Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tichý zabiják mužů: rakovina prostaty

aktualizováno  14:15
Začíná zcela nenápadně a když se svými problémy půjdete k doktorovi, budete si připadat jako hypochondr. Jenže si tím možná zachráníte život. Rakovina prostaty je totiž stále častější.

Výskyt rakoviny prostaty v populaci stoupá, při včasné diagnóze ale šance na vyléčení stoupají | foto: Profimedia.cz

Jste mladí, zdraví, kromě několika drobných obtíží vám nic nechybí a poslední, z čeho máte strach, je rakovina. Jen se zdá, že jste nastydli, protože máte už delší dobu problémy s močením, ale to určitě spraví pár acylpirinů. Uplyne však pár týdnů a vaše obtíže se nezlepšují. Při každé návštěvě toalety pociťujete řezavou bolest, nedaří se vám pořádně vymočit, ale k návštěvě lékaře se konečně odhodláte až tehdy, když se v proudu moči objeví i krev. Výsledek absolvovaných vyšetření zní: rakovina prostaty.

Rakovina prostaty tvoří čtyři procenta všech onkologických onemocnění a v České republice jí onemocní přibližně šedesát mužů ze sta tisíc. I když jde zatím o onemocnění spíše starších mužů (největší výskyt je zaznamenán mezi muži staršími sedmdesáti let), stále častěji se objevuje i mezi mladšími ročníky. Navíc stoupá i její obecný výskyt, podle lékařských statistik činil v České republice od devadesátých let nárůst sedmdesát procent. V Evropě pak stoupl mezi lety 1998 a 2007 počet diagnostikovaných případů rakoviny prostaty o padesát procent, jak uvádí britský Cancer Research.

Co můžete udělat

Velký vliv hrají u tohoto onemocnění genetické predispozice. Podle údajů National Cancer Institute (NCI) postihuje rakovina prostaty hlavně černochy a také jejich úmrtnost je, v případě onemocnění, dvakrát vyšší. Pokud rakovinou prostaty trpěl váš otec nebo bratr, riziko vašeho onemocnění se tím zvyšuje dvakrát, uvádí Prostate Cancer Research Centre. Vysoké riziko vám hrozí bohužel i v případě, že se u vašich blízkých příbuzných objevila někdy v minulosti rakovina prsu. Na vině jsou geny BRCA1 a BRCA2, ty totiž souvisejí nejen s vyšším rizikem rakoviny prsu, ale právě i rakoviny prostaty. Podle provedených studií mají muži s mutací BRCA2 dvakrát až pětkrát větší riziko, že rakovinou prostaty onemocní.

Podobně jako u ostatních onkologických onemocnění, poukazuje se i v případě rakoviny prostaty na vliv životního stylu. Velká evropská studie EPIC, které se zúčastnilo půl milionu osob, zkoumala vliv jídelníčku na výskyt onkologických onemocnění včetně rakoviny prostaty. Odborníci zjistili, že riziko významně snižuje lykopen obsažený v rajčatech, selen a vitamin E. Zvyšuje ho naopak velké množství tuku a nedostatek ovoce a zeleniny.

Pozoruhodný způsob prevence rakoviny prostaty objevili australští vědci, kteří provedli v roce 2003 výzkum s téměř třemi tisíci muži, z nichž někteří byli zdraví a jiní trpěli rakovinou prostaty. Při srovnání jejich sexuálního života zjistili, že ti, kteří žili bohatším intimním životem a častěji ejakulovali, měli mnohem menší pravděpodobnost, že se u nich rakovina prostaty objeví. Ejakulace totiž v tomto případě působí údajně jako jakési "propláchnutí" a prevence před rakovinovým bujením.

Na co si dát pozor

Šance na přežití rakoviny prostaty jsou relativně vysoké. Podle údajů Cancer Research se v Evropě od roku 1971 zvedl počet mužů, kteří rakovinu prostaty přežili (tj. žili po její diagnóze deset a více let), z jednadvaceti na šedesát procent. Stejně jako u kteréhokoli jiného onkologického onemocnění však i v případě rakoviny prostaty záleží úspěch léčby do značné míry na stádiu, v němž se nemoc podaří diagnostikovat.

Problém je v tom, že rakovina prostaty se v časném stádiu chová poměrně nevtíravě a projevuje se většinou jen nenápadnými příznaky. Typické pro ni jsou obtíže týkající se močení, jako je například slabý či přerušovaný proud moči, časté nutkání na močení (zejména v noci), které však často doprovází pocit, že jste se úplně nevyprázdnili. Varující je i bolest při močení nebo přítomnost krvi v moči.

V pozdějších stádiích rakoviny prostaty můžete mít problémy při ejakulaci, například při ní pociťovat řezavou bolest. Bolest se může objevit i v bedrech, stehnech nebo bocích. Je samozřejmé, že popsané potíže nemusí znamenat, že máte rakovinu prostaty, pokud se však u vás objeví, měli byste rozhodně co nejdříve navštívit lékaře.

Autoři: pro iDNES.cz,


Nejčtenější

Poklad! Zlato a stříbro z vraku musel Alex Storm osm měsíců tajit

Alex Storm, hledač pokladů z potopených lodí

Tisíce zlatých a stříbrných mincí vynášeli z oceánského dna dvacet dní. Byl to poklad jako z pohádky. Následujících osm...

VIDEO: Lukáš ze sebe dělá Bílou i Vondráčkovou. Podoba je neskutečná

Lukáš ze sebe umí udělat dokonalou Lucii Bílou. I její pohyby a grimasy má...

Už skoro čtvrt století se živí jako travesti umělec. Téměř denně vystupuje po celém Česku a proměňuje se ve známé...Stelete si postel? Máte víc sexu i přátel, tvrdí výzkum

Naše ranní ložnicové návyky o nás prozradí víc, než myslíme, tvrdí studie.

Jako by ostrým řezem dělil společnost na dvě opravdu odlišné skupiny. Jako by to nebyl jen pouhý ranní návyk. S tím,...

Siláci tahali kamion, zvedali auta. Českým mistrem se stal Jiří Tkadlčík

Je to jednoručka, ale jiná, než jakou znáte z fitka.

Má četné mezinárodní úspěchy, je legendou českých strongmanů, proto byl favoritem. Oprávněně. Jiří Tkadlčík první český...

Vzlétl jsem s Boeingem 737. Skoro jako doopravdy

Snili jste jako malí, že budete pilotem? Máte šanci to zkusit.

Vypadá to jako běžný obchod, jenže jakmile se za vámi zaklapnou dveře, ocitnete se v jiném světě. Jen pár kroků od...

Další z rubriky

Stelete si postel? Máte víc sexu i přátel, tvrdí výzkum

Naše ranní ložnicové návyky o nás prozradí víc, než myslíme, tvrdí studie.

Jako by ostrým řezem dělil společnost na dvě opravdu odlišné skupiny. Jako by to nebyl jen pouhý ranní návyk. S tím,...

Extrémní gastronomie: konzumace švédské delikatesy je adrenalin

Na fotce vypadá konzerva nevinně. Zápach k ní však pustí jen ty nejodolnější.

Už jen otevírání plechovky je výzva, neobejde se bez exploze silného odéru. Že se kolem pokrmu surströmming nese...

Podvodní lékaři: na transplantace zvířecích varlat skočil i Hollywood

Pan John Romulus Brinkley. Dosáhl národního i mezinárodního věhlasu a velkého...

Mělo se jim dostat zvířecí síly a energie. Na transplantaci kozlích, beraních nebo býčích varlat skočily i osobnosti z...

Najdete na iDNES.cz