Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poradna: Snaží se mě předělat

aktualizováno 
Tvrdí, že mě miluje, ale vidí na mně spoustu chyb a snaží se mě předělat podle svých představ. Jak jí mám vysvětlit, že se měnit nechci? ptá se čtenář Dušan.

Společné soužití může vyplavit celou řadu nesrovnalostí. Můžete se na nich naučit, jak hledat kompromisy a řešit věci s chladnou hlavou. | foto: Profimedia.cz

"Dobrý den,

nebudu dlouho zdržovat a půjdu rovnou k problému, který mě dost trápí a štve. S Markétou spolu chodíme už skoro tři roky a docela nám to klapalo, až na nějaké drobnosti. Jednou jsme se tedy pohádali tak, že jsme se na týden rozešli, ale zase jsme se k sobě vrátili a dokonce jsme se před dvěma měsíci sestěhovali dohromady. Jenže to je právě kámen úrazu. Markétě na mně totiž najednou všechno vadí.

Tvrdí, že jsem bordelář, když ji nechci nechat přerovnávat svoje věci (jenže já v nich potom nic nenajdu). Najednou jí začalo vadit, že chodím dvakrát týdně s klukama na sálovku, i když už to tak dělám asi pět let. Začala mi mluvit do toho, co si mám oblékat a co bych měl radši vyhodit, že prý v tom vypadám jako dědek.

Prostě jí vadí kdeco a pořád je s něčím nespokojená. Když na ni vyjedu, že jestli je to se mnou tak strašné, ať mě vymění, začne mě přesvědčovat, že mě hrozně miluje, že by beze mě nemohla být, ale že prý jen chce předcházet konfliktům do budoucna. Já ji mám taky rád a rozcházet se s ní nechci, protože je to po hodně dlouhé době ženská, se kterou si konečně docela rozumím. Docela by mě zajímal váš názor, co s tím. Díky."

Dušan

Dušane, děkujeme vám za váš dotaz. Je pochopitelné, že se vám nelíbí snaha vaší partnerky předělávat řadu aspektů vaší osobnosti, které považujete za své a nechcete se jich vzdávat. Na druhou stranu je pravděpodobné, že mnohem víc věcí se na vás vaší partnerce líbí a vyhovují jí, vzhledem k tomu, že váš vztah trvá již dva roky a nenastaly v něm žádné větší problémy.

Sám uvádíte, že její snaha o vaše "předělání" začala přibližně v době, kdy jste spolu začali bydlet. Je přirozené, že každodenní soužití klade mnohem větší nároky na vzájemnou toleranci, respekt a hledání kompromisů. To, že vás vaše partnerka upozorňuje na určité věci, které se jí nelíbí, neznamená, že vás nemá ráda. Je pravděpodobné, že společným bydlením pouze vypluly na povrch drobné nesrovnalosti, které nebylo ve "volnější" fázi vztahu třeba řešit.

Otázkou samozřejmě je, jakým způsobem vás na ony záležitosti upozorňuje a do jaké míry se jedná o věci, které jsou pro vás velmi důležité. Těžko můžete předpokládat, že společné bydlení s partnerkou nebude klást vůbec žádné nároky na ústupky a kompromisy. Musíte si nejprve sám pro sebe ujasnit, ze kterých věcí nechcete slevovat a na kterých vám až tolik nezáleží. Potom si se svou partnerkou promluvte o tom, které z těchto bodů jsou naopak důležité pro ni. Pokuste se společně najít kompromis. Můžete se například dohodnout, že nebude uklízet vaše věci v šuplících psacího stolu, ale jeho desku, kolem které denně chodí a má ji na očích, uklidit může.

Životaschopnost vašeho vztahu se projeví právě v tom, zda budete schopni společně najít kompromisy a zvládnout i každodenní stereotyp. Není samozřejmě nutné ustupovat a přizpůsobovat se ve všech ohledech, ale měl byste být schopný ustoupit i v bodech, kde pro vás sice ústupek bude nepříjemný, ale pro vaši partnerku důležitý. Stejné pravidlo platí přirozeně i pro ni. Nevnímejte tyto drobné rozepře jako osobní útoky nebo vyhlášení války, ale jako hledání společné cesty a ujasňování si priorit. Ostatně, právě na takovýchto drobnostech si můžete dobře nacvičit vyjednávání a hledání společného řešení pro případ větších roztržek.

Psycholožka Bára

Poradna

Své otázky a problémy nám pište na e-mail redakce@xman.cz, zodpoví je psycholožka Bára.

Autor:


Nejčtenější

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

VIDEO: Budujeme funkční sílu, která si rozumí se zdravím, říká instruktor

Pavel Macek je prvním certifikovaným instruktorem systému StrongFirst v Česku.

Sílu neodděluje od správného pohybu a fyzickou kondici od dlouhodobého zdraví. „Fitness by mělo znamenat, že vše je...

Další z rubriky

Na návštěvě v palírně whisky: nejvíc si tu cení měděných sudů

Milovník whisky se tu cítí jako v ráji, ano.

Přízvisko hlavní město skotské whisky mu sluší, v Dufftownu najdeme hned sedm velkých palíren. Navštívili jsme tu...

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Jak šíříme paniku: zlé události vnímáme zásadněji, proto je nafukujeme

Svět není tak špatný, společnost však má tendenci negativní informace zesilovat.

Negativním informacím přikládáme větší význam, proto je zdůrazňujeme, zveličujeme. Realitu nakonec překrucujeme k...

Najdete na iDNES.cz