Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pravda o Chucku Norrisovi (pozor, to není vtip)

aktualizováno 
Kdybyste spadli z Marsu, rychle byste pochopili, že jedna z nejsměšnějších postav téhle planety se jmenuje Chuck Norris. O nikom neexistuje tolik vtipů. Má to drobný háček: zrovna tenhle člověk si to nezaslouží. Zkusme teď utrousit pár slov na obranu Chucka Norrise.

Proč se mu vlastně smějeme? Chuck Norris má za sebou několik úspěšných kariér, cítí s lidmi a je skromný. | foto: Profimedia.cz

Když někomu řeknete, že je jako Chuck Norris, je to skoro urážka. Je ale jen málo lidí, kteří za svůj život udělali několik kariér ve zcela rozdílných oborech, dostali se na špičku, vydělali desítky milionů a ještě dokázali něco navíc. Třeba že část svých peněz uměli rozdat pro dobro jiným.

Norris připomíná jiného hrdinu akčních filmů, Arnolda Schwarzeneggera. Norris se stal mnohonásobným mistrem světa v karate, Arnold v kulturistice. Oba se pak přes svůj sport dostali k filmu. Arnold to dotáhl dál, ale možná jen víc chtěl.

Tlusté, nesportovní dítě

Chuck Norris rozhodně neměl cestu nahoru jednoduchou. Jako největší vtip ze všech chuckovin dnes působí informace, že budoucí suverén a neporazitelný rváč byl v dětství obtloustlý, stydlivý a asi i lehce zakomplexovaný kluk, kterého deptalo, že si z něj jeho spolužáci dělají legraci. V každé skupině dětí je jeden otloukánek. Ve své třídě jím byl malý Carlos Ray, jak se Chuck podle křestního listu jmenuje.

čtěte Chuck Norris vybral do knihy 100 +1 hlášek, které má o sobě nejraději

Nebyl sportovně nadaný, a to byl další problém.

Vždy připraven. Chuck Norris cvičí u sebe na dvorku.

Vždy připraven. Chuck Norris cvičí u sebe na dvorku.

Také doma to nebylo nic moc. Velmi obyčejná, velmi chudá rodina v Oklahomě, což je jedna z největších amerických děr. Otcovým největším přítelem byly lahve s něčím ostřejším. Moc se nestaral. Rodiče se definitivně rozešli, když bylo Carlosovi šestnáct.

Norrisovi však byli přece jen něčím zvláštní. Dva ze čtyř prarodičů byli Indiáni, Čerokíjové. Tátova matka a maminčin otec. Budilo to pozornost, o kterou Carlos asi moc nestál. Stal se terčem nepříjemných rasistických vtipů.

Postrčil ho Steve McQueen

Vypracovat se v hvězdu z rodiny, která nijak nemotivovala, z prostředí, které spíš stahovalo dolů, než katapultovalo vzhůru, a navíc bez jakéhokoli sportovního či hereckého nadání, vypadalo jako nemožné.

Další vtip: Carlos to dokázal.

Takhle jej znají mnozí Američané z televize. Chuck Norris, vždy fit.

Takhle jej znají mnozí Američané z televize. Chuck Norris, vždy fit.

Strávil čtyři roky v armádě (bylo to v letech 1958 až 1962), valnou část z nich v Koreji, kde začal dělat bojová umění. Úplně ho to pohltilo. Šest let poté, co svléknul uniformu, byl mistrem světa. Pak to každý rok opakoval. Za celou kariéru byl pouze několikrát poražen, a to jen v jejích začátcích.

Po návratu do civilu si v Los Angeles otevřel několik tréninkových center, kde učil bojová umění. Bylo to šťastné rozhodnutí, protože se tím dostal k filmu. Mezi jeho svěřence patřili Priscilla Presleyová, zpěvák Donny Osmond a Chad McQueen, který brzy přivedl i svého otce Stevea, hollywoodskou superstar nejzářivější velikosti. Ten přesvědčil Chucka (tohle jméno, česky Kája nebo Karlík, si Carlos přivezl z vojny), aby se přihlásil do hereckého kurzu.

