Poradna: Přítelkyně mě asi podvedla. Bojím se s ní o tom promluvit

aktualizováno 
Přítelkyně se vrátila z lázní a já mám podezření, že mi tam byla nevěrná. Nevím, jestli jí to říct, nebo to překousnout a jít dál, píše jeden ze čtenářů.

Pravda nebývá vždy příjemná, zejména týká-li se nevěry ve vztahu. | foto: Profimedia.cz

"Dobrý den, narazil jsem na vaše stránky, když jsem vyhledával něco o svém problému. Už jsem se svou přítelkyní dva roky, za tu dobu jsme ale měli nějaké problémy a asi měsíc jsme byli od sebe. Já jsem to ale psychicky nezvládal, dvakrát jsem si chtěl vzít život, nikdy jsem to však nakonec neudělal. Pak jsme se k sobě vrátili a návrat byl pro mě tou nejhezčí věcí. Jsem do ní opravdu moc zamilován.

Ale teď k problému. Moje přítelkyně byla na měsíc v lázních a já mám podezření, že mě tam podvedla. Soudím podle toho, co jí píšou ženy, se kterými se tam kamarádila. Poté, co se vrátila, spolu navíc moc nespíme, vlastně jsme spolu od té doby nespali ještě ani jednou. Ani předtím to sice moc nepotřebovala, ale občas jo a teď prostě vůbec nic. Tváří se ale přitom, jako kdyby bylo všechno, jak má být, je prostě hodná, milá atd.

Nevím, co mám dělat. Nechci jí to říct, protože vím, že by z toho byly akorát problémy – a to já nechci. Hlavně ji nechci ztratit, proto s ní nechci ten pocit, že mě podvedla, řešit. Bavil jsem se o tom s kamarádem a i on mi řekl, ať to prostě překousnu. Já ale nevím, co dělat. Nejradši bych jí to všechno řekl, jenže to by skončilo hádkou a rozchodem. A to opravdu nechci. Jsem s ní šťastný. Poraďte mi, prosím. Děkuji za odpověď."

dotaz přišel bez podpisu

Děkujeme za váš dotaz. Upřímně řečeno mi však z vašeho dopisu není zcela zřejmé, na jakou otázku vlastně hledáte odpověď. Píšete sice, že máte podezření, že vám byla vaše partnerka nevěrná, ale zároveň odmítáte možnost, že byste s ní celou záležitost probral, protože se bojíte hádky, která by mohla vyústit v potenciální rozchod.

Poradna

Své otázky a problémy nám pište na                     e-mail redakce@xman.cz, zodpoví je psycholožka Bára.

Dle mého názoru byste si měl v první řadě uvědomit, že dlouhodobě funkční může být pouze vyvážený vztah. Představa, že se vám podaří udržet si přítelkyni pomocí vyhrožování sebevraždou nebo tím, že se budete vyhýbat konfliktním situacím, abyste ji náhodou nerozzlobil, je zcela mylná.

Odpovězte si sám na otázku, zda byste si přál, aby s vámi vaše přítelkyně zůstala ve vztahu ze soucitu, případně ze strachu o váš život, nebo proto, že si vás skutečně váží a miluje vás. Naprosto chápu a respektuji vaše city k ní, jsou jistě velmi silné. Avšak dlouhodobě není možné ignorovat problémy ve vztahu a bát se na ně upozornit, protože se bojíte, že by hádka mohla skončit rozchodem. Zjednodušeně se dá říci, že pokud je váš vztah funkční, měl by bez problémů vydržet i nepříliš příjemnou diskusi na konfliktní téma. A naopak, pokud se s vámi vaše přítelkyně bude chtít rozejít, učiní tak jistě i v případě, že se o žádném problému nezmíníte.

