Psychopati, litry krve a kila vnitřností: sedm nejbrutálnějších hororů

aktualizováno 
Seznamte se s tím nejhrůznějším, co se může ukrývat v lidské duši. Udělejte si party a pouštějte si následující filmy za sebou. Kdo zhlédne všechny na jeden zátah, je bezpochyby obětí vážné duševní poruchy, kterou buď už měl, nebo si ji svým výkonem přivodil. Nejméně půl roku se ale budete budit ze spánku s výkřiky na rtech všichni.

Nášup hrůzy a krve v hororu Braindead má na svědomí otec filmového Pána prstenů Peter Jackson. | foto: Profimedia.cz

1. Braindead (1992)

Jako každý romantický příběh začíná i tenhle velkou láskou, které není přáno. Mladý Lionel se beznadějně zamiluje do krásné Poquity, jejich vztahu ale nepřeje Lionelova matka. A to ani po své smrti, protože kvůli kousnutí krysí opice se z ní stala zvlášť olezlá zombie.

Článek o nejbrutálnějších hororech není možné nezačít tím nejkrvavějším snímkem všech dob. Ano, jen při poslední scéně snímku Braindead bylo prolito 19 litrů filmové krve za sekundu.

Ve většině filmů tohoto žánru stačí zombie střelit do hlavy a ona zachroptí a padne… Jenže v Brainded ne a Lionel to moc dobře ví. Tím, jak zabít něco, co už je mrtvé, se ale dlouho netrápí: chopí se sekačky na trávu nebo jiného domácího pomocníka a jatka mohou začít.

Zombie může být nesmrtelná, jak chce, ale rozmixovaná na kaši už toho moc nenadělá.

Člověk by ani neřekl, že tenhle ultra brutální snímek natočil stejný režisér, který má na svědomí trilogii Pána prstenů. Skutečně, na Petera Jacksona si dříve ostatní filmaři ukazovali s tím, že "to je ten úchyl, který točí vykolejené horory plné krve“. Díky Pánovi prstenů se téhle nálepky zbavil, velmi by mě ale potěšilo, kdyby se ještě alespoň jednou vrátil na pole hororů a vdechl život dalšímu snímku plnému skvěle zkombinovaného násilí a černého humoru.

Úroveň brutality: +++++
Pět křížků je nejvíc (extra brutal, vzduchem létají střeva a proudí hektolitry krve), jeden křížek nejméně (občas někomu upadne končetina, to je celé).

2. Ichi zabiják (2001)

A jsme v Japonsku, v zemi, která chrlí jeden úchylný horor za druhým. Vybrat ten nejlepší skvost není nic lehkého, nakonec ale vyhrál Ichi zabiják, především proto, že je v Česku dost známý.

Takashi Miike, který má na svědomí mimo jiné i původní verzi Zmeškaného hovoru, nabízí divákům příběh Kakihary, člena jakuzy, který se snaží najít nezvěstného mafiánského bosse a v honbě za informacemi se nebojí použít jakékoli prostředky

Sám Kakihara je kapitola sama pro sebe. Dala by se o něm napsat kniha. Miluje bolest, ať už ji způsobuje sám nebo je způsobována jemu. Nezdráhá se sám sobě uříznout jazyk nebo se nechat zmlátit pro sexuální vzrušení.

Nebojí se extrémů: když zajme konkurenčního mafiánského bosse, pověsí ho za kůži na háky, propichuje mu obličej jehlami a nakonec ho poleje vařícím olejem. A stále se u toho usmívá.

Jeho jediným snem je najít někoho ještě drsnějšího, než je on, a nechat se od něj v hrdinském stylu zabít. Najde ho v zakomplexovaném Ichim. Ani on se nedá popsat jinak než slovem "magor" (jiné postavy ve filmu ostatně ani nevystupují), ale úplně jiný než Kakihara.

Ichi je málomluvný, stydlivý, v převleku ale likviduje jednoho člena jakuzy za druhým. Jak? Naběhne prostě do místnosti plné po zuby ozbrojených mafiánů a naprosto bestiálně je rozřeže na kusy.

Ichi zabiják je jeden z nejextrémnějších filmů vůbec. Znásilňování střídají masturbační scény a hromadné brutální vraždy. Vše do sebe ale ve spletitém příběhu přesně zapadá, i proto má tento snímek v našem výčtu své místo jisté.

Úroveň brutality: +++++

3. Uvnitř (2007)

Laik se asi zarazí, že hned dva horory, které do sedmičky nejhrůznějších patří, pocházejí z Francie. Jenže země, která je známa především výbornými víny, chrlí jednu brutalitu za druhou.

