Měsíce sexu byly ve starém Egyptě červenec a srpen

aktualizováno 
Byly to měsíce prostoupené největším vedrem, teplota přesahovala 40 stupňů Celsia. Navzdory tomu se však lid starého Egypta nejvíce oddával sexu právě v červenci a srpnu. Zjistili to archeologové z vykopávek v oáze Dakhla. A mají i za to, že znají důvod: léto bylo pro Egypťany symbolem plodnosti.

Sex a erotika byly neskrývanou součástí života ve starém Egyptě. | foto: Profimedia.cz

Hroby v oáze, která se nachází 720 kilometrů jihovýchodně od Káhiry, jsou staré asi 1 800 let a věčný spánek v nich našli lidé z několikatisícového města Kellis. Dosud vědci prozkoumali na 765 hrobů, v nichž nalezli též ve výtečně zachovalém stavu ostatky nedonošených plodů a malých miminek. Dokáží přitom určit, v kterém měsíci nastala smrt. Egypťané totiž hroby směrovali podle vycházejícího Slunce, takže jejich orientace se během roku, jak šly měsíce za sebou, měnila, vysvětluje server itechpost.com.

I tyhle informace tak naznačují, že období, v němž docházelo k největšímu počtu početí, oproti průměru stouplo jejich množství o víc než dvacet procent, byly právě červenec a srpen. Většina porodů se poté soustředila do měsíců březen a duben, a právě v těchto měsících umíralo při porodech nejvíce žen.

Poznatkům o plodicích zvycích z hřbitova v oáze Dakhla předcházely informace ze záznamů ze sčítání lidu, je to však poprvé, co byly potvrzeny konkrétním výzkumem ostatků.

Vědci se domnívají, že znají i důvod, proč Egypťané sázeli právě na letní měsíce, když se má za to, že horké počasí snižuje jak libido, tak počet spermií. Může za to staré náboženství. V oné době se sice již zemí rozšířilo křesťanství, avšak staré egyptské náboženské tradice byly pořád silné. Právě letní měsíce pro ně byly obdobím plodnosti, s níž si lidé spojovali též záplavy Nilu, k nimž v oné době docházelo: kde by země byla bez životadárné nilské vody!

"Nil je pro Egypt darem: nebýt jeho, nemohla by tamní civilizace po tři tisíce let přežít," zdůrazňuje šéfka vědeckého týmu Lana Williamsová a dodává: "Máme k dispozici reliéfy z místních chrámů, které to ukazují: v Dakhle se nilské záplavy každoročně oslavovaly."

Tradiční cykly početí přitom pravděpodobně pokračovaly dokonce i v dalších stoletích, a to i v jiných oblastech Egypta, dokonce až do moderní historie. "Je zajímavé, že i ve dvacátých a třicátých letech dvacátého století se nejvíc dětí stále rodilo v těch samých měsících, kolem března a dubna," uvádí s odkazem na údaje Světové zdravotnické organizace Williamsová.

Pro úplnost dodejme, že křesťanství se pokusilo zavést nové zvyky, zakazovalo například kopulaci hned po několik dnů v týdnu. Sexu se měli lidé vystříhat ve středu, v pátek, sobotu a neděli i během adventu a čtyřicetidenního půstu.

Fakt, že k největšímu počtu početí docházelo v létě, však nutně nemusí znamenat, že po zbytek roku by lidé starého Egypta souložili méně. Možná se jen proti početí chránili, naznačuje Williamsová. Zmiňuje několik starých textů, které o antikoncepčních metodách mluví.

Seznam antikoncepčních receptů z papyru z Láhúnu, starého asi 3 800 let, zahrnuje například krokodýlí trus či med, ačkoli není zřejmé, co přesně se s nimi mělo dělat. "Je zajímavé, že když se na tyto látky díváte, zjistíte, že kyseliny, které obsahuje krokodýlí trus, a anti-bakteriální obsah medu by pravděpodobně mohly možnost početí zmenšit a zafungovat jako spermicid," uvedla v rozhovoru pro server Live Science Williamsová.

Autoři: ,

Nejčtenější

VIDEO: Vyzkoušeli jsme první český nevěstinec se silikonovými pannami

Rebecca má mírně vyděšený výraz.

Netradiční nevěstinec otevřeli začátkem listopadu v centru Prahy. Na toho, kdo si přijde užít, čekají místo živých žen...

Sexuální závislost se šíří jako epidemie, varuje výzkum

O závislosti na sexu se vedou vědecké pře.

Jsou v téměř nepřetržitém souboji s myšlenkami na sex, vynakládají enormní množství energie na to, aby svůj sexuální...

Prodávám v sexshopu a baví mě to, říká MOgirl Lucka

MOgirl Lucka miluje tetování a sama ráda kreslí.

Původem je holka z vesnice, po zastavení v Praze však skončila v Liberci. A zamilovala si ho. Plánuje vysokoškolské...

OBRAZEM: Nahota, krása, neřest, nevinnost. Česko hostilo burlesku

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a...

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a radikality. A stále víc se zabydluje i v...

Mrtví králíci a Five Points: mýty i realita gangů newyorského slumu

Bill Cutting z Gangů New Yorku měl svůj předobraz ve skutečné historické...

Bowery Boys z vysokými cylindry a v červených košilích, Mrtví králíci divošského vzezření. Známe je z Gangů New Yorku...

Další z rubriky

VIDEO: Takový je osud plastu ze žlutých popelnic. Půlka končí na skládce

Díky třídicí lince a jejím pracovnicím dokážeme plasty recyklovat. I když ne...

Když vyhodíme plastový výrobek do třídicího kontejneru, máme dobrý pocit. Reportér iDNES.tv Matěj Smlsal vyrazil do...

VIDEO: Vyzkoušeli jsme první český nevěstinec se silikonovými pannami

Rebecca má mírně vyděšený výraz.

Netradiční nevěstinec otevřeli začátkem listopadu v centru Prahy. Na toho, kdo si přijde užít, čekají místo živých žen...

OBRAZEM: Nahota, krása, neřest, nevinnost. Česko hostilo burlesku

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a...

Dýchá z ní svět zašlé dekadence, ale i komiky, politické angažovanosti a radikality. A stále víc se zabydluje i v...

Najdete na iDNES.cz