Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poslední sbohem aneb jak se s ní rozejít

aktualizováno 
Poslední dobou už vás hodně štve a dá vám stále větší práci předstírat, že jste v její přítomnosti rádi. Když se s ní ale pokusíte rozejít, vždy to nějak nedopadne. Osvojte si proto pravidla profesionálního rozchodu.

Zatímco otázku, jak začít vztah, řeší leckdo, jen málokdo si uvědomuje, že vztah je potřeba umět i ukončit | foto: Profimedia.cz

"To, že je vztah s Magdou už jen trápením všech zúčastněných, mi bylo jasné už po několika týdnech. Přesto jsem se s ní nedokázal rozejít," říká třicetiletý Michal T.

"Bylo to jako v béčkové situační komedii, kdykoli jsem k tomu už sebral odvahu, začala mi vyprávět o tom, jak měla těžké dětství nebo jak mi bezmezně věří a že jsem její životní výhra. Dlouho jsem náš rozchod odkládal, a když jsem jí to konečně řekl, nastalo peklo. Dělala mi scény, čekala na mě před domem, brečela, jednou přede mnou dokonce i klečela a prosila ještě o jednu šanci."

"A to ještě nebylo nic proti tomu, když jsem si našel novou přítelkyni. Zjistila si její telefonní číslo, volala jí několikrát denně. Vyhrožovala, vydírala, prosila. Trvalo to skoro půl roku a způsobila mi hodně horkých chvilek. Myslím, že hlavní chybou, kterou jsem v jejím případě udělal, byla přílišná slušnost."

Možná máte podobnou zkušenost. Víte, že váš vztah má už své nejlepší období za sebou a teď už to bude jen horší, jenže z různých příčin jí prostě nedokážete říct, že už s vámi nemá počítat.

Když už se k tomu konečně odhodláte, odmítá to respektovat, dělá vám ze života peklo nebo vás začne citově vydírat. Můžete tomu nějak předejít?

Výběr místa i způsobu

V žádném případě nedopusťte, aby se vaše partnerka o vašich zaječích úmyslech dozvěděla nejprve od někoho jiného, a nikoli od vás.

Možná máte pocit, že když si na nesnesitelný vztah postěžujete před svými kamarády v hospodě, nemá šanci se to dozvědět a vy budete mít spoustu času jí to říct. Jenže vaši kamarádi mají další kamarády, přítelkyně, manželky a podobné zvěsti se šíří rychlostí blesku.

Možná vás překvapí, jak rychle se to k vaší partnerce donese.

Co dělat, když vaše rozhodnutí odmítá akceptovat?

"Snažte se jednat tak, jak byste si přáli, aby ona jednala s vámi," říká psycholožka Zdena Dušková. "Pokud se jí zvěsti o tom, že se s ní chcete rozejít, donesou přes několik lidí, jen velmi těžko se vám podaří udržet rozhodující rozhovor v důstojné rovině. Bude se cítit právem podvedená a je možné, že vám to bude chtít oplatit stejným způsobem."

Pro oznámení rozchodu se pokuste zvolit neutrální zónu, kde po vás nemrští nádobí a hlavně, kde nehrozí nebezpečí, že podlehnete jejím slzám, naléhání a vaše odhodlání skončí sexem.

Ideální je neutrální setkání na veřejnosti, kde se bude vaše komunikace odvíjet méně dramaticky.

"Pokud se rozhodnete vztah ukončit na místě, kde jste se pravidelně scházeli, vaše partnerka to může vnímat jako neomalenost. Případně může nabýt dojmu, že to s rozchodem nemyslíte úplně vážně a myšlenkami stále zůstáváte ve vzpomínkách na váš idylický vztah," tvrdí psycholožka. "Neutrální území dodá vašemu oznámení patřičnou vážnost."

Zbytečné vysvětlování

Klasickou reakcí na oznámení rozchodu je vyptávání se na důvod – a tahle otázka zazní v mnoha různých obměnách.

"Je pochopitelné, že pokud se rozhodnete ukončit vztah, který vaše partnerka dosud považovala za naprosto bezproblémový, bude chtít vědět proč," říká psycholožka.

