyčerpaní a že se může objevit i jistá míra odcizení. Je patrné, že jde navíc o vaše první dítě, proto je pravděpodobné, že se vaše žena cítí v roli matky nejistá a tento stav jen prohlubuje její vyčerpání.

Je přirozené, že vám chybí intimita. Milenka či prostitutka vám však dodají pouhý sex a váš partnerský problém se tím nijak nevyřeší. Zapracovat musíte především na svém vztahu a najít si pro sebe nové role.

Po narození potomka se vztah přirozeně posouvá na jinou úroveň a vy si musíte zvyknout na roli rodičů, to však neznamená, že byste měli přestat fungovat jako partneři. Vaše dítě je už dostatečně staré na to, aby je mohl na kratší dobu pohlídat někdo jiný než rodiče. Zkuste si naplánovat alespoň jeden večer mimo domov, který byste mohli věnovat jen sami sobě.

Potřebuje znovu obnovit vztah jeden k druhému a soustředit se i na jiné věci, než je vaše dítě. Velmi efektivní je také předem naplánovaná "romantika", když se například domluvíte, že každé první úterý v měsíci vyrazíte na večeři jen ve dvou, při níž budou zcela zapovězené hovory týkající se vašeho potomka. Zkrátka se budete programově věnovat jen sobě a svému vztahu.

Zkuste si také promluvit s manželkou o tom, jak byste jí mohli ulehčit povinnosti. Proberte možnost platit si paní na úklid nebo nabídněte několik domácích prací, za něž převezmete zodpovědnost vy. Pokud chodíte do práce, přes den ženě samozřejmě s dítětem a domácností nepomůžete, ale můžete se zapojit večer a pomoci například s koupáním, podílet se na přípravě večeře, nakupovat a tak dále. Navrhněte jí, aby si některý den v týdnu vyhradila sama pro sebe, pro nějakou zájmovou aktivitu (cvičení, kurz keramiky nebo angličtinu), která ji bude bavit a odpočine si u ní, zatímco vy pohlídáte potomka. Vaše manželka snahu zcela jistě ocení.

Zjednodušeně řečeno: vaším cílem by mělo být obnovení partnerské roviny vašeho vztahu a přesunutí části pozornosti a času mimo dítě. Dokud se vaše partnerka stoprocentně věnuje pouze roli matky, na partnerskou intimitu již nezbývá prostor.

 

Autor:


Nejčtenější

Poklad! Zlato a stříbro z vraku musel Alex Storm osm měsíců tajit

Alex Storm, hledač pokladů z potopených lodí

Tisíce zlatých a stříbrných mincí vynášeli z oceánského dna dvacet dní. Byl to poklad jako z pohádky. Následujících osm...

VIDEO: Lukáš ze sebe dělá Bílou i Vondráčkovou. Podoba je neskutečná

Lukáš ze sebe umí udělat dokonalou Lucii Bílou. I její pohyby a grimasy má...

Už skoro čtvrt století se živí jako travesti umělec. Téměř denně vystupuje po celém Česku a proměňuje se ve známé...Stelete si postel? Máte víc sexu i přátel, tvrdí výzkum

Naše ranní ložnicové návyky o nás prozradí víc, než myslíme, tvrdí studie.

Jako by ostrým řezem dělil společnost na dvě opravdu odlišné skupiny. Jako by to nebyl jen pouhý ranní návyk. S tím,...

Siláci tahali kamion, zvedali auta. Českým mistrem se stal Jiří Tkadlčík

Je to jednoručka, ale jiná, než jakou znáte z fitka.

Má četné mezinárodní úspěchy, je legendou českých strongmanů, proto byl favoritem. Oprávněně. Jiří Tkadlčík první český...

Vzlétl jsem s Boeingem 737. Skoro jako doopravdy

Snili jste jako malí, že budete pilotem? Máte šanci to zkusit.

Vypadá to jako běžný obchod, jenže jakmile se za vámi zaklapnou dveře, ocitnete se v jiném světě. Jen pár kroků od...

Další z rubriky

Biologický Černobyl: tragický únik antraxu hodili Sověti na šmelináře

Takto vypadá Bacillus anthracis pod mikroskopem.

Z japonských koncentračních táborů přes nakažené hlodavce v kanalizaci pod Kirovem. Bakteriální kmen antraxu s číslem...

Extrémní gastronomie: prasečí rektum považují Namibijci za pochoutku

Prase savanové (Phacochoerus africanus) je pro kuchaře tuhou výzvou. Vybírají...

Někdy je lepší se moc nevyptávat. Na otázku, která část prasete savanového je nejlepší, vám totiž lidé z namibijského...

Poklad! Zlato a stříbro z vraku musel Alex Storm osm měsíců tajit

Alex Storm, hledač pokladů z potopených lodí

Tisíce zlatých a stříbrných mincí vynášeli z oceánského dna dvacet dní. Byl to poklad jako z pohádky. Následujících osm...

Najdete na iDNES.cz