Dobré načasování

Začátky nebyly slavné, ale pak Pan mlátička udělal obrovskou kariéru. Vysvětlení není složité. Tehdy právě přicházel do módy nový druh akčních filmů. Byly inspirovány bondovkou Žiješ jenom dvakrát, kde se agent 007 střetne s asijskými bojovými uměními. Působila zajímavě a exoticky a vyvolala vlnu zájmu. Objevili se noví akční hrdinové, třeba Bruce Lee. A s nimi hrál i Chuck Norris.

Na filmové plátně se setkal i s další ikonou filmových bojových umění Brucem Leem.

Na filmovém plátně se setkal i s další ikonou filmových bojových umění Brucem Leem.

Filmy byly dost primitivní, kladní hrdinové se celý film připravovali na závěrečný souboj s bídníkem, který proběhl jen údery a kopy, nejlépe s otočkou a výskokem. To Chuckovi opravdu šlo. Navíc vypadal hodně americky a hodně drsně.

Ale posměch si rozhodně nezaslouží. Dělal to, co později dělali i Sylvester Stallone, Steven Seagal či Jean-Claude Van Damme.

Ostatně, nešlo o umění, ale o byznys. A tohle šlo nádherně.

Chuckoviny

Chuck Norris se narodil ve srubu, který si postavil vlastníma rukama.

Když dělá kliky Chuck Norris, nezvedá se. Tlačí Zemi dolů.

Chuck Norris umí jezdit na kole bez kol.

Chuck Norris umí prásknout i otáčivými dveřmi.

Když koncem 80. let zájem o tyhle filmy opadl, dokázal se Chuck Norris reinkarnovat. V roce 1993 začal točit nekonečný televizní seriál Walker Texas Ranger. Běžel osm let a v mnoha zemích včetně Česka je k vidění dosud. Tenhle seriál, vlastně kovbojka podle klasického schématu v moderních kulisách, byl další obrovský úspěch – a zároveň i příčina vtipů, které se Norrisovi sesypaly po roce 2005 na hlavu a udělaly z něj komickou figuru.

Walker je totiž v seriálu zcela dokonalý, nejsilnější, nejčestnější, nejchytřejší a nejušlechtilejší. Taky si diváci lépe všimli toho, co sice věděli, ale co v akčních filmech nebylo tak nápadné, protože o to vůbec nešlo: Norris neumí hrát. Je kožený a bez emocí, vypadá, jako by byl na klíček. Je to důsledek mnoha let tvrdého tréninku a zápasů, kdy bojovník Norris nemohl dávat najevo pocity a bolesti. A samozřejmě taky nedostatku talentu.

Se svou manželkou Genou Chuck Norris už tradičně podporuje konzervativní republikánské kandidáty. Nejinak tomu bylo před čtyřmi lety v New Hampshire.

Se svou manželkou Genou Chuck Norris už tradičně podporuje konzervativní republikánské kandidáty. Nejinak tomu bylo před čtyřmi lety v New Hampshiru.

Norris si o vtipy, které parodují postavu texaského rangera Walkera, přímo koleduje. Je příliš čítankový, vzorný a neporazitelný. Je jako Mirek Dušín, je tak dokonalý, až mu to poleno, které mu Černí jezdci hodili pod nohy, tiše přejeme.

Hodný, trochu (dost) pod pantoflem

Ale pozor, jediné, co o Norrisovi známe dobře, jsou vtipy, které ho zesměšňují. Když se na něj podíváme detailněji, vidíme věci, které mu získávají respekt.

Soutěž

Víte, jak se jmenoval film, v němž se v roce 1972 sešli Chuck Norris a Bruce Lee? Odpovědi nám posílejte do středy 11. května na e-mail soutez@xman.cz, deset vylosovaných autorů těch správných dostane právě vydanou knihu "Jaký je doopravdy Chuck Norris. Fámy a fakta". Vítěze vyhlásíme v tomto článku ve čtvrtek 12. května.

Není to tupec, který se udělal na kopech s výskokem. Napsal několik knížek a každý týden píše novinový komentář. Je to pro konzervativní web WorldNetDaily, takže se tam objevují věci, nad nimiž se půlka Ameriky hrozí a druhá půlka jim tleská. Není to bůhvíjak bystré, ale, hm, má to hlavu a patu. Kolik hvězd Hollywoodu to dokáže?