Co se týká potenciální nevěry vaší přítelkyně, pokud jsem správně pochopila, nahlédl jste do soukromé korespondence své partnerky a z ní jste na možnou nevěru usoudil. Jestliže jste se korespondencí své přítelkyně probíral bez jejího vědomí a vaše podezření není správné, jde o relativně vážný krok, který může vaše partnerka oprávněně vnímat jako zásah do svého soukromí, případně jako otřesení důvěry.

V případném rozhovoru, který na toto téma povedete, budete samozřejmě muset objasnit původ svých podezření. Existuje přirozeně i varianta, že vám partnerka vaše obavy potvrdí. Vy sám byste si proto měl nejprve ujasnit, zda jste případně schopen dál pokračovat ve vztahu, ve kterém k nevěře došlo. Zda byste v tomto případě volil spíše rozchod, nebo by pro vás byla přijatelnější nejistota. Od toho se potom budou odvíjet vaše další kroky.

Každopádně byste se však měl zamyslet nad otázkou sebeúcty a nad tím, co vám přináší vztah, v němž se bojíte řešit problémy, aby se s vámi přítelkyně následkem toho nerozešla. Poměr toho, co do partnerského vztahu dáváte a co naopak dostáváte, by měl být vyrovnaný. Zralé, vyrovnané ženy nehledají v muži obětního beránka, který položí na oltář vztahu v podstatě cokoli, ale rovnocenného partnera.

Psycholožka Bára

Autor:


Nejčtenější

Kruté metody poprav: ušlapání slonem a řezání zaživa

Lyngchi bylo jedním z nejnehumánnějších způsobů poprav, které historie přinesla.

Trest smrti je z principu definitivní záležitost. V leckterých společnostech se však nezdál dostatečně uspokojivý....

Studie o intimním životě mužů: první sex mají v průměru v 18 letech

První se si muži dopřávají v průměru v osmnácti letech, tvrdí výzkum.

Trvala po dva roky a vědci při ní vyzpovídali přes 12 tisíc mužů. Zajímal je jejich vstup do sexuálního života, jejich...Agentka Fifi: kráska sváděla britské agenty, aby je prověřila

Byla krásná a provokativní. Marie Christine Chilverová byla pro roli svůdné...

V Británii je vyškolili, naučili šifrovat a slídit. Po technické stránce byli špioni vybaveni na výtečnou, až při...

VIDEO: Různé tváře orgasmu. Jinak vypadá v Evropě a jinak v Asii

Zřetelné výrazy obličeje interpretují bolest i potěšení napříč kulturami.

Bolest se do našich tváří vpisuje docela stejně, bez ohledu na to, z které části planety jsme. Orgasmus však nikoli. My...

Extrémní gastronomie: syrový mořský červ připomíná neklidný penis

Na pohled je to podivný tvor, způsob jeho konzumace bývá ještě bizarnější,...

Při procházce jihokorejským tržištěm je nepřehlédnete. Kádě s jejich bledě růžovými tělíčky přitahují pozornost. Na...

Další z rubriky

VIDEO: Takto pracují deratizátoři. Potkan vylezl z WC i ve 13. patře

Týmy deratizátorů vhazují do kanalizačních vpustí nástrahy s jedem. Někdy musí...

Vždy od dubna do října posílají Pražské vodovody a kanalizace do hlavního města týmy deratizátorů. Mají za úkol házet...

VIDEO: Práci v sexuálním byznysu respektujeme, říká nevládní organizace

Ilustrační snímek

Stát díky ní ušetřil miliardy korun. Veřejnosti pomáhá zbavit se předsudků ohledně žen ze sexuálního byznysu. Nevládní...

Šílená operace FBI: Aljašku měli před Sověty chránit jednorucí zálesáci

Zálesák znalý divočiny a umění přežití by se FBI hodil. Úřad však měl na své...

Byl to bláznivý pokus, jak chránit Aljašku před sovětskou invazí. Počítal s vytvořením sítě agentů, na něž kladla FBI...Najdete na iDNES.cz