Sex s vaší ex nemusí být destruktivní. Průkopnická studie boří mýtus

aktualizováno 
Dlouho se to tradovalo jako železné pravidlo: nespěte se ženou, s níž jste se rozešli. Sex oddálí vyrovnání se s rozchodem. Pionýrská studie nyní podrobila letitý imperativ testu. A překvapivě zjistila, že sex s bývalou přítelkyní nemusí procesu přijetí rozchodu škodit.

Sex po rozchodu možná není prohřešek, jak se dosud myslelo. | foto: Profimedia.cz

Mnohdy je to vemlouvavé lákání. Emocionální rozdíly dovedly vztah k rozchodu, ale fyzická náklonnost někdejší partnery stále svádí do postele. Jde přece jen o sex. Všechna doporučení odborníků před oním lákáním varovala – a možná se pletla. Studie vydaná v magazínu Archives of Sexual Behaviour totiž tvrdí, že příležitostné intimní hrátky nestojí smíření s ukončením vztahu v cestě.

Chtěli sex a cítili se po něm lépe. I po rozchodu

Studie shledala, že sex po rozchodu vyhledávají bývalí partneři, kteří na sebe navzdory rozpadu svazku stále myslí. To není překvapivé zjištění. Zaskočí však závěr výzkumu, podle něhož je to nežene do náruče smutku, úzkosti nebo deprese. „Ve skutečnosti se ve všedním životě cítili pozitivněji,“ shrnuje studii tisková zpráva na serveru Science Daily. A server Big Think cituje vedoucí studie Stephanii Speilmannovou z Wayne State University, podle níž bychom měli svůj přístup k tématu přehodnotit.

K závěrům její tým dospěl na základě dvou pokusů. Při prvním dobrovolníci vyplňovali každý den po dobu dvou měsíců po rozchodu dotazník, který vyzvídal, jak se onoho dne cítili, jak jsou emocionálně blízko svému někdejšímu protějšku a zda se s ním pokusili o sexuální kontakt. Druhá anketa se zajímala právě o pokusy o sex, zda byly úspěšné a jak si jsou bývalí partneři stále emocionálně blízcí.

Výsledky odhalily, že snaha většiny z těch, kteří o sex po rozluce usilovali, byla úspěšná. Intimních chvil v posteli se dočkali. Výzkum však ozřejmil, že jim to neztížilo vypořádání s rozchodem. Naopak, uvolnilo to cestu pozitivnějším pocitům.

Příliš krátká doba

Spielmannová přitom nezastírá, že její práce, která si vzala k ruce 113 dobrovolníků, je pouze předběžným výzkumem. Podtrhuje však podle jejích slov, jak pestré mohou být způsoby, jak se lidé z rozchodů zotavují, a volá po zkoumání v delším časovém úseku.

Právě krátký časový interval je značným limitem studie podle vztahového poradce Gurpreeta Singha, jehož se na názor ptal server Huffington Post. Závěry studie však bere s rezervou nejen proto. Sex po rozchodu totiž zkrátka vyvolává očekávání a ztěžuje odloučení. „Spaní s bývalým partnerem udržuje spojení naživu. Mezi vaším emocionálním vkladem a očekáváními je rozdíl. V dlouhodobém horizontu, a tím se autoři nezabývali, se pocity mohou měnit a s nimi i očekávání obou partnerů,“ vysvětluje.

V britské mutaci serveru Huffington Post s ním souhlasí Suzi Godsonová. „Sex s ex může znovu zažehnout oheň. Jenže ráno bude všechna zátěž, která vás srazila k zemi, zase zpět,“ varuje. A v listu Washington Post sexuální poradkyně Allison Moonová podotýká, že po rozchodu procházíme detoxem. A že sex není metadon, ale droga sama. „A když budete chodit k dealerovi, závislosti se nezbavíte,“ zdůrazňuje.

Autoři:

Nejčtenější

VIDEO: Takový je osud plastu ze žlutých popelnic. Půlka končí na skládce

Díky třídicí lince a jejím pracovnicím dokážeme plasty recyklovat. I když ne...

Když vyhodíme plastový výrobek do třídicího kontejneru, máme dobrý pocit. Reportér iDNES.tv Matěj Smlsal vyrazil do...

Prodávám v sexshopu a baví mě to, říká MOgirl Lucka

MOgirl Lucka miluje tetování a sama ráda kreslí.

Původem je holka z vesnice, po zastavení v Praze však skončila v Liberci. A zamilovala si ho. Plánuje vysokoškolské...

Hon na tygra: jak britský technik ulovil Hitlerův smrtící tank

Tiger měl renomé nezničitelného tanku.

Mezi spojeneckými vojáky vzbuzoval paniku. Oprávněně. Nacistický tank Tiger, šedesátitunové monstrum, se zdál...

Chlapi nejsou snadná kořist, říká domina a striptérka Majkelína

Majkelina

Je striptérkou, jako rázná domina má sadomasochistický projekt, se svou přítelkyní vystupuje jako bondage modelka. Pro...

Koně ve městě: když se světové metropole topily v hnoji

Zašlý půvab starých časů. Jenže koně ve městě znamenali problém.

Byl to problém, který narůstal. Čím více lidí žilo ve městě, tím více koní bylo zapotřebí k jejich přepravě. Nevábný...

Další z rubriky

Studie o intimním životě mužů: první sex mají v průměru v 18 letech

První se si muži dopřávají v průměru v osmnácti letech, tvrdí výzkum.

Trvala po dva roky a vědci při ní vyzpovídali přes 12 tisíc mužů. Zajímal je jejich vstup do sexuálního života, jejich...

Ohledně sexu se velmi pleteme a nejvíc v tom, kolik ho mají ženy

Muži si myslí, že ženy mají sexu víc, než kolik ho mají v realitě.

Mohou za to naše křehká ega a také to, jak jsou ženy představovány v médiích a kultuře obecně. Následkem jsou...

Upalujeme, abychom nabrali ovečky. Studie vysvětluje čarodějnické procesy

Čarodějnické procesy zasáhly na 80 tisíc žen, polovina z nich za ně zaplatila...

Kdo upálí víc čarodějnic, je lepší ochránce lidí. A bude mít víc věřících. Středověké hony na čarodějnice byly...

Najdete na iDNES.cz