Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poslední nejhustší biková akce roku: Marosana 2007

  15:54aktualizováno  15:54
Letošní ročník MRSN 4DOWN&SLOPESTYLE je v pořadí osmým ročníkem bikové akce, kterou pořádá Michal „Marosana“ Maroši. Z koncepce obyčejné kalby se v průběhu času stala tradiční zakončovačka sezony spojená se dvěma různými závody a spoustou kapel na afterparty.

Marosana | foto: archiv

Jestli se v sobotu 13. října vyplatí dorazit na sjezdovku Portášky ve Velké Úpě, jsme se zeptali samotného Marosany.

Majkle, odkud jsi vlastně vyhrabal název Marosana?
Slovo Marosana vzniklo už na začátku mé profesionální kariéry, kdy mě pozvali na závody do Japonska. Pili jsme pivo Sapporo a závody byly super, protože Japonci jsou nadšený úplně ze všeho, od každého chtějí autogramy a pořádně řvou. Moje jméno pořád komolili a starej Polc říkal, že to zní jako Marosana. Tak jsem to začal používat.

Takže Marosana je Made in Japan. Kdy se odehrála první akce s tímhle názvem?
Je to už deset let zpátky. První akce byla pod mým privátem v baru, kdy se za účasti asi šedesáti riderů strhla obrovská párty. Všechno se tam tenkrát zdemolovalo, bylo to dost zásadní. Hodně se o tom mluvilo. Byl tady Kukačka, legendární, nejostřílenější rider, který už přestal jezdit závodně, ale pořád tahá a hraje na kytaru v kapele Velmi ohnuté hlavy. Vzpomínám na Vlastu Tlaška, celý Scott Team, dokonce přijeli kluci z Moravy a ze Slovenska.

Takže o bikování to moc nebylo...
To až další rok. Domluvil jsem se s partou, která se stará o místní motokrosovou trať ve Kbele, a udělal tam závody ve fourcrossu. Spočívaly v tom, že tam bylo pár skoků a jedna zatáčka. Pár diváků taky přišlo. Stálo mě to pár korun, tak jsem si řekl, že klukům tu radost udělám. Původní myšlenka byla, že si musíme udělat trochu žízeň, aby nám pak večer chutnalo pivko. Takhle se to opakovalo každý rok na konci sezony s výjimkou roku 2005, kdy jsem musel na závažnější operaci, a tak jsem jeden ročník vypustil.

Co byl hlavní zlom za posledních deset let?
Postupně se začala zlepšovat trať, nabíral jsem zkušenosti s pořádáním závodů i koncertů. Postupně se měnila místa pořádání večerních show, z DJ jsme přešli na živé kapely a různé doprovodné programy jako S&M striptýzy, U–rampu, plivání ohňů, házení flašek, ultimátní zápasy v boxu, skoky z balkonu na stoly, hacky suck show a další podobný více či méně organizovaný akce.

Zlom přišel před dvěma lety, kdy jsem kvůli operaci vysadil a měl čas přemýšlet, co budu dělat příští rok. Rozhodl jsem se udělat to opravdu pořádně, objevil jsem ideální místo v Úpě na Portáškách a domluvil se s místní partičkou, aby mi s tím pomohli. Dopadlo to, jak to dopadlo, podle spousty názorů to byl nejpodařenější závod v ČR loňské sezony vůbec.

Marosana

Pamatuješ za deset let konání na nějaké úrazy nebo úmrtí?
Nějaké zlomeniny byly, bez toho se to nikdy neobejde.

Co nějaká bizarní příhoda?
Spíš než že by se někdo úplně dolámal, se stalo, že nalámaný kluci cestou domů z baru v opilosti sousedům vyházeli tašky z půlky střechy, takže jsem to musel druhý den řešit. Nic horšího se naštěstí nestalo, nicméně bordel byl vždycky takovej, že uklízečka ráno sbírala odpadky v okruhu 300 metrů od hospody.

Kapely se během jednotlivých ročníků obměňovaly, které z nich byly nejvýraznější?
Nejčastěji na Marosaně hráli Shatter a Status Praesents. To jsou moji stálí partneři a lidi, kteří to ženou dopředu, protože kdykoli hráli, vytvořili u pódia kotel pogujících fanoušků svlečených do půl těla. S nima to vždycky bylo mejdlo, jak má bejt. Jinak s námi hrála spousta kapel, které na české scéně zas tak známé nejsou, ale hrajou první ligu jako např. Locomotive nebo Hazydecay.

Letos vystoupí celkem neznámé formace jako AD Beasties a Jalapenos. Proč jsi vybral právě je?
Jsou to lokální bandy z okolí mého bydliště. Vidím v nich obrovský posun, slyšel jsem je na začátku jejich činnosti a dneska hrají tak, že si zaslouží, aby byly víc vidět. AD Beasties hrají klasický syrový punkrock a la Ranci, jsou to pankáči, jsou mladý a mají ambice. Jalapenos hrají hroznej nářez, je to česká Sepultura s dobrými nápady.

Marosana

Chystáš na Marosanu 07 nějaké překvapení?
Vždycky nějaké bylo, takže se nechte překvapit i pro letošek.

Je nějaký důvod, proč by na Marosanu měli přijet i nezainteresovaný lidi, kteří se nezajímají ani o horská kola, ani o kytarovou muziku?
Je třináctýho, takže lidi by se na všechno měli vykašlat a vyjet na hory. Bude tam možnost půjčit si tam třeba auto SEAT, dát si něco dobrýho k jídlu, projít se po horách – a protože se celá akce koná na jižním svahu, budou se moct v případě hezkého počasí ještě naposledy trochu ohřát. Navíc je to kousek od Sněžky, kam si můžou udělat výlet třeba druhý den po akci. Je to hlavně kulturní akce, přijet může každý, kdo nechce sedět doma a rád se baví.

PROFIL:

Michal Maroši
narozen 29. května 1978
ženatý, syn Adam
ex–mistr ČR ve sjezdu na MTB
4. na Red Bull Rampage, Virgin Utah, USA 2003
3. na Adidas Slopestyle, Saalbach, AT 2004
2. na Crankworx Mountain Cross, Whistler, CAN, 2007
2. na Jasná Výzva, Chopok, SK, 2007

Autor:


Nejčtenější

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

Další z rubriky

Světový rekordman i zázračný mladík: nejlepší skokani Highjumpu 2018

Highjump 2018

I letos přijede světová elita. V zatopeném lomu v Hřiměždicích u Příbrami poměří přední cliffdiveři planety síly při...

VIDEO: Na prkně stokilometrovou rychlostí. Česko čeká drsný závod

IDF KOZAKOV CHALLENGE

Místy naberou až stokilometrovou rychlost, serpentiny pak prověří jejich technickou zdatnost. Do závodů navíc jezdci na...

VIDEO: Budujeme funkční sílu, která si rozumí se zdravím, říká instruktor

Pavel Macek je prvním certifikovaným instruktorem systému StrongFirst v Česku.

Sílu neodděluje od správného pohybu a fyzickou kondici od dlouhodobého zdraví. „Fitness by mělo znamenat, že vše je...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz