Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poradna: Vedle mě má ještě jednoho chlapa

aktualizováno 
Stále chodí ven s dalším mužem a vím jistě, že to není jen kamarád. Mně tvrdí, že se nedokáže rozhodnout. Já ji ale nechci ztratit, píše Lukáš.

Nejistota bývá ve vztahu horší než jasné rozhodnutí, byť to může bolet. | foto: Profimedia.cz

Ahoj,

jmenuji se Lukáš a mám problém se svou přítelkyní. Ze dne na den jsem se dozvěděl, že chodí stále ven se svým kamarádem, s nímž se dlouho nestýkala. Řekla mi to moje kamarádka, která ho dobře zná a ví na 100 procent, že v tom je i něco víc než kamarádství.

S přítelkyní spolu stále chodíme, jestli se to tedy tak dá nazvat. Moc se totiž vlastně nestýkáme, sem tam zajdeme na cigaretu. Řešil jsem to s ní, ale bez výsledku, pořád opakovala: Já nevím, potřebuji čas na rozmyšlenou. Proto jsem jí čas chtěl nechat, ale ona s ním stále chodí ven. Těžce to nesu, když se nedokáže rozhodnout. Vím, že mi nechce ublížit, ale chtěl bych vědět, na čem jsem.

Když jsem se jí opět zeptal, zda chce být se mnou dál, nedokázala odpovědět. Pořád tvrdí, že neví. Chtěl bych ji hrozně zpět, miluji ji. Píšeme si jen na dobrou noc nebo o tom, co děláme, jinak o ničem.

Ona nechce nic řešit a já nevím jak dál. Chtěl bych, aby si uvědomila, o co přišla, ale nedochází jí to. Dnes jsem jí říkal, jak mi strašně moc chybí to, co jsme spolu prožívali. Chtěl jsem, aby si ty krásné chvíle vybavila. Poradili byste mi, jak se zachovat?

Díky, Lukáš (22)

Lukáši,

děkujeme vám za dotaz. Chápu, že situace, kterou popisujete, je pro vás náročná a deprimující. Skutečnost, že se vaše přítelkyně stýká se svým kamarádem, nemusí nutně znamenat, že je v tom něco víc a že ho za vás chce vyměnit. Nepíšete, zda jste přímo o tomto problému se svou přítelkyní mluvil a zeptal se jí, zda se jedná pouze o kamarádský kontakt.

Poradna

Své otázky a problémy nám pište na e-mail redakce@xman.cz, zodpoví je psycholožka Bára.

Mnohem závažnější mi však připadá skutečnost, že se spolu téměř nestýkáte a váš kontakt je víceméně na společenské rovině. Nejsem si jista, zda lze kontakt, kdy spolu občas zajdete na cigaretu nebo si napíšete zprávu, nazývat chozením. Spíše to vypadá, že vaše přítelkyně se už o udržení vztahu nechce příliš snažit. Je normální, že vám tato situace nevyhovuje a žádáte její řešení.

Promluvu s přítelkyní byste každopádně neměl odkládat a rozhodně se nespokojte s výmluvami, že přítelkyně potřebuje čas na to, aby se rozhodla, a že zatím neví. Neutěšujte se ani tím, že vám nechce ublížit, tímto postojem vám totiž ubližuje mnohem víc než upřímností. Žádejte jasné vyjádření stanoviska, zda o pokračování vašeho vztahu stojí, či nikoli. A pokud v něm bude chtít dál pokračovat, můžete dál řešit, na jaké úrovni je vlastně vztah s jejím kamarádem.

Jestliže se rozhodne pro rozchod, obávám se, že budete muset tuto skutečnost přijmout. Neexistuje způsob, jak byste ji mohl "donutit", aby se do vás znovu zamilovala nebo svého rozhodnutí litovala, pokud k tomu nedospěje sama. Jestliže nakonec zvolí toto řešení, neuchylujte se k citovému vydírání, přemlouvání ani k výčitkám. Pokuste se zvládnout situaci s grácií a zachovat si sebeúctu do dalších, perspektivnějších vztahů.

Psycholožka Bára

Autor:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Extrémní gastronomie: brouci jumiles se vám snaží utéct z placky

Jumiles se rekrutují například z čeledi kněžicovitých.

Svěží chuť, vynikající aroma a doslova hemživá konzistence charakterizuje regionální mexickou lahůdku jumiles. Viděno...

Najdete na iDNES.cz