Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Prostituce: nahlédněte do její historie I.

  7:00aktualizováno  7:00
Věděli jste, že jeden z egyptských faraonů nutil svou dceru, aby si přivydělávala jako prostitutka? Že v Praze nad šlapkami dohlížel kat? Že nejvěrnějšími zákazníky prodejných holek byli duchovní? Čtěte o prostituci, jak ji neznáte.

Prostituce měla v historii význačnější společenské postavení, než bychom čekali | foto: Profimedia.cz

Prostitutky, šlapky, lehké holky. Důkazy o existenci jednoho z nejstarších řemesel na světě jsou starší než čtyři tisíce let a jeho historie je víc než barvitá.

Prostitutky v chrámech

V mnoha starověkých kulturách například sloužily kněžky lásky v chrámech a jejich povinností bylo opakování rituálů zajišťujících dobrou úrodu a plodnost. Přicházeli sem za nimi muži s peněžními i věcnými dary a souložili s nimi, což je mělo obdařit novou silou. 

V jednom z babylonských textů se dokonce dochovalo prohlášení zbožné manželky, která přesvědčuje svého manžela, aby projevoval větší bohabojnost a navštěvoval kněžky lásky častěji.

Prostituce

Mimořádně rozvinutá a populární byla prostituce i ve starém Egyptě. Údajně i faraon Chufew nutil svou dceru, aby prodávala své tělo – a přinesla tak zisky do královské poklady otřesené stavbou pyramid.

Ve starověké Indii se prý pro změnu každá dívka musela v určitém věku rozhodnout mezi manželstvím a volnou láskou. Pokud zvolila druhou možnost, byla po celý život zasvěcená bohu.

Hetéry, luxusní prostitutky

Ve starém Řecku i Římě byla prostituce nejen rozvinutá, ale byl na ní dokonce závislý státní rozpočet – a to do takové míry, že když nevěstky chtěly opustit Atény, musely poskytnout záruku, že se zase vrátí zpátky a budou dál platit daně.

Prostituce

Ve starověkém Řecku byla prostituce dokonale organizovná a velmi rozvinutá. Například v Korintu bylo registrováno tisíc šlapek na třicet tisíc obyvatel.

Vzhledem k tomu, že prostituce byla doporučována jako osvědčený lék proti homosexualitě, šlo v podstatě o jakési zdravotní opatření.

I význační filozofové tehdejší doby velebili nevěstince jako zařízení, která pomáhají zajišťovat klid a bezpečí slušným ženám.

Existovaly tři skupiny prostitutek, která byly nazývány Venušiny služebnice. Nejníže stály obyvatelky nevěstinců, nad nimi tanečnice a hráčky na flétnu (ty se nemusely živit jen svým tělem) a úplně nejvyšší vrstvu tvořily takzvané hetéry.

Noc s hetérou byla stokrát dražší než s prostitutkou v nevěstinci a její zákazník se mohl těšit na kultivovanou, vzdělanou společnost velmi žádané ženy.

Prostituce

Když Démosthenes přišel za hetérou Lais a ona mu sdělila mnohem větší sumu, než s jakou počítal, řekl: "Nejsem ochoten zaplatit tak vysokou cenu za něco, čím může utrpět má pověst.“ A Lais mu odpověděla: "Já nejsem ochotna prodat se levněji, neboť v takovém případě by utrpěla má pověst.“

Prostituci holdovali i staří Římané. O její oblibě svědčí i historka tradovaná o manželce císaře Claudia, Messalině.

Ta si údajně velmi libovala v návštěvách nevěstinců, kde se coby řadová šlapka oddávala příchozím mužům. Jednou dokonce prý uzavřela sázku s vyhlášenou nevěstkou o to, která z nich zvládne za noc víc mužů.

Císařovna prohrála, ale pouze o jediného zákazníka. Za noc dokázala k vyvrcholení přivést čtyřiadvacet mužů.

Kněží a vojáci
Středověk se na prostituci nedíval zdaleka tak smířlivě jako starověk. Nevěstky se nehodily do přísného křesťanského ovzduší, což ale rozhodně neznamená, že by přestaly existovat.

Jednak z jejich živnosti těžila i papežská komora, která vybírala nájem od správců nevěstinců, a jednak byli jejich nejvěrnějšími zákazníky vojáci a duchovní.

Prostituce

Vážnost prostitutek však byla tatam, nejlépe to vystihuje skutečnost, že za cenu jednoho vejce se daly pořídit čtyři nevěstky. Radní se je snažili vystrnadit mimo centra města, bydlet mohly pouze na jejich okrajích v blízkosti městského kata, který byl ustanovený jako jejich dozorce.

Holkám pro vojsko se říkalo vojandy, přesouvaly se spolu s plukem a kromě erotických služeb vojákům i posluhovaly, praly, vařily nebo třeba čistily latríny. Ve vyúčtování jedné z křižáckých výprav je ve výdajích zahrnuto vydržování třinácti tisíc prostitutek.

Větší ránu než zákazy městských radních znamenal v patnáctém století pro nevěstky výskyt syfilis. Tuto chorobu údajně do Evropy zavlekli Kolumbovi námořníci, kteří se nakazili od indiánů.

Zatímco ale u amerických domorodců měla syfilis průběh podobný jako silnější chřipka, neuvyklé organismy Evropanů kosila po statisících. Ze španělských přístavních krčem syfilis rozšířily právě šlapky. 

Druhý díl vám přineseme v pátek 4. dubna.

Autoři:


Nejčtenější

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Další z rubriky

Sexuální roboti už jdou. Budou mít bionické penisy a pohádkovou výdrž

Tyhle sexuální figuríny firma Real Doll již prodává.  Model Nate přijde v...

Loni se svět seznámil s první sexuální robotkou s umělou inteligencí, letos se představí její „mužský“ protějšek. Bude...

Sex v letadle: vedou toalety, sex s cizím pasažérem není výjimkou

Sex v letadle je velmi výjimečný. Přesto se však odehrává a rozhodně ne vždy je...

Nejčastěji se sex v letadle podstupuje se stálým partnerem, hned poté je to však cizí spolucestující, člen nebo členka...

Víme, jak dlouhý sex ženy chtějí. Uspokojí je 26 minut, tvrdí studie

„Ta správná“ délka sexu neexistuje, výzkumy o tom, jak dlouho se milujeme, však...

Nepočítala se předehra, na to výzkumníci výslovně upozornili. Zajímala je jen délka pohlavního styku. Mezinárodní...

Najdete na iDNES.cz