Jedním z důvodů, proč bývá rakovina intimních partií diagnostikována pozdě, je

Jedním z důvodů, proč bývá rakovina intimních partií diagnostikována pozdě, je stud. | foto: Profimedia.cz

Rakovina intimních partií: penis a varlata v ohrožení

  • 21
Jste mladí, na vrcholu sil a připadáte si zdraví, takže své intimní partie vnímáte pouze v souvislosti se sexuálními prožitky. Jenže rakovina varlat, penisu a prostaty je stále častější, postihuje čím dál mladší muže a přitom jen málokterý z nich věnuje varovným příznakům pozornost.

Rakovina penisu: vzácná, ale o to nebezpečnější

Rakovina sama o sobě je dostatečně děsivou diagnózou, ale představa, že se její bujení objeví na vaší nejintimnější části těla dodává této chorobě ještě horší kontury. Rakovina penisu není sice příliš častá, lékaři však upozorňují na to, že je velmi nebezpečná už tím, že lidé mají tendenci ji podceňovat. Jen málokterý muž si totiž uvědomuje, že rakovinou může být postižen i penis.

Právě včasná diagnostika je přitom u rakoviny penisu klíčová, protože čím později je onemocnění odhaleno, tím menší je naděje na jeho úspěšnou léčbu. Podle údajů American Cancer Society umírá na rakovinu penisu téměř každý čtvrtý muž, u něhož je toto onemocnění diagnostikováno.

V Evropě tvoří rakovina penisu přibližně jedno procento ze všech diagnostikovaných nádorů, nicméně například v Africe nebo některých asijských zemích až dvacet procent. Její výskyt navíc neustále stoupá a snižuje se i věk postižených mužů. Zatímco ještě před několika lety se rakovina penisu objevovala především u mužů starších čtyřiceti let, v současné době stoupá výskyt tohoto typu rakoviny i u třicátníků.

Většina pacientů s rakovinou penisu udává, že v rámci svého onemocnění nepociťovala žádné potíže, bolesti ani netrpěla výtokem. Právě kvůli nepřítomnosti potíží nebo ignorování varovných příznaků se podle lékařských statistik patnáct až padesát procent nemocných mužů dostaví ke svému lékaři víc než rok po propuknutí nemoci.

Velkou roli tady hraje i strach a stud, takže se postižení muži nejdřív snaží vyléčit své intimní partie sami doma aplikováním různých krémů a mastí. Ty sice mohou na dočasnou dobu zdánlivě pomoci, ale pouze odloží správnou diagnózu a tím výrazně zhorší zdravotní prognózu. Varovat by vás mělo zejména zarudnutí penisu, nehojící se vyrážka, páchnoucí výtok, bolestivost, krvácení z penisu, nehojící se vřed nebo změna barvy penisu.

Není bez zajímavosti, že prevencí před rakovinou penisu může být obřízka provedená v dětství. Dokazuje to mimo jiné i shrnutí doposud provedených výzkumů na toto téma, které v loňském roce provedli na London School of Hygiene and Tropical Medicine. Podle nich existuje mezi muži, kteří byli v dětství obřezáni, a nízkým výskytem tohoto typu rakoviny jasná souvislost.

Rakovina varlat: hrozba mladým mužům

Zatímco u většiny typů rakoviny jsou postiženi spíše starší lidé, u rakoviny varlat je tomu právě naopak. Rakovina varlat je nejčastějším nádorovým onemocněním u mužů ve věku od dvaceti do pětatřiceti let. Zrádná je na tomto onemocnění skutečnost, že se u vás objeví v době, kdy jste na vrcholu svých fyzických i psychických sil. Sportujete, máte rozjetou kariéru, budujete si zázemí, žijete aktivním životem a velmi pravděpodobně vás ani nenapadne, že by vaše drobné zdravotní nepříjemnosti mohly být příznakem takového smrtícího onemocnění.

A prvotní symptomy jsou skutečně velmi nenápadné: Může dojít ke zvětšení jednoho varlete, které však nemusí ani bolet. Varlata vás mohou bolet, stejně jako podbřišek či třísla, případně může na nemoc upozornit změna pohyblivosti kůže šourku a pocit tíhy šourku. Varovný je také otok varlete v důsledku hromadění tekutiny či mimořádná únava, kterou začnete zdánlivě bez příčiny trpět.

Podle Národního onkologického registru bylo u nás v roce 2009 diagnostikováno víc než tři sta případů rakoviny varlat. Celosvětové statistiky přitom uvádějí, že pokud je rakovina varlat podchycena v časném stádiu, má pacient víc než devadesátiprocentní pravděpodobnost, že se úspěšně vyléčí. Riziko, že se zrádné onemocnění objeví právě u vás, je šestkrát vyšší v případě, že rakovinou varlat trpěl někdo z vašich blízkých příbuzných. Více postiženi jsou také muži, kteří trpí takzvaným nesestouplým varletem.

Rakovina prostaty: záleží na včasné diagnóze

V roce 2009 bylo v České republice diagnostikováno víc než pět tisíc případů rakoviny prostaty a její výskyt bohužel stále stoupá. Například podle britského Cancer Research stoupl počet diagnostikovaných případů rakoviny prostaty mezi lety 1998 a 2007 o padesát procent. Podle údajů American Cancer Society na tuto chorobu umírají tři procenta postižených mužů. Ačkoli tyto statistiky nejsou nijak povzbudivé, stačí přitom, abyste věnovali pozornost varovným příznakům a dostavili jste se ke svému lékaři včas, čímž se vaše prognóza výrazně zlepší.

Podceňovat byste nikdy neměli jakékoli problémy s močením, ať už je to přerušovaný proud moči, nutkání na časté močení, bolest při močení nebo pocit, že nedokážete "domočit" a řádně se vyprázdnit. Pokud se v moči rovnou objeví krev nebo její přítomnost zaznamenáte v ejakulátu, je potřeba okamžitě vyhledat lékaře. Varující je také jakákoli bolest nebo nepříjemné pocity při ejakulaci.

A jen tak mimochodem; letos byla zveřejněna studie provedená na univerzitě v Jižní Karolíně (její závěry byly publikovány v magazínu Carcinogenesis), která tvrdí, že ti muži, kteří si rádi pochutnávají na grilovaném nebo smaženém červeném mase, se vystavují o čtyřicet procent větší pravděpodobnosti, že je tento typ rakoviny postihne.