Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sexsomnie: sex, který si ráno nebudete pamatovat

aktualizováno 
Probudí u vás takové sexuální touhy, že začnete souložit s kýmkoli, kdo je nablízku. A je mnohem častější, než si vůbec myslíte. Představujeme vám sexsomnii.

Podle souhrnu poznatků o sexsomnii, který byl zveřejněn v roce 2007 v magazínu Sleep, může sexuální jednání ve spánku zahrnovat masturbaci, mazlení, klasický sexuální styk i znásilnění. | foto: Profimedia.cz

Dá se zjednodušeně charakterizovat jako nevědomý sex v průběhu spánku a poprvé byla diagnostikována v roce 1996. Tehdy odborníci odhadovali, že jí trpí přibližně jedno procento lidí, v současné době je však jasné, že je mnohem častější poruchou. Podle některých zdrojů jí trpí téměř osm procent lidí, kteří vyhledají pomoc odborníka. Mnohem častější je přitom u mužů než u žen. Sexsomnik je v průběhu spánku schopen iniciovat (a dokonce si i vynutit) sex nejen s blízkou osobou, ale i s cizím člověkem, který se aktuálně vyskytuje v jeho blízkosti.

O ničem nevěděla

"Probudilo mě její vzdychání. Zjistil jsem, že se svlékla, masturbuje a vzdychá jako pornohvězda první kategorie. Ráno o ničem nevěděla a myslela si, že jsem si to vymyslel," píše v internetové diskusi uživatel Paolo V.

V průběhu spánku je sexuální vzrušení velmi časté. Je známo, že v REM fázi dochází u mužů k erekci a u žen k prokrvení klitorisu a lubrikaci vagíny. Většina lidí, jichž se sexsomnie týká, mají ve své anamnéze některou ze spánkových poruch, jako je například apnea, noční pomočování, náměsíčnost a podobně. Všechny tyto poruchy mají souvislost s poruchou mozku nebo abnormální mozkovou aktivitou.

Podle výzkumu, který provedli vědci ve Stanford Univesity Medical Center, jsou pravděpodobně na vině "chybné" mozkové vlny, které se šíří během spánku. Lidé trpící sexsomnií navíc podle zjištění standfordských odborníků často vykazují emocionální problémy. Z pochopitelných důvodů je však obtížné dělat ohledně sexsomnie jakýkoli širší výzkum, protože zkoumání sexu při spánku u většího množství respondentů je v kontrolovaných vědeckých podmínkách prakticky nemožné.

Jako náměsíčnost

Sexsomnie se v mnoha ohledech podobá náměsíčnosti, kdy je člověk částečně vzhůru a částečně ještě spí. Právě proto je schopný jednat, své chování si však po probuzení nepamatuje nebo si jej pamatuje jen částečně.

Zničila mi vztah

"Sexsomnie mi byla diagnostikována poté, co jsem svou přítelkyni ve spánku přiměl k sexuálním praktikám, které jí byly odporné. Vůbec jsem si to nepamatoval, ale partnerka se kvůli tomu se mnou rozešla. Prý je to léčitelné, každopádně mi ale sexsomnie zničila vztah," píše uživatel, který se podepsal jako Leigh Godfrey.

Z provozu jsou vyřazené vyšší funkce mozku, jako je například úsudek nebo paměť, základní činnosti jako chůzi, přijímání potravy nebo sexuální akty je však osoba schopná vykonávat i v tomto stavu. Pro pozorovatele tak působí dojmem, že musí být vzhůru a jednat vědomě.

Osobnost a chování člověka trpícího sexsomnií mohou být zcela odlišné od stavu, kdy je vzhůru. Vaše partnerka proto může dojít k přesvědčení, že vám implantovali nový mozek, když jí místo obvyklého romantického mazlení uděláte anální sex bez přípravy. Podle magazínu LiveScience.com se navíc sexsomnik o své poruše často ani nedozví, protože o inkriminovaných (a často značně nepříjemných) nočních zážitcích je ochotná mluvit jen necelá polovina partnerů.

I když se část sexsomniků omezuje pouze na masturbaci a nikoho dalšího ke svému konání nepotřebuje, většina zkušeností je spíše negativních. Relativně častým následkem sexsomnie může být rozpad vztahu, protože sexsomnici jsou dokonce schopni i znásilnění.

Zajímavé je, že sexsomničky si častěji vystačí s masturbací a verbálními erotickými projevy, zatímco muži trpící sexsomnií se soustřeďují na mazlení a sexuální akt.

Pravděpodobnost, že oblažíte svou drahou polovičku divokým nočním sexem, který si poté nebudete pamatovat, stoupá, když jste předtím popili alkohol, byli jste ve velkém stresu, užili jste drogy nebo jste byli velmi unavení. To vše jsou totiž rizikové faktory pro spouštění sexsomnie. Její léčba pak spočívá především v podávání léků (benzodiazepinů), které dokáží nežádoucí chování tlumit.

Autor:


Nejčtenější

Síla fotbalového míče: pro pákistánský Sialkot znamená zisky i utrpení

Výroba míčů, nejen fotbalových, vyslala Sialkot do světa a tamním firmám...

Má-li fotbalový míč hlavní město, je to pákistánský Sialkot. Vyrábět se tam začal nejprve v malém, pro britské...

Monogamie není nadřazená. Ke spokojenosti vedou i otevřené vztahy

Vědecké studie čas od času vystaví otevřeným vztahům dobrozdání.

Otevřené vztahy jsou reakcí na to, že máme od svazků stále větší očekávání, která jeden partner naplní jen těžko....Poručíme větru dešti. Američané si za války hráli s počasím nad Vietnamem

O legendární Ho Či Minovu cestu se sváděly boje, Američané však na ni byli...

Propracovanými trasami v džungli proudily za vietnamské války na pomoc komunistickému severu desetitisíce vojáků a tuny...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

OBRAZEM: Viktoriánská prodejná láska. Archiv odkryl unikátní fota

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní...

Birminghamská policie byla první na světě, která začala pořizovat policejní snímky zatčených. První vznikly již v roce...

Další z rubriky

Mlékař Al Capone. Gangster se dal před uvězněním na počestný byznys

Mléko mělo být jeho legálním byznysem. O přestup na „počestný“ byznys se však...

Na svědomí měl desítky lidských životů, nakonec se však chtěl stát počestným obchodníkem. Mlékařem. Kromě toho si však...

Hlasitá hudba svádí k nezdravým jídlům, tvrdí věda

Hamburger? Asi se v restauraci hrálo hodně nahlas.

Zvuková hudební kulisa v restauracích má velký vliv na to, co si objednáte. Ta hlasitá vám napovídá, abyste místo...

Extrémní gastronomie: Rybí hobliny katsuobushi vám zatancují na talíři

Příprava katsuobushi vyžaduje trpělivost a um.

Ryby dokážou plavat a některé i létat, ale jen tuňák pruhovaný vám zatancuje. Jen to chce trochu trpělivosti. Rybí...

Najdete na iDNES.cz