Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


První dojem rozhoduje. Jak zapůsobit na ženu v osmi krocích

aktualizováno 
Přijdete na party a té sexy blondýnky si nemůžete nevšimnout. Samozřejmě byste na ni rádi patřičně zapůsobil, pokud to ale nezvládnete v prvních několika sekundách, jsou vaše šance pryč. Podle psychologických experimentů totiž představuje první dojem víc než tři čtvrtiny z dojmu celkového.
Pár v baru

Pár v baru | foto: Profimedia.cz

"Podle dosud získaných poznatků stačí k vytvoření prvního mínění pouhé tři sekundy. Sympatie či antipatie vytvořené v prvních vteřinách se poté jen velmi těžko mění. Například už psycholog Hodges v sedmdesátých letech zjistil, že svých prvních dojmů se jen velmi neradi vzdáváme, zvláště jsou-li negativní," říká psycholožka Jiřina Pešková.

Pozor na oblečení

Psychologové se shodli, že utváření prvního dojmu probíhá v osmi základních krocích. Když tedy stanete vedle krásky sedící u baru, v prvním okamžiku si o vás udělá jakýsi povšechný obrázek. Bleskově zhodnotí celkový dojem, jímž působíte, a ten potom v následujících sekundách začne rozvíjet.

V hlavě jí proběhne monolog, v němž zhodnotí tvar vašich očí, velikost nosu, jizvu nad horním rtem, šířku ramen i pivní pupek, který se snažíte co nejvíc zatáhnout. V případě těchto položek s jejím hodnocením samozřejmě nic neuděláte, v druhé fázi však dotyčná hodnotí též vaše oblečení, boty, zvolené doplňky a podobně.

Pokud se například domníváte, že boty netřeba čistit, protože jejich valná část je překryta nohavicí, odpudíte tak téměř třetinu žen, jak zjistila dotazníková studie provedená před rokem na univerzitě v Utahu, které se zúčastnilo téměř dva tisíce respondentů.

"Výzkumy prokázaly, že lidé mají tendenci přisuzovat hezkým, případně dobře oblečeným lidem pozitivnější vlastnosti a hodnocení, než které od nich získají lidé zanedbaní a neudržovaní," vysvětluje psycholožka. "Zanedbaní lidé jsou posuzováni jako hloupější, méně úspěšní a důvěryhodní a nespolehlivější než atraktivní jedinci. K tomuto soudu přitom jejich okolí prokazatelně dospěje dřív, než vůbec stihne identifikovat jejich skutečné vlastnosti."

Koho mi jen připomíná?

Třetí krok bohužel nemáte šanci ovlivnit vůbec nijak. Žena, na níž se snažíte zapůsobit, během několika setin vteřiny prolistuje mozek a bude se snažit přijít na to, koho jí připomínáte.

"Lidský mozek má přirozenou tendenci porovnávat situace, v nichž se aktuálně ocitl, s těmi situacemi, v nichž už někdy v minulosti byl. Pomáhá mu to v orientaci a nalezení adekvátního řešení," říká Jiřina Pešková.

Pokud jí vaše intonace připomíná extra protivného kolegu, máte velkou smůlu. Pravděpodobně se tato skutečnost odrazí v jejích sympatiích.

Gesta, pohled, tón řeči

Čtvrtým krokem jsou neverbální aspekty vaší komunikace. V tom, jak vás bude druhá osoba vnímat, hraje roli rychlost řeči, artikulace, ale i mimika nebo gesta.

"Například hluční a rychle mluvící lidé jsou obvykle vnímáni jako dominantní a vůdčí osobnosti. Tišší mluva je naopak spojována s introverzí, což samozřejmě neznamená, že si tiše mluvící člověk nedokáže zjednat respekt a získat autoritu," tvrdí psycholožka.

Rozhodně si však dávejte pozor na styl své komunikace. Jestliže se vám do každého druhého slova vkrádá arogantní a sarkastický tón, budete ze své vyvolené dolovat sympatie jen značně obtížně. Stejně tak zacházejte opatrně i se svým pohledem. Těkání probouzí v druhé straně dojem, že nehrajete fér a něco tajíte.

