Tichý zabiják mužů: rakovina prostaty

aktualizováno  14:15
Začíná zcela nenápadně a když se svými problémy půjdete k doktorovi, budete si připadat jako hypochondr. Jenže si tím možná zachráníte život. Rakovina prostaty je totiž stále častější.

Výskyt rakoviny prostaty v populaci stoupá, při včasné diagnóze ale šance na vyléčení stoupají | foto: Profimedia.cz

Jste mladí, zdraví, kromě několika drobných obtíží vám nic nechybí a poslední, z čeho máte strach, je rakovina. Jen se zdá, že jste nastydli, protože máte už delší dobu problémy s močením, ale to určitě spraví pár acylpirinů. Uplyne však pár týdnů a vaše obtíže se nezlepšují. Při každé návštěvě toalety pociťujete řezavou bolest, nedaří se vám pořádně vymočit, ale k návštěvě lékaře se konečně odhodláte až tehdy, když se v proudu moči objeví i krev. Výsledek absolvovaných vyšetření zní: rakovina prostaty.

Rakovina prostaty tvoří čtyři procenta všech onkologických onemocnění a v České republice jí onemocní přibližně šedesát mužů ze sta tisíc. I když jde zatím o onemocnění spíše starších mužů (největší výskyt je zaznamenán mezi muži staršími sedmdesáti let), stále častěji se objevuje i mezi mladšími ročníky. Navíc stoupá i její obecný výskyt, podle lékařských statistik činil v České republice od devadesátých let nárůst sedmdesát procent. V Evropě pak stoupl mezi lety 1998 a 2007 počet diagnostikovaných případů rakoviny prostaty o padesát procent, jak uvádí britský Cancer Research.

Co můžete udělat

Velký vliv hrají u tohoto onemocnění genetické predispozice. Podle údajů National Cancer Institute (NCI) postihuje rakovina prostaty hlavně černochy a také jejich úmrtnost je, v případě onemocnění, dvakrát vyšší. Pokud rakovinou prostaty trpěl váš otec nebo bratr, riziko vašeho onemocnění se tím zvyšuje dvakrát, uvádí Prostate Cancer Research Centre. Vysoké riziko vám hrozí bohužel i v případě, že se u vašich blízkých příbuzných objevila někdy v minulosti rakovina prsu. Na vině jsou geny BRCA1 a BRCA2, ty totiž souvisejí nejen s vyšším rizikem rakoviny prsu, ale právě i rakoviny prostaty. Podle provedených studií mají muži s mutací BRCA2 dvakrát až pětkrát větší riziko, že rakovinou prostaty onemocní.

Podobně jako u ostatních onkologických onemocnění, poukazuje se i v případě rakoviny prostaty na vliv životního stylu. Velká evropská studie EPIC, které se zúčastnilo půl milionu osob, zkoumala vliv jídelníčku na výskyt onkologických onemocnění včetně rakoviny prostaty. Odborníci zjistili, že riziko významně snižuje lykopen obsažený v rajčatech, selen a vitamin E. Zvyšuje ho naopak velké množství tuku a nedostatek ovoce a zeleniny.

Pozoruhodný způsob prevence rakoviny prostaty objevili australští vědci, kteří provedli v roce 2003 výzkum s téměř třemi tisíci muži, z nichž někteří byli zdraví a jiní trpěli rakovinou prostaty. Při srovnání jejich sexuálního života zjistili, že ti, kteří žili bohatším intimním životem a častěji ejakulovali, měli mnohem menší pravděpodobnost, že se u nich rakovina prostaty objeví. Ejakulace totiž v tomto případě působí údajně jako jakési "propláchnutí" a prevence před rakovinovým bujením.

Na co si dát pozor

Šance na přežití rakoviny prostaty jsou relativně vysoké. Podle údajů Cancer Research se v Evropě od roku 1971 zvedl počet mužů, kteří rakovinu prostaty přežili (tj. žili po její diagnóze deset a více let), z jednadvaceti na šedesát procent. Stejně jako u kteréhokoli jiného onkologického onemocnění však i v případě rakoviny prostaty záleží úspěch léčby do značné míry na stádiu, v němž se nemoc podaří diagnostikovat.

Problém je v tom, že rakovina prostaty se v časném stádiu chová poměrně nevtíravě a projevuje se většinou jen nenápadnými příznaky. Typické pro ni jsou obtíže týkající se močení, jako je například slabý či přerušovaný proud moči, časté nutkání na močení (zejména v noci), které však často doprovází pocit, že jste se úplně nevyprázdnili. Varující je i bolest při močení nebo přítomnost krvi v moči.

V pozdějších stádiích rakoviny prostaty můžete mít problémy při ejakulaci, například při ní pociťovat řezavou bolest. Bolest se může objevit i v bedrech, stehnech nebo bocích. Je samozřejmé, že popsané potíže nemusí znamenat, že máte rakovinu prostaty, pokud se však u vás objeví, měli byste rozhodně co nejdříve navštívit lékaře.

Autoři: pro iDNES.cz,

Nejčtenější

VIDEO: Vyzkoušeli jsme první český nevěstinec se silikonovými pannami

Rebecca má mírně vyděšený výraz.

Netradiční nevěstinec otevřeli začátkem listopadu v centru Prahy. Na toho, kdo si přijde užít, čekají místo živých žen...

Sexuální závislost se šíří jako epidemie, varuje výzkum

O závislosti na sexu se vedou vědecké pře.

Jsou v téměř nepřetržitém souboji s myšlenkami na sex, vynakládají enormní množství energie na to, aby svůj sexuální...

Společnost nás stresuje požadavky na výkon, tak pijeme, říká terapeut

„Abyste se stali závislými, musíte stejně jako olympijský vítěz intenzivně a...

Narušené vztahy, odcizení, ale též stres z diktátu výkonnosti. Tam leží kořeny závislostí. „Společnost je ráda, když...

I na orální sex je třeba inteligence. Erotické hračce pomohla ta umělá

Brian Sloan a Autoblow AI. Stroj vypadá tak trochu jako varná konvice, dokáže...

Nový orální masturbátor má nabídnout co nejlidštější sex. Vyžádal si spolupráci s vědci, kteří na základě 109 hodin...

OBRAZEM: Nahota, krása, neřest, nevinnost. Česko hostilo burlesku

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a...

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a radikality. A stále víc se zabydluje i v...

Další z rubriky

OBRAZEM: Nahota, krása, neřest, nevinnost. Česko hostilo burlesku

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a...

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a radikality. A stále víc se zabydluje i v...

Extrémní gastronomie: svět propadl vášni pro mravenčí zadečky

Nožičky při chroupání hormiga culona trochu vadí, originální chuť to však...

Říkají mu kolumbijský kaviár a na trzích mimo Jižní Ameriku za něj labužníci platí podobně velké sumy. Ve skutečnosti...

Je to poslání, říká o své práci sexuální asistentka

Vladana Augstenová pracuje od roku 2016 jako sexuální asistentka pro...

O sexuálních potřebách hendikepovaných lidí nemluvíme, přehlíží je rodiče, popírají sociální i zdravotní pracovnice....

Najdete na iDNES.cz