"Jde o naprosto běžnou reakci, ale i přesto se nenechejte zatáhnout do neplodného analyzování vztahu, minulých křivd a prohřešků a uvažování o tom, co by bylo, kdyby... Jde o naprosto zbytečnou diskusi, kterou své partnerce nijak nepomůžete."

"Snažte se nebýt osobní, nic jí nevyčítat a hlavně nesklouzněte k nedůstojným prohlášením typu: kdybys bývala nebyla tenkrát něco udělala, mohli jsme spolu být teď šťastni. Své rozhodnutí rozejít se oznamte jako rozhodnutí, ke kterému jste dospěli: jako vysvětlení stačí fakt, že už se ve vztahu necítíte dobře a nespatřujete v něm společnou budoucnost. Jde o naprosto legitimní důvod, který ji nijak nezraní ani neurazí."

Po rozchodu nemusíte nutně zůstat nejlepšími přáteli, ale není jediný důvod, proč byste se měli navzájem urážet nebo ponižovat. Stejně tak se nenechejte vmanipulovat do sentimentálního vzpomínání na to, co jste společně všechno prožili a jak vám spolu bylo hezky.

Naučte se, jak oznámit rozhodnutí o rozchodu, aniž byste skončili ve slepé uličce

Držte komunikaci v konstruktivní a co nejvíce neutrální rovině.

Nedávejte jí naději

Tak jste jí to konečně řekli a teď vás fackují výčitky svědomí, že jste jí možná strašně ublížili a ona že teď třeba stojí na parapetu v pátém patře a sbírá odvahu ke skoku. Navíc se vám po ní také trochu stýská a chcete se ujistit, že je v pořádku.

Takže jí zavoláte.

Právě jste se tak dopustili jednoho z největších porozchodových prohřešků. I když svůj telefonát myslíte naprosto nevinně a přátelsky, ona si to přeloží tak, že bez ní nemůžete být a svého rozchodu litujete.

Dáváte jí tak novou a zbytečnou naději. Neznamená to, že vás bude nutně pronásledovat a hlídkovat před vaším domem, ale minimálně tak prodloužíte její trápení.

"Častou chybou, které se muži po rozchodu dopouštějí, je analyzování svého nového vztahu s bývalou partnerkou," říká Zdena Dušková.

"Nemyslí tím obvykle nic špatného, svou bývalou berou jako kamarádku, a pokud mají v současném vztahu nějaké problémy, přijde jim přirozené, že o ženský pohled požádají právě bývalku. Jenže tím jí mohou dávat falešnou naději, že se k ní vrátí. Může získat pocit, že si na svůj současný vztah stěžují a stýská se jim po tom, co prožili společně."

Vyloženě amatérskou chybou je potom "závěrečný" sex. Samozřejmě že okolnosti tomu mimořádně nahrávají: je zjihlá, ochotná ke všemu, udělá vám pomyšlení a vy se nemusíte ani moc snažit.

Jenže i přesto, že si oba řeknete, že jde skutečně o poslední sex, pokud se vás nechce vzdát, vnímá to jako novou šanci.

Než si budete skutečně jistí, že už jste oba dva s novou situací smíření, vyhýbejte se proto i situacím, které mohou potenciálním sexem skončit.

"Čistě kamarádský" večer v baru je sice hezký nápad, ale jste si jistí, že po pěti pivech zůstane ona kamarádská rovina stále zachována?

Autoři:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

VIDEO: Sedí mi sexy, dominantní role, říká tanečnice burlesky Angelina

Burleska má i usměvavou tvář.

Burleska ji zlákala zdůrazněním ženskosti, fantazií. „Líbí se mi, že jejím ideálem je sebevědomá žena, která má šmrnc a...

OBRAZEM: Nahá jóga vás zbaví stresu a zlepší sex, věří její učitelka

Jejím studiem už prošly stovky žen. Nedopřává se jim v něm však jógy v...

Jejím studiem už prošly stovky žen. Nedopřává se jim v něm však jógy v tradičním balení, před lekcí se totiž svlékají....

Extrémní gastronomie: bosintang je opravdu silný psí vývar

Mnozí Korejci se bosintangu nechtějí vzdát.

Jen v samotném Soulu se kvůli masu zabijí dva miliony psů ročně. Je to především kvůli pokrmu bosintang, psímu vývaru....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz