Neobvyklé mužské sexuální poruchy

aktualizováno 
Prakticky neviditelný penis, sex ve spánku, který si ráno nepamatujete, suchý orgasmus nebo nepřetržitá erekce. Zjišťovali jsme, čím vším vás může váš penis překvapit.

Ložnicovou idylku vám může narušit nejen erektilní dysfunkce. | foto: Profimedia.cz

Priapismus: prokletí nekonečného vzrušení

O co jde: Pro ty, kteří ještě nestačili vyrůst z pubertálních porno představ, jde o splnění životního snu, ale v reálu představuje priapismus skutečné prokletí. Muži, kteří jím jsou postiženi, mají totiž několikahodinovou erekci bez jakékoli sexuální stimulace. I když vám to může znít jako charakteristika sexuálního supermana, ve skutečnosti jde o značně bolestivý a nepříjemný zážitek. Průměrně totiž penis při priapismu vydrží ve ztopořeném stavu déle než čtyři hodiny a je velmi citlivý.

Příčiny: Priapismus je vlastně poruchou, při níž krev z genitálií neodtéká tak, jak by měla, a ty zůstávají překrvené. Někdy se jedná o poúrazový stav nebo vedlejší účinek užívaných léků, v některých případech je však příčina neznámá. Pokud se postiženým nedostane včas lékařské pomoci, může dojít k poškození cév či zjizvení tkáně, což následně vede k erektilním dysfunkcím.

Co s tím: Priapismus vždy vyžaduje lékařské vyšetření, které určí jeho příčinu i vhodnou léčbu. Pro momentální úlevu lékaři doporučují přikládání ledových obkladů.

Sexsomnie: rozkoš ve spánku

O co jde: Sexsomniaci iniciují nebo si dokonce dokáží vynutit sex, aniž by se probrali ze spánku. Jejich sexuální praktiky se pohybují od "prosté" masturbace až k souloži a podobně jako náměsíčníci si ráno nic nepamatují. I když to zní poměrně neškodně, sexsomnie stojí za krachem řady vztahů, protože lidé, kteří jí trpí, si často ve spánku vynucují i sexuální praktiky, s nimiž jejich partner/ka nesouhlasí. Podle kanadského výzkumu z roku 2010 je tato porucha mnohem častější, než se původně myslelo, a postihuje přibližně každého desátého muže (trpí jí i čtyři procenta žen).

Příčiny: Vědci předpokládají, že dispozice k sexsomnii jsou geneticky dané, nicméně mezi známé spouštěče patří stres, vyčerpání, spánková deprivace a užívání drog včetně alkoholu.

Co s tím: Sexsomnie se obvykle léčí kombinací farmakoterapie, změny životního stylu a případně i psychoterapie. Lékař vám může předepsat sedativa nebo antidepresiva a doporučí vám omezit konzumaci alkoholu, vyhýbat se stresujícím situacím a více relaxovat.

Mikropenis: téměř neviditelný

O co jde: Tohle je skutečně smutná porucha a noční můra prakticky všech mužů. Pokud jste majitelem mikropenisu, je naprosto vyloučené, abyste si svého problému nevšimli, protože vaše výbava je ve srovnání s ostatními muži téměř neviditelná. Podle odborného serveru WebMD se za mikropenis považuje každý penis, který ve ztopořeném stavu dosahuje méně než šesti centimetrů. Naštěstí se tato porucha vyskytuje jen u 0,6 procenta mužů.

Příčiny: Na vině jsou v naprosté většině případů genetické abnormality a poruchy a mikropenis je často rozpoznatelný už ve velmi raném věku chlapců.

Co s tím: Možnosti nápravy jsou bohužel velmi omezené. Obvykle se zkouší hormonální terapie, jejíž výsledky jsou však nejisté. Vzhledem k tomu, že se za zlomovou hranici toho, kdy je muž schopen soulože, považuje penis dlouhý alespoň sedm centimetrů, není zřejmě potřeba detailně se rozepisovat o komplikacích a nepříjemnostech, které s sebou mikropenis nese.

