Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Předsudky, které vám ničí manželství

aktualizováno 
Manželky jen štěkají a kritizují. Ženy, jimž jde o kariéru, zanedbávají domácnost a rodinu. Domácí práce by měla dělat žena. Manželství je pro sex likvidační. Seznamte se s předsudky, které vám zbytečně ničí manželství. Realita většiny manželských párů je poněkud jiná a záleží jen na vás, zda se k nim připojíte, nebo si svůj vztah necháte deptat stereotypy.

Muž po práci odpočívá na gauči, žena si dává s luxem v ruce druhou směnu. Tenhle stereotyp je bohužel pořád silný, se stejnou silou vám ale dokáže zničit manželství a udělat z něj pouhou karikaturu | foto: Profimedia.cz

Předsudek číslo jedna: manželky jen kritizují

Jedním z oblíbených předsudků týkajících se manželství je přesvědčení, že po svatbě se všechny ženy změní ve štěkající hysterky, které své partnery jen kritizují. Psycholožka Linda Robertsová z University of Wisconsin-Madison zpracovala na téma manželských předsudků rozsáhlý výzkum, který zveřejnila v magazínu Journal of Marriage and the Family. Podle jeho závěrů patří k nejsilnějším a nejvíc rozšířeným manželským předsudkům přesvědčení mužů, že vdané ženy jsou ke svým partnerům mnohem kritičtější (pro zajímavost, ženy jsou zase přesvědčené, že je muži vůbec neposlouchají).

Tento předsudek vyhodnotili psychologové jako zvláště škodlivý, protože muži údajně takové chování od svých manželek očekávají a předem tomu přizpůsobují své chování a reakce. To je potom logicky příčinou dalších střetů a komunikačních nedorozumění.

Předsudek číslo dvě: ženy s úspěšnou kariérou zanedbávají domácnost

Velmi vzdělané ženy, které zastávají významnou pracovní pozici, se nechtějí vdávat, a pokud k tomu dojde, nejsou dobrými manželkami a zanedbávají domácnost. Tak zní druhý rozšířený předsudek, pokud se však kvůli němu zaměřujete na adeptky se základním vzděláním nebo neradi vidíte, že si vaše žena buduje kariéru, můžete klidně spát.

Kariéra, nebo rodinný život? Otázka nestojí takhle ostře. Že úspěšné ženy zanedbávají rodinu, je jedním z předsudků

Výzkum University of Washington vedený Elainou Roseovou zjistil, že od osmdesátých let neustále narůstá počet žen s vysokoškolským vzděláním, které se vdají a založí rodinu. Naopak pravděpodobnost, že se vdá žena se základním vzděláním, je o třináct procent menší. Součástí výzkumu byla i distribuce dotazníků mapujících subjektivní spokojenost v manželství mužů i žen. Muži vysokoškolsky vzdělaných a profesně úspěšných žen vykazovali větší spokojenost než partneři žen, jejichž jediným zájmem byla domácnost.

Předsudek číslo tři: domácí práce jsou doménou žen

Zkuste své manželce naznačit nebo dokonce zdůraznit, že starost o domácnost a děti je povinností ženy. Uděláte tak první a poměrně významný krok k rozvodu. Ať se vám to líbí, nebo ne, emancipace už pokročila poměrně daleko a k nejčastějším ženským stížnostem v rámci manželství patří právě neochota mužů podílet se na chodu domácnosti a výchově dětí.

Zjistil to britský výzkum, který v roce 1999 vedla Anna C. Dudlestonová. Ta zkoumala, kolik hodin týdně se muži a ženy v rámci manželství věnují domácím pracím, chodu domácnosti (nákupy, pochůzky po úřadech a podobně) a výchově dětí. Souhrnné množství času, který těmto záležitostem věnují ženy, bylo stále významně vyšší než investice manželů. Respondentky si toho byly velmi dobře vědomé a snažily se dosáhnout alespoň nějakého posunu ve svůj prospěch. Současně se toto téma ukázalo jako vděčný předmět domácích hádek.

Předsudek číslo čtyři: s manželstvím jde sexuální život do háje

Pokud předpokládáte, že snubní prstýnek udělá finální tečku za vaším sexuálním životem, samozřejmě to tak být může. Podle doposud provedených výzkumů je však nesmyslné všeobecně rozšířené přesvědčení, že manželé žijí méně kvalitním sexuálním životem.

Podle výzkumu, který si nechal zpracovat Durex, jsou se svým sexuálním životem spokojeny téměř tři čtvrtiny manželů a manželek. V průměru spolu potom manželské páry souloží sto dvacet sedmkrát za rok. Navíc se podle vědců ukazuje, že manželství naopak kvalitu sexu zlepšuje.

Například Denise Donnellyová provedla v roce 1993 rozhovory s více než šesti tisíci manželskými páry a zjistila, že jejich sexuální spokojenost je obecně vyšší než u nezadaných lidí. Má to však malý háček, protože její závěry se týkají pouze párů, které uváděly, že žijí ve spokojeném manželství, u nespokojených manželských párů sexuální spokojenost samozřejmě naopak klesá. Potěšit by vás mohly i závěry výzkumu, který v roce 1997 vedla Ruth Matthiasová. Zúčastnilo se ho víc než dvanáct set manželských párů a v rámci rozhovorů s nimi a vyplňování dotazníků zjistila, že vdané ženy mají čtyřiadvacetkrát větší chuť na sex než jejich single kolegyně.

Autor:


Nejčtenější

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Další z rubriky

Mlékař Al Capone. Gangster se dal před uvězněním na počestný byznys

Mléko mělo být jeho legálním byznysem. O přestup na „počestný“ byznys se však...

Na svědomí měl desítky lidských životů, nakonec se však chtěl stát počestným obchodníkem. Mlékařem. Kromě toho si však...

Extrémní gastronomie: brouci jumiles se vám snaží utéct z placky

Jumiles se rekrutují například z čeledi kněžicovitých.

Svěží chuť, vynikající aroma a doslova hemživá konzistence charakterizuje regionální mexickou lahůdku jumiles. Viděno...

Na návštěvě v palírně whisky: nejvíc si tu cení měděných sudů

Milovník whisky se tu cítí jako v ráji, ano.

Přízvisko hlavní město skotské whisky mu sluší, v Dufftownu najdeme hned sedm velkých palíren. Navštívili jsme tu...

Najdete na iDNES.cz