Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sedm největších mýtů o nevěře

aktualizováno 
Podvádějí ji jen ti, kteří nejsou v současném vztahu šťastní. Nevěra musí nutně vést k rozchodu. Aféra pomůže váš vztah vylepšit. To jsou některé z největší mýtů, které se tradují o nevěře a podvádění.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle statistik má s mimopartnerským románkem zkušenost přibližně polovina lidí a nejčastěji si nevěrníci začnou něco s kolegyní (kolegou) v zaměstnání. I díky tomu se cítí být expertem na téma nevěry téměř každý. Obecně uznávané mýty však realitě neodpovídají.

1. mýtus: Nevěra prospěje vašemu vztahu, vrátí mu "šťávu"

Pokud je pro vás "dodání šťávy" ekvivalentem ničivého výbuchu, potom si buďte jisti, že nevěra vztahu "šťávu" zcela jistě dodá. Nicméně je nesmysl předpokládat, že by mohla vašemu partnerství jakkoli prospět.

"Za svoji kariéru jsem se ještě nikdy nesetkala s případem, že by nevěra vztahu pomohla," říká psycholožka Eva Malá.

"Jistě, jsou páry, které nevěru úspěšně překonají a dokážou k sobě najít cestu zpátky. Nicméně ani případné změny v jejich chování nejsou způsobeny nevěrou, ale právě snahou zachovat stávající vztah. Zkušenost s nevěrou tuto snahu naopak značně komplikuje."

2. mýtus: Podvádějící nejsou spokojeni v současném vztahu/nemilují svou partnerku

Podle psychologů nemá nevěra a spokojenost ve vztahu nebo míra lásky, kterou pociťujete ke své partnerce, vůbec žádnou souvislost. Vůči touze a sexuálnímu vzrušení není imunní ani zamilovaný člověk. A naopak i ta nejzamilovanější osoba prožívá okamžiky, kdy cítí vůči své drahé polovičce vztek a negativní emoce.

Potvrzují to i slova psycholožky: "Rozhodně se nedá říci, že pokud vztah prochází momentální krizí, už se partneři nemilují. Lidské city nejsou černobílé a každý má nárok na jejich výkyvy." To, že vás vaše partnerka podvedla s vnadným instalatérem, tedy ještě neznamená, že vás už nemiluje.

3. mýtus: Nevěra je vždy o sexu

I když sex hraje ve většině aférek důležitou, nebo přímo zásadní, roli, přibližně v pětině případů je nevěra postavená pouze na sdílených citech. Emoční nevěra, tedy spojení mezi lidmi založené na hluboké vášni a pocitu sdílení, je přitom největší zátěží, které může vztah čelit.

Podle výzkumu, který zpracovali na univerzitě v New Yorku, začne víc než osmdesát procent afér jen jako přátelství, většinou mezi kolegy z práce (nevěru s kolegou absolvuje polovina nevěrných žen a víc než šedesát procent nevěrných mužů).

Stopy po nevěře se vyčistit dají, s jejími následky se ale budete vyrovnávat obtížněji

4. mýtus: Příčinou nevěry je vždy partner/partnerka

"Je pravda, že ženy se obvykle dopouštějí nevěry častěji, pokud jsou v partnerství dlouhodobě nespokojené," tvrdí psycholožka. "Na druhé straně, pro muže není v případě nevěry nespokojenost ve vztahu tolik podstatná."

Její slova potvrzují výsledky zmíněného výzkumu, podle nichž je téměř šedesát procent nevěrných mužů ve svém vztahu velmi spokojených. To samé však tvrdila jen přibližně třetina žen.

5. mýtus: Muži podvádějí víc než ženy

V minulosti mezi nevěrníky převažovali skutečně muži (nebo se k tomu alespoň ochotněji přiznávali), současné statistiky však dokazují, že poměr sil mezi nevěrnými se vyrovnává (nevěry se údajně dopouští 46 procent žen a 62 procent mužů).

Podle odborníků je to pravděpodobně způsobeno tím, že ženy se stále více osamostatňují, mají vlastní zaměstnání a jsou finančně nezávislé. Navíc díky své kariéře a životnímu stylu potkávají mnohem víc mužů a mají k nevěře více příležitostí.

6. mýtus: Kdo byl jednou nevěrný, "zahne" kdykoli znovu

"To je typické černobílé tvrzení, které však nemá žádné opodstatnění," konstatuje Eva Malá. "To, že člověk udělal jednou chybu, v žádném případě neznamená, že není schopný poučit se a kdykoli ji znovu zopakuje."

Jestliže jste se své partnerce rozhodli odpustit nevěru, začněte s čistým štítem a rozhodně se k minulému prohřešku nevracejte ani v narážkách.

7. mýtus: Nevěra vede vždy k rozvodu

"Nevěra samozřejmě může vztah nenapravitelně poškodit a zničit, ale stejně tak ji může pár překonat a fungovat kvalitně dál. Záleží jen na partnerech, jak se k tomuto problému postaví," vysvětluje psycholožka.

Samozřejmě, jde o nepříjemnou a složitou situaci, nicméně záleží jen na vás, zda jí dokážete čelit a odpustit prohřešek, nebo zda budete nevěru vnímat jako neodpustitelný hřích.

Autoři:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

VIDEO: Budujeme funkční sílu, která si rozumí se zdravím, říká instruktor

Pavel Macek je prvním certifikovaným instruktorem systému StrongFirst v Česku.

Sílu neodděluje od správného pohybu a fyzickou kondici od dlouhodobého zdraví. „Fitness by mělo znamenat, že vše je...

Další z rubriky

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz