PORADNA: Přítelkyně si domlouvá schůzky na internetu

aktualizováno  20:07
Už jednou jsem ji odhalil, jak hledá přítele na seznamce. Rozešli jsme se, ale po jejím naléhání jsem jí dal ještě šanci. Teď, po několika měsících, mám za to, že stojím před tímtéž problémem. Mám vztah hned ukončit, nebo jí dát možnost vše vysvětlit? Nebo ji mám stylově přistihnout při činu? ptá se čtenář Jakub.

Internet může být velmi pohotovým nástrojem nevěry | foto: Profimedia.cz

Je mi třicet let, s přítelkyní jsem asi pět let a děti zatím nemáme. I když pořád něco podnikáme, do vztahu se trochu vkradl stereotyp. Na podzim jsem zaznamenal změnu v jejím chování. Když jsem se na to zaměřil, zjistil jsem, že moje milá je na seznamce a vcelku vážně se zajímá o seznámení a plánuje si schůzky (k žádné zatím nedošlo). Udeřil jsem na ni, vyvolal bouřku a vztah ukončil.

Pak následoval milion SMS a telefonátů, v nichž se mi omlouvala atd. Po zralé úvaze jsem ji vzal na milost a poměr navzdory vážné trhlině pokračoval. Všechno se trochu pročistilo, vztah snad i nabral větší obrátky. Uběhlo ale pár měsíců a opět stojím před problémem: zase změna v chování, i když už jen nepatrná. Semínko pochybností už ale bylo zaseto, proto jsem opět rozjel pátrání. Jeden z nápadníků byl neodbytný, a z toho, co vím, tipuji, že dřív nebo později k nabízené schůzce dojde.

Mít přítelkyni, která má milence, není zrovna můj sen, a tak řeším, co s tím. Mám to na ni vybalit a nechat ji vyjádřit se k celé věci, nebo vztah ihned ukončit? Nebo si počkat na případné setkání a nějakým zajímavým způsobem s ní s vtipem a elegancí vyrazit dveře? Hledám řešení moderního muže, tak píšu vám! Zároveň musím upozornit, že sledovat takovou tokající korespondenci není moc příjemné. Veškeré myšlenky se k tomu stáčejí a člověk se nemůže soustředit na nic jiného.

Jakub

Jakube,

nepochybuji o tom, že vaše situace je velmi nepříjemná a pro vás náročná. Bohužel, pochyby a podezírání jsou častou komplikací, s níž se musí vztah po odhalené nevěře vyrovnávat (a to i v případě, že ke skutečné nevěře nedošlo a "pouze" se k ní schylovalo). Základním pravidlem pro to, aby mohl takovýto nalomený vztah dál pokračovat, je ochota obou partnerů udělat za tím, co se stalo, "tlustou čáru", stanovit si jasná pravidla a snažit se svému partnerovi důvěřovat.

Nepíšete, zda vaše podezření, že si partnerka domluví s oním mužem schůzku, vychází z konkrétní korespondence, nebo jen z její změny chování. Pokud nemáte k dispozici naprosto zřejmý důkaz, že nabídku svého nápadníka akceptuje (nebo se k tomu chystá), měl byste zvážit možnost, že se jedná jen o důsledek vaší podezíravosti, která nemusí mít reálný podklad.

Diametrálně odlišná situace nastává přirozeně v případě, že máte jasné důkazy, že se k nevěře schyluje. Potom nevidím důvod, proč byste měl s řešením otálet. Možnost, kterou naznačujete, a sice nachytat ji při nevěře a pak se s ní stylově rozejít, však zavání především pomstychtivostí a nikoli snahou po konstruktivním vyřešení situace. Takové řešení se může velmi snadno obrátit proti vám a nakonec nejvíc ponížíte sám sebe. Jednoznačně proto doporučuji přímý a upřímný rozhovor.

Ve vašem dopisu mi však chybí zásadní informace, totiž ta, zda o pokračování současného vztahu stojíte, či nikoli. V první řadě si sám pro sebe ujasněte, zda je pro vás další pokračování vztahu vůbec možné, nebo jestli je vaše důvěra v partnerku natolik podlomená, že už to dál nechcete zkoušet. Pokud dospějete k závěru, že už byste své partnerce nikdy nemohl důvěřovat, sdělte jí důvody svého rozhodnutí. Jestliže o pokračování vztahu stojíte, popravdě si s ní promluvte o tom, co jste zjistil, a požádejte ji, aby k tomu zaujala jasný postoj.

Společně se pak pokuste přijít na to, kde je ve vašem vztahu problém a proč k této opakované situaci došlo. Znovu upozorňuji na důležitost společného stanovení jasných hranic a pravidel, která obnoví vaši důvěru.

V každém případě zapomeňte na jakékoli pomstychtivé tendence a snažte se situaci vyřešit konstruktivně a s grácií. Ať už bude výsledek jakýkoli, budete mít minimálně ze sebe dobrý pocit.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Vyzkoušeli jsme první český nevěstinec se silikonovými pannami

Rebecca má mírně vyděšený výraz.

Netradiční nevěstinec otevřeli začátkem listopadu v centru Prahy. Na toho, kdo si přijde užít, čekají místo živých žen...

Sexuální závislost se šíří jako epidemie, varuje výzkum

O závislosti na sexu se vedou vědecké pře.

Jsou v téměř nepřetržitém souboji s myšlenkami na sex, vynakládají enormní množství energie na to, aby svůj sexuální...

Společnost nás stresuje požadavky na výkon, tak pijeme, říká terapeut

„Abyste se stali závislými, musíte stejně jako olympijský vítěz intenzivně a...

Narušené vztahy, odcizení, ale též stres z diktátu výkonnosti. Tam leží kořeny závislostí. „Společnost je ráda, když...

I na orální sex je třeba inteligence. Erotické hračce pomohla ta umělá

Brian Sloan a Autoblow AI. Stroj vypadá tak trochu jako varná konvice, dokáže...

Nový orální masturbátor má nabídnout co nejlidštější sex. Vyžádal si spolupráci s vědci, kteří na základě 109 hodin...

OBRAZEM: Nahota, krása, neřest, nevinnost. Česko hostilo burlesku

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a...

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a radikality. A stále víc se zabydluje i v...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: svět propadl vášni pro mravenčí zadečky

Nožičky při chroupání hormiga culona trochu vadí, originální chuť to však...

Říkají mu kolumbijský kaviár a na trzích mimo Jižní Ameriku za něj labužníci platí podobně velké sumy. Ve skutečnosti...

Vysoká cena za lék: vědec infikoval mentálně postižené děti žloutenkou

Na oficiální propagaci vypadalo zařízení úhledně, ve skutečnosti se v něm však...

Přinesl světu vakcínu proti hepatitidě, nemoci však obětoval mentálně hendikepované děti. Dům hrůzy, v němž byly drženy...

Válečné úskoky: plastové armády a dřevěná děla

Loď HMS Centurion nejprve opravdu bojovala, pak si však dělala z Němců blázny...

Bitvy se nevyhrávají vždy jen zbraněmi, ne vždy musí zvítězit ten silnější. Někdy stačí chytrý nápad. Historií...

Najdete na iDNES.cz