Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


PORADNA: Rodiče se nedokážou smířit s tím, že jsem lesba

aktualizováno 
Přihlášení se k homosexuální orientaci pořád ještě naráží na předsudky a leckdy se nenajde pochopení ani u nejbližších, na nichž nám záleží nejvíce. Naše poradna je určena především mužům, ale příběh své kamarádky, který nám poslal čtenář Honza, jsme nemohli odložit stranou.

I když je společnost k homosexualitě tolerantnější, předsudky a stereotypy za své ještě definitivně nevzaly. | foto: Profimedia.cz

"Dobrý den, jmenuji se Marie a k vaší poradně jsem se dostala úplnou náhodou při čtení článků na internetu. Je mi dvacet tři let a jsem lesba. Vím to o sobě asi šest let. Našim jsem to pověděla před více než dvěma lety, protože jsem začala mít vážný vztah a už jsem to nedokázala déle tajit a lhát o tom, kde jsem a s kým. Moji rodiče jsou příliš nábožensky založení, ba až fanatičtí, a moji orientaci berou jako chorobu, zlo a zdůrazňují mi, že skončím v pekle, když budu takto žít.

Ví, že se se svou přítelkyní scházím téměř denně, a stále mi vyčítají, že špatně žiju a měla bych se "změnit". Chtěli mě poslat za exorcistou, aby mě vyléčil, stále mi opakují, že se za mě modlí, abych se obrátila, a dávají mi velmi dlouhé moralistické přednášky plné psychického vydírání. Už i moje přítelkyni si jich od nich pár vyslechla a od té doby k nám nechodí.

Jsme spolu víc než dva roky a přemýšlíme o společném bydlení, ale netuším, jak to mám našim oznámit, protože si umím živě představit to peklo a mámin pláč. Mám z toho strach, ale vím, že se takto nedá dále žít. Každý den, když jdu k přítelkyni, se to bojím našim říct, vymýšlím si stále jiné důvody, proč odjíždím do města. Poraďte mi, zda existuje nějaký šetrný způsob, jak bych to mohla vyřešit. Nebo mám jednoduše odejít a smířit se s tím, že ze mě budou maximálně zklamaní? Děkuji za odpověď."

Marie

Marie,

děkujeme za váš dotaz. Je evidentní, že vaše situace není jednoduchá a musí pro vás být velmi nepříjemná a vyčerpávající. V první řadě je však velmi důležité, abyste si uvědomila, že vy jste své rodiče ničím nezklamala. Sexuální orientace je "věc", kterou si člověk svobodně nevybírá, ani ji nemůže vůlí změnit. Vyčítat si, že jste své rodiče zklamala tím, že jste lesbicky orientovaná, je podobné, jako kdybyste si vyčítala, že jste se narodila jako žena a nikoli jako muž. Vaše sexuální orientace je součástí vaší osobnosti a není to nic, za co byste se měla stydět. Je přirozené, že někteří rodiče mají s přijetím odlišné sexuální orientace svého dítěte větší problémy než jiní. Nicméně stále zůstáváte jejich dcerou a na vaší osobnosti a charakteristikách se tím nic nemění. Ať už je vaše sexuální orientace jakákoli, neznamená to, že jste pro to horším člověkem.

Nepíšete, jaké je vaše materiální zajištění, zda stále studujete a jste na rodičích například do jisté míry finančně závislá. Na druhou stranu jste však už dospělá a záleží jen na vás, zda je pro vás tlak rodičů ještě únosný, nebo zda by pro vás bylo lepší odejít od nich pryč a zařídit si život "po svém". Váš vztah trvá už dva roky, tudíž se nejedná o chvilkovou záležitost a ve vašem věku lze předpokládat, že už jste dostatečně zralá na to, abyste věděla, co v životě chcete a co nikoli. Vaši rodiče se budou muset naučit tuto skutečnost respektovat. Je samozřejmě možné, že se nedokážou smířit s tím, že jste lesba, ale musí si uvědomit, že vás kvůli tomu nemohou citově vydírat a zasahovat vám tímto způsobem do života.

Předpokládáme, že jste si s nimi už o této záležitosti zkoušela promluvit a jejich postoj se evidentně nezměnil. Zkuste tedy zaujmout radikálnější přístup a oznámit jim, že si nepřejete, aby s vámi podobným způsobem dál mluvili, citově vás vydírali a vyhrožovali vám. Oznamte jim, že na vašich citech k nim se nic nemění, ale pokud o tomto tématu budou mluvit způsobem jako dosud, odejdete z místnosti. Nesnižujte se ke stejnému způsobu jednání, nevydírejte, nevyhrožujte, ale snažte se být konstruktivní a nastavit pravidla tak, aby pro vás bylo společné soužití vůbec únosné. Nelžete o tom, když máte schůzku se svou přítelkyní, neděláte nic nezákonného ani nic, za co byste se měla stydět. Ukažte svým rodičům, že nejde o krátkodobý výstřelek, ale o vztah, za nímž si stojíte.

Bohužel se obáváme, že způsob, jakým se vaši rodiče s danou situací vyrovnají, nemůžete vy sama nijak ovlivnit. Je možné, že se vaše vztahy "pročistí", až se odstěhujete a oni tak získají odstup a čas na přemýšlení. Počítejte však s možností, že se s vaší sexuální orientací smířit nedokážou. Snažte se k jejich rozhodnutí přistupovat s tím, že jde o jejich volbu, na kterou mají právo, i když to pro vás nebude jednoduché a budete zklamaná. Zdůrazněte jim, že je máte ráda a stojíte o to, aby vaše vztahy byly dobré, ale vysvětlete, že je právě proto nutné, aby vás respektovali jako osobnost se vším všudy. Tedy i s vaší sexuální orientací. 

PORADNA

Své otázky a problémy nám pište na e-mail redakce@xman.cz, zodpovíme je ve spolupráci s odborníky.

Autor:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

CIA v Himálaji: američtí špioni na střeše světa ztratili plutonium

Zvládneme to také! Čínští technici a dělníci oslavují úspěšný jaderný test....

Aby mohla sledovat první čínské krůčky na poli jaderného zbrojení, spustila CIA v polovině šedesátých neobvyklou...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Najdete na iDNES.cz