Lhát je na internetu tak snadné. A přidáme-li k tomu nadnesená očekávání, která na internetových seznamkách máme, je rozčarování nad realitou mnohdy skoro zaručeno.

Lhát je na internetu tak snadné. A přidáme-li k tomu nadnesená očekávání, která na internetových seznamkách máme, je rozčarování nad realitou mnohdy skoro zaručeno. | foto: Profimedia.cz

On-line seznamování: vzhled je důležitější než vzdělání. Proto o něm lžeme

  • 114
O čtyři centimetry vyšší a o tři kila lehčí. Tak se podle vědců prezentujeme na internetových seznamkách. Zřejmě víme proč. Ženy totiž dávají přednost vysokým pánům a inzeráty pravdomluvných mužů s nadváhou obcházejí obloukem. Stejně jako nabídky těch, kdo přiznají zrzavou kštici.

Internetovému seznamování podléhá rok od roku víc a víc lidí. Zní to přece tak svůdně! Podle jasně určených kritérií si najdete ženu snů, z bezpečí svého obýváku si budete dopisovat, v další fázi ji pozvete na kafe a pak si s ní budete užívat splynutí duší (nebo čehokoli jiného), jak dlouho se vám bude chtít. Ve skutečnosti to ale taková idylka není.

Pavučina lží

Samozřejmě to souvisí s naší naivitou, s níž důvěřujeme všem informacím, které nám o sobě druhá strana v internetové seznamce poskytne. V rozsáhlém průzkumu, který si zadaly čtyři velké internetové seznamky (Match.com, Yahoo Personals, American Singles a Webdate), vědci zjistili, že polovina lidí lže po internetu o své výšce (v průměru si lidé přidávají čtyři centimetry) a víc než šedesát procent si ubere v průměru tři kila.

Lidé navíc vstupují do on-line seznamování s přehnanými očekáváními. Čím déle si podle studie zveřejněné v roce 2007 na serveru Science Daily dopisují a čím víc se toho o svém internetovém partnerovi dozvídají, tím jsou zklamanější.

Potvrzuje to i experiment harvardských vědců. Přes seznamku kontaktovali osoby, které se chystaly na schůzku s někým, s kým se seznámily na internetu, a požádali je, aby svého potenciálního partnera či partnerku oznámkovaly na stupnici od jedné do deseti. Polovina lidí hodnotila svůj internetový objev před tím, než odešli na schůzku, druhá polovina po ní. V naprosté většině případů bylo hodnocení po dostaveníčku drasticky horší než před ním. Psychologové nám tak jen znovu omlátili o hlavu naše přehnaná očekávání, která do internetu vkládáme.

Pár kliků a je to: jednoduchost láká

Tak docela ale on-line seznamování nezavrhujme. Na internetu si ostatně podle výzkumu zveřejněného v Science Daily v roce 2005 našly svého dlouhodobého partnera i tisíce lidí, kteří byli původně k tomuto druhu seznamování skeptičtí. Podle jeho autora Adriana Scotta z University of Bath se téměř devadesát procent párů, které se seznámily po internetu, sejde víc než jednou. Čtyřiadvacet procent spolu chodí víc než rok a osmi procentům párů vydrží vztah déle než dva roky.

A lidem se navzdory svým limitům tenhle styl seznamování líbí. Podle průzkumu provedeného v únoru loňského roku, jehož výsledky zveřejnila agentura Reuters a kterého se zúčastnilo jedenáct tisíc internetových uživatelů z celého světa, považuje třetina lidí internet za vynikající možnost, jak si najít partnera. A fenoménem je tento způsob seznamování v Indii a Pákistánu, kde si takhle hledá partnera šedesát procent lidí.

O muže je na internetu o něco vyšší zájem než o ženy

Výzkum z roku 2009 potom tvrdí, že jednomu z pěti lidí se skutečně podaří na internetu najít svou životní lásku. Rande sjednané přes internet někdy v životě absolvovala víc než polovina lidí, kteří mají internet k dispozici. Šedesát dva procent dokonce považuje on-line seznamky za nejjednodušší způsob, jak toho pravého či pravou najít.

Obézní a zrzaví z kola ven

Další věcí, která psychology mimořádně zajímá, je důvod, proč jsou někteří lidé na internetu mnohem vyhledávanější a vnímaní jako atraktivnější než ostatní, i když o nich máme k dispozici jen minimum informací.

V roce 2003 se tímto tématem zabýval výzkum, který provedli na University of Chicago. Vědci zkoumali, jakými charakteristikami musíte disponovat, abyste své konkurenty v seznamce předběhl. Výzkumu se zúčastnilo víc než třiadvacet tisíc respondentů, jichž se autoři ptali, podle čeho si vybírají partnery pro potenciální schůzku, komu v seznamce odpovídají a kdo je zaujme.

Téměř třetina žen se podle zjištění vědců rozhodne, zda vám napíše, na základě vašeho vzhledu. Dalšími faktory, podle kterých se rozhodují, jsou příjem a vzdělání. Pokud chcete zvýšit své šance na záplavu odpovědí, umístěte do svého profilu i fotografii. Podle vědců tak dostanete o víc než padesát procent více odpovědí než ti, kterým na profilu fotografie chybí.

O případné nadváze se ve svém profilu ani nezmiňujte, protože osmdesát procent žen touží po seznámení s mužem s normální váhou. Větší naději na seznámení máte, pokud jste vysoký (vyšší než 180 cm). Vysocí muži totiž dostávají o šedesát procent víc odpovědí. Smůlu ovšem máte, pokud jste zrzaví, tahle barva mužských vlasů je v internetovém seznamování nejméně v kurzu.

Vaše výška a váha vám přitom budou v on-line randění mnohem prospěšnější než třeba vzdělání. Vysokoškoláci dostávají jen o třetinu víc odpovědí na svůj inzerát než vyučení lidé. Velmi si ale polepšíte, pokud pracujete jako právník, voják z povolání, lékař nebo záchranář, potažmo hasič. Tyto profese jsou v internetových seznamkách zdaleka nejžádanější.

Podle závěrů výzkumu hledá 39 procent lidí na internetu dlouhodobý vztah, 26 procent nakukuje na seznamovací stránky jen ze zvědavosti a devět procent hledá jen krátkodobé povyražení. V on-line seznamování jsou mnohem aktivnější muži než ženy. Když si podáte inzerát vy, máte čtyřicetiprocentní šanci, že vám odpoví nějaká žena, zatímco na inzerát průměrné ženy odpoví muž na sedmdesát procent. Pokud nejste zrovna lev salonů a přesto seberete odvahu oslovit mimořádně atraktivní ženu, máte čtrnáctiprocentní šanci, že vám napíše zpátky.