Neobvyklé mužské sexuální poruchy

aktualizováno 
Prakticky neviditelný penis, sex ve spánku, který si ráno nepamatujete, suchý orgasmus nebo nepřetržitá erekce. Zjišťovali jsme, čím vším vás může váš penis překvapit.

Ložnicovou idylku vám může narušit nejen erektilní dysfunkce. | foto: Profimedia.cz

Priapismus: prokletí nekonečného vzrušení

O co jde: Pro ty, kteří ještě nestačili vyrůst z pubertálních porno představ, jde o splnění životního snu, ale v reálu představuje priapismus skutečné prokletí. Muži, kteří jím jsou postiženi, mají totiž několikahodinovou erekci bez jakékoli sexuální stimulace. I když vám to může znít jako charakteristika sexuálního supermana, ve skutečnosti jde o značně bolestivý a nepříjemný zážitek. Průměrně totiž penis při priapismu vydrží ve ztopořeném stavu déle než čtyři hodiny a je velmi citlivý.

Příčiny: Priapismus je vlastně poruchou, při níž krev z genitálií neodtéká tak, jak by měla, a ty zůstávají překrvené. Někdy se jedná o poúrazový stav nebo vedlejší účinek užívaných léků, v některých případech je však příčina neznámá. Pokud se postiženým nedostane včas lékařské pomoci, může dojít k poškození cév či zjizvení tkáně, což následně vede k erektilním dysfunkcím.

Co s tím: Priapismus vždy vyžaduje lékařské vyšetření, které určí jeho příčinu i vhodnou léčbu. Pro momentální úlevu lékaři doporučují přikládání ledových obkladů.

Sexsomnie: rozkoš ve spánku

O co jde: Sexsomniaci iniciují nebo si dokonce dokáží vynutit sex, aniž by se probrali ze spánku. Jejich sexuální praktiky se pohybují od "prosté" masturbace až k souloži a podobně jako náměsíčníci si ráno nic nepamatují. I když to zní poměrně neškodně, sexsomnie stojí za krachem řady vztahů, protože lidé, kteří jí trpí, si často ve spánku vynucují i sexuální praktiky, s nimiž jejich partner/ka nesouhlasí. Podle kanadského výzkumu z roku 2010 je tato porucha mnohem častější, než se původně myslelo, a postihuje přibližně každého desátého muže (trpí jí i čtyři procenta žen).

Příčiny: Vědci předpokládají, že dispozice k sexsomnii jsou geneticky dané, nicméně mezi známé spouštěče patří stres, vyčerpání, spánková deprivace a užívání drog včetně alkoholu.

Co s tím: Sexsomnie se obvykle léčí kombinací farmakoterapie, změny životního stylu a případně i psychoterapie. Lékař vám může předepsat sedativa nebo antidepresiva a doporučí vám omezit konzumaci alkoholu, vyhýbat se stresujícím situacím a více relaxovat.

Mikropenis: téměř neviditelný

O co jde: Tohle je skutečně smutná porucha a noční můra prakticky všech mužů. Pokud jste majitelem mikropenisu, je naprosto vyloučené, abyste si svého problému nevšimli, protože vaše výbava je ve srovnání s ostatními muži téměř neviditelná. Podle odborného serveru WebMD se za mikropenis považuje každý penis, který ve ztopořeném stavu dosahuje méně než šesti centimetrů. Naštěstí se tato porucha vyskytuje jen u 0,6 procenta mužů.

Příčiny: Na vině jsou v naprosté většině případů genetické abnormality a poruchy a mikropenis je často rozpoznatelný už ve velmi raném věku chlapců.

Co s tím: Možnosti nápravy jsou bohužel velmi omezené. Obvykle se zkouší hormonální terapie, jejíž výsledky jsou však nejisté. Vzhledem k tomu, že se za zlomovou hranici toho, kdy je muž schopen soulože, považuje penis dlouhý alespoň sedm centimetrů, není zřejmě potřeba detailně se rozepisovat o komplikacích a nepříjemnostech, které s sebou mikropenis nese.

