Poradna: Mám se ji snažit změnit, nebo mám volit rozchod?

aktualizováno 
Na přítelkyni mi vadí čím dál víc věcí a nevím, jestli se ji mám snažit předělat, nebo se s ní raději rozejít, píše čtenář Lukáš.

Konec střední školy je též startem dalšího profesního či studijního života, na vztahy tak nemusí zbývat dost času. | foto: Profimedia.cz

Dobrý den,

obracím se na vaši poradnu, protože potřebuji názor zvenčí. Ve své situaci si připadám až po uši zabředlý a nevím si rady.

Moje přítelkyně je dívka, po níž jsem dlouho toužil. Brzy po začátku našeho vztahu jsem však začal zjišťovat, že mi na ní spousta věcí nesedí. A nevím, zda je chyba ve mně, či v ní, zda se ji mám snažit změnit, či ji nechat být. Nebo zda ji přijmout takovou, jaká je.

Navštěvujeme poslední ročník střední školy, ale chodíme do jiných tříd. Vídáme se párkrát do měsíce, protože je zatvrzelá jedničkářka a nemá na mě tolik času. Říkám si, že bych jí to měl tolerovat, ale neustále bojuji s tím, že bych ji chtěl vidět častěji, protože zažívat společné aktivity například třikrát do měsíce mi přijde málo. Toto téma bývá častým tématem hádek.

Tím se dostáváme k dalšímu bodu, jsou jím ony společné aktivity. Neděláme nic jiného, než že sedíme u mě doma, kde buď sledujeme filmy, hrajeme hry, nebo souložíme. Je to stereotypní, ale ona nechce podnikat výlety, chodit do kina, navštěvovat restaurace. Prostě chce být celé dny doma (a nejlépe se učit). Vždyť ze života nemůže nic mít!

A poslední věc je její tolerance. Mnohokrát jsem se ji pokoušel začlenit mezi lidi. Jí však na každém něco vadí a nebojí se o většině lidí říct, že je nenávidí. Posledním fiaskem byla oslava Silvestra. Říkala mi před ní, jak se bojí, že ji mí přátelé nepřijmou, na oslavě se pak ostatních stranila, odmítala se s nimi bavit a tvářila se znuděně. Přes to bych se byl ještě ochotný přenést, ale často útočí i na mě: při téhle příležitosti nepij, ty zase budeš s kamarády (s kým mám být, když ona nemá čas?) atd.

Připadám si jako pozorný přítel, který by pro ni udělal první poslední. Miluju ji i přes tyto rozkoly. Ačkoliv jsem náš vztah popisoval jen negativně, všechny chvíle, kdy jsme spolu, jsou skvělé. Ona mě prý také miluje. Změnit ji asi nedokážu a nevím, zda ji chci opustit. Jednou jsem se o to pokusil s tím, že mě city časem přejdou a budeme se mít lépe. Ona to však nesla velmi špatně a i já jsem ji chtěl zpátky. Nedokázal jsem se přes rozchod přenést, a tak to dopadlo návratem. Teď nevím, co dál.

Lukáš, 19 let

Lukáši,

děkujeme vám za dotaz. Chápu, že situace, kdy se se svou přítelkyní vídáte jen minimálně a navíc máte poměrně málo společného, je pro vás dlouhodobě neudržitelná a vyčerpávající. Pouze na základě dopisu lze jen těžko soudit, zda toto chování vaší přítelkyně (tedy mimořádné soustředění na školní výsledky, nedostatek volného času a absence dalších zájmů) vyplývá z jejích osobnostních charakteristik, nebo zda je svázáno například s přelomovým obdobím, v němž se vzhledem ke svému věku nacházíte.

Poradna

Své otázky a problémy nám pište na e-mail redakce@xman.cz, na Xman.cz je zodpoví psycholožka Bára.

Poslední ročník střední školy je totiž v mnoha ohledech skutečně přelomovým a začíná jím nové období vašeho života, kdy nastoupíte na vysokou školu, nebo se postavíte na vlastní nohy a začnete pracovat. Je tudíž samozřejmě možné, že na vaši přítelkyni tato skutečnost doléhá, snaží se více soustředit na školu, aby si připravila co nejlepší start do dalšího období, a tak je ve větším stresu. V takovém případě lze předpokládat, že po skončení střední školy její napětí povolí, uvolní se a začne se věnovat i jiným aktivitám, než je pouze školní činnost. Nicméně přirozeně není vyloučené, že mezi její osobnostní charakteristiky patří orientace na výkon a že pro ni bude nedostatek volnočasových aktivit typický i do budoucna.

