Románek na jednu noc: vyplatí se vám, nebo ne?

aktualizováno 
Nejspíš k němu přesvědčíte rozvedenou dámu, strategie zaměřená na romantiku vám při něm příliš nepomůže a hrozí riziko, že si z něj odnesete depresi. Seznamte se s možnostmi i riziky sexuálního úletu na jednu noc.

I sex na jednu noc má svá pravidla a úskalí. | foto: Profimedia.cz

Románek na jednu noc je tradičně vnímaný jako mužská záležitost. Ostatně když vědci v rámci výzkumu v roce 2009 požádali mladé muže a ženy, aby označili osoby, o nichž by byli ochotni uvažovat jako o variantě sexu na jednu noc, ukázalo se, že muži jsou mnohem méně vybíraví. Ženy uvažovaly téměř výhradně o atraktivních mužích, zatímco pánové byli ochotni zalaškovat si na jednu noc prakticky s kýmkoli.

Nicméně průzkum z roku 2010 naznačuje, že to s onou ženskou zdrženlivostí ve skutečnosti nebude tak horké. Podle něj má s románkem na jednu noc zkušenosti téměř polovina žen mezi dvaceti a čtyřiceti lety (jiné výzkumy uvádějí kolem čtyřiceti procent). Šestapadesát procent z nich přitom své zkušenosti nikdy nelitovalo. Na druhou stranu celá čtvrtina žen, které někdy svolily k sexu na jednu noc, poté podstoupila potrat. Právě nechtěné těhotenství je nejčastější příčinou toho, proč ženy románku na jednu noc litují, jako druhé v pořadí se umístilo emocionální trauma, následované pohlavními chorobami (těmi při sexu na jednu noc onemocnělo celých šestnáct procent žen ve věku od dvaceti do devětadvaceti let). Sex na jednu noc navíc není jen výsadou mladých žen, zkušenost s ním má i víc než třetina padesátnic.

Sport rozvedených

Zajímá vás, kdo z vašeho okolí by mohl být nejvhodnějším kandidátem na intimně strávenou noc? Průzkum z letošního roku tvrdí, že byste se měli poohlédnout po rozvedené ženě, protože sex na jednu noc vyhledávají především rozvedení (okusily ho dvě třetiny z nich). Největší šanci budete mít u ženy ve věku od pětadvaceti do pětatřiceti let (naopak pravděpodobnost, že se vám podaří k románku na jednu noc "zlomit" studentku vysoké školy, je ze všech nejmenší).

Výzkum z roku 2008 zase zjistil, že pro účely románku na jednu noc nemají muži problém snížit své nároky a spokojit se s nižším "standardem", než by požadovali u partnerek na dlouhodobý vztah. Ženy k náhodnému sexu přesvědčují nejčastěji za pomoci lichotek a komplimentů týkajících se jejich vzhledu. A na druhou stranu největší šanci máte u ženy, v níž dokážete vzbudit pocit, že je tou nejkrásnější bytostí na severní polokouli.

Zajímat by vás mohlo i to, že ženy při sexu na jednu noc neočekávají romantiku, ale preferují spíše vášeň. Údajně chtějí být spíše uchváceny než dobývány. Muži, kteří se snaží projevovat romanticky, mají v případě náhodného sexu mnohem menší úspěch než ti, kteří jdou přímo "na věc" a dávají průchod svým "jeskynním pudům".

Vztah, nebo deprese?

I když má románek na jednu noc poněkud špatnou pověst a jeho typickou charakteristikou je rozpačité ráno, v němž se každý z vás rozejde na jinou stranu, vědci tvrdí, že tomu tak být nemusí. Podle jejich závěrů neexistuje rozdíl mezi kvalitou vztahů, které začaly románkem na jednu noc, a těch, u nichž se páry propracovávaly k sexu postupem času. Na druhou stranu je potřeba říci, že výzkumy nepotvrdily obecně vžité přesvědčení, že ženy vnímají románek na jednu noc jako jakousi předehru k dlouhodobému vztahu.

Oproti tomu výzkum z letošního roku tvrdí, že aférka na jednu noc se může negativně odrazit na vašem psychickém zdraví. Podle jeho autorů zvyšuje náhodný sex o patnáct procent riziko deprese, o sedmnáct procent riziko rozvoje úzkostných poruch a o deset procent sníží váš pocit spokojenosti.

Autor:


Nejčtenější

Miluji kuře na paprice od mamky a pět knedlíků, říká MOgirl Lenka

Touhy, sny, plány mám, ale žiji současným dnem, říká MOgirl Lenka.

Podle vlastního soudu je neústupná, sebevědomá, energická. A nezastírá, že též tvrdohlavá a sarkastická. „Jsem taková,...

Každý je světec. Než ke mně přijde s kapavkou, říká dermatovenerolog

"Můj obor je vedle plastické korektivní dermatologie či kosmetologie popelkou...

Je to pohyb na tenkém ledu. Diagnóza pohlavně přenosné choroby je velmi intimní verdikt. I proto je většinou reakcí...VIDEO: Různé tváře orgasmu. Jinak vypadá v Evropě a jinak v Asii

Zřetelné výrazy obličeje interpretují bolest i potěšení napříč kulturami.

Bolest se do našich tváří vpisuje docela stejně, bez ohledu na to, z které části planety jsme. Orgasmus však nikoli. My...

Extrémní gastronomie: syrový mořský červ připomíná neklidný penis

Na pohled je to podivný tvor, způsob jeho konzumace bývá ještě bizarnější,...

Při procházce jihokorejským tržištěm je nepřehlédnete. Kádě s jejich bledě růžovými tělíčky přitahují pozornost. Na...

V tajze by se hodila mačeta i puška, říká Čech, který obletěl zeměkouli

Dva protagonisté české premiéry, pilot a propagátor českého národního...

Cílem jeho mise nebylo jen obletět jako první český pilot planetu. Též při ní zaznamenával české stopy ve světě. Aby...

Další z rubriky

Šlofík není lenošení. Dopřávejte si ho, pomáhá rozhodování

Šlofík pomáhá výkonnosti, tvrdí věda.

Není to lenost, není to pohodlnost. Schrupnout si po obědě je velmi racionální, zdravé, pragmatické rozhodnutí. Šlofík...

Extrémní gastronomie: syrový mořský červ připomíná neklidný penis

Na pohled je to podivný tvor, způsob jeho konzumace bývá ještě bizarnější,...

Při procházce jihokorejským tržištěm je nepřehlédnete. Kádě s jejich bledě růžovými tělíčky přitahují pozornost. Na...

Nezapomeňte zabít psíka: proč Britové kvůli válce vraždili mazlíčky

Británie své mazlíčky nejen masakrovala. Když panika opadla, přišla řada i na...

Veterináři měli kvůli druhé světové válce ve Velké Británii plné ruce práce. A byla to chmurná práce. Utráceli domácí...Najdete na iDNES.cz