Románek na jednu noc: vyplatí se vám, nebo ne?

aktualizováno 
Nejspíš k němu přesvědčíte rozvedenou dámu, strategie zaměřená na romantiku vám při něm příliš nepomůže a hrozí riziko, že si z něj odnesete depresi. Seznamte se s možnostmi i riziky sexuálního úletu na jednu noc.

I sex na jednu noc má svá pravidla a úskalí. | foto: Profimedia.cz

Románek na jednu noc je tradičně vnímaný jako mužská záležitost. Ostatně když vědci v rámci výzkumu v roce 2009 požádali mladé muže a ženy, aby označili osoby, o nichž by byli ochotni uvažovat jako o variantě sexu na jednu noc, ukázalo se, že muži jsou mnohem méně vybíraví. Ženy uvažovaly téměř výhradně o atraktivních mužích, zatímco pánové byli ochotni zalaškovat si na jednu noc prakticky s kýmkoli.

Nicméně průzkum z roku 2010 naznačuje, že to s onou ženskou zdrženlivostí ve skutečnosti nebude tak horké. Podle něj má s románkem na jednu noc zkušenosti téměř polovina žen mezi dvaceti a čtyřiceti lety (jiné výzkumy uvádějí kolem čtyřiceti procent). Šestapadesát procent z nich přitom své zkušenosti nikdy nelitovalo. Na druhou stranu celá čtvrtina žen, které někdy svolily k sexu na jednu noc, poté podstoupila potrat. Právě nechtěné těhotenství je nejčastější příčinou toho, proč ženy románku na jednu noc litují, jako druhé v pořadí se umístilo emocionální trauma, následované pohlavními chorobami (těmi při sexu na jednu noc onemocnělo celých šestnáct procent žen ve věku od dvaceti do devětadvaceti let). Sex na jednu noc navíc není jen výsadou mladých žen, zkušenost s ním má i víc než třetina padesátnic.

Sport rozvedených

Zajímá vás, kdo z vašeho okolí by mohl být nejvhodnějším kandidátem na intimně strávenou noc? Průzkum z letošního roku tvrdí, že byste se měli poohlédnout po rozvedené ženě, protože sex na jednu noc vyhledávají především rozvedení (okusily ho dvě třetiny z nich). Největší šanci budete mít u ženy ve věku od pětadvaceti do pětatřiceti let (naopak pravděpodobnost, že se vám podaří k románku na jednu noc "zlomit" studentku vysoké školy, je ze všech nejmenší).

Výzkum z roku 2008 zase zjistil, že pro účely románku na jednu noc nemají muži problém snížit své nároky a spokojit se s nižším "standardem", než by požadovali u partnerek na dlouhodobý vztah. Ženy k náhodnému sexu přesvědčují nejčastěji za pomoci lichotek a komplimentů týkajících se jejich vzhledu. A na druhou stranu největší šanci máte u ženy, v níž dokážete vzbudit pocit, že je tou nejkrásnější bytostí na severní polokouli.

Zajímat by vás mohlo i to, že ženy při sexu na jednu noc neočekávají romantiku, ale preferují spíše vášeň. Údajně chtějí být spíše uchváceny než dobývány. Muži, kteří se snaží projevovat romanticky, mají v případě náhodného sexu mnohem menší úspěch než ti, kteří jdou přímo "na věc" a dávají průchod svým "jeskynním pudům".

Vztah, nebo deprese?

I když má románek na jednu noc poněkud špatnou pověst a jeho typickou charakteristikou je rozpačité ráno, v němž se každý z vás rozejde na jinou stranu, vědci tvrdí, že tomu tak být nemusí. Podle jejich závěrů neexistuje rozdíl mezi kvalitou vztahů, které začaly románkem na jednu noc, a těch, u nichž se páry propracovávaly k sexu postupem času. Na druhou stranu je potřeba říci, že výzkumy nepotvrdily obecně vžité přesvědčení, že ženy vnímají románek na jednu noc jako jakousi předehru k dlouhodobému vztahu.

Oproti tomu výzkum z letošního roku tvrdí, že aférka na jednu noc se může negativně odrazit na vašem psychickém zdraví. Podle jeho autorů zvyšuje náhodný sex o patnáct procent riziko deprese, o sedmnáct procent riziko rozvoje úzkostných poruch a o deset procent sníží váš pocit spokojenosti.

Autor:

Nejčtenější

Kalendář Pirelli 2019 se představil. Ženy v něm odhalují své sny

Fotografie Laetitie Casta se Sergejem Poluninem jsou nabité intimitou, vášní. A...

Žijí svými touhami, ambicemi, vášněmi. Mají sny, pracují na jejich naplnění. Jsou individualitami. Fotograf Albert...

Vlastnosti, které vám zajistí sex: věda odhalila, čím oslovíte ženy

Jak souvisejí osobnostní rysy a frekvence sexuálního života? Vědci nalezly...

Je to vůbec největší studie, která zkoumá vztah mezi osobnostními vlastnostmi a mírou sexu a počtem potomků. Tvrdí, že...

Líbání, sexy esemesky: muži a ženy se neshodnou, kde začíná nevěra

Příliš důvěrné polibky na večírku s cizí ženou? Pro polovinu mužů to není...

Dopustit se opilého líbání s někým cizím na večírku. Z nudy flirtovat na seznamovací aplikaci. Dopřát si intimní...

VIDEO: Svůdná těla, intimní hračky. Prahu navštívil erotický veletrh

V Praze se konal další ročník Erotického veletrhu

Erotické pomůcky, spodní prádlo, ale též šperky, afrodiziaka, moderní aplikace, které spojují erotiku s technologií....

Zkáza Franklinovy výpravy: mráz, beznaděj a kanibalismus

Někteří členové výpravy se rozhodli vydat pěšky na jih. Po prvních úmrtích se...

Měla to být výjimečná výprava plná objevů. Jenže britská Franklinova námořní expedice mířící do země arktického ledu...

Další z rubriky

Vlastnosti, které vám zajistí sex: věda odhalila, čím oslovíte ženy

Jak souvisejí osobnostní rysy a frekvence sexuálního života? Vědci nalezly...

Je to vůbec největší studie, která zkoumá vztah mezi osobnostními vlastnostmi a mírou sexu a počtem potomků. Tvrdí, že...

Atropia: americké vojáky připravuje na boj fiktivní země

Výcvik ve Fort Irwing má být co nejautentičtější.

Prašné ulice lemované domky, stánky s trhovci nabízejícími zboží. V davu halasících civilistů se však skrývá terorista....

Oslavuje ženskou krásu, sny, ambice. Kalendář Pirelli dražte 19. prosince

Herečka a modelka Laetitia Casta představuje  ženu, která sní o umělecké dráze....

Skvostné fotografie, krásné a silné ženy i muži, působivé poselství. Kalendář Pirelli pro rok 2019 se stal zásluhou...

Najdete na iDNES.cz