Nepíšete také, jak dlouho váš vztah trvá, ale jako značně varovná vnímám vaše slova, že již v jeho počátečních fázích jste začal ke své přítelkyni shledávat množství výhrad. Žádný vztah není ideální a bezchybný, avšak alespoň ve fázi zamilovanosti by se tak měl jevit. Postupem času je potom nutné dělat kompromisy a zjišťovat, kde má každý z vás hranice a jak je vzájemně sladit.

Zkuste si napsat vedle sebe důvody, proč byste chtěl ve vztahu se svou přítelkyní pokračovat, a naopak důvody, proč by pro vás byl jednodušší rozchod. Snažte se odhlédnout od stesku a zklamání, které jste si při rozchodu už jednou prožili.

Rozchod je téměř vždy bolestnou a nepříjemnou záležitostí, která potřebuje menší či větší množství času, aby přebolela. Berte v úvahu pokud možno objektivní důvody a sám pro sebe si ujasněte, které z nich budou převažovat. Stejně tak zvažte možnost, že jsou vaše neshody způsobeny skutečně "jen" přelomovým obdobím a s ukončením střední školy pominou.

Pokud však tyto charakteristiky byly pro vaši přítelkyni typické vždy, nelze zřejmě očekávat, že se nějak zásadně změní a že se zničehonic stanete kompatibilními.

Autor:


Nejčtenější

Kruté metody poprav: ušlapání slonem a řezání zaživa

Lyngchi bylo jedním z nejnehumánnějších způsobů poprav, které historie přinesla.

Trest smrti je z principu definitivní záležitost. V leckterých společnostech se však nezdál dostatečně uspokojivý....

Agentka Fifi: kráska sváděla britské agenty, aby je prověřila

Byla krásná a provokativní. Marie Christine Chilverová byla pro roli svůdné...

V Británii je vyškolili, naučili šifrovat a slídit. Po technické stránce byli špioni vybaveni na výtečnou, až při...VIDEO: Různé tváře orgasmu. Jinak vypadá v Evropě a jinak v Asii

Zřetelné výrazy obličeje interpretují bolest i potěšení napříč kulturami.

Bolest se do našich tváří vpisuje docela stejně, bez ohledu na to, z které části planety jsme. Orgasmus však nikoli. My...

Extrémní gastronomie: syrový mořský červ připomíná neklidný penis

Na pohled je to podivný tvor, způsob jeho konzumace bývá ještě bizarnější,...

Při procházce jihokorejským tržištěm je nepřehlédnete. Kádě s jejich bledě růžovými tělíčky přitahují pozornost. Na...

V tajze by se hodila mačeta i puška, říká Čech, který obletěl zeměkouli

Dva protagonisté české premiéry, pilot a propagátor českého národního...

Cílem jeho mise nebylo jen obletět jako první český pilot planetu. Též při ní zaznamenával české stopy ve světě. Aby...

Další z rubriky

Kruté metody poprav: ušlapání slonem a řezání zaživa

Lyngchi bylo jedním z nejnehumánnějších způsobů poprav, které historie přinesla.

Trest smrti je z principu definitivní záležitost. V leckterých společnostech se však nezdál dostatečně uspokojivý....

Agentka Fifi: kráska sváděla britské agenty, aby je prověřila

Byla krásná a provokativní. Marie Christine Chilverová byla pro roli svůdné...

V Británii je vyškolili, naučili šifrovat a slídit. Po technické stránce byli špioni vybaveni na výtečnou, až při...

Šlofík není lenošení. Dopřávejte si ho, pomáhá rozhodování

Šlofík pomáhá výkonnosti, tvrdí věda.

Není to lenost, není to pohodlnost. Schrupnout si po obědě je velmi racionální, zdravé, pragmatické rozhodnutí. Šlofík...Najdete na iDNES.cz