Věda vzdává hold romantickému aspektu sexuálních hrátek.

Věda vzdává hold romantickému aspektu sexuálních hrátek. | foto: Profimedia.cz

Sex přináší štěstí. Jenže orgasmem to není

  • 12
Je to poetické zjištění, potěší ctitele romantiky. Věda potvrdila, že sex je tak oblíbenou disciplínou proto, že nás dělá šťastnými. To jsme věděli. Autoři aktuální studie však dodávají, že to není díky orgasmu a hedonistickému aspektu intimních hrátek. Může za to podle nich mazlení. Blaží nás pocit sounáležitosti, říkají.

Rozhodli se navázat na předchozí studie, které doložily vliv dobrého sexuálního života na pocit spokojenosti. Jednou z nich byla například nedávná práce týmu Amy Muisové z Torontské univerzity, která se dokonce pokusila změřit onen pocit štěstí penězi. Zjistila, že rozdílu mezi sexem jednou měsíčně a jednou týdně si lidé váží jako dodatečného příjmu 50 tisíc dolarů (to je asi 1,3 milionu korun) ročně.

Tentokrát se Muisová spolu s kanadskými kolegy a vědci ze švýcarské Fribourgské univerzity rozhodla jít hlouběji a zodpovědět na otázku, čím nás sex vlastně obšťastňuje. Výsledek překvapil nejen autory studie. Vyzněla-li totiž předchozí studie Muisové trochu cynicky, ta nová staví sex na romantický piedestal.

Jde o mazlení

Vědci měli k dispozici přes čtyři stovky respondentů a respondentek, převážně heterosexuální orientace. Prostřednictvím deníčků je zevrubně zpovídali ohledně jejich intimního života. Vyzvídali, jak často mají sex, kdy zažívali momenty něžnosti, kdy cítili k druhému intenzivní náklonnost, kdy byli prostoupeni pozitivními emocemi, jako je radost a spokojenost, jak se cítili obecně.

Více sexu se pojí s větším pocitem spokojenosti a s pozitivnějšími emocemi, zněl verdikt následné analýzy záznamů. Podrobnější zkoumání však odhalilo, že sex je příliš obecnou veličinou. Ke štěstí a spokojenosti vedl totiž pouze ten, který zahrnoval mazlení, něžnosti, polibky a jiné projevy náklonnosti a lásky. To ony produkují pozitivní emoce, sex slouží „jen“ jako zprostředkovatel, dá se zjednodušeně říci.

„Když lidé provozují sex, nehledají jen intimní spojení, ale zažívají více lásky, a to jak v okamžiku sexu, tak několik hodin poté,“ objasňují autoři studie. „Sex tedy není prospěšný pouze kvůli svým fyziologickým nebo hedonistickým následkům, ale též proto, že podporuje silnější a pozitivnější propojení s partnerem.“

Kanadsko-švýcarská studie je však jen dalším dílkem kaleidoskopu. Benefitů kvalitního sexuálního života je bezpočet. Neurovědec Adam Safron například zkoumal, jak rytmus sexuálního aktu rozkomíhává a udržuje v pohybu mozek, jak se vpisuje do frekvencí nervové oscilace. Došel tak k závěru, že sex je vlastně změněným stavem vědomí.

Studie zveřejněná v magazínu American Journal of Geriatric Psychiatry zase tvrdí, že sex prospívá paměti, rychlejšímu přemýšlení i schopnosti abstraktního uvažování, i když dodává, že to platí pouze pro nové vztahy. Jiný výzkum pak skládá oslavnou ódu na drsné praktiky jako BDSM. Podle něj nabízejí lidské mysli totéž jako meditační techniky minndfulness.