Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poradna: Mám k přítelkyni řadu výhrad. Rozpadne se náš vztah?

aktualizováno 
Jsem se svou přítelkyní šťastný, ale vadí mi její sobeckost, nezájem o sex, nedostatek empatie i neochota projevovat city, píše čtenář Dalibor.

Každý člověk dává najevo emoce jinak, někdo o nich mluví otevřeně, jiný je zdrženlivější. | foto: Profimedia.cz

Dobrý den,

rozhodl jsem se vám napsat, protože si už nevím rady a marně se snažím pochopit, zda je chyba ve mně, nebo v mé partnerce.

Mně je osmadvacet, přítelkyni o rok víc. Poprvé jsme spolu chodili, když mi bylo asi dvacet jedna, po třech měsících jsem se s ní ale rozešel, protože jsem byl v té době emočně tupý a nechtěl jsem jí ublížit. Po pár letech jsme se začali znovu vídat a stali se z nás "kamarádi s výhodami". Asi po roce, kdy jsme náš "vztah" založili pouze na občasném sexu, jsme si oba uvědomili, že je nám spolu vlastně dobře, a začali jsme spolu regulérně chodit. Aktuálně plánujeme společné bydlení a bavíme se o svatbě, dětech atd. Navenek vypadá vše krásně a idylicky.

Mě však trápí, že se přítelkyně vůči mně absolutně verbálně neprojevuje. Nikdy mi neřekla, že mě miluje, a když jsem se jí na to zeptal, odpověděla, že bych to snad měl poznat z jejího chování. Když jsem jí lásku vyznal já, jen odpověděla, že ona mě miluje taky. Je pravda, že když jsme spolu, je vše perfektní, držíme se za ruce, dáváme si pusinky, hladíme se po zádech a vlasech. Všechno vypadá skvěle a já se skvěle cítím.

Problém nastává v okamžiku, kdy spolu nejsme: na moji SMS, že mi chybí, odpoví většinou po několika hodinách, za tři roky se mi stalo pouze několikrát, že jsem dostal SMS s podobným textem od ní. Několikrát jsem se s ní o tom snažil promluvit, ale dostalo se mi odpovědi, že verbálně své city prostě neumí vyjadřovat a že jsme si takové věci nikdy nepsali a neříkali, tak proč s nimi teď začínat.

Když jsem s ní, snažím se hrát hrdinu, ale když s ní zrovna nejsem, užírám se myšlenkami na to, jestli mě skutečně miluje. Už jsem se několikrát přistihl, že přemýšlím, jestli kromě mě nemá ještě někoho jiného. Nejsem přehnaně žárlivý, i proto jsem se toho, co se mi honí hlavou, lekl.

Další věcí je, že se chová dost sobecky. Když se dohodneme, že mi zavolá, řekněme kolem sedmé, je z toho půl desátá a ani ji nenapadne říct "promiň". Mrzí mě, že postrádá určitou dávku empatie a neuvědomuje si, že se na telefon od ní těším. Bojím se, že za nějaký čas mi tato "verbální tupost" a sobecký přístup začnou přerůstat přes hlavu a povedou k rozpadu našeho vztahu.

Kromě toho si za posledního půl roku nevzpomenu na případ, kdy sex iniciovala ona. Připadám si jako věčný sexuální loudil, spíme spolu asi tak jednou týdně.

Oba teď máme novou práci, která je hodně náročná, a chápu, že se musíme soustředit na start nové kariéry a je to pro nás období plné stresu a změn. O to víc bych ale ocenil, kdyby mi byla psychickou oporou, jako se snažím být já jí. Změnil jsem kvůli ní práci a vrátil se zpět do rodného města, kde žije. Vlastně jsem od základu překopal svůj život, ale přijde mi, že ona není ochotná udělat směrem ke mně žádný ústupek.

Myslím, že v komunikaci ve vztahu problém nemáme, snažíme si říkat vše, ale i přestože jsem dal ohledně téhle věci svou nespokojenost najevo několikrát, nic se nezměnilo. Ptám se sám sebe, zda nejsem jen momentálně přehnaně přecitlivělý, nebo zda je to něco, co je opravdu zásadní a co může znamenat začátek konce.

Díky,

Dalibor

(redakčně kráceno)

Dalibore,

děkujeme vám za dotaz. Pokusím se reagovat na všechny uvedené výhrady, které ke své přítelkyni máte.

Co se týká vašeho podezření, že by partnerka mohla mít milence, troufám si tvrdit, že pouze na základě její neochoty verbálně vám projevovat své city na nevěru skutečně nelze usuzovat. Každý člověk je jiný a city ventiluje jiným způsobem. Zatímco někdo potřebuje projevovat emoce veřejně, jinému je to nepříjemné. Pokud je vaše přítelkyně spíše introvertního založení, nemusí jí verbální citové projevy příliš vyhovovat. Z kontextu vašeho dopisu navíc soudím, že se tímto způsobem projevovala, či spíše neprojevovala, od začátku vašeho vztahu. Jestliže tato zdrženlivost vyplývá z její povahy, je velmi nepravděpodobné, že by se dokázala, byť by vám chtěla vyhovět, takto zásadním způsobem změnit.

