Škola síly: Swing je cvik, který prověřily dějiny posilování

  • 0
Je to minimalistický rychlý cvik, díky němuž mimo jiné posílíte břicho, hýždě i nohy, osvojíte si rovné držení zad, zlepšíte úchop. Swing je cvik, který je centrem kettlebell vesmíru a který na rozdíl od mnoha nejmodernějších „vychytaných“ výmyslů prošel testem historie. Naučte se ho.

Kettlebell swing, podobně jako kettlebell samotná, není žádná „hot“ novinka. Alan Calvert o swingu píše v dnes již klasické knize Super-Strength (Supersíla) z roku 1924: „Nejlepší cvik pro posílení zad a nohou, který je učí spolupracovat. Nějaký čas trvá ovládnout ho, ale námaha za to stojí, protože je to jeden ze základů super síly. Zde je několik benefitů, které z tohoto cviku získáte: naučíte se instinktivně držet rovná záda při velkém výkonu, získáte pevnější zakořenění nohou, naučíte se, jak načasovat přemísťování těžkého předmětu, posílíte úchop a zvětšíte rozvoj přední části ramenních svalů“.

Benefitů je mnohem více – od zlepšení běžeckých časů, kondice v MMA zápase, skoku do výšky/dálky až po maximální na mrtvý tah. Říkáte, že to zní to jako z reklamy Horsta Fuchse? Neznalí kritici „výsledky“ kettlebell swingu uštěpačně komentují jen do té doby, než ho sami vyzkouší a zahrnou do programu, pak již není cesta zpět. Přenos kettlebell swingu do řady atletických dovedností je navíc dnes již zdokumentován desítkami vědeckých studií.

Sto swingů s 24 kilogramy za pět minut se rovná přemístění zátěže 2 400 kilogramů, a nejen to, díky odstředivému zrychlení a aktivnímu stržení kettlebell jsou zruční girevici schopni tuto zátěž až zdesetinásobit. Čtyřiadvacetikilová kettlebell tak „virtuálně“ váží až 240 kilogramů, výsledky jsou však velmi reálné.

Kettlebell swing je první cvik (!), který Calvert ve své obsáhlé knize zmiňuje, a pokud se od jeho doby něco změnilo, tak jen horšímu. Žádné pokusy/omyly moderního „fitness“, marš swingovat! Kettlebell swing je totiž skutečným centrem kettlebell vesmíru.

Když už jsme řekli A – kettlebell swing – je třeba říci i B: Get-up. Ge-up a swing tvoří jádro geniálního minimalistického programu Pavla Tsatsoulina Kettlebell: Simple &Sinister (S&S) ze stejnojmenné knihy, která zanedlouho konečně vyjde v češtině.

„K vybudování superčlověka jsou potřeba pomalé i rychlé cviky,“ učil ve 20. letech minulého století Bob Hoffman ze společnosti York Barbell: Get-up je dokonalý pomalý cvik, swing je dokonalý rychlý cvik. Jin a jang – pokrývají obojí.

A právě na get-up se podíváme v dalších dílech Školy síly.

Program

  • třikrát týdně (například pondělí A, středa B, pátek C):
  • trénink C (pátek): 10 swingů každou minutu – tak dlouho, dokud jsi schopen udržet maximální výbušnou sílu.
  • trénink A (pondělí): 75 procent pátečního počtu sérií swingů
  • trénink B (středa): 50 procent pátečního počtu sérií tréninku

Pavel Macek

Pavel Macek (narozen 1976) je šéfinstruktor školy silového a kondičního tréninkuKB5, StrongFirst Team Leader, certifikovaný instruktor cvičení s vlastní vahou (SFB), kettlebell (SFG1, SFG2) a velkou činkou (SFL), specialista funkčního pohybu (FMS).

Funkční svaly, různé typy síly, koordinaca celého těla, práce celých svalových...
Kettlebell, železná koule. Svět na ni pozapomněl v euforii moderních fitness...

Metodika školy je primárně založena na cvičebním systému mezinárodní organizace StrongFirst, kterou založil Pavel Tsatsouline. Kromě silového a kondičního tréninku vyučuje Pavel Macek čínské bojové umění Practical Hung Kyun a MMA.