Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poradna: Přítelkyně mě asi podvedla. Bojím se s ní o tom promluvit

aktualizováno 
Přítelkyně se vrátila z lázní a já mám podezření, že mi tam byla nevěrná. Nevím, jestli jí to říct, nebo to překousnout a jít dál, píše jeden ze čtenářů.

Pravda nebývá vždy příjemná, zejména týká-li se nevěry ve vztahu. | foto: Profimedia.cz

"Dobrý den, narazil jsem na vaše stránky, když jsem vyhledával něco o svém problému. Už jsem se svou přítelkyní dva roky, za tu dobu jsme ale měli nějaké problémy a asi měsíc jsme byli od sebe. Já jsem to ale psychicky nezvládal, dvakrát jsem si chtěl vzít život, nikdy jsem to však nakonec neudělal. Pak jsme se k sobě vrátili a návrat byl pro mě tou nejhezčí věcí. Jsem do ní opravdu moc zamilován.

Ale teď k problému. Moje přítelkyně byla na měsíc v lázních a já mám podezření, že mě tam podvedla. Soudím podle toho, co jí píšou ženy, se kterými se tam kamarádila. Poté, co se vrátila, spolu navíc moc nespíme, vlastně jsme spolu od té doby nespali ještě ani jednou. Ani předtím to sice moc nepotřebovala, ale občas jo a teď prostě vůbec nic. Tváří se ale přitom, jako kdyby bylo všechno, jak má být, je prostě hodná, milá atd.

Nevím, co mám dělat. Nechci jí to říct, protože vím, že by z toho byly akorát problémy – a to já nechci. Hlavně ji nechci ztratit, proto s ní nechci ten pocit, že mě podvedla, řešit. Bavil jsem se o tom s kamarádem a i on mi řekl, ať to prostě překousnu. Já ale nevím, co dělat. Nejradši bych jí to všechno řekl, jenže to by skončilo hádkou a rozchodem. A to opravdu nechci. Jsem s ní šťastný. Poraďte mi, prosím. Děkuji za odpověď."

dotaz přišel bez podpisu

Děkujeme za váš dotaz. Upřímně řečeno mi však z vašeho dopisu není zcela zřejmé, na jakou otázku vlastně hledáte odpověď. Píšete sice, že máte podezření, že vám byla vaše partnerka nevěrná, ale zároveň odmítáte možnost, že byste s ní celou záležitost probral, protože se bojíte hádky, která by mohla vyústit v potenciální rozchod.

Poradna

Své otázky a problémy nám pište na                     e-mail redakce@xman.cz, zodpoví je psycholožka Bára.

Dle mého názoru byste si měl v první řadě uvědomit, že dlouhodobě funkční může být pouze vyvážený vztah. Představa, že se vám podaří udržet si přítelkyni pomocí vyhrožování sebevraždou nebo tím, že se budete vyhýbat konfliktním situacím, abyste ji náhodou nerozzlobil, je zcela mylná.

Odpovězte si sám na otázku, zda byste si přál, aby s vámi vaše přítelkyně zůstala ve vztahu ze soucitu, případně ze strachu o váš život, nebo proto, že si vás skutečně váží a miluje vás. Naprosto chápu a respektuji vaše city k ní, jsou jistě velmi silné. Avšak dlouhodobě není možné ignorovat problémy ve vztahu a bát se na ně upozornit, protože se bojíte, že by hádka mohla skončit rozchodem. Zjednodušeně se dá říci, že pokud je váš vztah funkční, měl by bez problémů vydržet i nepříliš příjemnou diskusi na konfliktní téma. A naopak, pokud se s vámi vaše přítelkyně bude chtít rozejít, učiní tak jistě i v případě, že se o žádném problému nezmíníte.

Co se týká potenciální nevěry vaší přítelkyně, pokud jsem správně pochopila, nahlédl jste do soukromé korespondence své partnerky a z ní jste na možnou nevěru usoudil. Jestliže jste se korespondencí své přítelkyně probíral bez jejího vědomí a vaše podezření není správné, jde o relativně vážný krok, který může vaše partnerka oprávněně vnímat jako zásah do svého soukromí, případně jako otřesení důvěry.

V případném rozhovoru, který na toto téma povedete, budete samozřejmě muset objasnit původ svých podezření. Existuje přirozeně i varianta, že vám partnerka vaše obavy potvrdí. Vy sám byste si proto měl nejprve ujasnit, zda jste případně schopen dál pokračovat ve vztahu, ve kterém k nevěře došlo. Zda byste v tomto případě volil spíše rozchod, nebo by pro vás byla přijatelnější nejistota. Od toho se potom budou odvíjet vaše další kroky.

Každopádně byste se však měl zamyslet nad otázkou sebeúcty a nad tím, co vám přináší vztah, v němž se bojíte řešit problémy, aby se s vámi přítelkyně následkem toho nerozešla. Poměr toho, co do partnerského vztahu dáváte a co naopak dostáváte, by měl být vyrovnaný. Zralé, vyrovnané ženy nehledají v muži obětního beránka, který položí na oltář vztahu v podstatě cokoli, ale rovnocenného partnera.

Psycholožka Bára

Autor:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Extrémní gastronomie: bosintang je opravdu silný psí vývar

Mnozí Korejci se bosintangu nechtějí vzdát.

Jen v samotném Soulu se kvůli masu zabijí dva miliony psů ročně. Je to především kvůli pokrmu bosintang, psímu vývaru....

Najdete na iDNES.cz