Poradna

Vaše otázky a problémy nám pište na e-mail redakce@xman.cz. Zodpoví je psycholožka Bára.

Z vašeho dopisu není zcela zřejmé, zda se situace v sexuální oblasti změnila až v poslední době, nebo zda jste se s nedostatkem její iniciativy potýkali už od začátku vztahu. Pokud to vyplývá z jejího introvertního založení, zásadnější změny docílíte jen těžko, nicméně je samozřejmě možné, že je to důsledek vaší současné stresující situace (změna zaměstnání).

Píšete, že nemáte problém s komunikací, proto bych vám doporučila vsadit právě na tuto "kartu". Zkuste si s přítelkyní promluvit o tom, kde vnímá problém ona a jaké navrhuje řešení. Jestliže jde například skutečně o důsledek únavy z nového zaměstnání a celkově náročné situace, možná by uvítala více relaxačních aktivit (delší předehru, masáže apod.).

Váš pocit celkově nedostatečné podpory, které se vám od ní dostává, je značně obecný pojem, který je pro vaši partnerku možná jen obtížně uchopitelný. Zkuste si s ní proto promluvit o zcela konkrétních věcech, které byste uvítal. Ale místo vytýkání věcí, které vaše přítelkyně neudělala, spíše vyzdvihněte ty, které vás potěšily a jichž si vážíte.

Ptáte se, zda jde o zanedbatelné problémy, nebo zda tyto výhrady časem přerostou v zásadní rozpory. Obávám se však, že na tuto otázku znáte odpověď jen vy sám. Osobní hranice má každý člověk jinde a co jednomu nevadí, může být pro druhého nepřekonatelný problém. Navíc tyto hranice nejsou neměnné, takže i když například teď seznáte, že jste ochoten určité chyby tolerovat, za několik let pro vás mohou být nesnesitelné a naopak. Proto bych vám doporučovala řešit vaše výhrady k přítelkyni aktuálně a nikoli do budoucna.

Snažte se sám sobě odpovědět na otázku, zda pro vás ve vztahu převažují klady, nebo zápory právě teď, v současnosti. Vaše další rozhodování by se mělo odvíjet právě od toho.

Autor:


Nejčtenější

Poklad! Zlato a stříbro z vraku musel Alex Storm osm měsíců tajit

Alex Storm, hledač pokladů z potopených lodí

Tisíce zlatých a stříbrných mincí vynášeli z oceánského dna dvacet dní. Byl to poklad jako z pohádky. Následujících osm...

Chci karavan a zběsilé jízdy po světě, říká MOgirl Dreya

Jsem sarkastická a tvrdohlavá, říká MOgirl Dreya.

Sarkastická, tolerantní a empatická, ale též tvrdohlavá a zbrklá. Tak se vidí MOgirl Dreya.VIDEO: Lukáš ze sebe dělá Bílou i Vondráčkovou. Podoba je neskutečná

Lukáš ze sebe umí udělat dokonalou Lucii Bílou. I její pohyby a grimasy má...

Už skoro čtvrt století se živí jako travesti umělec. Téměř denně vystupuje po celém Česku a proměňuje se ve známé...

Stelete si postel? Máte víc sexu i přátel, tvrdí výzkum

Naše ranní ložnicové návyky o nás prozradí víc, než myslíme, tvrdí studie.

Jako by ostrým řezem dělil společnost na dvě opravdu odlišné skupiny. Jako by to nebyl jen pouhý ranní návyk. S tím,...

Siláci tahali kamion, zvedali auta. Českým mistrem se stal Jiří Tkadlčík

Je to jednoručka, ale jiná, než jakou znáte z fitka.

Má četné mezinárodní úspěchy, je legendou českých strongmanů, proto byl favoritem. Oprávněně. Jiří Tkadlčík první český...

Další z rubriky

OBRAZEM: Takto cvičili džentlmeni na začátku minulého století

Úhledný bílý komplet, dokonce motýlek kolem krku, fajnový knírek a ladné...

Úhledný bílý komplet, dokonce motýlek kolem krku, fajnový knírek a ladné pohyby. To najdete v brožuře Švédského...

Extrémní gastronomie: durian je superzdravé ovoce, které výjimečně páchne

S durianem si v Singapuru zapózoval i dvojník Kim Čong-una, během setkání hlavy...

Zlepšuje sílu svalů, kvalitu kůže, snižuje krevní tlak. Je neuvěřitelným zdrojem železa, vitaminu C, draslíku. Je to...

Extrémní gastronomie: prasečí rektum považují Namibijci za pochoutku

Prase savanové (Phacochoerus africanus) je pro kuchaře tuhou výzvou. Vybírají...

Někdy je lepší se moc nevyptávat. Na otázku, která část prasete savanového je nejlepší, vám totiž lidé z namibijského...

Najdete na iDNES.cz