Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Předsudky, které vám ničí manželství

aktualizováno 
Manželky jen štěkají a kritizují. Ženy, jimž jde o kariéru, zanedbávají domácnost a rodinu. Domácí práce by měla dělat žena. Manželství je pro sex likvidační. Seznamte se s předsudky, které vám zbytečně ničí manželství. Realita většiny manželských párů je poněkud jiná a záleží jen na vás, zda se k nim připojíte, nebo si svůj vztah necháte deptat stereotypy.

Muž po práci odpočívá na gauči, žena si dává s luxem v ruce druhou směnu. Tenhle stereotyp je bohužel pořád silný, se stejnou silou vám ale dokáže zničit manželství a udělat z něj pouhou karikaturu | foto: Profimedia.cz

Předsudek číslo jedna: manželky jen kritizují

Jedním z oblíbených předsudků týkajících se manželství je přesvědčení, že po svatbě se všechny ženy změní ve štěkající hysterky, které své partnery jen kritizují. Psycholožka Linda Robertsová z University of Wisconsin-Madison zpracovala na téma manželských předsudků rozsáhlý výzkum, který zveřejnila v magazínu Journal of Marriage and the Family. Podle jeho závěrů patří k nejsilnějším a nejvíc rozšířeným manželským předsudkům přesvědčení mužů, že vdané ženy jsou ke svým partnerům mnohem kritičtější (pro zajímavost, ženy jsou zase přesvědčené, že je muži vůbec neposlouchají).

Tento předsudek vyhodnotili psychologové jako zvláště škodlivý, protože muži údajně takové chování od svých manželek očekávají a předem tomu přizpůsobují své chování a reakce. To je potom logicky příčinou dalších střetů a komunikačních nedorozumění.

Předsudek číslo dvě: ženy s úspěšnou kariérou zanedbávají domácnost

Velmi vzdělané ženy, které zastávají významnou pracovní pozici, se nechtějí vdávat, a pokud k tomu dojde, nejsou dobrými manželkami a zanedbávají domácnost. Tak zní druhý rozšířený předsudek, pokud se však kvůli němu zaměřujete na adeptky se základním vzděláním nebo neradi vidíte, že si vaše žena buduje kariéru, můžete klidně spát.

Kariéra, nebo rodinný život? Otázka nestojí takhle ostře. Že úspěšné ženy zanedbávají rodinu, je jedním z předsudků

Výzkum University of Washington vedený Elainou Roseovou zjistil, že od osmdesátých let neustále narůstá počet žen s vysokoškolským vzděláním, které se vdají a založí rodinu. Naopak pravděpodobnost, že se vdá žena se základním vzděláním, je o třináct procent menší. Součástí výzkumu byla i distribuce dotazníků mapujících subjektivní spokojenost v manželství mužů i žen. Muži vysokoškolsky vzdělaných a profesně úspěšných žen vykazovali větší spokojenost než partneři žen, jejichž jediným zájmem byla domácnost.

Předsudek číslo tři: domácí práce jsou doménou žen

Zkuste své manželce naznačit nebo dokonce zdůraznit, že starost o domácnost a děti je povinností ženy. Uděláte tak první a poměrně významný krok k rozvodu. Ať se vám to líbí, nebo ne, emancipace už pokročila poměrně daleko a k nejčastějším ženským stížnostem v rámci manželství patří právě neochota mužů podílet se na chodu domácnosti a výchově dětí.

Zjistil to britský výzkum, který v roce 1999 vedla Anna C. Dudlestonová. Ta zkoumala, kolik hodin týdně se muži a ženy v rámci manželství věnují domácím pracím, chodu domácnosti (nákupy, pochůzky po úřadech a podobně) a výchově dětí. Souhrnné množství času, který těmto záležitostem věnují ženy, bylo stále významně vyšší než investice manželů. Respondentky si toho byly velmi dobře vědomé a snažily se dosáhnout alespoň nějakého posunu ve svůj prospěch. Současně se toto téma ukázalo jako vděčný předmět domácích hádek.

Předsudek číslo čtyři: s manželstvím jde sexuální život do háje

Pokud předpokládáte, že snubní prstýnek udělá finální tečku za vaším sexuálním životem, samozřejmě to tak být může. Podle doposud provedených výzkumů je však nesmyslné všeobecně rozšířené přesvědčení, že manželé žijí méně kvalitním sexuálním životem.

Podle výzkumu, který si nechal zpracovat Durex, jsou se svým sexuálním životem spokojeny téměř tři čtvrtiny manželů a manželek. V průměru spolu potom manželské páry souloží sto dvacet sedmkrát za rok. Navíc se podle vědců ukazuje, že manželství naopak kvalitu sexu zlepšuje.

Například Denise Donnellyová provedla v roce 1993 rozhovory s více než šesti tisíci manželskými páry a zjistila, že jejich sexuální spokojenost je obecně vyšší než u nezadaných lidí. Má to však malý háček, protože její závěry se týkají pouze párů, které uváděly, že žijí ve spokojeném manželství, u nespokojených manželských párů sexuální spokojenost samozřejmě naopak klesá. Potěšit by vás mohly i závěry výzkumu, který v roce 1997 vedla Ruth Matthiasová. Zúčastnilo se ho víc než dvanáct set manželských párů a v rámci rozhovorů s nimi a vyplňování dotazníků zjistila, že vdané ženy mají čtyřiadvacetkrát větší chuť na sex než jejich single kolegyně.

Autor:Nejčtenější

Nebezpečná masturbace: v Německu stojí život sto lidí ročně

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

V lékařských záznamech za sebou nechávají zápis „úmrtí kvůli autoerotice“. Ano, i touha po co nejintenzivnějším...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

VIDEO: Sedí mi sexy, dominantní role, říká tanečnice burlesky Angelina

Burleska má i usměvavou tvář.

Burleska ji zlákala zdůrazněním ženskosti, fantazií. „Líbí se mi, že jejím ideálem je sebevědomá žena, která má šmrnc a...

Další z rubriky

Čech prodal Eiffelovu věž. Viktor Lustig inovoval klasický podvodný trik

„Nejslizčí fixlař, který kdy žil.“ Tak popsali tajní agenti českého podvodníka...

Na začátku se králík v pytli měnil v kočku, později se prodávaly falešné zlaté cihly nebo housle od Stradivariho. Onen...

VIDEO: Sedí mi sexy, dominantní role, říká tanečnice burlesky Angelina

Burleska má i usměvavou tvář.

Burleska ji zlákala zdůrazněním ženskosti, fantazií. „Líbí se mi, že jejím ideálem je sebevědomá žena, která má šmrnc a...

Vosy a Noční čarodějnice. Do války proti nacistům zasáhly i pilotky

Hrdinky. Rufina Gaševová a Natalie Meklinová patřily do bombardovacího...

Sovětské pilotky létaly za druhé světové války bojové mise, jejich americké kolegyně přepravovaly náklady nebo...

Chystáte se na hory?
Chystáte se na hory?

Pořiďte zímní výbavu rychle a levně. V našem bazárku najdete vše, co potřebujete na zimní radovánky.

Najdete na iDNES.cz