Díky sexu můžete vypadat mladší. Až o deset let, tvrdí vědci

aktualizováno 
Mystérium mladistvého vzhledu bylo odhaleno. Roky vašemu vzhledu ubere sex. Ale pozor, jen ten, který živí vztah plný porozumění a empatie. Po dlouhodobém výzkumu to tvrdí skotský klinický neuropsycholog David Weeks.

Sex není privilegiem mladých, potřebujeme ho i ve stáří, připomínají vědci. | foto: Profimedia.cz

Během posledních deseti let zpovídal Weeks a jeho kolegové 3 500 evropských a amerických žen a mužů. Jejich věkové rozpětí sahalo od dvaceti k neuvěřitelným sto čtyřem rokům, většině však bylo mezi pětačtyřiceti a pětapadesáti. Jedno přitom měli společné: vypadali o sedm až dvanáct let mladší, jak posoudila šestičlenná porota.

Rozhovory se týkaly celé řady otázek životního stylu, toho, jak zpovídaní řeší ve vztahu stresové momenty, jak vycházejí se svými partnery, ale také jak často mají sex a jak si ho užívají. Právě intenzivní intimní život byl přitom druhým nejzásadnějším faktorem, který ovlivňoval, jak se respondenti vyrovnávají se stárnutím, větší vliv podle odborníků měla jen míra fyzické aktivity. Mladistvému vzhledu pak napomáhalo i to, zda byli dotyční v kontaktu s mladšími osobami, zda měli mladší partnery a v případě žen i to, zda při menopauze podstoupily hormonální substituční léčbu.

A jaká frekvence postelového dovádění vám má šanci zaručit mladistvý vzhled? Dostatečné množství je sex třikrát týdně, odpovídají na základě rozboru rozhovorů vědci. A to je podle nich právě tak akorát, častější frekvencí byste si k mladistvějšímu vzhledu nepomohli. A proces stárnutí podle nich nebrzdí ani příležitostný sex s náhodnými partnery či podvádění: to naopak může kvůli stresu a obavám, které se s tímto druhem intimního života pojí, stárnutí popohnat.

"Bez dobrého vztahu sex nefunguje," vynáší verdikt Weeks, "funguje jen ve vztahu, který je empatický a plný vzájemné podpory, v němž si partneři sedí fyzicky i duševně."

Weeks nabízí i vysvětlení pozitivních účinků milostných hrátek: sex totiž spouští produkci růstového hormonu, který pomáhá udržovat mladistvý vzhled, pomáhá oběhu kyslíku v těle a podporuje dodávky živin kůži. A kromě toho je udržování sexuálního vztahu dobrou motivací pro to, aby se dotyčný udržoval ve formě.

S vědcovou chválou sexu podle serveru preventdisease.com souhlasí i ostatní odborníci. "Pro zdraví je sex ohromně důležitý," cituje server Barbaru Bartlikovou, klinickou psychiatričku z newyorské Cornell University. "Podporuje partnerskou harmonii, užívá-li si pár pravidelného sexu, dokáže zdolávat stresy i napětí."

Autorka knihy Generations of Women Share: Intimate Secrets of Sexual Self-Acceptance Carol Ellisonová dodává, že sex spaluje tuk a pomáhá mozku vypouštět endorfiny, které fungují jako "zabijáci" bolesti a potlačují úzkost. V případě mužů a žen podporuje produkci látek, které posilují imunitní systém, u mužů pak ještě navíc testosteronu, který prospívá svalům a kostem. Lidé, kteří mají dostatek sexu, se navíc obvykle zdravěji stravují a cvičí.

Sex bez orgasmu se počítá, nebo ne?

Shoda však ve vědecké obci nepanuje kompletní, odborníci se totiž rozcházejí v názoru, zda k sexu neoddělitelně patří orgasmus. Weeks si je jistý, že ano. "Sex je tou nejpříjemnější lidskou aktivitou a jeho nejpříjemnější součástí je orgasmus, proto je ho od sexu obtížné oddělovat," myslí si. "Nelze tedy říci, zda orgasmus může za padesát či pětasedmdesát procent prospěšných účinků sexu."

