Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Druhá míza za prasknutí aorty nemůže, říká kardiochirurg

Chcete-li ve čtyřiceti změnit životní styl a být aktivnější, jděte do toho. V souvislosti s nemocí Michala Viewegha sice bývá s druhou mízou spojováno riziko prasklé aorty, podle kardiochirurga Marka Šetiny je to ovšem jen nadsázka. Nevím o studii, která by to potvrzovala, říká.
Začít aktivně žít se dá i ve čtyřiceti, ale s rozumem, říká docent Marek...

Začít aktivně žít se dá i ve čtyřiceti, ale s rozumem, říká docent Marek Šetina, přednosta Kardiochirurgické kliniky FN Motol. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Pane docente, v novinách dnes můžeme v souvislosti s případem Michala Viewegha číst, že muž, který po čtyřicítce chytne druhou mízu, začne žít s novou rodinou, je náchylnější k prasknutí cévy. Co je na tom pravdy?
Myslím, že je stejně ohrožený jako ten, který žije pořád v dlouhodobém vztahu. Osobně neznám žádnou studii, která by tohle potvrdila. K tomu může dojít spíš naopak u těch mužů, co zůstanou sami. Je prokázáno, že ti, kdo jsou single, se dožívají kratšího věku. Žena má na muže, myslím, dobrý vliv, dává mu péči. Osamělý člověk bývá ze samoty pod větším stresem a většinou méně dbá na životosprávu.

Píše se též, že k prasknutí aorty dochází často o sobotní noci. Muž se napije, uvolní a je to.
O tom jsem nikdy neslyšel. Po prohýřené noci můžete mít vyšší tlak, ale o žádné studii, která by tohle říkala, nevím. Z vlastní zkušenosti nemohu říct, že by aorty praskaly víc v sobotu večer než v pondělí ráno.

Představme si: je mi čtyřicet, většinu života v práci sedím a teď chci svůj život radikálně změnit, začít aktivněji. Co jako lékař poradíte?
Nemůžete rovnou skočit do módu vrcholového sportovce, to prostě nejde. Na druhou stranu, dřív, než vám praskne aorta, si spíš něco uděláte s klouby. Že by lidé v začátcích změny svého životního stylu víc umírali, to se říct nedá. Zátěž to je, ale ne na umření. V tomhle stádiu je určitě dobré zajít k lékaři a poradit se. Každopádně platí selský rozum, začít se má postupně a pomalu. Neexistují žádné zázračné rady, chce to jen přemýšlet.

Marek Šetina

Narodil se v Brně v roce 1959, v roce 1986 promoval na pražské Univerzitě Karlově, o dvacet let později se stal docentem v oboru chirurgie. Působil v IKEMu, Na Homolce, v Americe v New Orleans i na prestižní Mayo Clinic. Od roku 2008 je přednostou Kardiochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Motol.

Jaké obecné rady ohledně sportu by dotyčnému lékař dal?
Určitě není dobré posilování s těžkou zátěží, v tu chvíli vám velmi narůstá hrudní tlak a pak je riziko, že může aorta prasknout. Silové cvičení není nijak zvlášť dobré k ničemu obecně. Velké svaly zatěžují klouby. Ideálnější je běh, kolo, chůze. A lépe je nechodit do maximální tepové frekvence, nejlépe je držet se tak kolem 60 až 70 procent. Existují ale samozřejmě srdeční vady, při nichž je lepší nesportovat.

Kolik toho změna životního stylu zmůže? Dejme tomu, že jsem většinu života kašlal na sport, jedl, co mě napadlo, mám ucpané cévy. Jaká je šance, že se to ještě může spravit?
Cévy se dají léčit. Buď změníte způsob života a berete léky, nebo je můžeme operativně zprůchodnit. Ale rozhodně doporučuji začít žít zdravěji, protože ucpávání cév se operací samozřejmě nezastaví. Pak je důležité si hlídat vysoký tlak, to je jedno z nejzávažnějších onemocnění. Ono nebolí, nijak vás vlastně neomezuje, ale pokud se neléčí, přináší větší riziko cévní mozkové příhody, infarktu a právě ucpávání cév.

Dá se stanovit věk, v němž by se měl muž začít víc hlídat?
Samozřejmě že čím jste starší, tím víc onemocnění hrozí, spíš je ale potřeba se podívat na rizika v rodině. Pokud tatínek a dědeček umřeli v padesáti, musíme na sebe dávat určitě větší pozor. Co se týká srdce, máte-li v pořádku echo a tlak, bral bych to s rozumem, nevidím důvod se o sebe úzkostlivěji starat.

Docent Marek Šetina, přednosta kardiochirurgické kliniky FN Motol

Takže pokud aorta praskne, je to dáno spíše dispozicí?
Ano, hlavně dispozicí nebo přímo onemocněním cévní stěny. A k tomu se většinou přidává vysoký tlak. Dispozice přináší jenom riziko. To si můžete, pokud o tom víte, hlídat.

