„Už nikdy nebudete chtít opravdovou přítelkyni,“ láká vás k nákupu umělých slečen japonský výrobce Orient Industry. | foto: Profimedia.cz

Odborníci tvrdí, že do roku 2025 budeme mít roboty na vše, i na sex

  • 98
Vytlačí dělníky i úředníky, budou řídit auta i servírovat pizzu. Roboti podle více než tisícovky odborníků proniknou do roku 2025 do všech částí lidského života. A budou také nabízet sexuální služby.

Tím si je jist například Stowe Boyd, výzkumník z GigaOMResearch. "Robotičtí sexuální partneři budou běžnou věcí, ačkoli budou zdrojem pohrdání, asi jako jsou jím dnes selfie portréty," cituje jej studie výzkumného centra empirických sociálních věd Pew Research Center. Jeho pracovníci zpovídali kromě Boyda i dalších 1 895 vybraných odborníků.

Boyd svými slovy rozhodně potěšil Iana Yeomana a Michelle Marsovou, kteří ve své studii z roku 2011 popisují, že v roce 2050 budou pracovat v amsterodamských čtvrtích s červenými lucernami jen androidi-prostitutky. "Nebudou mít sexuálně přenosné nemoci, nebudou obětí pašování bílého masa a otroctví a městská rada nad nimi bude mít přímou kontrolu, nad cenami, pracovní dobou, službami," rozplývali se autoři ve svérázné práci nad vizí budoucnosti.

A prognóza udělala radost i Sebastianu Anthonymu ze serveru ExtremeTech.com, i když jeho zápal jej vedl před dvěma lety k ještě většímu optimismu. "Realistické sexboty budeme mít asi do roku 2017. Tyto robostitutky či robostituti nebudou mít nezbytně inteligenci na lidské úrovni, na to budeme muset čekat ještě dalších asi deset let, řekl bych, ale budou vypadat, pohybovat se a cítit jako skutečné lidské bytosti," prorokoval tehdy. A varoval, že mnoho sexuálních pracovnic přijde o práci. A co víc, později by lidé mohli začít navazovat s roboty lásku a vztahy, v tom případě hovoří Anthony o partnerbotech.

Lidský sex, nebo robotický?

Do cesty jejich nadšení nad robotickou prostitucí se staví John Danaher z Institute for Ethics and Emerging Technologies z amerického Connecticutu. Podle něj se sexuální roboti budou používat, ale lidské sexuální partnery nevytlačí. A používá analogii ze světa bojových sportů: kdyby v nich soupeřili roboti podobní lidským bytostem, lidi by to bavilo, ale zápasy lidí by umělí bojovníci nevytlačili. "Lidi by stále víc bavily souboje lidských dovedností. A myslím, že něco podobného by platilo o vztahu mezi robotickou a lidskou prostitucí," dodává.

A nejen to, robotizace mnoha odvětví ekonomiky podle něj lidskou prostituci naopak posílí. Kde najdou lidé, jimž automaty vzaly práci, peníze na život, pokud jim společnost nezajistí garantovaný základní příjem? "Půjdou do odvětví, kde lidé budou pořád preferovat práci lidských bytostí před robotickou, kde není potřeba kvalifikace a která je relativně dobře placená. Tvrdím, že prostituce dokáže splnit všechny tři podmínky," uzavírá Danaher rozhovor pro magazín vice.com.

Jako živé

Varování Masahira Moriha před přespříliš lidským vzhledem umělých slečen se rozhodl nebrat vážně japonský výrobce Orient Industry, který se již léta snaží vyprodukovat dokonalou kopii ženy. Poslední roky se firma zaměřila na zlepšení dvou oblastí, kde cítila největší slabiny: na oči a kůži. „Teď máme za to, že jsme dosáhli výsledku, který je neodlišitelný od reálné bytosti,“ říká mluvčí firmy Osami Seto.

Slečnu si můžete navrhnout podle přání.

Nová série panen je vyrobena z nejkvalitnějšího silikonu a zákazníci si mohou sami vybrat velikost poprsí, barvu očí i vlasů a všechno ostatní. Umělé slečny mají pohyblivé klouby, takže si je zákazník může nainstalovat do pozice podle chuti. Jedna stojí asi 35 tisíc korun a firma je dodává s oblečením podle přání, můžete tak mít doma rozvernou zdravotní sestřičku či sexy sekretářku.

Potom je tu ještě teorie japonského odborníka na robotizaci Masahiro Moriho. Ten tvrdí, že budou-li se roboti podobat čím dál více lidem, paradoxně přijdou o lidské sympatie. Dostanou se totiž do bodu, kdy lidem začnou připadat hrůzostrašně opravdoví.

Ale ne všichni tuto skepsi sdílejí. Aktuální výzkum ukázal, že jeden z pěti obyvatel Spojeného království by na sex s umělým partnerem či partnerkou přistoupil. David Levy, guru umělé inteligence a autor knihy Láska a sex s roboty, poté poukazuje, že na roboty jsou připraveni zejména obyvatelé Spojených států. S domácími mazlíčky zacházejí jako s lidmi, ačkoli racionálně chápou, že psi a kočky lidmi nejsou. Proč by tedy nemohli považovat za lidi roboty?

Rozvrátí roboti společnost?

Podle 67stránkové studie Pew Research Center však bude sex jen jednou z mnoha oblastí, kterou roboti a umělá inteligence prostoupí. Jejich nástup bude mít "obrovské dopady na celou řadu odvětví, jako jsou zdravotnictví, doprava i logistika, služby zákazníkům či údržba domu", shodla se naprostá většina odborných respondentů výzkumu.

Jinak jsou však rozděleni do dvou táborů. Jeden vidí v této perspektivě přínos, druhý problémy.

Podle 48 procent dotázaných roboti vytlačí ze zaměstnání podstatnou část modrých i bílých límečků, následovat bude propad příjmů, vytvoření nezaměstnatelné vrstvy lidí a sociální krach. "Automatizace je Voldemort," říká Jerry Michalski, zakladatel společnosti REX a pokračuje: "Rentgenolog? Toho automaty již dávno nahradily. A automatizace pokračuje. Závody mezi automatizací a lidskou prací vyhrává automatizace, a dokud budeme muset platit složenky, lidi budou vypadávat ze systému."

Mark Nall z NASA tyto obavy sdílí. Když například zemědělské stroje vytěsnily dělníky na farmách, našli práci v továrnách, kde se traktory vyráběly, ale roboti a umělá inteligence jsou jiný příběh. "Kvůli své všestrannosti a rostoucím možnostem nezasáhnou jen několik sektorů ekonomiky, pokosí ji celou najednou."

Zbylých 52 procent očekává, že lidský pokrok vytvoří v moderních sektorech více pracovních míst, než o která je umělá inteligence připraví. David Hughes, průkopník digitální telekomunikace poznamenává, že stejně tak, jako nelétá autopilot bez lidského pilota, nebudou ani auta řízená výlučně automaty. Andrew Rens z Shuttleworth Foundation si potom zachovává optimismus právě proto, že dokud nebude společnost založena na potřebách lidí, ale na směně a zisku, musejí vlády lidem práci zajistit, aby daly firmám koupěschopnou poptávku.

,