Jedním z příznaků rakoviny tlustého střeva je neodbytná únava.

Jedním z příznaků rakoviny tlustého střeva je neodbytná únava. | foto: Profimedia.cz

Varovné příznaky rakoviny, která zabíjí muže

  • 13
Je jedním z nejvýkonnějších zabijáků českých mužů, již v počátcích však na sebe rakovina tlustého střeva upozorní nepřehlédnutelnými příznaky. Symptomy jako nenadálý úbytek váhy, dlouhotrvající průjem či zácpu nebo krev ve stolici však Češi stále přehlížejí.

1. varovný příznak: dlouhotrvající průjem nebo zácpa

Právě tohle jsou podle materiálů National Cancer Istitute jedny z nejčastějších symptomů rakoviny tlustého střeva a konečníku. Varovat by vás měl průjem, při němž musíte navštívit toaletu víc než třikrát denně. V takovém případě je nutné rapidně zvýšit příjem tekutin i vlákniny, a pokud průjem trvá déle než čtyři dny a nepozorujete žádné zlepšení, návštěvu lékaře rozhodně neodkládejte.

Stejně tak by vás neměla nechávat v klidu zácpa, při níž chodíte na toaletu méně než třikrát týdně a která trvá déle než čtrnáct dní. Varovným příznakem je i jakákoli bolest spojená s dlouhotrvajícím průjmem nebo zácpou. Čím dříve v tomto případě navštívíte lékaře a necháte si udělat patřičná vyšetření, tím lépe.

2. varovný příznak: stužkovitě zúžená stolice

Podceňované příznaky

Každý rok se u nás objeví osm tisíc nových případů rakoviny tlustého střeva a konečníku, čímž se dostáváme na špičku smutných celosvětových statistik. Rakovina tlustého střeva je druhým nejvýkonnějším zabijákem českých mužů, přesto jsou však Češi stále nepoučitelní a většina z nich dorazí k lékaři až v okamžiku, kdy nemoc dospěje do pokročilého stadia a léčba je tak mnohem složitější. Ačkoli je to neuvěřitelné, lékaři spočítali, že než se vydají do ordinace, trvají u nemocných obtíže v průměru čtrnáct týdnů.

I když vám to může připadat poněkud žinantní, rozhodně se vám vyplatí čas od času se podívat na obsah záchodové mísy předtím, než spláchnete. Na rakovinu tlustého střeva a konečníku vás totiž podle serveru Kolorektum.cz zabývajícího se screeningem kolorektálního karcinomu, může upozornit právě neobvyklý vzhled stolice.

Varovat by vás mělo zejména neobvyklé zúžení stolice, které může být stužkovité nebo připomínat průměrem tužku. Jeho příčinou může být zúžení střeva způsobené právě rakovinovým bujením. Pokud zúžení stolice přetrvává po několik dní, zajděte rozhodně k lékaři.

3. varovný příznak: krev ve stolici

Přítomnost krve ve stolici patří k nejznámějším příznakům rakoviny tlustého střeva, nicméně stále přetrvává mýtus, že varovná je pouze černá sražená nebo tmavě červená krev. Podle serveru Kolorektum.cz se však rakovina tlustého střeva může projevovat i příměsí jasně červené krve ve stolici. Ignorovat byste ale samozřejmě v žádném případě neměli ani podezřele tmavou barvu stolice, přetrvávající několik dní, která může být způsobena právě přítomností sražené krve.

Podle výzkumu zveřejněného letos v British Journal of Cancer je právě přítomnost krve ve stolici jedním z nejčastějších příznaků rakoviny tlustého střeva, na něž by se měl zaměřovat screening. Právě včasné odhalení tohoto varovného symptomu totiž rapidně zvyšuje šanci nemocného člověka na přežití. Výzkum zároveň varuje, že v současné době stále většina lidí symptomy rakoviny tlustého střeva a konečníku bohužel podceňuje.

4. varovný příznak: nenadálý úbytek váhy

Nenadálý pokles váhy může být dalším příznakem rakoviny tlustého střeva a konečníku. Může mít hned několik příčin. Někdy je jeho důvodem nechutenství spojené s bolestmi, které s sebou rakovinové bujení nese, podíl na něm může mít i spotřebovávání živin samotným tumorem a v některých případech tumory vylučují chemické látky, které zrychlují metabolismus. Podle údajů National Institutes of Health byste měli lékaře rozhodně navštívit poté, co u vás v posledních šesti až dvanácti měsících dojde k nenadálému úbytku hmotnosti většímu než pět procent vaší tělesné hmotnosti.

5. varovný příznak: neustálá únava

Nijak zvlášť se nenamáháte, váš denní režim zůstal beze změny, a přesto v poslední době pociťujete nevysvětlitelnou a nepřemožitelnou únavu? To je další důvod, proč byste rozhodně neměli s návštěvou lékaře otálet. Permanentní a dlouhotrvající únava totiž může být dalším z příznaků rakoviny tlustého střeva. Často jde o průvodní jev anemie, která se s rakovinovým bujením pojí, a tento nepříjemný projev se často objeví už v počátečních stadiích rakoviny. Únava může trvat po kratší časové období (například jeden měsíc) i dlouhodobě. Každopádně by měl být její výskyt vždy důvodem k návštěvě a vyšetření u lékaře.