Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Případ babičky, která rozdala 1,3 miliardy eur

aktualizováno 
Slyšeli jsme o nich, když teď starou dceru zakladatele kosmetické firmy L'Oréal zbavil soud svéprávnosti. Jinak se však toho o miliardářské rodině Bettencourtových moc neví. I když pár skandálů na svém kontě má.

Liliane Bettencourtová se stala jednou z největších obětí finančníka Bernarda Madoffa, připravit jí měl údajně o dvaadvacet milionů eur. | foto: Profimedia.cz

Tenhle poslední vypukl proto, že dotyčná madame Liliane měla ráda pana Baniera. Ještě se k němu vrátíme. A protože ho měla ráda, nebo to s ní on velmi dobře uměl, věnovala mu dárky v hodnotě asi 1,3 miliardy eur. Čtete dobře.

Jí to ale moc nevadilo, protože je asi patnáctým nejbohatším člověkem na světě a rozhodně nejbohatší Evropankou. Má patnáct miliard a měsíční příjem z dividend ve výši asi třicet milionů eur.

Rodinný strom miliardářů však začněme načrtávat od začátku, u otce zakladatele.

Muž, který měl nápady

Jmenoval se Eugene Schueller a měl velmi otevřenou hlavu. Vystudoval chemii a začal pracovat v Paříži jako drogista. Ale brzy odvážně dezertoval, protože vynalezl přípravek na barvení vlasů. Ne že by na začátku 20. století nějaké nebyly. Ale barvení trvalo tři hodiny a tak dlouhá doba vlasy ničila. Schueller vymyslel to, s čím si ženy barví vlasy v podstatě dodnes.

Fotogalerie

"Barva na vlasy má mizivou budoucnost a nabízí jen omezený odbyt," zrazoval ho jeho zaměstnavatel lékárník, když mladý chemik dával výpověď, aby na kole rozvážel svoji zázračnou vodičku po kadeřnictvích. Onen "omezený trh" se stal základem miliardového impéria a největší kosmetické firmy světa.

Schueller začal v roce 1909, barvivo se jmenovalo Auréale a tohle jméno po letech zmutovalo na značku, kterou znáte dobře: L'Oréal.

Schueller si mezitím odskočil na bojiště první světové války, kde se rval jako lev u Verdunu, neboť byl čtyřikrát zmíněn v plukovníkově rozkazu za statečnost.

Po válce ukázal, že mu to pálí v chemii i obchodě. Uvedl na trh první šampon bez mýdla, a když ve 30. letech dostali Francouzi ze zákona placenou dovolenou, napadlo ho, že budou jezdit k moři, a tak rychle vymyslel opalovací krém s ochranným filtrem Ambre solaire.

Firma tedy rostla. A ve Francii to taky politicky vřelo. Schueller věděl, kde je jeho místo. Problém byl v tom, že to místo bylo na špatné straně.

Přidal se k francouzským cagoularům, krajní fašistické pravici. Mělo to velký význam pro budoucnost jeho i jeho dcery Liliane.

Dcera a zeť

Ta se narodila v roce 1922, v pěti jí zemřela matka a otec si vzal její anglickou guvernantku. Když vyrostla, začala pracovat ve firmě a v roce 1957, když otec zakladatel zemřel, ji začala řídit. Přikoupila takové značky, jako je Lancome, Garnier, Biotherm a další a vytvořila největší světovou kosmetickou firmu.

Před sedmi lety provázel Francois-Marie Banier Liliane Bettencourtovou svou

Před sedmi lety provázel Francois-Marie Banier Liliane Bettencourtovou svou výstavou v Německu.

Podstatné je, že se taky vdala. Bylo to v roce 1950. A tady sehrálo roli účinkování jejího papá mezi předválečnou fašizující ultrapravicí. Když totiž měli po válce problémy, přijal hodně svých hnědých přátel do své firmy. Mezi nimi také Andrého Bettencourta.

