Spokojenost po sexu trvá až dva dny, říká věda.

Spokojenost po sexu trvá až dva dny, říká věda. | foto: Profimedia.cz

Sex nás uspokojí na další dva dny, zjistili vědci

  • 13
Již dávno se ví, že za ni můžeme děkovat endorfinům a oxytocinu. Netušili jsme však, jak dlouho spokojená nálada, ono slastné doznívání, po milostném aktu trvá. První studie svého druhu tvrdí, že osmačtyřicet hodin. A vědci dokonce vědí proč. Má to evoluční smysl.

Američtí vědci vyšli z obecně sdíleného předpokladu, že sex hraje klíčovou roli jako pojivo svazku. Jenže si položili jednoduchou otázku: Každý den mu dvojice neholdují, jak dlouho tedy jeho „tmelící“ účinek funguje? Kolik dnů po hrátkách pocit spřízněnosti a dobré nálady vydrží?

Andrea Meltzerová z floridské univerzity si vzala k ruce data ze dvou výzkumů, které pokrývaly celkem 214 nově sezdaných párů. Detaily svého partnerského života na sebe museli respondenti a respondentky vyzradit v rámci čtrnáctidenního sledování, při němž si do deníčku každou noc zapisovali, zda měli s partnerem sex. Kromě toho však měli na stupnici od jedné do sedmi vyjádřit, jak byli onoho dne spokojení se svým sexuálním životem, se svým partnerem, se vztahem a manželstvím. Partneři rovněž prošli třemi testy ohledně kvality manželství. Jeden se konal na začátku studie, další dva čtyři až šest měsíců po jejím ukončení.

Účastníci výzkumu měli během oněch dvou týdnů v průměru čtyři sexuální akty. Jde-li o sexuální uspokojení, překvapení nepřinesl fakt, že bylo největší v den, kdy k milování došlo. Samozřejmě. Překvapující však bylo zjištění, že onen efekt trval, podle subjektivního hodnocení účastníků, zhruba plné dva dny.

Osmačtyřicet hodin souzní s lidskou biologií

Vědci přitom soudí, že to má vysvětlení, a odkazují k evoluční teorii. Floridský výzkum o délce trvání sexuálního uspokojení byl sice pionýrský, předchozí výzkumy však potvrdily, že příliš častý sex přirozeně zmenšuje koncentraci mužského spermatu, ta se však obnoví třetího dne.

Ono dvoudenní doznívání uspokojení může mít evoluční roli, jeho úkolem může být udržet partnery spolu, aby se mužova interní sperma-banka obnovila a zvýšily se šance na otěhotnění. A to je podle vedoucí studie na výzkumu nejvíc fascinující. Prokázal, že mentální projevy sexu jsou perfektně synchronizované s lidskou biologií.

„Osmačtyřicet hodin je zhruba doba, kdy se maximalizují šance na otěhotnění, kterou potřebuje sperma, aby jeho koncentrace dosáhla maximální hladiny, a do kdy je v ženiných reprodukčních orgánech sperma aktivní,“ popisuje Meltzerová. A shrnuje, že časový rozvrh kognitivních následků sexu, jako je uspokojení, je zcela sehraný s jeho biologickými implikacemi.

Autoři studie vydané v magazínu Psychological Science připomínají, že páry, které vykazovaly vyšší hladiny uspokojení po uplynutí dvou dnů, vykazovaly též vyšší dlouhodobou spokojenost se vztahem. A vědci již ví i to, na co se zaměřit příště. Zajímá je, jak na tom jsou homosexuální páry. A rovněž chtějí zjistit, zda vyšší hladina uspokojení po sexu může předurčit, zda si budou partneři věrní.