Parkourový workshop v Jihlavě pořádal tým Urban Sense.

Parkourový workshop v Jihlavě pořádal tým Urban Sense. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Salta, skoky, přemety. Do Jihlavy se sjeli nadšenci do parkouru

  • 1
Nadšenci do parkourového skákání z celého Česka se v sobotu sjeli do Jihlavy. S nápadem uspořádat workshop a podělit se tak o své zkušenosti přišel jeden z členů jihlavského parkourového týmu Urban Sense, který je současnou špičkou tohoto sportu v Česku.

Nápad uspořádat vůbec první workshop, kde zkušení parkouristé své dovednosti předávají dál, se zrodil v hlavě jednadvacetiletého Jakuba Dohnala, jednoho z osmi členů Urban Sense.

Urban Sense

Na parkurové scéně je Urban Sense třetím rokem a patří ke špičce parkouru v Česku. Zakladatelé týmu jsou z Jihlavy, své členy má osmičlenný tým ale i třeba v Šumperku, Říčanech, či u Mladé Boleslavi. "Urban Sense je složen z lidí, kteří se parkouru věnují nejdéle v Čechách a snaží se s tím někam dostat," řekl člen týmu Jakub Dohnal.   

"Je spousta lidí, kteří s parkourem teprve začínají. Aby měli správné základy, neničili si tělo a pokud možno se i co nejméně zraňovali, tak nás napadlo udělat workshop, kde naučíme správné základy, jak parkour dělat efektivně a bezpečně," řekl Dohnal.

Zhruba třicítka nadšenců do parkourového skákání tak v tělocvičně jihlavské Sokolovny vedle Horáckého zimního stadionu metala mimo jiné salta, přemety, kotrmelce a další parkourové kousky. 

Právě v jihlavské Sokolovně část týmu Urban Sense běžně trénuje. "V Jihlavě máme své zázemí, tady tým Urban Sense vznikl, tak jsme chtěli úvodní parkourový workshop udělat tam, kde to všechno začalo," vysvětlil Dohnal žijící v Šumperku, kterému přátelé přezdívají Jim.

"V tělocvičně můžeme trénovat například i dvojitá salta, při kterých by běžně venku hrozilo velké zranění, to je nutné vypilovat a teprve při dokonalém zvládnutí techniky je možné s ním jít i ven," vysvětlil zakladatel týmu Urban Sense Jan Hanko.

A jak trénink pod taktovkou Urban Sense probíhal? "Začali jsme rozcvičkou, ukázali, jak se správně protáhnout a zahřát, pak jsme trénovali od základů, jako jsou dopady a přeskoky přes překážky. Účastníky workshopu jsme rozdělili do skupin, protože někteří už trénují déle a mají tak více zkušeností," nastínil samotný trénink Dohnal. 

Pro první workshop pak tým Urban Sense přizval i výživového poradce, který přednášel o tom, jak je strava a její doplňky při tomto sportu důležité.

Parkouru se věnují i dívky

Jihlavského parkurového workshopu se zúčastnily zhruba tři desítky vyznavačů tohoto sportu z různých míst republiky. "Čekali jsme větší účast, počítali jsme s návštěvou až šedesáti lidí," přiznal Dohnal. 

Přesto na "soustředění" vyznavačů parkouru vládla spokojenost. "Naučil jsem se front flip, salto dopředu, celkově workshop byl nad moje očekávání," hodnotil kladně setkání šestnáctiletý Václav Kozlík, který přijel do Jihlavy ze Strakonic.

Mezi zájemci o parkour ale byly i tři dívky. Třeba šestnáctiletá Kateřina Švecová, která se věnuje parkouru asi rok a půl. Dříve se věnovala gymnastice. "Ta se v Jihlavě zrušila, už tady není oddíl, takže jsem přešla na parkour," dodala dívka na vysvětlenou. 

Zakladatel týmu Urban Sense plánuje společně se svým parkourovým týmem do budoucna i další workshopy. "Plánujeme workshopy rozjet každý měsíc v jiném městě. Zatím přemýšlíme kde, v úvahu připadají Praha, Ostrava, nebo třeba Plzeň," dodal Dohnal.