Mít v záznamech příslušnost k tomuto hnutí nebyla žádná legrace. Jeho členové chtěli už před válkou svrhnout francouzskou vládu, zapalovali synagogy a po okupaci v roce 1940 přísahali věrnost Hitlerovi a pomáhali při pronásledování francouzských Židů. Bettencourt navíc taky psal. Vyplodil asi šedesát protižidovských článků pro kolaborantský plátek financovaný Němci.

Z války však nakonec kupodivu vyšel jako hrdina.

Byl totiž údajně členem hnutí odporu. Prý od roku 1943 a měl být dokonce zatčen gestapem, žádné svědectví však ani jedno ani druhé neprokázalo. Například britský The Daily Telegraph uvedl, že se k odporu připojil zřejmě až v červenci 1944, teprve měsíc před osvobozením Paříže.

Ať tak či tak, podstatné bylo, že působil v buňce, kterou vedl Francois Mitterrand, jenž před rokem 1939 rovněž koketoval s fašizující ultrapravicí. Po válce se stal ministrem v několika vládách (a samozřejmě nakonec i prezidentem, jak víme), a když mu v době rozjezdu politická štěstěna nepřála, pracoval taky v L'Oréalu jako šéf podnikového časopisu Tvoje krása.

Tohle přátelství pomohlo i Bettencourtovi, jenž dostal za válku čtyři vysoká francouzská vyznamenání a podobně jako jeho přítel Francois se stal rovněž několikrát ministrem.

Těžko říct, zda věděl, že na sklonku jeho života vede jeho pořád krásná manželka tajný život.

A tady konečně přichází na scénu slíbený Francois-Marie Banier.

Přichází přítel a klíště

Je mu 63 let, jí 88. Ona bez něj zřejmě nemůže být. On to ví. A zřejmě z toho těží. Hodně moc.

Dostal od ní majetek ve výši 1,3 miliardy eur. Peníze, různé programy penzijního pojištění, obrazy od Matisse, Picassa a dalších. A taky ostrov na Seychellách. Něco z toho pod tlakem zase vrátil.

Nehledejte za tím sex. Banier je homosexuál.

Je však nádhernou ukázkou okouzlujícího francouzského intelektuála a bohéma, který srší vtipem i duchaplnostmi. Strhující a brilantní. Mistr Paříže na bitevním poli šarmu.

Jinak ale vlastně nic nedokázal. Napsal několik her a knih, pak začal fotit celebrity. Protože byl v módě, byl hodně drahý.

Má obrovské kouzlo. Když mu bylo šestnáct, posílal pro něj auto Dalí, aby si popovídali o umění. Byl či je přítelem lidí jako Pablo Picasso, Yves Saint Laurent, Pierre Cardin, Francoise Saganová, Samuel Beckett, Vladimir Horowitz, Louis Aragon, Mick Jagger či Johnny Depp a jeho žena Vanessa Paradis. Byl dokonce kmotrem jejich dcery.

Françoise Bettencourt-Meyersová si vzala vnuka rabína zavražděného v Osvětimi a

Françoise Bettencourt-Meyersová si vzala vnuka rabína zavražděného v Osvětimi a konvertovala k židovství. S ohledem na pletky jejího dědečka s nacistickými okupanty Francie to vyvolalo poprask.

Někdy v roce 1987 šel fotit paní Bettencourtovou a stal se z něj její stín. Je na něm závislá jako feťák na heroinu.

Zahrnuje ho přízní, on se sice brání, ale ona mu nakonec všechno vnutí a on to musí přijmout, aby udělal staré paní radost. To je jeho verze.

Sluhové a lidé z okolí paní Bettencourtové to však vidí jinak. Vypovídali, že ji citově vydírá, trestá ji svojí nepřítomností, když mu nedá, co chce. Jedna z jejích ošetřovatelek prohlásila: "Jejich debaty byly prakticky jen o penězích. A když se mu vzepřela, třeba jen málo, měl výbuchy vzteku."

Když spolu byli jednou na Seychellách, chtěl Banier namalovat obraz, ale uvědomil si, že štětce a paletu má v Paříži. Přiměl proto Bettencourtovou, aby pro malířské potřeby vyslala svůj tryskáč.

V roce 2007 umírá André Bettencourt.

Měsíc poté nastává mela.