Jednou z nich je Inside, příběh těhotné ženy, která při autonehodě přijde o manžela. O něco později, den před porodem, chce strávit poslední klidnou noc sama doma. Dál by se neměly rozhodně dívat nastávající matky, protože k hlavní hrdince se vloupe žena, která si k ní rozhodně nepřišla zahrát šachy.

Nevítaný host se totiž rozhodl si dítě vzít – za pomoci hodně velkých nůžek. Začíná brutální hra o život nastávající matky a jejího dítěte.

Inside překonává hranice nechutnosti a brutality: vražedkyně pronásleduje matku po celém domě a u toho masakruje každého, kdo jí přijde do cesty. Zejména závěr filmu připomíná hektický závod o život plný krve, střev a plodové vody. Při některých scénách musely odvrátit zrak od plátna či obrazovky i hodně silné povahy.

Úroveň brutality: +++++

4. Toxický mstitel 4 (2000)

Jestli jste ještě neslyšeli o společnosti Troma a jejích skvostech typu Poultrygeist: Night of the Chicken Dead nebo Atomové gymnázium, měli byste svou chybu ihned napravit. Vybrat z jejich povedeného repertoáru ten nejděsuplnější snímek je oříšek, nakonec ale vyhrává vlajková loď Tromy, tedy čtvrtý díl Toxického mstitele.

Zmutovaný hrdina Toxie, jehož obličej připomíná autem rozjeté zvratky, se vrhne zachránit tromavillskou zvláštní školu před Plenkovým gangem. Bohužel se u toho dostane doprostřed exploze, která ho uvrhne do alternativní dimenze plné zla, zatímco do Tromavillu se dostane jeho zlý dvojník Noxie.  A do toho všeho se motají ještě další superhrdinové, jako je Delfíní muž, Mastur Bator a Vibrátor.

Chvílemi si nejste jisti, zda sledujete horor, nebo hodně nechutné porno.

Abyste si Toxického mstitele užili naplno, musíte odhodit skutečně všechny zábrany a zkrátka se bavit. Připravte se na násilí na postižených, na ženách, dětech, zvířatech, mutantech a vlastně na všem, co se ve snímku mihne. Vše je doplněno tím nejčernějším humorem, samoúčelnou nahotou a skvělou hudbou.

Na úchylnější a zvrhlejší snímek, než je Toxický mstitel číslo čtyři, zaručeně nenarazíte. Dokonce ani jeho tři jeho předchozí díly se mu nevyrovnají.

Úroveň brutality: +++++

5. Mučedníci (2008)

Druhá lahůdka z něžné Francie stojí na několika rovinách. Ta první začíná v 70. letech ve Francii, kdy je nalezena bloudící pomlácená dívka neschopná vyprávět o tom, co se jí stalo. Děj se posléze posune o patnáct let později, kde tatáž dívka Lucie vtrhne do honosné vily s dvouhlavňovou brokovnicí a nemilosrdně vyvraždí celou rodinku včetně dětí.

Hned za ní přijede její jediná přítelkyně Anna a celý příběh se začne poněkud zamotávat. Nás ale stejně nejvíce zajímá poslední půlhodinka, ve které je Anna zajata jakousi sektou a po zbytek filmu mučena. Aby se z ní mohl stát mučedník, musí prožít brutální mlácení, ponižování a nakonec stáhnutí z kůže.

Celková dávka brutality není taková jako ve filmu Inside, opravdu brutální je jen vyvraždění rodiny a následné mučení Anny. Jinak se ve snímku prakticky nic zajímavého neděje. Film kazí především špatný scénář, který z postav dělá jen figurky na šachovnici, s nimiž se je téměř nemožné sžít. I přesto ale na seznam patří.

Úroveň brutality: ++++

6. Řezník (2007)

"Když vydržíš deset minut mučení, nechám tvou ženu naživu." Po téhle větě by člověk buď omdlel, nebo se ze všech sil zapřel a zatnul zuby. Při pohledu na magora v prasečí masce a s kladivem v ruce měl hlavní hrdina bezpochyby raději omdlít.

Do sedmičky nejlepších hororů řadí tento snímek právě dilema, zda dokáže být láska větší než jakákoli bolest. V tomhle případě zní odpověď "ne".

Horor Řezník ukáže, co si pod bestialitou představují v Jižní Koreji

Po několika minutách lámání kostí, řezání motorovou pilou, úderů do hlavy kladivem a znásilňování se hrdina vzdal a ještě rád radil vrahům, jak jeho ženu zabít, jen aby ho pustili. Zvlášť nechutný je záběr, kdy jí vypichují oko – zaživa, samozřejmě.