Retrográdní ejakulace: ani kapka

O co jde: Někdy se této poruše přezdívá také suchý orgasmus, protože ti, kteří jí trpí, jsou schopni normálního pohlavního styku, vzruší se, dosáhnou vyvrcholení, ejakulují, ale na rozdíl od ostatních mužů jejich semeno nevystříkne do ženiny vaginy, ale je vypuzené zpátky do močového měchýře. Na váš nevázaný sexuální život tato porucha nebude mít žádný vliv. Problém nastává v okamžiku, kdy se budete snažit se svou partnerkou o početí, protože bez přítomnosti vašich spermií to půjde dost těžko. Retrográdní ejakulací trpí přibližně jedno procento neplodných mužů.

Příčiny: Příčin retrográdní ejakulace může být celá řada. Často je to následek úrazu, užívání některých léků (například na vysoký tlak, zvětšenou prostatu nebo antidepresiv), případně o poškození nervů či následek chirurgického zákroku.

Co s tím: Někdy se přistupuje k nasazení léků, ale většinou léčba není nutná, protože spermie jsou nepoškozené a lze je získat z moči postiženého muže. Takže až se rozhodnete, že je čas zplodit potomka, podstoupíte asistovanou reprodukci.

Autor:

Nejčtenější

Kalendář Pirelli 2019 se představil. Ženy v něm odhalují své sny

Fotografie Laetitie Casta se Sergejem Poluninem jsou nabité intimitou, vášní. A...

Žijí svými touhami, ambicemi, vášněmi. Mají sny, pracují na jejich naplnění. Jsou individualitami. Fotograf Albert...

Vlastnosti, které vám zajistí sex: věda odhalila, čím oslovíte ženy

Jak souvisejí osobnostní rysy a frekvence sexuálního života? Vědci nalezly...

Je to vůbec největší studie, která zkoumá vztah mezi osobnostními vlastnostmi a mírou sexu a počtem potomků. Tvrdí, že...

Líbání, sexy esemesky: muži a ženy se neshodnou, kde začíná nevěra

Příliš důvěrné polibky na večírku s cizí ženou? Pro polovinu mužů to není...

Dopustit se opilého líbání s někým cizím na večírku. Z nudy flirtovat na seznamovací aplikaci. Dopřát si intimní...

VIDEO: Svůdná těla, intimní hračky. Prahu navštívil erotický veletrh

V Praze se konal další ročník Erotického veletrhu

Erotické pomůcky, spodní prádlo, ale též šperky, afrodiziaka, moderní aplikace, které spojují erotiku s technologií....

Zkáza Franklinovy výpravy: mráz, beznaděj a kanibalismus

Někteří členové výpravy se rozhodli vydat pěšky na jih. Po prvních úmrtích se...

Měla to být výjimečná výprava plná objevů. Jenže britská Franklinova námořní expedice mířící do země arktického ledu...

Další z rubriky

Odtržená klepeta krabům dorostou, tvrdí na Floridě. Vědci to zpochybňují

Kdo sní pětadvacet krabů co nejrychleji? Účastníci soutěže Keys Fisheries Stone...

Stát Florida propaguje praxi udržitelné krabí sklizně. Idea, že odlomená klepeta budou krabům bez obtíží dorůstat, však...

Další ochutnávka z kalendáře Pirelli: dražte ho 19. prosince

Postava zosobněná topmodelkou Gigi Hadidovou čtenářům připomíná, že ne každý...

Je intimní, ale ne lacině. Oslavuje krásu žen, ale i sílu jejich osobností. Kalendář Pirelli pro rok 2019 vypráví čtyři...

K pramenům whisky: vědci odkryli středověkou skotskou palírnu

Z opatství Lindores dnes zbyly jen ruiny, do nichž vrůstá příroda. Právě zde...

Tajemství skrývaly romantické ruiny opatství Lindores ve skotském regionu Fife. Tamní útočiště mnichů bylo s whisky...

Najdete na iDNES.cz