Škola síly: Z nuly až ke kliku na jedné ruce. Připravte se na něj

  • 14
Přichází čas na skutečný silový trénink. Přípravku Školy síly už totiž máme úspěšně za sebou. Nejprve tě naučíme klikovat na jedné ruce jako Rocky Balboa, a možná ještě lépe.

Často jste se nás ptali, proč v předchozích dílech Školy síly doporučujeme relativně nízké počty opakování. Důvod je následovný: chtěli jsme, abyste kladli důraz na důslednou aplikaci probíraných principů silového tréninku, a připravili se tak na některé náročnější cviky, jako jsou třeba dřepy na jedné noze nebo kliky na jedné ruce.

Škola síly

Škola síly úřaduje na Xman.cz každé úterý. Po přípravě vás už příště načíme, jak udělat správný klik na jedné ruce.

Silová vytrvalost a takzvaná absolutní síla jsou totiž dvě různé věci. To, že jste schopni dát například 100 kliků na jeden zátah, neznamená, že dáte jeden klik na jedné ruce. Pokud však na jednu i druhou ruku dáváte s přehledem několik kliků, na 100 standardních kliků se dopracujete, když budete chtít (a budete-li mít rozumný důvod), relativně velmi brzy. Absolutní síla by měla být jednou z hlavních priorit tréninku, její zlepšení má totiž velmi dobrý přenos do síly vytrvalostní a síly výbušné.

Pavel Tsatsouline, autor knihy Nahý bojovník, která kliky na jedné ruce (a dřepy na jedné noze) po právu zpopularizovala, píše: „Klik na jedné ruce řeší spoustu otázek ohledně symetrie a reflexivní stability, což je jeden z důvodů, proč je Gray Cook (renomovaný fyzioterapeut a spoluzakladatel Functional Movement Systems, pozn. red) fanouškem Nahého bojovníka. Učí dovednosti vysokého zpevnění. Kromě práce na ´tlačících svalech´ dává brutálně zabrat středu těla.“

Pavel Macek

Šéfinstruktor školy silového a kondičního tréninku KB5, StrongFirst Team Leader, certifikovaný instruktor cvičení s vlastní vahou (SFB), kettlebell (SFG1, SFG2) a velkou činkou (SFL), specialista funkčního pohybu (FMS). Metodika školy je primárně založena na cvičebním systému mezinárodní organizace StrongFirst, kterou založil Pavel Tsatsouline. Kromě silového a kondičního tréninku vyučuje Pavel Macek (narozen v roce 1976) čínské bojové umění Practical Hung Kyun a MMA.

Klik na jedné ruce je gymnastickým ekvivalentem populárního benchpressu, „gymnastickým“ v původním slova smyslu, „nahým“ tedy bez vybavení, je ho tedy možno cvičit kdykoliv a kdekoliv. A co víc: je zároveň i ukazatelem takzvané relativní síly, tedy poměru vaší síly a tělesné hmotnosti. Benchpress má zase jiné výhody, na ty se však podíváme, až se ve Škole síly dostaneme k velké čince.

V dnešním dílu se podíváme na pár přípravných izometrických drilů, které nás naučí správnou startovní a finální pozici, do samotných kliků na jedné ruce se pustíme hned příště. Vřele doporučujeme znovu zkouknout i předchozí díly věnované HardStyle prknu, standardním klikům a lezení - ve Škole síly totiž všechno souvisí se vším.

Program

  • Cvičte prkno na jedné ruce metodou GTG kdykoliv přes den, mezi „sériemi“ mějte pauzu 15 a více minut, každý den dejte jiný počet „sérií“ – dnes 7, zítra 12, pozítří jen 3 a tak dále.
  • Libovolně střídejte pozici nahoře nebo dole a samozřejmě cvičte levou i pravou ruku.
  • Soustřeďte se na maximální zpevnění – vytrvejte v „prknu“ maximálně 10 sekund, nechejte si vždy několik sekund „v záloze“.
  • Nehledejte únavu, nesnažte se zlepšovat v délce držení prkna, ale ve zpevnění celého těla od krku dolů a držení správné pozice.
  • Pokračujte ve cvičení lezení ze sekce Resety – cvičte však jen varianty s koleny nad zemí a lezte jen pozadu.