Odstraňte ho

Drama je to vskutku velkolepé. Dcera a dědička Françoise Bettencourt-Meyersová (je jí 58 let), která konvertovala k židovství a píše knihy o Bibli, antických bozích a propojení mezi judaismem a křesťanstvím, žádá soud, aby učinil přítrž vysávání rodinných milionů a odstranil klíště Baniera.

Bojí se, že Banier přiměje starou paní, aby ho adoptovala. On sám tvrdí, že to je nesmysl. Podle francouzských zákonů by stejně dědit nemohl, ale lidé z okolí Bettencourtové řekli, že Banier ji přemlouval, aby z něj udělala "svého syna, kterého nikdy neměla".

Françoise Bettencourt-Meyersová tvrdí, že Banier využívá senility její matky. Ta se však brání s tím, že je v pořádku. Faktem je, že z rozhovorů, které pořád rozdává, nevypadá, že by jí měkl mozek.

Problém je možná někde jinde. Stará dáma říká, že její dcera je introvert a nikdy si spolu nerozuměly, natož teď. A že dcera žárlí. "Navíc jsem svobodný člověk, tak si můžu dělat, co chci," prohlásila.

Soud, který ji před několika dny prohlásil za nesvéprávnou, si očividně myslel něco jiného. Ale veřejný spor uvnitř patnácté nejbohatší rodiny světa, který se táhne už několik let, tím asi nekončí.

Autoři:


Nejčtenější

Vyšehradští jezdci: sígři, kteří v padesátých letech děsili Prahu

„Páskovská“ móda Vyšehradských jezdců zahrnovala speciální účes „eman“. Nosil...

Královští vyšehradští jezdci. Skupina sígrů, která se v padesátých letech stala legendou. Frajírci, rebelové, rváči....

VIDEO: Moje sexuální robotka mi bude partnerkou, říká Američan

Toto je Harmony. Sexuální robotka, ale „nejživější“ ze všech.

Před deseti lety se rozvedl a nelituje. Tím spíš, že má novou přítelkyni. Jmenuje se Harmony. Není živá, ale jako by...Upalujeme, abychom nabrali ovečky. Studie vysvětluje čarodějnické procesy

Čarodějnické procesy zasáhly na 80 tisíc žen, polovina z nich za ně zaplatila...

Kdo upálí víc čarodějnic, je lepší ochránce lidí. A bude mít víc věřících. Středověké hony na čarodějnice byly...

Věčně namol: alkohol byl britským námořníkům věrným druhem

Hladinku je třeba udržovat. Námořníci čekají na svůj příděl na lodi HMS HMS...

Tlumil nudu všedních dnů, ale i strach před bitvou. A britské vojenské námořnictvo, stejně jako armády jiných zemí,...

VIDEO: Na Highjumpu skákala světová elita až ze 30 metrů

Skoky do vody v sobě kombinují akrobacii, gymnastiku, vyžadují ale i...

Devadesátka skokanů z celé planety, včetně světové špičky. Závodní skoky ze dvanácti, šestnácti a dvaceti metrů,...

Další z rubriky

Věčně namol: alkohol byl britským námořníkům věrným druhem

Hladinku je třeba udržovat. Námořníci čekají na svůj příděl na lodi HMS HMS...

Tlumil nudu všedních dnů, ale i strach před bitvou. A britské vojenské námořnictvo, stejně jako armády jiných zemí,...

Elektrošoky na násilníky. Stimulace mozku může snížit skony k agresivitě

Násilí sídlí v mozku a elektrickým proudem ho z něj dokážeme vyhnat, naznačují...

Je to zjištění, které rozhodně povede k vášnivým polemikám. Podle vědců lze totiž stimulací mozku snížit pohnutky k...

Byl předlohou Rychlým šípům. Hostem Rozstřelu bude skutečný Jindra Hojer

Jindra Hojer, jeden z pětice komiksových hrdinů Rychlých šípů.

Inspiroval Jaroslava Foglara k Rychlým šípům a dal navíc jednomu z nich jméno. Hostem Rozstřelu bude skutečný Jindra...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz