Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šestaosmdesátiletý surfař: Než vlezu na prkno, odhodím berle

aktualizováno 
Surfaři nestárnou, říká se. Šestaosmdesátiletý matador Jaroslav Beneš je toho dokladem. S windsurfingem začal v roce 1983, bylo mu přesně šedesát let. Je to příjemný sport, žádná dřina, vysvětluje.

Jaroslav Beneš surfuje i ve svých šestaosmdesáti | foto: Jan Šilhavý

K jezeru kráčí starý šaman. O berlích si razí cestu proti větru. Pomocníci mu přinášejí posvátné prkno a plachtu. Šaman odhazuje berle a vchází do vody.

Zvedne plachtu, pod kterou vklouzne vítr. Zadní nohou si srovná prkno, přizvedne oplachtění a nechá se vytáhnout nahoru. Prkno se rozjede, šaman odpadne po větru a prkno se rozletí po hladině. Nohy do poutek a tělo do trapézu. Dokonalý skluz a díkůvzdání bohu větru…

Tak nějak by mohl znít zápis v knize starých surfařských bájí a pověstí. Žádná taková ale neexistuje – a tahle scéna se odehrála u nás, na Nechranické přehradě. A oním šamanem je surfařská legenda Jaroslav Beneš.

Nenápadný, středně vysoký šlachovitý chlapík v kšiltovce, s ošlehanou a opálenou tváří a pevným stiskem ruky. Hádal bych mu jen něco přes sedmdesát.

S windsurfingem se potkal před šestadvaceti lety. "Do té doby jsme s manželkou dělali kanoistiku, ale chtěl jsem zkusit něco jiného," vypráví.

"Někdo přivezl z Rakouska prkno, tak jsem to okukoval, nechali mě se na něm svézt, bylo to nezvyklé, ale za pár hodin už jsem se na něm udržel. Zalíbilo se mi to, byla kolem toho dobrá parta. Začínali jsme na tehdejších dlouhých prknech s kačenou."

Rozjezdil se, zkoušel různé revíry, aby došel k závěru, že Nechranice jsou opravdu nejvhodnější.

Jaroslav Beneš surfuje i ve svých šestaosmdesáti

"Pomalu jsem zapomněl na kanoistiku, prodal jsem loď a koupil si windsurfing. Teď už je to pětadvacet let, co sem jezdíme. Máme tady karavan a trávíme tu podstatnou část léta."

Postupně se vypracoval, zvládl jízdu ve větru o síle 5-6 m/s, pak v 10 m/s, naučil se vodní start.

Z Nechranic do světa

Následovaly výjezdy do tehdejší NDR, kde se smělo surfovat jen v uzavřených zátokách. Na volném moři hlídkovaly rychlé "endéerácké" nebo ruské čluny: v oné šílené době se totiž dvěma východoněmeckým surfařům podařilo ujet do Dánska. (Dostali se tak na svobodu i na titulní stranu západoněmeckého časopisu Surf.)

"Jezdili jsme do Greifswaldské zátoky, tam hlídali Rusové. Když jsme již takřka vyjížděli na otevřené moře, přijela rychlá loď s jasným pokynem: Davaj nazad! Vln jsme si tedy moc neužili," lituje Jaroslav Beneš.

Následovaly výjezdy do Polska a Chorvatska a postupná výměna vercajku za modernější. "Vzpomínám, jak mi prodavačka v Praze v Pragoimpu rozmlouvala nákup jugoslávského prkna Condor s tím, že je to spíše pro ty mladší," popisuje Jaroslav Beneš s úsměvem.

Odpověděl prý, že to zkusí. "No, jak myslíte. Ale já vás varovala," odvětila výhrůžně.

Voda konzervuje

"Nesmím se fyzicky namáhat, mám potíže s kolenem a kyčlemi, já ale windsurfing nepovažuju za fyzickou námahu, pokud se nejezdí vyloženě v extrémních podmínkách," přenáší se Jaroslav Beneš do současnosti. "Je to příjemný sport, žádná dřina."

Jaroslav Beneš surfuje i ve svých šestaosmdesáti

To je pravda – windsurfing je jeden z mála sportů, v nichž hraje prim technika a správné používání vhodného vybavení. Na prkně se stírají věkové rozdíly. Fyzická síla není až tak důležitá. Ten správný skluz, při němž se vyplavuje adrenalin, má základ v dobré technice.

"Voda konzervuje," tvrdí surfaři. A dělají vše pro to, aby to dosvědčili.

Na březích jsem viděl neskutečné postavičky. Různě pohmožděné, nastydlé nebo nemocné surfaře s končetinami omotanými lepicí páskou a požírající nejrůznější léky… ve vodě se ale všichni jako zázrakem zmátožili.

Jaroslav Beneš nad nimi všemi ční jako skutečný šaman.

"Chtěl bych to letos ještě zkusit," uvažuje nahlas Jaroslav Beneš. "Voda nadlehčuje. Musím jen jít, holt, do slabšího větru. Sedět tady se mi moc nechce, to je otrava. Uvidíme."

Autoři:


Nejčtenější

Sexuchtivá, upřímná, náladová: seznamte se s MOgirl Nikol

Mám ráda nezávislost, kritický rozum a etický přístup ke zvířatům, říká MOgirl...

Na pět přívlastků, které ji charakterizují, se zeptala člověka, který je pro ni důležitý a zná ji. Jeho verdikt zněl:...

Všichni jste sériový vrah. Jak bývalý astrolog zesměšnil horoskopy

První horoskopy měly čtvercovou podobu. Tento patřil francouzskému králi Louisi...

Na horoskopy dodnes věří čtvrtina populace západního světa, prim hraje Amerika. Vytrvale jim důvěřuje přes 35 procent...OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Nefungující segregace: sídliště Pruitt-Igoe se stalo peklem pro chudé

Segregované sídliště pro chudé nebylo řešením, stalo se vězením svých obyvatel...

Cílem bylo napěchovat chudé na jedno betonové sídliště. Vyčistit od nich město. Projekt založený na rasismu a segregaci...

Hodiny jeho práce smyje déšť. Život je taky jen dočasný, říká umělec

Sklad pro Sněhurku, Mogilovo, Bulharsko: Malba vznikla v prostorách vinařství...

Jezdí po světě a maluje na zdi a chodníky. Jeho projekty vedou diváky k úžasu, ale také nutí přemýšlet nad smyslem...

Další z rubriky

Světový rekordman i zázračný mladík: nejlepší skokani Highjumpu 2018

Highjump 2018

I letos přijede světová elita. V zatopeném lomu v Hřiměždicích u Příbrami poměří přední cliffdiveři planety síly při...

Sebevědomý lev jsem proto, že makám a nepodvádím, říká Terminátor Karlos

Karlose „Terminátora“ Vémolu zpovídal Jakub „Buba“ Ouvín pro pořed televize...

Lvi žerou první, zní jeho heslo, má ho ostatně vytetované na ruce. A není pochyb, že on sám se mezi lvy počítá....

VIDEO: Mistři světa vzali na raft reportéra. Začal se topit

Reporér iDNES.tv usedl do raftu s mistry světa. Skončilo to dramaticky.

Říkají o sobě, že nejsou profesionálové. Rafting mají členové RK Troja jako koníček. Přesto dokázali vyhrát mistrovství...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz