Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sex: ve stáří jako když ho najdeš

  12:43aktualizováno  12:43
Důchod rovná se vyhořelost, brblání a mrzuté metání rohlíků po holubech v parku? Nepodléhejte předsudkům a nezanedbávejte přípravu: sex je totiž ve stáří daleko podstatnější a častější aktivitou, než si mladí myslí.
Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš!

Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš! | foto: Profimedia.cz

Platí to alespoň ve Spojených státech: Sexuální důvěrnosti zůstávají pro významnou skupinu tamní populace po sedmdesátce či dokonce osmdesátce důležitou součástí života, odhaluje první obsáhlý průzkum sexuality seniorů, který uveřejnil The New England Journal of Medicine.

„Drtivá většina lidí vyššího věku má za to, že sexualita je alespoň do jisté míry důležitou součástí života,“ uvedla k průzkumu Stacy Tessler Lindau z chicagské univerzity.

Jen 13 procent starých mužů a 35 procent žen naopak uvedlo, že sex pro ně není nijak důležitý.

Průzkum zjistil, že 73 procent lidí ve věku mezi 57 a 64 lety bylo se svým partnerem během uplynulých dvanácti měsíců aspoň jednou sexuálně aktivní. S věkem počet klesá, nicméně přesto se sexu dopustilo plných 53 procent lidí ve věku 65 až 74 a 26 procent lidí ve věku od 75 do 85 let.

A jaká byla frekvence radovánek sexuálně aktivních respondentů? Dvakrát až třikrát do měsíce, tedy ne až tak odlišná od praxe mladších lidí, dodávají autoři zprávy, kteří zpovídali více než tři tisíce seniorů. K rozhovoru ohledně povýtce intimních otázek přitom svolily více tři čtvrtiny původně dotázaných.

Studie sex definuje jako vzájemnou aktivitu zahrnující sexuální kontakt, ať už dojde ke styku a orgasmu, či ne. Nejčastější praktikou účastníků a účastnic šetření byl přitom vaginální sex.

Chudák Kip: dočká se v důchodu?

Takže stereotypy stranou, leccos bývá jinak, jako by vzkazovala studie. Její poselství přitom vyniká zvlášť ostře ve světle nedávno vydané autobiografické knihy „Raději bych jedla čokoládu: jak se naučit žít se svým nízkým libidem“.

Její autorka Joan Sewell se v ní vyznává z toho, že sex není činností, která by ji bavila, tvrdí, že o sex se nezajímá většina vdaných žen, a popisuje, jak se svým manželem Kipem, který by, nenasyta, rád sex až třikrát do měsíce, problém vyřešili: Kip si může dopřávat porna – a jednou za čas se mu dostane i vytouženého sexu, ovšem za Joaniných podmínek.

Mnozí knihu označují za převratnou, revoluční, vědci však upozorňují, že autorka ignoruje moderní studie a zjednodušuje téma, které je daleko komplexnější.

A novinářka Danielle Egan dodává, že snad lze ocenit odvahu, s níž se Sewell chlubí svými neurotickými problémy, avšak když svůj postoj staví na povrchních klišé typu „vdané ženy sex podstupují, ale fingují ho“, je velmi mimo.

Mnozí respondenti americké studie by pravděpodobně souhlasili. Mají v tomto směru letité zkušenosti.

Autoři:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

VIDEO: Jak spolu mít sex přes oceán, i to ukáže erotický veletrh v Praze

Technologie vstupuje víc a víc i do říše erotických hraček.

Pornobrýle, nebo třeba umělá vagina a vibrátor, které rozehrají intimní partie muže a ženy synchronizovanými záchvěvy a...

Jak často má muž masturbovat? Jakub Kohák uvádí rady vědců

Jakub Kohák

Je disciplínou pro zdraví a pohodu, tvrdí vědci. A věnují masturbaci setkání ve Všeobecné fakultní nemocnici. O tom,...

Sexuální roboti už jdou. Budou mít bionické penisy a pohádkovou výdrž

Tyhle sexuální figuríny firma Real Doll již prodává.  Model Nate přijde v...

Loni se svět seznámil s první sexuální robotkou s umělou inteligencí, letos se představí její „mužský“ protějšek. Bude...

Najdete na iDNES.cz