Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Měsíce sexu byly ve starém Egyptě červenec a srpen

aktualizováno 
Byly to měsíce prostoupené největším vedrem, teplota přesahovala 40 stupňů Celsia. Navzdory tomu se však lid starého Egypta nejvíce oddával sexu právě v červenci a srpnu. Zjistili to archeologové z vykopávek v oáze Dakhla. A mají i za to, že znají důvod: léto bylo pro Egypťany symbolem plodnosti.

Sex a erotika byly neskrývanou součástí života ve starém Egyptě. | foto: Profimedia.cz

Hroby v oáze, která se nachází 720 kilometrů jihovýchodně od Káhiry, jsou staré asi 1 800 let a věčný spánek v nich našli lidé z několikatisícového města Kellis. Dosud vědci prozkoumali na 765 hrobů, v nichž nalezli též ve výtečně zachovalém stavu ostatky nedonošených plodů a malých miminek. Dokáží přitom určit, v kterém měsíci nastala smrt. Egypťané totiž hroby směrovali podle vycházejícího Slunce, takže jejich orientace se během roku, jak šly měsíce za sebou, měnila, vysvětluje server itechpost.com.

I tyhle informace tak naznačují, že období, v němž docházelo k největšímu počtu početí, oproti průměru stouplo jejich množství o víc než dvacet procent, byly právě červenec a srpen. Většina porodů se poté soustředila do měsíců březen a duben, a právě v těchto měsících umíralo při porodech nejvíce žen.

Poznatkům o plodicích zvycích z hřbitova v oáze Dakhla předcházely informace ze záznamů ze sčítání lidu, je to však poprvé, co byly potvrzeny konkrétním výzkumem ostatků.

Vědci se domnívají, že znají i důvod, proč Egypťané sázeli právě na letní měsíce, když se má za to, že horké počasí snižuje jak libido, tak počet spermií. Může za to staré náboženství. V oné době se sice již zemí rozšířilo křesťanství, avšak staré egyptské náboženské tradice byly pořád silné. Právě letní měsíce pro ně byly obdobím plodnosti, s níž si lidé spojovali též záplavy Nilu, k nimž v oné době docházelo: kde by země byla bez životadárné nilské vody!

"Nil je pro Egypt darem: nebýt jeho, nemohla by tamní civilizace po tři tisíce let přežít," zdůrazňuje šéfka vědeckého týmu Lana Williamsová a dodává: "Máme k dispozici reliéfy z místních chrámů, které to ukazují: v Dakhle se nilské záplavy každoročně oslavovaly."

Tradiční cykly početí přitom pravděpodobně pokračovaly dokonce i v dalších stoletích, a to i v jiných oblastech Egypta, dokonce až do moderní historie. "Je zajímavé, že i ve dvacátých a třicátých letech dvacátého století se nejvíc dětí stále rodilo v těch samých měsících, kolem března a dubna," uvádí s odkazem na údaje Světové zdravotnické organizace Williamsová.

Pro úplnost dodejme, že křesťanství se pokusilo zavést nové zvyky, zakazovalo například kopulaci hned po několik dnů v týdnu. Sexu se měli lidé vystříhat ve středu, v pátek, sobotu a neděli i během adventu a čtyřicetidenního půstu.

Fakt, že k největšímu počtu početí docházelo v létě, však nutně nemusí znamenat, že po zbytek roku by lidé starého Egypta souložili méně. Možná se jen proti početí chránili, naznačuje Williamsová. Zmiňuje několik starých textů, které o antikoncepčních metodách mluví.

Seznam antikoncepčních receptů z papyru z Láhúnu, starého asi 3 800 let, zahrnuje například krokodýlí trus či med, ačkoli není zřejmé, co přesně se s nimi mělo dělat. "Je zajímavé, že když se na tyto látky díváte, zjistíte, že kyseliny, které obsahuje krokodýlí trus, a anti-bakteriální obsah medu by pravděpodobně mohly možnost početí zmenšit a zafungovat jako spermicid," uvedla v rozhovoru pro server Live Science Williamsová.

Autoři: ,


Nejčtenější

Chci karavan a zběsilé jízdy po světě, říká MOgirl Dreya

Jsem sarkastická a tvrdohlavá, říká MOgirl Dreya.

Sarkastická, tolerantní a empatická, ale též tvrdohlavá a zbrklá. Tak se vidí MOgirl Dreya.

Lobotomii v USA podstoupilo 40 tisíc lidí. Ničila životy

Walter Freeman a James Watts přinesli lobotomii do Spojených států. Postup...

Byly to nešetrné zákroky bez sterilních podmínek. Profesor Walter Freeman jich zvládl desítky týdně. Byl showman,...VIDEO: Seriál Jiné tváře lásky vás provede světem prostituce v Česku

Koncem devadesátých let bylo Česko rájem prostituce. Dnes počty prodejných žen...

Každý den je v Česku připraveno prodávat své tělo v průměru na deset tisíc žen. „Škála je velká. Od holek bez dokončené...

Stelete si postel? Máte víc sexu i přátel, tvrdí výzkum

Naše ranní ložnicové návyky o nás prozradí víc, než myslíme, tvrdí studie.

Jako by ostrým řezem dělil společnost na dvě opravdu odlišné skupiny. Jako by to nebyl jen pouhý ranní návyk. S tím,...

Siláci tahali kamion, zvedali auta. Českým mistrem se stal Jiří Tkadlčík

Je to jednoručka, ale jiná, než jakou znáte z fitka.

Má četné mezinárodní úspěchy, je legendou českých strongmanů, proto byl favoritem. Oprávněně. Jiří Tkadlčík první český...

Další z rubriky

Poklad! Zlato a stříbro z vraku musel Alex Storm osm měsíců tajit

Alex Storm, hledač pokladů z potopených lodí

Tisíce zlatých a stříbrných mincí vynášeli z oceánského dna dvacet dní. Byl to poklad jako z pohádky. Následujících osm...

OBRAZEM: Takto cvičili džentlmeni na začátku minulého století

Úhledný bílý komplet, dokonce motýlek kolem krku, fajnový knírek a ladné...

Úhledný bílý komplet, dokonce motýlek kolem krku, fajnový knírek a ladné pohyby. To najdete v brožuře Švédského...

Biologický Černobyl: tragický únik antraxu hodili Sověti na šmelináře

Takto vypadá Bacillus anthracis pod mikroskopem.

Z japonských koncentračních táborů přes nakažené hlodavce v kanalizaci pod Kirovem. Bakteriální kmen antraxu s číslem...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz