Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Řídili jste opilí? Ať vaše peněženka vykrvácí, navrhuje expert ze soudního

aktualizováno 
Je milovníkem piva a po jeho nealkoholické variantě je mu prý zle. Pokud byste ale čekali, že díky tomu bude brát ohledy na provinilce, kteří si sedli do auta opilí, pletli byste se. S pětadvacetiletou praxí v zádech je soudní znalec v oboru toxikologie Jaroslav Zikmund nesmlouvavý.

Nejvíce času tráví ing. Zikmund u počítače | foto: Jaroslav Halamka, iDNES.cz

A ví, že v příštích dnech si užije své. "Nejhorší je doba vánočních večírků. Hodně alkoholu, uvolněná atmosféra, případů, které skončí u nás, bude hodně," předpokládá odborník z Ústavu soudního lékařství ve Fakultní nemocnici Na Bulovce.

Jaké jsou výmluvy řidičů, setkáte se i s nějakou originální?
Je to pořád to samé. Vypil jsem jen dvě piva, bolí mě zuby a vzal jsem si lék s alkoholem, snědla jsem bonbóny s alkoholovou náplní. Tohle tvrdila třeba řidička, která měla tak vysokou hladinu, že by toho musela sníst čtyři kila.

Jak reagují řidiči, když se jim v krvi opravdu prokáže alkohol?
Překvapuje mě to, ale bývají rozumní. Uznávají, že to bylo jejich svobodné rozhodnutí a zároveň hloupost. Dost lidí si to ale nepřizná ani sami před sebou. U soudu pláčou, rozporují důkazy, brání se do krve. A samozřejmě se najdou i rádoby významní lidé, kteří si myslí, že si mohou dělat, co chtějí.

Přečtěte si, proč Jaroslav Zikmund zpochybňuje výsledky dechových analyzátorů

Litujete někdy přistižené řidiče?
Trochu, někdy je to opravdu jenom smutné. Ale dám vám příklad. Jeden muž havaroval, a protože tam bylo zabití, dostal tři roky nepodmíněně. Když ho po půlce trestu pustili, šel na pivní slavnosti, a i když to měl domů jeden kilometr, jel znovu autem a znovu pod silným vlivem alkoholu. S takovými lidmi nemůžete mít slitování. On vám brečí u soudu, že má malé děti, ale takové lidi nechce na silnici nikdo vidět.

Myslíte si, že by notoričtí provinilci měli dostávat vyšší tresty?
Výše trestu tyhle lidi neodradí. To spíš životní komplikace, které jim potom hrozí. Mělo by to fungovat asi takhle. Když je nález pozitivní, tak ať platí. Za vyšetření, za odběr, za všechno. Za náhradu škody, za pokuty, za vlastní léčbu. Chcete nazpátek řidičský průkaz? Trest uběhl, pravda, ale už jste uhradil všechny náklady? Ne? Tak co tady děláte?

Je to představitelné v praxi?
Když máte jednu nohu, taky musíte mít tisíce potvrzení, abyste řidičák dostal. Tak proč ne lidi, kteří mají problémy s alkoholem. V některých zemích na to mají dokonce speciální oddělení. Když ten program zaváděl jeden profesor ve Švýcarsku, žádal, aby byli žadatelé o řidičák vyšetřeni na přítomnost alkoholu. A oni mu říkali: Prosím vás, jdou si pro řidičský průkaz, přece nepřijdou ožralí. Ale zkusili to. Těch opilých bylo značné procento.

z archivu jaroslava zikmunda

"Večer stojí před hospodou babeta, policie jede kolem a rozhodne si na potenciálního provinilce počkat. Za chvíli vyjde muž v helmě, sedne na babetu a vyrazí. Policie se ho snaží zastavit, řidič se ale vyzná, použije zkratky a rychle se schovává ve svém domě.

Když se policie dostala do domu, ležel v posteli a dělal, že spí. Na hlavě měl ale pořád tu helmu.

Tomu se zasmějete, ale pořád platí, že ten člověk prostě řídit neměl."

Dá se z praxe vysledovat, kterým skupinám se tragické dopravní nehody stávají nejčastěji? Mladým, nezkušeným řidičům? Lidem se slabostí pro alkohol?
Kdepak, takhle to říci nejde. Lidé, kteří způsobí tragickou nehodu pod vlivem, mají společnou jen jedinou věc: nezodpovědnost. Dopustí, aby o jejich jízdě rozhodovala náhoda a hladina alkoholu.

Na soudním pracujete desítky let. Změnilo se za tu dobu něco?
Teď je to mnohem, mnohem horší. Dřív nebyla tolik rozšířená marihuana, pak přibyly různé jiné typy drog. Po sametové revoluci mají navíc lidé mnohem větší pocit beztrestnosti a ztrácejí zodpovědnost. Když teď policisté udělají akci u diskotéky, pochytají za půl hodiny tolik lidí, že nevědí kam dřív.

Jaké drogy jsou nejrozšířenější?
Alkohol je samozřejmě nejčastější, protože patří k naší kultuře. Pak je tu marihuana, velkou měrou se podílí i pervitin.

Kuřáci marihuany se často hájí tím, že jezdí opatrněji a bezpečněji než lidé, kteří pili alkohol.
Mezi účastníky silničního provozu rozhodně nepatří. Oni ty postřehy prostě nemají, některé věci jejich oko nevidí, ani kdyby chtělo.

