Vaše ex: pokušení, nebo uzavřená kapitola?

aktualizováno 
Bývalí partneři a partnerky jsou nezapomenutelnou kapitolou našeho života. Ať už s nimi vycházíme po dobrém, nebo si vzájemně nemůžeme přijít na jméno, formují všechny naše budoucí vztahy a nikdy už je nedostaneme z hlavy.

Sex s bývalou partnerkou je mezi mladými lidmi častější, než by se zdálo. | foto: Profimedia.cz

Pokud lze věřit příspěvkům v internetových diskusích, internet je plný lidí, kteří mají naprosto jasno v tom, že sex s bývalým partnerem/partnerkou není dobrý nápad, nikdy to nemůže dělat dobrotu, a rozhodně by nedoporučovali komplikovat si tím vztahy. Na druhou stranu je však podle vědců sex s bývalými partnery naprosto běžnou záležitostí, s níž má zkušenost celá řada lidí.

Výzkum z letošního roku ukázal, že zejména mezi dospívajícími a mladými dospělými je sex s ex zcela běžný. Má s ním zkušenost víc než čtvrtina lidí ve věku od sedmnácti do čtyřiadvaceti let. Víc než polovina z nich navíc souložila s ex v době, kdy měla paralelní vztah s někým jiným.

Výzkum z předchozího roku dokonce zjistil, že se svým/svou ex se někdy vyspalo sedmačtyřicet procent dospělých. Většinou k tomu dojde pod vlivem alkoholu nebo po flirtování po internetu (ať už na sociálních sítích, chatu nebo po e-mailu).

Jestli jste však přesvědčeni o tom, že pokud svou bývalku přesvědčíte, aby se s vámi vyspala, získáte jí tím automaticky zpátky, raději to ještě přehodnoťte. Jen necelá polovina z těch, kteří si vyzkoušeli sex s ex, se k němu/ní vrátila zpátky a podařilo se jim znovu na svůj předchozí vztah navázat. Většina z nich dokonce popisuje návrat k ex jako zklamání s nešťastným koncem. Autoři studie na základě získaných poznatků sex s ex spíše nedoporučují kvůli jeho negativnímu vlivu na psychiku i formování vztahových hranic a pravidel.

Odvolávají se i na výzkumy provedené v minulosti, které například zjistily, že lidé, kteří si své bývalé partnery nevymazali z Facebooku a dalších sociálních sítí, mají tendenci zůstávat na ně emočně napojení a nedokáží si od nich udržet patřičný odstup.

Raději do baru než na večeři

Pro ty, kteří mají ve "sbírce" bývalých vztahů samé odstrašující exponáty, bude zřejmě zklamáním kanadský výzkum z loňského roku. Ten totiž zjistil, že naše předchozí vztahy ovlivňují ty současné mnohem víc, než si většina z nás uvědomuje. Jednoduše řečeno, pokud máte z předchozích vztahů pozitivní zkušenost, budete ji přenášet i do všech dalších vztahů. Máte potom mnohem větší pravděpodobnost, že i vaše budoucí vztahy budou probíhat bez výraznějších problémů a traumat.

A naopak, negativní zkušenosti z minulých vztahů vám spolehlivě budou kazit a likvidovat i vztahy v budoucnu. Pokud vám tedy například bývalka nasadila parohy, budete podvědomě stejné chování očekávat i od všech ostatních žen. Budete podezíraví, nepříjemní a žárliví, což si samozřejmě jen málokterá žena bude chtít nechat líbit a začne vám oplácet stejnou mincí.

K zajímavému závěru dospěl i výzkum, který citoval Daily Mail. Podle něj je mnohem bezpečnější a lepší, pokud se se svou ex vydáte na drink do baru nebo na pivo do hospody, než když zajdete společně na večeři - pokud tedy nehodláte ohrozit svůj současný vztah. Vědci totiž zjistili, že společná večeře s ex probouzí v aktuálních partnerech mnohem větší žárlivost a je podvědomě vnímaná jako romantické rande. Kdežto pokud si spolu vyjdete jen na pivo, nebude to vaše současná přítelkyně vnímat jako ohrožení a existuje větší pravděpodobnost, že se to obejde bez větších scén.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Vyzkoušeli jsme první český nevěstinec se silikonovými pannami

Rebecca má mírně vyděšený výraz.

Netradiční nevěstinec otevřeli začátkem listopadu v centru Prahy. Na toho, kdo si přijde užít, čekají místo živých žen...

Sexuální závislost se šíří jako epidemie, varuje výzkum

O závislosti na sexu se vedou vědecké pře.

Jsou v téměř nepřetržitém souboji s myšlenkami na sex, vynakládají enormní množství energie na to, aby svůj sexuální...

VIDEO: Takový je osud plastu ze žlutých popelnic. Půlka končí na skládce

Díky třídicí lince a jejím pracovnicím dokážeme plasty recyklovat. I když ne...

Když vyhodíme plastový výrobek do třídicího kontejneru, máme dobrý pocit. Reportér iDNES.tv Matěj Smlsal vyrazil do...

Prodávám v sexshopu a baví mě to, říká MOgirl Lucka

MOgirl Lucka miluje tetování a sama ráda kreslí.

Původem je holka z vesnice, po zastavení v Praze však skončila v Liberci. A zamilovala si ho. Plánuje vysokoškolské...

OBRAZEM: Nahota, krása, neřest, nevinnost. Česko hostilo burlesku

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a...

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a radikality. A stále víc se zabydluje i v...

Další z rubriky

VIDEO: Po ženách svléknu muže, říká organizátor provokativní výstavy

Óčko Drive - Mario Petreje

Návštěvníci si je mohli prohlížet, mohli je komentovat, ale také se jich dotýkat. Ženy na svých výstavách svlékl Mario...

Udávání po našem. Nacistům Češi donášeli na kolegy i příbuzné

Brněnská manifestace českého lidu pro Říši. (12. června 1942)

Nacistické úřady za protektorátu byly mnohdy zavaleny udáními. Donášelo se na sousedy, příbuzné, kolegy. Z...

VIDEO: Vyzkoušeli jsme první český nevěstinec se silikonovými pannami

Rebecca má mírně vyděšený výraz.

Netradiční nevěstinec otevřeli začátkem listopadu v centru Prahy. Na toho, kdo si přijde užít, čekají místo živých žen...

Najdete na iDNES.cz