Retrográdní ejakulace: ani kapka

O co jde: Někdy se této poruše přezdívá také suchý orgasmus, protože ti, kteří jí trpí, jsou schopni normálního pohlavního styku, vzruší se, dosáhnou vyvrcholení, ejakulují, ale na rozdíl od ostatních mužů jejich semeno nevystříkne do ženiny vaginy, ale je vypuzené zpátky do močového měchýře. Na váš nevázaný sexuální život tato porucha nebude mít žádný vliv. Problém nastává v okamžiku, kdy se budete snažit se svou partnerkou o početí, protože bez přítomnosti vašich spermií to půjde dost těžko. Retrográdní ejakulací trpí přibližně jedno procento neplodných mužů.

Příčiny: Příčin retrográdní ejakulace může být celá řada. Často je to následek úrazu, užívání některých léků (například na vysoký tlak, zvětšenou prostatu nebo antidepresiv), případně o poškození nervů či následek chirurgického zákroku.

Co s tím: Někdy se přistupuje k nasazení léků, ale většinou léčba není nutná, protože spermie jsou nepoškozené a lze je získat z moči postiženého muže. Takže až se rozhodnete, že je čas zplodit potomka, podstoupíte asistovanou reprodukci.

Autor:


Nejčtenější

Každý je světec. Než ke mně přijde s kapavkou, říká dermatovenerolog

"Můj obor je vedle plastické korektivní dermatologie či kosmetologie popelkou...

Je to pohyb na tenkém ledu. Diagnóza pohlavně přenosné choroby je velmi intimní verdikt. I proto je většinou reakcí...

Miluji kuře na paprice od mamky a pět knedlíků, říká MOgirl Lenka

Touhy, sny, plány mám, ale žiji současným dnem, říká MOgirl Lenka.

Podle vlastního soudu je neústupná, sebevědomá, energická. A nezastírá, že též tvrdohlavá a sarkastická. „Jsem taková,...Udělat vibrátor nebo tramvaj je podobné, říká designérka Marešová

Anna Marešová získala za designovou kolekci erotických pomůcek pro ženy hlavní...

Její vibrátory byly oceňované a nepřehlédnutelné. Nemá však pocit, že by její práci přespříliš poznamenaly, že by...

VIDEO: Různé tváře orgasmu. Jinak vypadá v Evropě a jinak v Asii

Zřetelné výrazy obličeje interpretují bolest i potěšení napříč kulturami.

Bolest se do našich tváří vpisuje docela stejně, bez ohledu na to, z které části planety jsme. Orgasmus však nikoli. My...

Sexuální jiskru do dlouhodobého vztahu dokáže vrátit každý, tvrdí studie

Akrobacie v posteli netřeba, sex v posteli dlouhodobého páru oživí společně...

Je to jednodušší, než jste mysleli. Rutinu ze sexuálního života nemusíte vyhánět na drahé dovolené uprostřed Karibiku,...

Další z rubriky

Šílená operace FBI: Aljašku měli před Sověty chránit jednorucí zálesáci

Zálesák znalý divočiny a umění přežití by se FBI hodil. Úřad však měl na své...

Byl to bláznivý pokus, jak chránit Aljašku před sovětskou invazí. Počítal s vytvořením sítě agentů, na něž kladla FBI...

OBRAZEM: Těla jako plátna. V Londýně se konal festival tetování

Někteří měli na těle víc inkoustových ploch než míst nedotčených tetováním....

Někteří měli na těle víc inkoustových ploch než míst nedotčených tetováním. Mnozí další ho doplnili modifikacemi...

Udělat vibrátor nebo tramvaj je podobné, říká designérka Marešová

Anna Marešová získala za designovou kolekci erotických pomůcek pro ženy hlavní...

Její vibrátory byly oceňované a nepřehlédnutelné. Nemá však pocit, že by její práci přespříliš poznamenaly, že by...Najdete na iDNES.cz