Kromě toho je velmi aktivní v dobročinnosti. Financuje a rozjíždí či rozjížděl projekty, které mají pomoci dětem, aby se díky sportu vyhnuly drogám, pomáhá válečným veteránům, ale taky obyvatelům indických slumů. Není to proto, aby se objevil v titulcích, je to soustavná práce.

A další věci: bylo mu už sedmdesát, ale je v perfektní kondici. Neustále trénuje. Vypadá, že mu je o patnáct míň.

Pročtěte si na internetu jeho interview nebo rozhovory těch, kdo se s ním setkali, třeba v Česku loni při natáčení vánoční reklamy. Norris nemá hvězdné manýry. Vylézá z toho všeho jako starosvětsky zdvořilý, usměvavý a skromný, mlčenlivý chlapík. Stoprocentní profík, který jde na plac rovnou z letadla a nakonec každému ze štábu osobně pošle vánoční pohledy, protože si diskrétně zjistil jejich adresy.

Při jeho návštěvě v Praze vyplula ještě jedna věc, která rozbíjí nimbus tvrdého chlapíka, jenž každého pošle k zemi. Noviny psaly, že je pod pořádným pantoflem své o více než dvacet let mladší ženy.

Vyhráli jste?

Štěstí při losování přálo následující desítce autorů správných odpovědí:

Tomáš Váška - Praha

David Dočkálek - Ostrava

Tomáš Dvořák - Brno

Tomáš Cejpek - Třebíč

Marie Jírovská - Liberec

Petr Plíhal - Praha

Jana Stočesová- Plzeň

František Posád - Beroun

Libor Dohnal - Chrudim

Martina Karásková - Benešov

Je podle vás Chuck Norris oprávněným terčem vtipů?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 26. května 2011. Anketa je uzavřena.

Ne 6477
Ano 1293
Autoři:


Nejčtenější

VIDEO: Moje sexuální robotka mi bude partnerkou, říká Američan

Toto je Harmony. Sexuální robotka, ale „nejživější“ ze všech.

Před deseti lety se rozvedl a nelituje. Tím spíš, že má novou přítelkyni. Jmenuje se Harmony. Není živá, ale jako by...

Lidé neumějí využívat svou sexuální energii, říká MOgirl Klára

„Jsem hrdá na to, že jsem se vydala vlastní cestou a že žiji život podle sebe,“...

Většina lidí neví, co vše jim může dát sexuální energie, a neumějí s ní pracovat, říká MOgirl Klára. Snaží se to proto...Počet sexuálních partnerek muži odhadují, nepočítají

Matematicky to nesedí. Proto vědce zajímalo, proč uvádějí muži o tolik vyšší...

Dlouhé roky to vědcům vrtalo hlavou. Proto se rozhodli prozkoumat, proč muži ve výzkumech uvádějí o tolik větší počet...

VIDEO: Foglar ze mě udělal pořádného kluka, řekl Jindra Hojer v Rozstřelu

Chemik Ing. Jindřich Hojer, CSc. inspiroval spisovatele Jaroslava Foglara k...

Šanci vstoupit do příběhů Rychlých šípů považuje za vyznamenání. A velmi si cení zážitků i etiky, kterou mu dal oddíl...

Věčně namol: alkohol byl britským námořníkům věrným druhem

Hladinku je třeba udržovat. Námořníci čekají na svůj příděl na lodi HMS HMS...

Tlumil nudu všedních dnů, ale i strach před bitvou. A britské vojenské námořnictvo, stejně jako armády jiných zemí,...

Další z rubriky

VIDEO: Na prkně stokilometrovou rychlostí. Česko čeká drsný závod

IDF KOZAKOV CHALLENGE

Místy naberou až stokilometrovou rychlost, serpentiny pak prověří jejich technickou zdatnost. Do závodů navíc jezdci na...

Začínala jsem jako baletka, říká MMA bojovnice Pavla Kladivová

Vrcholový sport vynesl Pavle Kladivové řadu zranění. „Vždy bude pro tělo...

Dělala balet, gymnastiku, plavala. Největší úspěchy však sklízela jako silová trojbojařka a vzpěračka. Dnes bojuje v...

Světový rekordman i zázračný mladík: nejlepší skokani Highjumpu 2018

Highjump 2018

I letos přijede světová elita. V zatopeném lomu v Hřiměždicích u Příbrami poměří přední cliffdiveři planety síly při...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz