Škola síly vás naučí správně se hýbat a zesílit.

Škola síly vás naučí správně se hýbat a zesílit. | foto: archiv Pavla Macka

Škola síly odpovídá: co s propadlým hrudníkem a tenisovým loktem

  • 11
Jaké předejít přílišnému vyčerpání po cvičení, jak napravit propadlý hrudník, jaké cviky se dají dělat s tenisovým loktem a jak zintenzivnit trénink, když máme jen lehčí kettlebell, než potřebujeme? Přinášíme první várku odpovědí učitele naší Školy síly na vaše dotazy.

Dobrý den, Pavle,
ráda bych prosila o radu. Před rokem jsem cvičila s kettlebell 8, 16, 32 kilogramů. Nyní jsem na cestách a mám k dispozici jen dvakrát 4 kilogramy a jednou 12 kilogramů.
Můžete mi poradit dva tři příklady intenzivního tréninku s těmito zátěžemi, které jsou již pro mě lehčí? Zvykla jsem si na krátká a intenzivní cvičení s většími zátěžemi.
Děkuji, Markéta

Ptejte se Školy síly

Své dotazy ohledně posilování posílejte na e-mail redakce@xman.cz. Odpovědi, spolu s těmi, na něž se nedostalo tentokrát, vydáme počátkem října.

Zdar a sílu, Markéto,
přejděte na náročnější cviky s vlastní vahou - kliky na jedné ruce, dřepy na jedné noze, shyby. Dřepy a shyby můžete později případně dělat i se čtyřkilogramovou či dvanáctikilogramovou kettlebell. K tomu série jednoručního swingu, podle programu v dílu kettlebell swing, nebo případně snatch, umíte-li ho.
Zdraví Pavel Macek

Dobrý den,
doporučil byste mi nějaké cviky na propadlý hrudník? Děkuji.

Zdar a sílu,
to je otázka v první řadě pro vašeho fyzioterapeuta. Dostanete-li svolení k dalšímu cvičení, doporučuji:

Po splnění těchto základů (ne dříve!) možno využít dalších specializovaných cviků: bodybuilding shyb, benchpress nebo pullover (k poslednímu viz článek na webu KB5)
Zdraví Pavel Macek

Co jsme ve Škole síly prošli

Dobrý den, pane Macku,
které cviky z vaší školy byste doporučil ke cvičení (a které naopak vynechat), když má člověk menší problémy s tenisovým loktem? Jak se tato nepříjemnost snáší s klasickými kliky? Můžou se cvičit, nebo byste to radši nedoporučil? Předem moc děkuji za odpověď.

Zdar a sílu,
cviky typu “dutá pozice”, čínské dřepy, dřepy na jedné noze atd. očividně vadit nebudou, zbytek je otázka na vašeho lékaře. Vyřešte nejprve stávající problém i jeho příčinu a pak se bez obav pomalu a postupně pusťte do dalších cviků podle osnov Školy síly.
Zdraví Pavel Macek

Dobrý den,
občas po cvičení cítím velké vyčerpání, ne takové to příjemné , ale spíš diskomfortní. Například po odcvičené sérii shybů „nadoraz“ cítím v rukou naprosté vyčerpání a téměř až mikrotřes. Čím je to způsobeno a jak tomu předcházet?
Děkuji, Strnad

Zdar a sílu,
necvičte nadoraz - vždy si nechejte několik opakování v záloze. Držte se programu, doslova a do písmene, cituji: „Cvičte shyby... asi třikrát týdně, 3 až 5 sérií, 3 až 5 opakování, 3 až 5 (nebo i více) minut odpočinku mezi sériemi.“
Zdraví Pavel Macek

Pavel Macek

Pavel Macek (narozen 1976) je šéfinstruktor školy silového a kondičního tréninku KB5, StrongFirst Team Leader, certifikovaný instruktor cvičení s vlastní vahou (SFB), kettlebell (SFG1, SFG2) a velkou činkou (SFL), specialista funkčního pohybu (FMS).

Funkční svaly, různé typy síly, koordinaca celého těla, práce celých svalových...
Dnes jezdí Pavel Macek jako instruktor prestižní organizace StrongFirst...

Metodika školy je primárně založena na cvičebním systému mezinárodní organizace StrongFirst, kterou založil Pavel Tsatsouline. Kromě silového a kondičního tréninku vyučuje Pavel Macek čínské bojové umění Practical Hung Kyun a MMA.