Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Prostituce: nahlédněte do její historie I.

  7:00aktualizováno  7:00
Věděli jste, že jeden z egyptských faraonů nutil svou dceru, aby si přivydělávala jako prostitutka? Že v Praze nad šlapkami dohlížel kat? Že nejvěrnějšími zákazníky prodejných holek byli duchovní? Čtěte o prostituci, jak ji neznáte.

Prostituce měla v historii význačnější společenské postavení, než bychom čekali | foto: Profimedia.cz

Prostitutky, šlapky, lehké holky. Důkazy o existenci jednoho z nejstarších řemesel na světě jsou starší než čtyři tisíce let a jeho historie je víc než barvitá.

Prostitutky v chrámech

V mnoha starověkých kulturách například sloužily kněžky lásky v chrámech a jejich povinností bylo opakování rituálů zajišťujících dobrou úrodu a plodnost. Přicházeli sem za nimi muži s peněžními i věcnými dary a souložili s nimi, což je mělo obdařit novou silou. 

V jednom z babylonských textů se dokonce dochovalo prohlášení zbožné manželky, která přesvědčuje svého manžela, aby projevoval větší bohabojnost a navštěvoval kněžky lásky častěji.

Prostituce

Mimořádně rozvinutá a populární byla prostituce i ve starém Egyptě. Údajně i faraon Chufew nutil svou dceru, aby prodávala své tělo – a přinesla tak zisky do královské poklady otřesené stavbou pyramid.

Ve starověké Indii se prý pro změnu každá dívka musela v určitém věku rozhodnout mezi manželstvím a volnou láskou. Pokud zvolila druhou možnost, byla po celý život zasvěcená bohu.

Hetéry, luxusní prostitutky

Ve starém Řecku i Římě byla prostituce nejen rozvinutá, ale byl na ní dokonce závislý státní rozpočet – a to do takové míry, že když nevěstky chtěly opustit Atény, musely poskytnout záruku, že se zase vrátí zpátky a budou dál platit daně.

Prostituce

Ve starověkém Řecku byla prostituce dokonale organizovná a velmi rozvinutá. Například v Korintu bylo registrováno tisíc šlapek na třicet tisíc obyvatel.

Vzhledem k tomu, že prostituce byla doporučována jako osvědčený lék proti homosexualitě, šlo v podstatě o jakési zdravotní opatření.

I význační filozofové tehdejší doby velebili nevěstince jako zařízení, která pomáhají zajišťovat klid a bezpečí slušným ženám.

Existovaly tři skupiny prostitutek, která byly nazývány Venušiny služebnice. Nejníže stály obyvatelky nevěstinců, nad nimi tanečnice a hráčky na flétnu (ty se nemusely živit jen svým tělem) a úplně nejvyšší vrstvu tvořily takzvané hetéry.

Noc s hetérou byla stokrát dražší než s prostitutkou v nevěstinci a její zákazník se mohl těšit na kultivovanou, vzdělanou společnost velmi žádané ženy.

Prostituce

Když Démosthenes přišel za hetérou Lais a ona mu sdělila mnohem větší sumu, než s jakou počítal, řekl: "Nejsem ochoten zaplatit tak vysokou cenu za něco, čím může utrpět má pověst.“ A Lais mu odpověděla: "Já nejsem ochotna prodat se levněji, neboť v takovém případě by utrpěla má pověst.“

Prostituci holdovali i staří Římané. O její oblibě svědčí i historka tradovaná o manželce císaře Claudia, Messalině.

Ta si údajně velmi libovala v návštěvách nevěstinců, kde se coby řadová šlapka oddávala příchozím mužům. Jednou dokonce prý uzavřela sázku s vyhlášenou nevěstkou o to, která z nich zvládne za noc víc mužů.

Císařovna prohrála, ale pouze o jediného zákazníka. Za noc dokázala k vyvrcholení přivést čtyřiadvacet mužů.

Kněží a vojáci
Středověk se na prostituci nedíval zdaleka tak smířlivě jako starověk. Nevěstky se nehodily do přísného křesťanského ovzduší, což ale rozhodně neznamená, že by přestaly existovat.

Jednak z jejich živnosti těžila i papežská komora, která vybírala nájem od správců nevěstinců, a jednak byli jejich nejvěrnějšími zákazníky vojáci a duchovní.

Prostituce

Vážnost prostitutek však byla tatam, nejlépe to vystihuje skutečnost, že za cenu jednoho vejce se daly pořídit čtyři nevěstky. Radní se je snažili vystrnadit mimo centra města, bydlet mohly pouze na jejich okrajích v blízkosti městského kata, který byl ustanovený jako jejich dozorce.

Holkám pro vojsko se říkalo vojandy, přesouvaly se spolu s plukem a kromě erotických služeb vojákům i posluhovaly, praly, vařily nebo třeba čistily latríny. Ve vyúčtování jedné z křižáckých výprav je ve výdajích zahrnuto vydržování třinácti tisíc prostitutek.

Větší ránu než zákazy městských radních znamenal v patnáctém století pro nevěstky výskyt syfilis. Tuto chorobu údajně do Evropy zavlekli Kolumbovi námořníci, kteří se nakazili od indiánů.

Zatímco ale u amerických domorodců měla syfilis průběh podobný jako silnější chřipka, neuvyklé organismy Evropanů kosila po statisících. Ze španělských přístavních krčem syfilis rozšířily právě šlapky. 

Druhý díl vám přineseme v pátek 4. dubna.

Autoři:Nejčtenější

Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...

Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Další z rubriky

Přes rauš až na vrchol. Kuřáci marihuany mají více sexu, říká studie

Konzumace marihuany podle vědců souvisí s častějším sexem. Proč to tak je, však...

Lidé, kteří si dopřávají marihuanu, mají o dvacet procent více sexu než ti, kteří se droze zcela vyhýbají. Tvrdí to...

Klíčem k našemu uspokojení jsou doteky, polibky, vzkázaly ženy mužům

Předehra není méněcennou fází intimních hrátek, říká studie.

Zapomeňte na exotické sexuální praktiky, cirkusové polohy, neobvyklá místa. Zapamatujte si, že sex nerovná se pouze...

Víme, jak dlouhý sex ženy chtějí. Uspokojí je 26 minut, tvrdí studie

„Ta správná“ délka sexu neexistuje, výzkumy o tom, jak dlouho se milujeme, však...

Nepočítala se předehra, na to výzkumníci výslovně upozornili. Zajímala je jen délka pohlavního styku. Mezinárodní...

Najdete na iDNES.cz