Nebezpečný návyk na pocit plného žaludku

Je dnešní doba pro muže rizikovější než dříve?
Průměrná délka života se zvyšuje, od revoluce asi o deset let. Sice pořád kouříme, ale méně než dřív, určitě se lépe stravujeme, máme o dost lepší zdravotní péči a k tomu mám pocit, že Češi docela i sportují. Pokud bych měl říct, co je podle mého největší hrozbou pro organismus, je to rozhodně kouření, a to jak pro plíce, tak i pro cévy.

"Hlídám se"

Snaží se žít zdravě a sportuje. "Jednou za rok si zajdu na prohlídku. Změří mi EKG, tlak, hladinu tuku a cukru. Naštěstí je vše v normě," pochvaluje si. "Rozumně se hlídám, jím všechno, ale nepřejídám se. A snažím se tak čtyřikrát do týdne sportovat. To, co ve dvaceti, už samozřejmě nezvládnu. Jde to dolů," říká a se smíchem dodává: "Ale předpokládám, že ani profesor Pirk neuběhne to, co před dvaceti lety."

A co nekvalitní a tučné jídlo?
Záleží na míře, kolik toho zkonzumujete. My všichni máme kromě geneticky zakódované délky života i to, jak moc jsme, či nejsme zdraví. Když však budete obézní, budete kouřit a nehýbat se, život si rozhodně zkrátíte.

Že tělu škodí špatné jídlo, ví každý. Proč tak hřešíme?
Máme pocit, že když jsme mladí, netýká se nás to a myslíme si, že za nás pak všechno vyřeší prášek. Ještě je důležité říct, že je hodně obézních dětí a že za to můžou jejich rodiče. Nutí je dojíst oběd a pak jim ještě dovolí sladkost, tím je navyknou na pocit plného žaludku, a to je cesta k problémům. K vysokému tlaku, cukrovce a kratšímu životu. Optimální je jíst co nejčastěji a co nejmenší porce.

Končí u vás víc mladších než dříve?
To ne.

A víc těch aktivnějších?
Ani to ne. Když to řeknu nadsázkou, z hospody se sem dostane víc lidí než těch sportujících. Ale média se spíš chytnou toho, že někdo zemřel při tenisu nebo maratonu.

Poslední otázkou se vraťme ještě k aortě. Praskne-li někomu a podaří-li se ho zachránit, jak složitý je jeho návrat do života?
S psychickou stránkou problému se každý vyrovnává jinak. Po operaci prasklé aorty mohou být i trvalé následky. Pokud je srdce ještě v docela dobrém stavu, lidé se většinou vracejí k normálnímu způsobu života. Jeden můj známý po bypassu ujel po třech týdnech skoro dvacet kilometrů na kole. Plánovaná operace bypassu je však mnohem méně náročný výkon než akutní operace prasklé aorty. Rekonvalescence je individuální. Každopádně je po takovém zákroku dobré nehnat to už do extrému.

  • Nejčtenější

Cvičit ráno, nebo večer? Při obezitě hraje načasování roli, říká studie

19. dubna 2024

Přínosná je fyzická aktivita v jakoukoli dobu, pomáhá duševnímu i tělesnému zdraví, vyplatí se....

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyvrcholení ženy neočekávají. Studie zkoumala příčiny orgasmické nerovnosti

15. dubna 2024

Nemůže za to jen technika, ani pouze přehlíživost, sobeckost některých pánů. Problém orgasmické...

Už nakoupili hroby na těla zavražděných. Vaňura nejen o nástupcích Stodolových

18. dubna 2024

Premium Kdysi vsadil na to, že diváky bude bavit pořad o tom, jak policie něco dělá dobře. Teď Mirek Vaňura...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Občas se najde hlupák, který cizincům radí, aby mluvili hezky česky, říká etnolog

15. dubna 2024

Premium Etnolog Leoš Šatava přes půl století putuje za nejrůznějšími etniky, regionálními skupinami a...

OBRAZEM: Příroda nabízí krásu, útěchu i boj, ukazuje světová soutěž

20. dubna 2024

Překrásné momenty, spontánní, ale mnohdy tak dokonalé, jako by byly naaranžované. Svádějí svou...

Cvičit ráno, nebo večer? Při obezitě hraje načasování roli, říká studie

19. dubna 2024

Přínosná je fyzická aktivita v jakoukoli dobu, pomáhá duševnímu i tělesnému zdraví, vyplatí se....

Děs z nástrah digitální doby? Možná trpíte neofobií či technostresem

18. dubna 2024

Premium Říkal jsem, že to bude k ničemu. Hele, zase jim to spadlo. My, kteří používáme starou dobrou tužku...

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...