Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Postelová etiketa po sexu aneb neusínejte a buďte něžní

aktualizováno 
Sex byl fajn, máte pocit, že spokojení jsou všichni zúčastnění a že jste tedy svůj díl práce již odvedli. Odvalíte-li se ale na kraj postele a upadnete-li do blaženého spánku, bude to partnerka považovat, právem, za osobní urážku. Je to jen jeden z mnoha prohřešků proti postelové etiketě.

Konverzací po milostném aktu si ji získáte, je třeba ale vybrat vhodné téma | foto: Profimedia.cz

Vodítkem ke správné milostné dohře i k tomu, čemu se rozhodně vyhnout, může být naše anketa, jíž se účastnilo třiadvacet žen.

Hlavně nespat

Jasným vítězem, pokud jde o prohřešky, se stalo právě okamžité odtáhnutí se a usnutí. Zároveň však ženy připouštěly, že je to jeden z nejtypičtějších projevů mužského chování a že se ho ani nesnaží nijak měnit.

"Já v podstatě chápu, že pro mého přítele je sex zcela jiným prožitkem než pro mě," tvrdí šestadvacetiletá Magdaléna.

"Byla bych ochotná i respektovat to, že se po něm cítí tak unavený, že se chce prospat. Když se ale odvalí a usne okamžitě po vyvrcholení, cítím se jako kus masa, který použil jen pro své uspokojení. Celkem bych uvítala, kdyby mezi to vsunul alespoň nějaký pokus o konverzaci nebo mazlení."

Viníkem je prolaktin

Připadá vám to povědomé? Není divu. U většiny milostných pozic a technik je muž aktivnější a musí vyvinout větší sílu a víc pohybu. Jeho vyvrcholení probíhá navíc naprosto odlišně než u ženy.

Po ejakulaci se totiž uvolňuje sevření krevního řečiště, odplaví se zadržovaná krev a tím opadne erekce. Během této fáze se do mužského těla vyplavuje hormon prolaktin, a právě on může za tělesnou únavu, kterou muž pociťuje.

Citlivá slovíčka a něžnosti jsou tou pravou milostnou dohrou

Že nemáte náladu na milostné vrkání, je tedy pochopitelné a fyziologicky zdůvodnitelné.

Vaše partnerka je však bohužel naladěná zcela jinak a má chuť na tělesnou blízkost, emocionální výlevy a ujišťování o vzájemných citech. Pokud se zařídíte podle toho, jak vám velí vaše tělo, bude to brát jako osobní inzultaci.

Pokuste se tedy alespoň v počátečních fázích vztahu odložit svůj spánek po sexu o pár minut, držte ji za ruku a nestyďte se sdělit něco citlivých slovíček.

Nebezpečné mlčení i konverzace

Dalšího prohřešku se podle dotázaných žen dopouštějí muži, kteří po sexu mlčí. "Po milování jsem plná pocitů, když on na všechno jen zabručí, spolehlivě se vytočím," stěžuje si dvaadvacetiletá Iva.

Ženy se totiž řídí předpokladem, že když jste spolu měli sex, měli byste po něm sdílet své pocity, emoce a duševní hnutí a pořádně je spolu rozebrat.

Jenže i kdyby se vám do cesty nestavěl proradný prolaktin, stejně byste nejspíš neměli chuť pitvat se v tom, co se vám právě teď honí hlavou.

Detailnímu rozboru vaší emocionální situace pak předejdete relativně snadno, když ji po sexu pevně obejmete a pronesete něco ve smyslu, že milujete ženy, s nimiž se dá i nádherně mlčet. Velmi pravděpodobně se nebude chtít o status oné osudové dobrovolně připravit.

Aby toho ale nebylo málo, z naší ankety vyplývá, že se ženám nemusíte zavděčit ani postsexuální konverzací.

"Nesnáším chlapy, kteří začnou okamžitě po sexu plánovat, kde bychom si to mohli rozdat příště a co vyzkoušíme. Mám vždycky pocit, že to tentokrát nestálo za nic, a proto už plánuje další kolo," rozčiluje se jednatřicetiletá Mirka.

Zatímco vy se tedy domníváte, že jí plánováním dalších hrátek vlastně skládáte kompliment a dáváte jí najevo, že se vám sex s ní líbil, ona to vnímá úplně jinak.

Jakkoli se to může zdát překvapivé, je po sexu ta správná chvíle na popovídání si o erotických fantaziích

V tomto ohledu se řiďte jednoduchým pravidlem; zapomeňte na všechno hmotné (sex, tvar jejích ňader či použité sexuální techniky), a pokud už se odhodláte ke konverzaci, chvalte její kreativitu, vášnivost, něžnost a fantazii.

Co je povolené

Kupodivu se velká část dotázaných žen shodla, že po sexu cítí menší stud a jsou nakloněné ke vzájemnému objevování těl. Pokud se tedy před vámi odmítala svléknout za denního světla kvůli svému komplexu z celulitidy, máte teď jedinečnou šanci podrobně si ji prohlédnout a přesvědčit ji, že vám její stehna připadají sexy.

Překvapivé může být též zjištění, že ženy jsou ochotné po sexu rozebrat, které doteky a techniky jsou jim příjemné a které méně. Právě po milostném aktu je také vhodná doba k ventilování svých erotických fantazií.

"Běžně mám velký problém mluvit o tom, co mě vzrušuje nebo co bych ráda vyzkoušela. Teprve se svým manželem jsem zažila sex, po jakém jsem toužila. A vděčím za to jeho schopnosti naslouchat, po každém milování jsme totiž hráli jakousi obdobu hry vadí-nevadí.

Mluvili jsme o tom, co nám říkají jednotlivé sexuální praktiky, techniky, ale i například o tom, jak jsou nám příjemné určité doteky. Díky těmto rozhovorům jsme potom získali spolehlivý přehled o tom, co na toho druhého zabírá," uzavírá pětadvacetiletá Marie.

Autoři:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Hodiny jeho práce smyje déšť. Život je taky jen dočasný, říká umělec

Sklad pro Sněhurku, Mogilovo, Bulharsko: Malba vznikla v prostorách vinařství...

Jezdí po světě a maluje na zdi a chodníky. Jeho projekty vedou diváky k úžasu, ale také nutí přemýšlet nad smyslem...

Další z rubriky

Nebezpečná masturbace: v Německu stojí život sto lidí ročně

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

V lékařských záznamech za sebou nechávají zápis „úmrtí kvůli autoerotice“. Ano, i touha po co nejintenzivnějším...

Sexuální roboti už jdou. Budou mít bionické penisy a pohádkovou výdrž

Tyhle sexuální figuríny firma Real Doll již prodává.  Model Nate přijde v...

Loni se svět seznámil s první sexuální robotkou s umělou inteligencí, letos se představí její „mužský“ protějšek. Bude...

OBRAZEM: Sex jako se superhrdinou. Erotické hračky se inspirují Avengers

Šílenství kolem filmové novinky s týmem komiksových superhrdinů Avengers se...

Šílenství kolem filmové novinky s týmem komiksových superhrdinů Avengers se dostalo až do ložnic. Může za to australský...

Najdete na iDNES.cz