Ellisonová ovšem zdůrazňuje, že sex může mít spoustu podob. "Jsme vězni přesvědčení, že sex rovná se orgasmus," soudí, "k tomu však při sexu nemusí dojít, nemusí dokonce vůbec dojít ani k souloži." Přílišné lpění na orgasmu, zejména v případě žen, může vést k pocitům selhání a viny, pokud se ho při milování nepoštěstí dosáhnout, vysvětluje.

Statistiky, jejichž autorem je britský výrobce kondomů Durex, dokládají, že celosvětový průměr činí 103 milostných hrátek za rok. Na touhle frekvencí podle výzkumu, jehož se v roce 2005 účastnilo 315 tisíc lidí z jednačtyřiceti zemí, přitom ční Řekové s číslem 138, Chorvati (134) a Srbové a Černohorci (oba národy 128), ale též Češi se 120. Nejnižším číslem se poté mohli vykázat Japonci, kteří se podle průzkumu dopouští 45 milování ročně.

Oba se však shodnou v tom, že sex je nespravedlivě spojován pouze s mládím. "Sex není výsadou mladých lidí a ani by jí neměl být," říká Weeks. Sexuální uspokojení je podle něj hlavním faktorem kvality života, stejně tak silným jako například náboženská víra či další morální faktory, sexuální život i ve zralém věku je proto podle něj potřeba podporovat. Pozitivní účinky sexu dokládá i studií z roku 199, podle níž bylo u mužů, kteří měli alespoň dvakrát týdně orgasmus, dvakrát nižší riziko úmrtí.

Autoři:

Nejčtenější

Líbání, sexy esemesky: muži a ženy se neshodnou, kde začíná nevěra

Příliš důvěrné polibky na večírku s cizí ženou? Pro polovinu mužů to není...

Dopustit se opilého líbání s někým cizím na večírku. Z nudy flirtovat na seznamovací aplikaci. Dopřát si intimní...

VIDEO: Svůdná těla, intimní hračky. Prahu navštívil erotický veletrh

V Praze se konal další ročník Erotického veletrhu

Erotické pomůcky, spodní prádlo, ale též šperky, afrodiziaka, moderní aplikace, které spojují erotiku s technologií....

Niño sicario: fenomén dětských vrahů ovládá drogové kartely

Klučina s rukama od krve. Edgar Jimenez Lugo dělal pro kartel tu nejšpinavější...

Jsou mladí, vlastně ještě děti. Přesto už pracují v žoldu drogových kartelů. Nejen jako kurýři nebo pašeráci. Zabíjejí,...

Další ochutnávka z kalendáře Pirelli: dražte ho 19. prosince

Postava zosobněná topmodelkou Gigi Hadidovou čtenářům připomíná, že ne každý...

Je intimní, ale ne lacině. Oslavuje krásu žen, ale i sílu jejich osobností. Kalendář Pirelli pro rok 2019 vypráví čtyři...

Zkáza Franklinovy výpravy: mráz, beznaděj a kanibalismus

Někteří členové výpravy se rozhodli vydat pěšky na jih. Po prvních úmrtích se...

Měla to být výjimečná výprava plná objevů. Jenže britská Franklinova námořní expedice mířící do země arktického ledu...

Další z rubriky

Niño sicario: fenomén dětských vrahů ovládá drogové kartely

Klučina s rukama od krve. Edgar Jimenez Lugo dělal pro kartel tu nejšpinavější...

Jsou mladí, vlastně ještě děti. Přesto už pracují v žoldu drogových kartelů. Nejen jako kurýři nebo pašeráci. Zabíjejí,...

Další ochutnávka z kalendáře Pirelli: dražte ho 19. prosince

Postava zosobněná topmodelkou Gigi Hadidovou čtenářům připomíná, že ne každý...

Je intimní, ale ne lacině. Oslavuje krásu žen, ale i sílu jejich osobností. Kalendář Pirelli pro rok 2019 vypráví čtyři...

VIDEO: Mirek se vystavil nahý. Užil si se čtyřmi slečnami naráz

Miroslav se ukázal bez oblečení na Výstavě skutečných nahých mužů.

Miluje nahotu, bez oblečení chodí i doma před návštěvami a když se v Praze konala Výstava skutečných nahých mužů,...

Najdete na iDNES.cz