Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pero je lepší než notebook. Z ručně psaných poznámek si víc pamatujeme

Chystáte-li se na přednášku nebo pracovní poradu, notebook si neberte. Poznámky si pište ručně. Podle výzkumu amerických psychologů si tak z akce odnesete mnohem víc. Při psaní totiž budete víc přemýšlet, než když poznámky vyťukáváte bleskovou rychlostí do klávesnice.

Chcete-li si poznámky spolehlivěji uchovat v hlavě, dělejte si je postaru perem do sešitu. Psaní na notebooku za sebou nechá smršť neutříděných informací. | foto: Profimedia.cz

Dělat si poznámky na laptopu je rychlejší. Deseti prsty na klávesnici dokážete po troše tréninku zapisovat s téměř stenografickou přesností každé řečníkovo slovo či myšlenku. Proto dnes univerzitní učebny při přednáškách stále častěji připomínají počítačová centra. Moderní praxe má ale svá úskalí, na která nyní upozorňuje Daniel M. Oppenheimer, psycholog z Kalifornské univerzity v Los Angeles. Ten si povšiml rozdílu mezi znalostmi svých studentů, kteří si poznámky psali postaru ručně a těch, kteří zaznamenávali informace v elektronické podobě.

Když technika nepomáhá

„Na studenty skryté za monitory svých laptopů vlastně nikdy nehleděli univerzitní profesoři s láskou,“ připouští Oppenheimer. To proto, že žáci se na noteboocích často věnují surfování na internetu, čtou zprávy, dopisují si na sociálních sítích a zájem o přednášku byl je jedním kamínkem v mozaice multitaskingu.

Jenže co když jsou studenti nad očekávání poctiví a techniku skutečně využívají jen k psaní poznámek? Oppenheimer se proto spolu s princetonskou kolegyní Pam Muellerovou pustil do neobvyklého experimentu. Jeho cílem bylo zjistit, zda už pouhá přítomnost laptopů může ovlivnit schopnost uživatelů produktivně myslet.

„Vzhledem k tomu, že notebooky studentů pronikají na střední školy a na běžná pracovní jednání ve firmách, je to důležitá otázka,“ zdůrazňuje Muellerová. V prostředí vysoké školy se takový experiment naštěstí dal realizovat snadno: polovina účastníků z řad studentů si poznámky z přednášky zpracovávala perem na papír, druhá byla požádána o práci na osobních počítačích.

Závěry byly jasné a přesvědčivé. Studenti, kteří si pravidelně psali poznámky v elektronické podobě, dlouhodobě vykazovali sníženou úroveň pochopení přednášené látky. A to i přes to, že jejich poznámky byly daleko obsažnější než studentů s ručně popsanými listy.

Jenže vědce navíc zajímalo, co za tím může stát.

Monitory škodí všem okolo

„Předpokládáme, že příčina tkví v procesním zpracování informací a potlačené činnosti mozku,“ soudí oba autoři. „U uživatelů laptopů se slova přednášejícího mění v psaný text poznámek mnohem rychleji, aniž by se ´zastavila´ v jejich hlavě.“

Oproti tomu studenti, kteří si píší poznámky ručně, jsou v zápisu pomalejší. Každou větu totiž musejí zpracovat, a „kondenzovat mluvený materiál“ jednodušší formou. Výsledkem je sice o poznání stručnější výtah, který ale strukturovaně zahrnuje ty nejdůležitější problémy, které byly řešeny v diskuzi přednášky. Lidé za klávesnicemi nezískali informacemi nabitý materiál, ale jen komplexní nesourodý přepis. Formálně byli sice rychlejší, ale k osvojení znalostí se díky tomu nepřiblížili.

I z tohoto důvodu si americké univerzity už léta pohrávají s myšlenkou, že by notebooky v přednáškových sálech postavili mimo zákon. Snadné to ale není. „Jsou to svéprávní a dospělí lidé. Mohou volit, sloužit v armádě a vlastnit majetek,“ píše Susan Dinarsky, specialistka na vzdělávání z Harvardské univerzity.

Dobrý důvod, proč studentům zapovědět práci s laptopy v učebně, ale vidí. „Protože přítomnost zapnutého počítače narušuje proces učení. Když ne u nich samotných, tak u jejich okolí.“ S tímto průkazným zjištěním totiž přišli před časem výzkumníci z kanadské McMaster univerzity. Jak? Požádali pár studentů vybavených laptopy, aby si během přednášky prošli i nesouvisející informace o filmových novinkách na internetu.

Z hodiny si samozřejmě odnesli méně informací, což se projevilo během testů. Ale dosažené výsledky se zhoršily i u studentů, kteří notebook neměli, a jen tu a tam nakoukli přes rameno k sousedovi na monitor.

Negativní externalita v zasedačce

„V ekonomice se pro podobný jev používá termín negativní externalita,“ vysvětluje Dinarsky a vysvětluje, že jde o situaci, kdy jedincovo jednání poškozuje širší okolí. Je to podobné jako v životním prostředí: jeden bodový zdroj znečištění, uhelná elektrárna, zamoří ovzduší na mnohem širší ploše.

„A s laptopy v učebně je to podobné. Studenti v okolí obrazovky počítače mají rozptýlenou pozornost, nesoustředí se na téma. Podléhají jiným lákadlům, protože na monitoru často nevidí jen sepisované poznámky, ale komunikaci na sociálních sítích, novinky ze světa nebo vyřizované e-maily,“ shrnuje.

Oppenheimer a Muellerová pak připomínají, že notebooky dělají medvědí službu i těm uživatelům, kteří je disciplinovaně používají pro zápis. „Laptopy ve třídě proces učení nezlepšují. Píšeme totiž rychleji, než myslíme. V praxi tak jen přepisujete mluvená slova řečníka, aniž byste o nich přemýšleli. Neprovádíte sumarizaci, předávané informace svým mozkem nezpracováváte a netrávíte.“

Autoři:
  • Nejčtenější

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

Vyvrcholení ženy neočekávají. Studie zkoumala příčiny orgasmické nerovnosti

15. dubna 2024

Nemůže za to jen technika, ani pouze přehlíživost, sobeckost některých pánů. Problém orgasmické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Už nakoupili hroby na těla zavražděných. Vaňura nejen o nástupcích Stodolových

18. dubna 2024

Premium Kdysi vsadil na to, že diváky bude bavit pořad o tom, jak policie něco dělá dobře. Teď Mirek Vaňura...

Občas se najde hlupák, který cizincům radí, aby mluvili hezky česky, říká etnolog

15. dubna 2024

Premium Etnolog Leoš Šatava přes půl století putuje za nejrůznějšími etniky, regionálními skupinami a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prodloužené lebky, pilované zuby. Vikingům sloužily modifikace i jako znamení

14. dubna 2024

Dokazovaly absolvování iniciačních rituálů, ale sloužily i jako tajná poznávací znamení, která...

Cvičit ráno, nebo večer? Při obezitě hraje načasování roli, říká studie

19. dubna 2024

Přínosná je fyzická aktivita v jakoukoli dobu, pomáhá duševnímu i tělesnému zdraví, vyplatí se....

Děs z nástrah digitální doby? Možná trpíte neofobií či technostresem

18. dubna 2024

Premium Říkal jsem, že to bude k ničemu. Hele, zase jim to spadlo. My, kteří používáme starou dobrou tužku...

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

Už nakoupili hroby na těla zavražděných. Vaňura nejen o nástupcích Stodolových

18. dubna 2024

Premium Kdysi vsadil na to, že diváky bude bavit pořad o tom, jak policie něco dělá dobře. Teď Mirek Vaňura...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...