Zubní pasta a slovník

Pátým indikátorem je vaše tělesná vůně, odér. Jde o velmi zásadní faktor vytvářející první dojem, který je však stále značně podceňovaný. Existuje celá řada studií, které ukazují, že vůně hraje v lidské interakci naprosto klíčovou roli. Je dokázáno, že lidé mají čichovou paměť a že si ještě po letech dokážou spojit určitou vůni s konkrétním člověkem, prožitkem nebo situací.

Pár v baru

Pokud jste ještě nepřišli na to, že investice do deodorantu a parfému je nenahraditelná, je načase svůj postoj změnit. Sebelepší a sebedražší parfém je však k ničemu, pokud jste ještě nepochopili, k čemu slouží zubní pasta a ústní voda. V již zmiňované studii označily tři čtvrtiny žen páchnoucí dech muže za obzvláště odpudivý.

Šestý krok představuje obsah vaší řeči, respektive slovník, který používáte. Jestliže se váš projev skládá z dvaceti slov, můžete se spolehnout, že si vás sice ona kočka zapamatuje, ale pravděpodobně jinak, než byste si přáli.

Zcela klíčový význam má v tomto případě několik prvních vět, které pronesete. Snažte se, aby nebyly zaměřené jen na vás a nevytvořily vám hned v prvních sekundách image narcise. Stejně tak se pokud možno vyhněte stokrát vysloveným klišé. Budete-li se rozplývat nad jejíma očima, jen těžko si na vás odnese vzpomínku jako na nejoriginálnějšího muže svého života. Pokuste se být neotřelí a zároveň si zachovat přirozenost.

Osobní prostor

V dalším zlomku sekundy se bude dotyčná snažit přijít na to, co si myslíte vy o ní. "Troufám si říci, že na světě neexistuje člověk, jemuž by bylo lhostejné, co si o něm myslí ostatní. Samozřejmě si vybíráme lidi, na jejichž hodnocení nám záleží, a najde se celá řada těch, kteří jsou nám lhostejní. Nikdo z nás však nemůže říct, že je mu zcela lhostejný dojem, který vyvolává," říká psycholožka.

Naše blondýnka u baru se proto bude snažit odhadnout, jak na vás působí, co po ní chcete a co od interakce s ní očekáváte. Bude tipovat, jestli vám jde jen o sex, nebo by váš vztah mohl nabýt dlouhodobějších rysů.

K ohodnocení situace jí pomůže poslední, osmý krok. V něm totiž bude vyhodnocovat vaše doteky. Způsob, kterým jí podáte ruku nebo jímž se jí při řeči bezděčně (nebo rádoby bezděčně) dotknete, jí pomůže vytvořit si o vás patřičný dojem.

V této fázi hraje roli i blízkost či vzdálenost, která je mezi vámi. "Každý člověk má svůj vlastní osobní prostor, jehož narušení vnímá velmi nelibě," vysvětluje psycholožka, dodává však: "Neexistuje přitom žádná univerzální vzdálenost, kterou byste měli při hovoru dodržovat. Osobní prostor má každý člověk jinak velký, ale obvykle lze jeho velikost vysledovat ze signálů, které vám druhá strana poskytuje. Pokud se od vás odtahuje, couvá nebo si lehce odsedne, je zcela zřejmé, že jste se ocitli příliš blízko. Neexistence osobního prostoru je vnímána jako projev intimity, a z tohoto důvodu jsou na ni lidé při náhodném setkání tolik citliví."

Dáte na první dojem?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 22. března 2010. Anketa je uzavřena.

Ano 3593
Ne 683
Autor:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

Říkejte mi Rihanna. Honduraské volby provětrala transsexuálka

Krásná žena se šmrncem, kterou prozradí hluboký hlas.

Chce změnit konzervativní, odmítavý postoj obyvatel středoamerického Hondurasu vůči sexuálním menšinám, i proto se...

VIDEO: Sedí mi sexy, dominantní role, říká tanečnice burlesky Angelina

Burleska má i usměvavou tvář.

Burleska ji zlákala zdůrazněním ženskosti, fantazií. „Líbí se mi, že jejím ideálem je sebevědomá žena, která má šmrnc a...

OBRAZEM: Nahá jóga vás zbaví stresu a zlepší sex, věří její učitelka

Jejím studiem už prošly stovky žen. Nedopřává se jim v něm však jógy v...

Jejím studiem už prošly stovky žen. Nedopřává se jim v něm však jógy v tradičním balení, před lekcí se totiž svlékají....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz