Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poradna: Vyčerpává mě život s nemocnou manželkou

aktualizováno 
Manželka je chronicky nemocná a její onemocnění jí neumožňuje žít normální život. Většina starostí o domácnost i rodinu připadá na mě a já už jsem unavený. Začínám se ptát sám sebe, zda to mám zapotřebí, píše čtenář Aleš.

Vážná nemoc je jednou z největších zkoušek, jimiž může vztah projít. | foto: Profimedia.cz

Ahoj Xmane,

mám chronicky nemocnou manželku a nevím, jak dál. Jsme spolu přes sedm let, máme dvě krásné holčičky a nebýt toho, že manželka má těžkou lupenku, měli bychom nejspíš báječný život. Jenže ona tu nemoc má a náš vztah tím trpí, i když naplno si ani jeden z nás nestěžuje.

Lupenka znamená pro postiženého prakticky neustále suchou a svědivou kůži. Někdy je to "skoro dobré", ale stačí nějaká fyzická námaha, stres nebo pocení se na sluníčku a zase je všechno špatně. Po druhém dítěti se její nemoc zhoršila a přidaly se i problémy s klouby, což se občas u lupenky stává. Když je to hodně špatné, vleze si manželka do postele, aby si odpočinula, a na mne pak zbude starost o holky, domácnost a nakonec i o ni. Občas to mám doma na plný úvazek.

A proč vám píšu? Protože nevím, zda to vydržím. Manželčin stav se pravděpodobně nezlepší, nejspíš naopak. Oběma nám je 35, řeklo by se, že máme život před sebou, ale ta nemoc nás v podstatě ve všem omezuje. Ať jde o cestování, její práci (manželka pracuje na půl úvazku, ovšem jen když jí to zdravotní stav dovolí), moji práci (když je potřeba, zůstávám doma a o všechno a všechny se starám). Jsem grafik, takže to není problém, ale samozřejmě mi v tu dobu stojí práce a nevydělám ani halíř. A dotýká se i sexu, když jí je mizerně, a to bývá bohužel často, samozřejmě žádné intimnosti nehrozí. Někdy třeba měsíc nebo dva, což je pro chlapa v mém věku dost dlouhá doba. Navíc lupenka člověku na přitažlivosti nepřidá.

Moje pocity se mění od "máme krásné manželství" v těch dobrých dobách přes závidění chlapům, jejichž partnerky ráno prostě vstanou a jdou do práce a nemusí hodinu řešit promazávání suché kůže a rozhýbávání bolavých kloubů, až po radikální úvahy o pořízení si nějaké jiné, zdravé ženy.

Vím, že by to byla pěkná podpásovka, opustit nemocnou ženu se dvěma dětmi, vždyť ona si svůj stav nevybrala, ale sobecky si občas říkám, jestli tohle mám zapotřebí. Zatím jsem věrný, ale představa života s někým zdravým mi připadá čím dál lákavější. Až se toho děsím. Bohužel nevidím žádné jiné východisko.

Předem díky za radu,

Aleš

Aleši,

děkujeme za váš dotaz a v první řadě bych vám chtěla vyjádřit obdiv, jak skvěle tuto složitou situaci zvládáte. Vážné onemocnění jednoho z partnerů patří k nejtěžším zkouškám, jimiž může vztah vůbec projít. Zcela pochopitelné jsou i vaše úvahy o tom, jak by se váš život odvíjel v případě, že by vaše partnerka byla zdravá. Vaše situace je velmi složitá a musí být vyčerpávající a namáhavá pro všechny, jichž se týká. Je obdivuhodné, že jste si i přesto dokázali udržet kvalitní vztah a mluvíte o svém manželství jako o krásném a vydařeném. To je také, podle mého soudu, váš největší kapitál.

Poradna

Své otázky a problémy nám pište na e-mail redakce@xman.cz, zodpoví je psycholožka Bára.

Váš vztah musí mít skutečně kvalitní základy a být velmi silný, když jste spolu zvládli tak dlouhou dobu čelit onemocnění vaší manželky, které vás oba omezuje. Zkuste se zamyslet nad tím, kam byste mohli přesunout těžiště svého vztahu, aby byl pro vás přijatelnější. Nejsem bohužel lékař, proto nedokáži přesně posoudit, jaká omezení s sebou lupenka přináší a jaké máte možnosti. Jistě se vám však podaří najít nějaké kompromisní řešení, které by bylo přijatelné pro vás všechny. Píšete například, že manželka nemůže příliš cestovat. Bylo by tedy schůdné, abyste se například vypravili na pár dnů do lázní, kde by manželka absolvovala léčivé procedury a zároveň byste změnili prostředí a odpočinuli si spolu?

Z vašeho dopisu současně cítím značnou vyčerpanost a únavu, plynoucí zřejmě nejen z množství povinností, ale i z psychické zátěže. Možná by stálo za úvahu najmout si třeba jen na několik dnů v měsíci paní, která vám pomůže s domácností a třeba i pohlídá děti. Budete si moci odpočinout a strávit více času sami s manželkou, což vám zcela jistě prospěje.

Stejně tak byste rozhodně neměl zapomínat vyhradit si čas, který budete mít jen sám pro sebe a budete ho moci věnovat sobě, svým přátelům a koníčkům. Vlastní prostor a aktivity jsou nezbytné i ve vztahu, který není zatížen tak náročnou situací, jako ten váš. Ve vašem případě je odpočinek u vlastních aktivit ještě mnohem důležitější.

Vztah s nemocným člověkem má podobná pravidla jako ostatní vztahy. Pokud by měl špatné základy a nefungovaly by v něm klíčové principy, setrvávání ze soucitu obvykle není základem, na němž by se dal dlouhodobý vztah stavět. Na druhou stranu by byla rozhodně škoda nepokusit se o záchranu vztahu, který má svou nepochybnou hodnotu.

Psycholožka Bára

Autor:Nejčtenější

Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: bosintang je opravdu silný psí vývar

Mnozí Korejci se bosintangu nechtějí vzdát.

Jen v samotném Soulu se kvůli masu zabijí dva miliony psů ročně. Je to především kvůli pokrmu bosintang, psímu vývaru....

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Čech prodal Eiffelovu věž. Viktor Lustig inovoval klasický podvodný trik

„Nejslizčí fixlař, který kdy žil.“ Tak popsali tajní agenti českého podvodníka...

Na začátku se králík v pytli měnil v kočku, později se prodávaly falešné zlaté cihly nebo housle od Stradivariho. Onen...

Najdete na iDNES.cz