Tenhle snímek natočili fandové pro fandy, a tak i vypadá. Nízký rozpočet, příběh takřka žádný, prázdné dialogy a spousta, spousta krve. Nečekejte nic hlubokého. Řezník je zkrátka brutální film v korejském stylu.

Úroveň brutality: ++++

7. Hellraiser II (1988)

Další povinná klasika pro všechny milovníky hororů. Hellraiser je dítětem Clivea Barkera a už jen při vyslovení jména Pinhead tuhne fanouškům krev v žilách (nebo se naopak rozproudí při pomyšlení na jatka, která jsou s ním spojena).

Pro prince temnot s hřebíky nabodanými v hlavě je totiž největším potěšením utrpení – a pokud se vám podaří složit tajemnou kostku, přijde potěšit i vás.

Je lehounce diskutabilní, zda je brutálnější jednička, nebo dvojka, jisté ale je, že následující díly jsou jen jejich slabým odvarem a že sázkou na dvojku rozhodně nic nezkazíte.

I přes svá léta je totiž stále dost brutálním filmem. Stačí si vzpomenout na scénu s bláznem, který vidí, jak mu z každého místečka na těle vylézají červi. Nejdříve si drásá kůži prsty, poté mu je ale podána břitva. Co se děje poté, si není těžké domyslet.

Je to film se skvělými efekty a detailními záběry, z nichž se zvedá žaludek. Samozřejmě mu kralují pro Hellraisera typické háky trhající lidi na kusy a perfektní ztvárnění pekla, nekonečným utrpením je ale prodchnuta každá minuta snímku.

Úroveň brutality: +++

Autoři:

Nejčtenější

Líbání, sexy esemesky: muži a ženy se neshodnou, kde začíná nevěra

Příliš důvěrné polibky na večírku s cizí ženou? Pro polovinu mužů to není...

Dopustit se opilého líbání s někým cizím na večírku. Z nudy flirtovat na seznamovací aplikaci. Dopřát si intimní...

VIDEO: Svůdná těla, intimní hračky. Prahu navštívil erotický veletrh

V Praze se konal další ročník Erotického veletrhu

Erotické pomůcky, spodní prádlo, ale též šperky, afrodiziaka, moderní aplikace, které spojují erotiku s technologií....

Niño sicario: fenomén dětských vrahů ovládá drogové kartely

Klučina s rukama od krve. Edgar Jimenez Lugo dělal pro kartel tu nejšpinavější...

Jsou mladí, vlastně ještě děti. Přesto už pracují v žoldu drogových kartelů. Nejen jako kurýři nebo pašeráci. Zabíjejí,...

Další ochutnávka z kalendáře Pirelli: dražte ho 19. prosince

Postava zosobněná topmodelkou Gigi Hadidovou čtenářům připomíná, že ne každý...

Je intimní, ale ne lacině. Oslavuje krásu žen, ale i sílu jejich osobností. Kalendář Pirelli pro rok 2019 vypráví čtyři...

Zkáza Franklinovy výpravy: mráz, beznaděj a kanibalismus

Někteří členové výpravy se rozhodli vydat pěšky na jih. Po prvních úmrtích se...

Měla to být výjimečná výprava plná objevů. Jenže britská Franklinova námořní expedice mířící do země arktického ledu...

Další z rubriky

Kalendář Pirelli 2019 se představil. Ženy v něm odhalují své sny

Fotografie Laetitie Casta se Sergejem Poluninem jsou nabité intimitou, vášní. A...

Žijí svými touhami, ambicemi, vášněmi. Mají sny, pracují na jejich naplnění. Jsou individualitami. Fotograf Albert...

Odtržená klepeta krabům dorostou, tvrdí na Floridě. Vědci to zpochybňují

Kdo sní pětadvacet krabů co nejrychleji? Účastníci soutěže Keys Fisheries Stone...

Stát Florida propaguje praxi udržitelné krabí sklizně. Idea, že odlomená klepeta budou krabům bez obtíží dorůstat, však...

Hmyz ve zbrani: šestinozí spojenci válek a terorismu

Zatím jen umělecká fantazie. Takto by mohli vypadat hmyzí válečníci vylepšení...

Jeho produkce je levná, nasazení jednoduché a následky velmi efektivní. Ničivé a smrtící. Hmyz ve válečných nebo...

Najdete na iDNES.cz