Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sexsomnie: sex, který si ráno nebudete pamatovat

aktualizováno 
Probudí u vás takové sexuální touhy, že začnete souložit s kýmkoli, kdo je nablízku. A je mnohem častější, než si vůbec myslíte. Představujeme vám sexsomnii.

Podle souhrnu poznatků o sexsomnii, který byl zveřejněn v roce 2007 v magazínu Sleep, může sexuální jednání ve spánku zahrnovat masturbaci, mazlení, klasický sexuální styk i znásilnění. | foto: Profimedia.cz

Dá se zjednodušeně charakterizovat jako nevědomý sex v průběhu spánku a poprvé byla diagnostikována v roce 1996. Tehdy odborníci odhadovali, že jí trpí přibližně jedno procento lidí, v současné době je však jasné, že je mnohem častější poruchou. Podle některých zdrojů jí trpí téměř osm procent lidí, kteří vyhledají pomoc odborníka. Mnohem častější je přitom u mužů než u žen. Sexsomnik je v průběhu spánku schopen iniciovat (a dokonce si i vynutit) sex nejen s blízkou osobou, ale i s cizím člověkem, který se aktuálně vyskytuje v jeho blízkosti.

O ničem nevěděla

"Probudilo mě její vzdychání. Zjistil jsem, že se svlékla, masturbuje a vzdychá jako pornohvězda první kategorie. Ráno o ničem nevěděla a myslela si, že jsem si to vymyslel," píše v internetové diskusi uživatel Paolo V.

V průběhu spánku je sexuální vzrušení velmi časté. Je známo, že v REM fázi dochází u mužů k erekci a u žen k prokrvení klitorisu a lubrikaci vagíny. Většina lidí, jichž se sexsomnie týká, mají ve své anamnéze některou ze spánkových poruch, jako je například apnea, noční pomočování, náměsíčnost a podobně. Všechny tyto poruchy mají souvislost s poruchou mozku nebo abnormální mozkovou aktivitou.

Podle výzkumu, který provedli vědci ve Stanford Univesity Medical Center, jsou pravděpodobně na vině "chybné" mozkové vlny, které se šíří během spánku. Lidé trpící sexsomnií navíc podle zjištění standfordských odborníků často vykazují emocionální problémy. Z pochopitelných důvodů je však obtížné dělat ohledně sexsomnie jakýkoli širší výzkum, protože zkoumání sexu při spánku u většího množství respondentů je v kontrolovaných vědeckých podmínkách prakticky nemožné.

Jako náměsíčnost

Sexsomnie se v mnoha ohledech podobá náměsíčnosti, kdy je člověk částečně vzhůru a částečně ještě spí. Právě proto je schopný jednat, své chování si však po probuzení nepamatuje nebo si jej pamatuje jen částečně.

Zničila mi vztah

"Sexsomnie mi byla diagnostikována poté, co jsem svou přítelkyni ve spánku přiměl k sexuálním praktikám, které jí byly odporné. Vůbec jsem si to nepamatoval, ale partnerka se kvůli tomu se mnou rozešla. Prý je to léčitelné, každopádně mi ale sexsomnie zničila vztah," píše uživatel, který se podepsal jako Leigh Godfrey.

Z provozu jsou vyřazené vyšší funkce mozku, jako je například úsudek nebo paměť, základní činnosti jako chůzi, přijímání potravy nebo sexuální akty je však osoba schopná vykonávat i v tomto stavu. Pro pozorovatele tak působí dojmem, že musí být vzhůru a jednat vědomě.

Osobnost a chování člověka trpícího sexsomnií mohou být zcela odlišné od stavu, kdy je vzhůru. Vaše partnerka proto může dojít k přesvědčení, že vám implantovali nový mozek, když jí místo obvyklého romantického mazlení uděláte anální sex bez přípravy. Podle magazínu LiveScience.com se navíc sexsomnik o své poruše často ani nedozví, protože o inkriminovaných (a často značně nepříjemných) nočních zážitcích je ochotná mluvit jen necelá polovina partnerů.

I když se část sexsomniků omezuje pouze na masturbaci a nikoho dalšího ke svému konání nepotřebuje, většina zkušeností je spíše negativních. Relativně častým následkem sexsomnie může být rozpad vztahu, protože sexsomnici jsou dokonce schopni i znásilnění.

Zajímavé je, že sexsomničky si častěji vystačí s masturbací a verbálními erotickými projevy, zatímco muži trpící sexsomnií se soustřeďují na mazlení a sexuální akt.

Pravděpodobnost, že oblažíte svou drahou polovičku divokým nočním sexem, který si poté nebudete pamatovat, stoupá, když jste předtím popili alkohol, byli jste ve velkém stresu, užili jste drogy nebo jste byli velmi unavení. To vše jsou totiž rizikové faktory pro spouštění sexsomnie. Její léčba pak spočívá především v podávání léků (benzodiazepinů), které dokáží nežádoucí chování tlumit.

Autor:Nejčtenější

Není nad to, chodit nahá po bytě, říká MOgirl Karolína

„Jsem usměvavá, infantilní, střelená, vtipná a hodná,“ říká MOgirl Karolína.

Láká ji nebezpečí a přiznává, že umí být střelená a infantilní. A ničeho ze svého života nelituje. „Řídím se mottem, že...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...Orgasmus, pro který nehnete prstem. Internetem se šíří erotická hypnóza

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle...

Hnědé kobylky: jak dobře si malí a hlavně velcí nacisté žili z cizího

A tohle je také naše. Nacisté jako Adolf Hitler a Hermann Göring nejen...

Špičky nacistického režimu si za veřejné peníze stavěly soukromé rezidence, důstojníci SS si jen tak přivlastňovali...

Nejlepší pivní destinace zahrnují USA, Čínu i Brazílii. Česko schází

Tupláky, hluboké dekolty, Octoberfest? Zapomeňte, pivní kultura se změnila....

Virginie na prvním místě a kromě ní další americká města, mimo nich už jen čínský Peking, jihokorejský Soul a brazilské...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: bosintang je opravdu silný psí vývar

Mnozí Korejci se bosintangu nechtějí vzdát.

Jen v samotném Soulu se kvůli masu zabijí dva miliony psů ročně. Je to především kvůli pokrmu bosintang, psímu vývaru....

Extrémní gastronomie: drůbeží pařátky se v Indonésii jedí jako sušenky

Ne, pařátky se v Indonésii rozhodně nevyhazují. Tamní kuchaři je připravují...

V Indonésii se dojídá a zbytky se nenechávají. I zdánlivě nechutné části drůbeže se tu setkají s nadšením strávníků. K...

Experimenty na lidech: americký stát potají plošně šířil bakterie

Jezdily rychle a hlavně po celé zemi. Autobusy Greyhound proto armáda využila k...

Infikoval vlastní obyvatele bakteriemi a viry, které ničily zdraví a dokonce zabíjely. Potají. Po dlouhých dvacet let...

Najdete na iDNES.cz