Páchnoucím dechem trpí pětatřicet až padesát procent lidí. Většina z nich se

Páchnoucím dechem trpí pětatřicet až padesát procent lidí. Většina z nich se domnívá, že je způsoben především nedostatečnou ústní hygienou, příčiny však mohou být mnohem rozmanitější. | foto: Profimedia.cz

Překvapivé důvody, proč vám páchne z úst

  • 13
Vaše krevní skupina, absence snídaně, užívané léky nebo dieta. Za zápach z úst mohou často příčiny, které vás nejspíš překvapí. Jeho důvodem nemusí být jen špatná ústní hygiena.

Utajené choroby

Skrze nepříjemný odér v ústech vám chce možná vaše tělo naznačit, že s jeho zdravotním stavem není všechno v pořádku. Podle výzkumu provedeného v National Institute od Standards and Technology může zápach souviset s celou řadou dosud nediagnostikovaných onemocnění. Příčinou je většinou aceton, který může signalizovat například onemocnění cukrovkou nebo některé druhy rakoviny. Právě páchnoucí dech by mohl být, podle odborníků, do budoucna jednou z diagnostických metod, kterou by se odhalovala dosud neobjevená onemocnění.

Krevní skupina

Napadlo vás někdy, že na to, zda vám páchne z úst, může mít vliv i vaše krevní skupina? Podle výzkumu provedeného na The Forsyth Institute v Bostonu a University od Michigan School of Dentistry to možné je. Jeho autoři upozorňují na to, že dlouhotrvající zápach z úst neboli halitóza je v podstatě výsledkem nerovnováhy mezi "dobrými" a "špatnými" bakteriemi v ústech.

V ideálním případě dokážou "dobré" bakterie přemoci ty "špatné" způsobující právě nepříjemný dech. Pokud je však hladina prospěšných bakterií ve vašich ústech nízká, bakterie způsobující halitózu se v ústech a zejména na povrchu jazyka nekontrolovatelně množí, což vede právě k nepříjemnému dechu. Vědci odhadují, že v lidských ústech žije přibližně sedm set druhů bakterií, přičemž věda zatím pojmenovala "pouhé" tři stovky. Právě jejich zastoupení ve vašich ústech zodpovídá za vábnost či nevábnost vašeho dechu. Složení bakteriální mikroflóry v ústech konkrétního člověka je podle autorů studie dáno celou řadou geneticky podmíněných faktorů, jako je například krevní skupina.

Absence snídaně

Zamyslete se nad tím, co jste dneska měli k snídani. Pokud jste na tom stejně jako většina zaměstnaných a spěchajících lidí, nejspíš jste si usrkli čaje nebo kávy, dvakrát ukousli namazaného chleba a sprintovali jste zapojit se do pracovního procesu. Nicméně právě vynechání snídaně může být příčinou toho, že se s vámi lidé snaží mluvit s odvráceným obličejem. Podle odborníků, které cituje například magazín Thera Breath, je snídaně nutná kvůli tomu, že se žvýkáním stimulují slinné žlázy a dostatečná produkce slin je nutnou prevencí páchnoucího dechu. Pokud vynecháte snídani, vaše ústa budou mnohem sušší, produkce slin nižší a tím se vytvoří ideální podmínky pro množení bakterií odpovídajících za nevábně páchnoucí dech.

Užívané léky

Jestliže užíváte antidepresiva, antihistaminika nebo diuretika, možná jste právě odhalili důvod, proč se nemůžete zbavit páchnoucího dechu. Právě tyto druhy léků vysušují sliznici v ústech a snižují produkci slinných žláz. Jenže jak jsme již naznačili, dostatečné množství slin v ústech působí v jistém smyslu dezinfekčně a minimalizuje růst bakterií, které zodpovídají za nevábný dech. Nejvýrazněji se na páchnoucím dechu podepisují antidepresiva a odborníci upozorňují, že při jejich užívání byste měli o to víc dbát na dostatečný pitný režim, kterým můžete nadměrně vysušenou ústní sliznici ovlivnit.

Vaše dieta

Snažíte se shodit přebytečné kilogramy? Vedlejším účinkem této chvályhodné snahy může však být špatný dech. Podle serveru Webmd sice jídelníček s nízkým obsahem sacharidů prospívá vaší linii, ale to samé bohužel nejde říci o vašem dechu. Autoři například uvádějí údaje z National Marketing Institute, podle nichž je špatný dech typickým vedlejším účinkem takzvané Atkinsonovy diety, která je charakteristická právě nízkým obsahem sacharidů. Páchnoucí dech při tomto typu diet je způsoben takzvanými ketony, které se uvolňují při spalování tuků.