A co pervitin nebo kokain? Takové drogy prý napomáhají koncentraci.
Ale zase vás zrychlí a namotivují. Každá droga je jiná, nebezpečné jsou však všechny. Dokonce i tehdy, kdy už je v sobě téměř nemáte. Znám případ, kdy se z diskotéky vracela parta pěti lidí a všichni v sobě měli pervitin. Řídil kluk, který toho měl nejmíň a jako první přestal. Jenže na dálnici usnul. Pět lidí v autě, dvě úmrtí. A přitom byl téměř čistý, hladina pervitinu byla opravdu minimální. Když je na nule řidič závislý na heroinu, může být zase v absťáku. Není to vůbec jednoduché, každopádně drogy za volant nepatří.

Soudní znalec ing. Jaroslav Zikmund

Jaké máte zkušenosti s řidiči kamiónů? Vypráví se, že si kvůli únavě dopřávají povzbuzující látky.
Všechno je to nepodložené. Víme, že překračují svoje časové limity. Jejich pracovní vytížení není normální a jejich únava je určitě obrovská. Ale my žádné údaje nemáme jednoduše proto, že se tito lidé nekontrolují. Na to policie prostě nemá kapacitu.

Hodně lidí si dává k obědu jedno pivo, opravdu jsou potom v silničním provozu nebezpeční?
Milovníci piva zřejmě ne, ty to jedno pivo ani neucítí a přes nebezpečnou hranici se pravděpodobně ani nedostanou. To ale neznamená dát si pivo a vyrazit! Problém navíc je, že u jednoho to často nezůstane. A dvě piva, to už je o něčem jiném.

Když se ráno probudím s kocovinou a musím co nejrychleji sednout za volant, co mám dělat, jak alkohol odbourat? Česnečka?
Nic, nic takového. V takovém stavu nemáte za volantem co dělat. Pokud by zázračný lék na opilost a kocovinu existoval, bude patřit k těm nejprodávanějším. Odbourání alkoholu z těla je závislé pouze na času.

ALKOHOL ZA VOLANTEM

Co se stane, když vám policie zjistí přítomnost alkoholu v krvi:

Hladina menší než jedna promile
Budete potrestáni podle přestupkového zákona. Začíná se na zákazu činnosti na půl roku a pokutě deset tisíc korun a končí se na dvou letech zákazu a 25 tisících korun. Plus nějaké body dolů.

Když je hodnota větší než jedna promile
Vše je posuzováno jako trestný čin a státní zástupce na vás podá žalobu. Rozsudek od soudu přichází velice brzy, u cizinců to bývá do dvou dnů, u českých řidičů zhruba za dva týdny.

Jak se mám zachovat, když jsem nepil, ale dechová zkouška tvrdí něco jiného?
Pokud jste si, dejme tomu, vzal lék na ústní hygienu, trvejte na opakování zkoušky za patnáct minut. Výsledek by pak měl být nulový nebo blížící se nule. Pokud jste opravdu nic nepil a nic se nezměnilo ani po těch patnácti minutách, jeďte s policií na krevní zkoušku. Je lepší zaplatit tisíc korun za vyšetření než deset tisíc za pokutu.

Ještě se zeptám na cyklisty, pro které bývá výlet na kole vhodnou záminkou k pivečku. Zlobí vás hodně?
Ne, ani ne. V Německu je trestní hranice 1,6 promile alkoholu, ale otázkou je, kde se ti lidé pohybují a co dělat s ostatními účastníky dopravního provozu, jako jsou třeba chodci. Moc bych to nerozlišoval. Cyklista, jezdec na koni, chodec, ať si všichni pijí a potom padají v polích a lesích. Ale u silnice by se motat neměli.

Jak u vás na toxikologii na Bulovce vypadají Vánoce, zklidní se řidiči na svátky?
Svátky nejsou až tak strašné, horší jsou večírky před Vánocemi. Uvolněná atmosféra, spousta alkoholu, bude toho hodně.

Ing. Jaroslav Zikmund

- Je absolventem VŠCHT (chemicko technologická), fakulty potravinářské a biochemické technologie (FPBT)

- od 1985 pracuje jako toxikolog na soudním lékařství, posledních 10 let ve FN NaBulovce

- 20 let působí jako soudní znalec v oboru zdravotnictví, odvětví toxikologie

- učí na 2. Lékařské fakultě UK Praha

- autor programu ALKO na forensní výpočty alkoholu v krvi, který používají i další znalci k výpočtům hladin alkoholu v krvi

- do softwarové verze převedl společně se svou dcerou výpočet Hessgeho nomogramu - určení doby úmrtí podle chladnutí těla

- aktivně se věnuje problematice alkoholu v lidském organismu včetně trestně právního postihu (www.zikmund.org)

- přednáší na odborných kongresech

- ve volném čase cestuje a fotí

Autoři: ,


Nejčtenější

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

Další z rubriky

Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Na návštěvě v palírně whisky: nejvíc si tu cení měděných sudů

Milovník whisky se tu cítí jako v ráji, ano.

Přízvisko hlavní město skotské whisky mu sluší, v Dufftownu najdeme hned sedm velkých palíren. Navštívili jsme tu...

Jak šíříme paniku: zlé události vnímáme zásadněji, proto je nafukujeme

Svět není tak špatný, společnost však má tendenci negativní informace zesilovat.

Negativním informacím přikládáme větší význam, proto je zdůrazňujeme, zveličujeme. Realitu nakonec překrucujeme k...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz