Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sedm největších mýtů o nevěře

aktualizováno 
Podvádějí ji jen ti, kteří nejsou v současném vztahu šťastní. Nevěra musí nutně vést k rozchodu. Aféra pomůže váš vztah vylepšit. To jsou některé z největší mýtů, které se tradují o nevěře a podvádění.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Podle statistik má s mimopartnerským románkem zkušenost přibližně polovina lidí a nejčastěji si nevěrníci začnou něco s kolegyní (kolegou) v zaměstnání. I díky tomu se cítí být expertem na téma nevěry téměř každý. Obecně uznávané mýty však realitě neodpovídají.

1. mýtus: Nevěra prospěje vašemu vztahu, vrátí mu "šťávu"

Pokud je pro vás "dodání šťávy" ekvivalentem ničivého výbuchu, potom si buďte jisti, že nevěra vztahu "šťávu" zcela jistě dodá. Nicméně je nesmysl předpokládat, že by mohla vašemu partnerství jakkoli prospět.

"Za svoji kariéru jsem se ještě nikdy nesetkala s případem, že by nevěra vztahu pomohla," říká psycholožka Eva Malá.

"Jistě, jsou páry, které nevěru úspěšně překonají a dokážou k sobě najít cestu zpátky. Nicméně ani případné změny v jejich chování nejsou způsobeny nevěrou, ale právě snahou zachovat stávající vztah. Zkušenost s nevěrou tuto snahu naopak značně komplikuje."

2. mýtus: Podvádějící nejsou spokojeni v současném vztahu/nemilují svou partnerku

Podle psychologů nemá nevěra a spokojenost ve vztahu nebo míra lásky, kterou pociťujete ke své partnerce, vůbec žádnou souvislost. Vůči touze a sexuálnímu vzrušení není imunní ani zamilovaný člověk. A naopak i ta nejzamilovanější osoba prožívá okamžiky, kdy cítí vůči své drahé polovičce vztek a negativní emoce.

Potvrzují to i slova psycholožky: "Rozhodně se nedá říci, že pokud vztah prochází momentální krizí, už se partneři nemilují. Lidské city nejsou černobílé a každý má nárok na jejich výkyvy." To, že vás vaše partnerka podvedla s vnadným instalatérem, tedy ještě neznamená, že vás už nemiluje.

3. mýtus: Nevěra je vždy o sexu

I když sex hraje ve většině aférek důležitou, nebo přímo zásadní, roli, přibližně v pětině případů je nevěra postavená pouze na sdílených citech. Emoční nevěra, tedy spojení mezi lidmi založené na hluboké vášni a pocitu sdílení, je přitom největší zátěží, které může vztah čelit.

Podle výzkumu, který zpracovali na univerzitě v New Yorku, začne víc než osmdesát procent afér jen jako přátelství, většinou mezi kolegy z práce (nevěru s kolegou absolvuje polovina nevěrných žen a víc než šedesát procent nevěrných mužů).

Stopy po nevěře se vyčistit dají, s jejími následky se ale budete vyrovnávat obtížněji

4. mýtus: Příčinou nevěry je vždy partner/partnerka

"Je pravda, že ženy se obvykle dopouštějí nevěry častěji, pokud jsou v partnerství dlouhodobě nespokojené," tvrdí psycholožka. "Na druhé straně, pro muže není v případě nevěry nespokojenost ve vztahu tolik podstatná."

Její slova potvrzují výsledky zmíněného výzkumu, podle nichž je téměř šedesát procent nevěrných mužů ve svém vztahu velmi spokojených. To samé však tvrdila jen přibližně třetina žen.

5. mýtus: Muži podvádějí víc než ženy

V minulosti mezi nevěrníky převažovali skutečně muži (nebo se k tomu alespoň ochotněji přiznávali), současné statistiky však dokazují, že poměr sil mezi nevěrnými se vyrovnává (nevěry se údajně dopouští 46 procent žen a 62 procent mužů).

Podle odborníků je to pravděpodobně způsobeno tím, že ženy se stále více osamostatňují, mají vlastní zaměstnání a jsou finančně nezávislé. Navíc díky své kariéře a životnímu stylu potkávají mnohem víc mužů a mají k nevěře více příležitostí.

6. mýtus: Kdo byl jednou nevěrný, "zahne" kdykoli znovu

"To je typické černobílé tvrzení, které však nemá žádné opodstatnění," konstatuje Eva Malá. "To, že člověk udělal jednou chybu, v žádném případě neznamená, že není schopný poučit se a kdykoli ji znovu zopakuje."

Jestliže jste se své partnerce rozhodli odpustit nevěru, začněte s čistým štítem a rozhodně se k minulému prohřešku nevracejte ani v narážkách.

7. mýtus: Nevěra vede vždy k rozvodu

"Nevěra samozřejmě může vztah nenapravitelně poškodit a zničit, ale stejně tak ji může pár překonat a fungovat kvalitně dál. Záleží jen na partnerech, jak se k tomuto problému postaví," vysvětluje psycholožka.

Samozřejmě, jde o nepříjemnou a složitou situaci, nicméně záleží jen na vás, zda jí dokážete čelit a odpustit prohřešek, nebo zda budete nevěru vnímat jako neodpustitelný hřích.

Autoři:Nejčtenější

Nebezpečná masturbace: v Německu stojí život sto lidí ročně

Cesta za orgasmem může být i velmi nebezpečná.

V lékařských záznamech za sebou nechávají zápis „úmrtí kvůli autoerotice“. Ano, i touha po co nejintenzivnějším...

VIDEO: Splašky v puse, červi a tuk. Omdléval jsem při čištění kanálů

Nejužší stoky mají 60 na 110 centimetrů, musíte se v nich plazit a přitom ještě...

Nejen splašky, ale i červi, kameny nebo hroudy tuku. To všechno plave v pražské kanalizaci. Každý den proto vstupuje do...Rapeři v ringu. Marpo vyslyšel Rytmusovu výzvu a utká se s ním

Velký zápas. Duel mezi Marpem a Rytmusem znamená velké peníze a velkou...

„Takže Marpo, vyzývám tě na boxerský zápas,“ zaznělo z jednoho rohu pomyslného ringu. „Přijímám – a začni trénovat,...

Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

Poslední jídla odsouzenců: narozeninový dort, steaky i živočišné uhlí

Francis „Two Gun“ Crowley (uprostřed) byl popraven za vraždu policisty 25....

Někomu stačí káva, spokojil se s ní například vrah a prodavač lidského masa Fritz Haarman. Jiní si žádají před...

VIDEO: Park plný penisů. Korejská atrakce oslavuje sexualitu a plodnost

V parku Haesindang jsou penisy mnohých barev i velikostí. O samotě, nebo ve...

Padesát soch ve tvaru penisu je unikátem. Mají podobu totemů, laviček, lamp, zvonů, v některých jsou vyřezaná znamení...

Čech prodal Eiffelovu věž. Viktor Lustig inovoval klasický podvodný trik

„Nejslizčí fixlař, který kdy žil.“ Tak popsali tajní agenti českého podvodníka...

Na začátku se králík v pytli měnil v kočku, později se prodávaly falešné zlaté cihly nebo housle od Stradivariho. Onen...

Najdete na iDNES.cz