Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poradna: Podvedla mě, ale chtěl bych ji zpět

aktualizováno 
Přítelkyně se mi přiznala, že mě podvedla. Rozešli jsme se, ale mně teď hrozně chybí a přemýšlím, jestli to nezkusit slepit, píše čtenář Ivan.

Navázat na ukončený vztah není snadné. Předně je třeba jistota, že k druhému pokusu mají vůli oba dva. | foto: Profimedia.cz

"Dobrý den, vážená redakce,

prosím vás o radu odborníka. Rozešel jsem se s přítelkyní, se kterou jsem byl tři roky. Vím, zní to jako běžná věc. Jenže strašně moc bych ji chtěl zpátky, ale nevím jak a nevím, jestli to má smysl.

Asi měsíc před rozchodem mi řekla, že chce být sama a zároveň se mnou. Odpověděl jsem jí, ať si vybere. Rozhodla se, že bude se mnou. Povídala, jak mě moc miluje a jak je ráda, že se mnou je.

Poslední týden před rozchodem jsem cítil, že se mezi námi děje něco špatného. Poté mě pozvala na oslavu, kde byli její známí i její kamarádka. Když jsme byli už opilí, její kamarádka mi o ní něco řekla. Už přesně nevím co, ale vím, že mě to pěkně vytočilo a že jsem se chtěl sbalit a vypadnout. Cestou venku jsem ale potkal přítelkyni a začali jsme se malinko hádat. Řekla mi, jak mě má sice moc ráda, ale že chce být sama a že to se mnou nemůže ukončit: že to prý musím ukončit já. Jenže já nechtěl, neměl jsem důvod. Pak mi ale řekla něco, co mě fakt naštvalo. Řekla, že mě podvedla. V tu ránu jsem to hodně naštvaným tónem ukončil a zmizel.

Už je skoro týden po rozchodu a ještě jsme si nenapsali. Vím, měl bych ji za nevěru nesnášet a vykašlat se na ni. Jenže mně hrozně moc chybí a toužím po tom, získat ji zpět, i přesto co mi udělala. Nic takového jsem k žádné dívce nikdy necítil, a to už jsem pár vážných vztahů zažil. Prostě bych ji chtěl zpátky."

Ivan

Ivane, děkujeme vám za dotaz. Chápu, že bezprostředně po rozchodu (zejména pokud následuje po takto dlouhodobém vztahu) jsou vaše emoce zjitřené a partnerka vám logicky velmi chybí. Není mi však zcela jasné, čeho se váš dotaz týká. Chcete vědět, zda se máte pokusit na rozbitý vztah navázat, jak to máte udělat, nebo zda je možné překonat nevěru a pokračovat ve vztahu dál? Pokusím se proto odpovědět na všechny tyto otázky.

Nevěra představuje vždy velmi obtížnou zkoušku vztahu, kterou je však zcela jistě možné zvládnout. Předpokládá to ale samozřejmě situaci, kdy o pokračování vztahu stojí oba dva partneři a jsou ochotni do něj investovat a přinášet jisté oběti. To je rozhodně bod, který byste si měl nejprve ujasnit se svou partnerkou.

Poradna

Své otázky a problémy nám pište na e-mail redakce@xman.cz, zodpoví je psycholožka Bára.

Uvažujete, zda se máte pokusit na vztah navázat a nevěru jí odpustit, nicméně otázkou je, zda o to bude stát i vaše přítelkyně. Už před odhalením nevěry vám dvakrát řekla, že by chtěla být raději sama, i když se s vámi "nezvládne" z vlastního popudu rozejít. Pokud mluvila pravdu a skutečně si není jistá, zda chce ve vztahu s vámi pokračovat, neexistuje způsob, jak byste mohl docílit fungujícího vztahu, dokud ona sama nebude chtít. Jestliže se tedy rozhodnete pro pokračování vztahu, měli byste si v první řadě promluvit o tom, zda o pokračování skutečně stojí a zda je ochotna do něj investovat.

Ještě dřív, než jí navrhnete opětovné navázání vztahu, si však ujasněte sám pro sebe, zda jste natolik silný, abyste jí byl schopný nevěru odpustit. Vztah po nevěře je silně otřesený a je nutné dodržovat jistá pravidla, aby měl vůbec šanci na budoucnost. Především byste měl být schopný udělat za nevěrou tlustou čáru a už nikdy se k ní nevracet. Vyčítání a obviňování jakýkoli vztah postupem času spolehlivě zlikviduje. Porušená je samozřejmě i vaše důvěra k ní, takže byste si měl být jistý, že jí ještě budete schopen věřit a nebudete se týrat představami, kdykoli jí zazvoní telefon nebo se zpozdí v práci. Na druhou stranu by i ona měla být samozřejmě schopná respektovat skutečnost, že k vybudování důvěry bude potřeba více času i její snahy.

Jestliže seznáte, že byste byl schopný jí její nevěru odpustit a ona bude chtít na váš vztah navázat, rozhodně byste si měli promluvit o tom, proč k této vyhrocené situaci došlo. Zkuste společně zanalyzovat váš vztah a promluvte si o tom, co vám vadí a co byste chtěli změnit. Odhalení příčiny vašich problémů vám pomůže výrazně snížit pravděpodobnost, že se tato situace bude ještě někdy v budoucnu opakovat.

Psycholožka Bára

Autor:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Hodiny jeho práce smyje déšť. Život je taky jen dočasný, říká umělec

Sklad pro Sněhurku, Mogilovo, Bulharsko: Malba vznikla v prostorách vinařství...

Jezdí po světě a maluje na zdi a chodníky. Jeho projekty vedou diváky k úžasu, ale také nutí přemýšlet nad smyslem...

Další z rubriky

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

Extrémní gastronomie: brouci jumiles se vám snaží utéct z placky

Jumiles se rekrutují například z čeledi kněžicovitých.

Svěží chuť, vynikající aroma a doslova hemživá konzistence charakterizuje regionální mexickou lahůdku jumiles. Viděno...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz